Star Trek – Nejlepší osud

Co je osudem člověka? Nebo má člověk volbu? Jsou naše kroky předem dané, nebo si vybíráme, kam budou směřovat? Co definuje naše činy, náš osud, naši minulost a budoucnost? Právě nad tím se snaží zamyslet nový román navazující na známý seriál Star Trek.
Co je osudem člověka? Nebo má člověk volbu? Jsou naše kroky předem dané, nebo si vybíráme, kam budou směřovat? Co definuje naše činy, náš osud, naši minulost a budoucnost? Právě nad tím se snaží zamyslet nový román navazující na známý seriál Star Trek.

Star Trek – Nejlepší osud
Nejlepší osudProč se vůbec stal James T. Kirk kapitánem vesmírné lodi? Jaké měl dětství? Je možné, aby kapitán Hvězdné flotily byl někdy pouhým puberťákem, který sabotuje snahy rodičů udělat z něj slušného člověka?

Konec a začátek
Autorka Diane Carey touto knihou navazuje na šestý film o staré posádce vesmírné lodi Enterprise, o posádce původního seriálu ze šedesátých let. Film končí a kniha začíná.

Začátek?
Prezident Federace posílá Jamese T. Kirka a celou posádku na odpočinek. Vzápětí loď Enterprise zachytí nouzový signál, který je přerušen. Bylo to volání jiné vesmírné lodi o pomoc a posádka Enterprise, která původně cestovala domů, se tedy obrací k novému cíli své cesty. Jak se zdá, tak byla zničena nejnovější bitevní loď Federace. James T. Kirk a jeho posádka se snaží zjistit proč a kde. Nový cíl cesty však připomene kapitánovi dávnou minulost. Události, které rozhodly o jeho životní cestě. Faramond.

Počátek!
Parta výrostků, puberťáků na Zemi. Mladý Jimmy Kirk vede partičku dětí, které si myslí, že už jsou dospělé. Rozhodly se, že utečou a začnou si v Jižní Americe vydělávat samy a povedou svobodný život bez připomínek rodičů. Háček je v tom, jak se tam dostat. A to právě vymyslí Jimmy Kirk. Jejich kroky vedou přes provazový most (jehož přechod je samozřejmě velmi dramatický), dále vlakem na loď, která je má dopravit právě do vysněného ráje, do Jižní Ameriky. Ale jak už to při takových výletech bývá - jsou lapeni.

S mladým Jimmym Kirkem si už rodiče neví rady. Ignoruje jejich dobrou vůli napravit ho a sabotuje jejich přání, aby šel na Akademii Hvězdné flotily. Otec Jimmyho, kapitán Hvězdné flotily, se tedy rozhodne ukázat synovi svoji práci, vesmír, vesmírné lodě a vůbec celou tu nádheru tam nahoře. Přes protesty a odpor syna se přece jen do vesmíru vydají. Tam poprvé v životě šestnáctiletý Jimmy Kirk uvidí chloubu Hvězdné flotily - loď Enterprise. Na její palubě vypluje na svoji první velkou plavbu vesmírem.

George Kirk, jeho syn Jimmy a pár dalších lidí z posádky se vydává na krátký průzkum blízké dvojhvězdy. Právě tam dochází ke střetnutí, díky kterému se z malého chlapce Jimmyho stane dospělý muž. Muž, který zná svůj cíl a cenu lidského života – James T. Kirk.

Nejlepší osud
Právě tohoto námětu se autorka chopila a popisuje dospívání budoucího kapitána James T. Kirka. Nové činy, nové objevy a zároveň staré vzpomínky, nepopsané události. Z toho všeho se právě tato kniha skládá. Postavy Spoka, Kostry, Scotyho a dalších se opět objevují v této knize. Opět jednotlivé postavy filosofují, moralizují a dokazují své dobré charaktery a padouchové jsou buďto tupí a silní, nebo chytří a psychicky narušení. Děj se odvíjí pomalu a každý jeho posun je popisován na několika stranách. Prostě starý dobrý Star Trek a osádka původní Enterprise, která se již nikdy v původním složení před kamerou nesejde (v roce 1999 zemřel představitel doktora Leonarda McCoye – herec DeForest Kelly).

Star Trek - filmy a knihy
S tématem Star Treku vyšlo v posledních letech několik velmi kvalitních knih. Star Trek, klasické příběhy - přepis původního seriálu do knižní podoby - byl právě jedním z nejlepších počinů v této oblasti, už vzhledem k tomu, že původní seriál na naších televizních programech nikdy neběžel. Právě stará osádka z tohoto původního seriálu ze šedesátých let je častým základem dalších knih, z nichž hodně bylo velice čtivých.

Stejně jako předchozí filmy či knihy i tato kniha rozvíjejí osudy původní posádky.

Autorka se však snaží vyplnit jednu z mála mezer, která nebyla ještě za dvacet šest let existence Star Treku popsána ani zfilmována. Ukáže nám, jaký byl kapitán James T. Kirk ve svých 16 letech, snaží se teoretizovat na téma - osud a předurčení. V předmluvě knihy jsou nám předkládány příklady z historie USA. Bohužel právě tato heroizace postav - jejich paralely s postavami z americké historie, jejich hrdinství v kontrastu s předchozím rebelantstvím - činí tuto knihu příliš americkou (alespoň na můj vkus). Lze se však domnívat, že právě toto bylo úmyslem autorky. Čtivost knihy tím nijak výrazně netrpí – naopak je to zajímavý náhled. Avšak pouze s tímto se na více než 450 stranách knihy vystačit nedá. Popisy začnou být příliš rozvláčné a každé rozhodnutí postav je rozpitváno s náležitou důkladností. Jste-li však fanoušky Star Treku, tak vám to určitě vadit nebude. Nejste-li fanoušky tohoto seriálu a chcete-li si přečíst slušnou knihu, tak si ji klidně přečtěte také.

Tato kniha rozhodně legendě zvané Star Trek a ani Jamesi T. Kirkovi ostudu nedělá.

Autor: Diane Carey
Název: Nejlepší osud
Vydavatel: Nakladatelství Netopejr
Počet stran: 464
Cena: 199,-

Váš názor Další článek: Desktop Games – dejte sbohem svým Windows

Témata článku: , , , ,