Star Trek: Armada - kompletní návod, část první

Před nějakou dobou vyšla pod křídly Activision, realtimeová strategie ze světa Star Trek - Star Trek: Armada. Její dohrání na nejnižší úroveň není nijak zvlášť obtížné - pro zavilé hráče strategií, mezi které se počítám, je to otázka jednoho dne. Ale především pro začátečníky je tento kompletní návod určen.
Star Trek: Armada - kompletní návod, část první
Před nějakou dobou vyšla pod křídly Activision, realtimeová strategie ze světa Star Trek - Star Trek: Armada. Její dohrání na nejnižší úroveň není nijak zvlášť obtížné - pro zavilé hráče strategií, mezi které se počítám, je to otázka jednoho dne. Ostatně počet misí - dvacet - není nijak závratný v porovnání s jinými realtimeovými strategiemi - třeba datadisk k Comand and Conquerer 3 - Firestorm obsahoval misí tuším patnáct a herní dobou Armadu rozhodně předčil. Předčil, ale pouze v případě, že hrajete na nejnižší úroveň.

V momentě, kdy zvýšíte obtížnost náhle zjistíte, že na vás útočí velké skupiny lodí, které typicky udeří až poté, co zamaskované projdou vaším obraným pásem... A pak teprve začíná ta správná pařba. No a já se vám teď pokusím nastínit ty nejužitečnější taktiky a použití jednotlivých zbraní, případně lodí. V následující části se zaměřím na nejobecnější taktiky a postupy, které si musíte osvojit jako první. Pak se zaměřím podrobně na jednotlivé mocnosti a u nich zmíním jejich typické postupy.

Taktika pro začátečníky
Nejdůležitějším a základním kamenem každé realtimeové strategie jsou suroviny. V Armadě je to dilithium - prvek, který se nachází na každé lodi a v každé stavbě. Není to sice přímo zdroj energie, ale umožňuje s energií manipulovat. Dilithium se těží na dilithium moon (překvápko) - odkud je vytěženo a převezeno do dilithium refinery (tento název se může lišit podle rasy - respektive borgové mají jiné názvy pro stejné budovy, viz. dále). Pokud dilithium refinery postavíte hned vedle dilithium moon, trvá doba těžby na poloviční rychlost hry zhruba padesát vteřin herního času. V tomto případě mohou těžit zároveň pouze dva freightery - ve větším počtu už si překážejí - takže pozor na to. Když je refinery ve větší vzdálenosti od měsíce může se počet freighterů zvýšit. Jeden freighter natěží 150 jednotek dilithia. Zbytek si zpočítejte samy - ale vychází to zhruba tak, že v případě přítomnosti jednoho měsíce jste schopni postavit jednou za čtyři až pět minut tu nejdražší loď.

Což v mnoha případech rozhodně nestačí, protože musíte ještě vybudovat obranu. Takže trik dvě, jak získat dilithium... V Armadě je jednou z nefikanějších věcí možnost obsazení nepřátelské lodi za použití transportéru. V podstatě posíláte na nepřátelskou loď svoje lidi tak dlouho, až klesne počet její posádky na nulu a začne znovu přibývat tentokrát však už jsou to vaši lidé. Má to ale jeden háček - nelze transportovat na loď se zvednutými štíty. Takže ji musíte tyto štíty rozstřílet. Ale další ouha, lodi bez štítů stačí pár zásahů - často jeden - aby explodovala. Trik se má takhle - vyhlédnete si větší loď a ve velké skupině na ní zaútočíte, necháte své jednotky střílet a stisknete „T“ (nebo ikonku transportu) - nastavíte se na loď a sledujete kurzor, kde by měl být přeškrtnutý modrý panáček - okamžitě, jakmile přijde loď o štíty - kliknete. V tom momentě na ni přestanou vaše jednotky střílet a vy můžete sledovat, jak lodi ubývá posádka.

POZOR! Je zbytečné pokoušet se obsadit loď pokud počet posádek všech lodí, které budou obsazovat není alespoň třikrát větší, než posádky nepřátelské lodi!

Dobrá, takže teď máme obsazenou nepřátelskou loď. Co s ní? Máte dvě možnosti.

Zaprvé, je to velká válečná loď, kterých máte pořád nedostatek, takže ji pošlete opravit - stisknete „R“. Opravování se také doplňuje posádka (počet lidí, které máte k dispozici je to druhé číslo nahoře zprava), takže se občas hodí poslat tam i vaše lodě, které nejsou fyzicky poškozené, ale byl z nich prováděn výsadek na nepřátelské lodě. Pokud nejsou k dispozici doky, kde se lodě obvykle opravují - můžete na jejich paluby transportovat posádku ze základen a na těchto základnách doplnit posádku stisknutím „R“. Loď kterou obsadíte nemá k dispozici žádné speciální zbraně a to ani v případě, že je předtím měla - je nutné obsadit výzkumné centrum a zbraně pro tuto loď vyzkoumat!

Nebo je tu druhá možnost - nechat loď rozložit ve vašich docích a získat tak dilithium do vašich zásob - příkaz „shift-D“. V mnoha misích znamená takto získané dilithium rozdíl mezi výhrou a prohrou.

Pro obsazování budov platí stejná pravidla - včetně možnosti je rozložit.

POZNÁMKA: Pokud máte od začátku mise, nějaké slabé jednotky, které nejsou klíčové pro dohrání mise, nic vám nebrání v tom, abyste je rozložili na dilithium - je to efektivnější, než je nechat rozstřílet.

Star Trek: Armada bohužel také trpí na nepříjemnou vlastnost tohoto typu her - jednotky si navzájem překáží a když je někam pošlete, jdou delší cestou nebo kolem obraných pozic nepřítele. Napravit to můžete použitím waypointů, když podržíte „TABulátor“ můžete klikáním levým myšítkem nadefinovat body, kterými vaše jednotky poletí.

Další chytrý, ale k počítači poněkud nefér trik je na začátku levelu si uložit misi, pak poslat všechny jednotky do okolí a zjistit si tak, kudy povedou hlavní útoky nepřítele. Pak nahrát misi a postavit v těchto místech nejhustší obranu.

Počítač často využívá modrou mlhovinu, která má tu vlastnost, že mate senzory, takže vaše jednotky nejsou schopny trefit loď uvnitř k tomu, aby útočil na vás. Postaví totiž svou jednotku tak, aby byla na kraji mlhoviny, kde ji vy netrefíte, ale její senzory už fungují. Nevýhoda pro počítač je ovšem taková, že štíty lodi jsou dole (jako v ostatních mlhovinách). Takže stačí poslat výsadek na palubu této lodi a počítač si to sakra rychle rozmyslí... Vtip je v tom, že když stejný trik použijete vy, počítači to nedojde a nechá vás střílet...

Poslední rada - dávejte si dohromady jednotky stejných typů nebo jednotky zcela odlišných typů. Když totiž vytvoříte skupinu (klávesy „alt-0“ až „alt-9“), kde budou dvě lodě, které mají různé speciální zbraně, ale mají je na stejném místě (skupina, kde jsou lodě několika ras), nezobrazí se ikonka ani jedné zbraně - tudíž je nemůžete použít pro skupinu (příklad - Warbird a Sovereign). Na druhou stranu, pokud použijete skupinu lodí, kde se ikonky pro speciální zbraně nepřekrývají, nic nebrání tomu, abyste v jedné skupině nemohli použit čtyři speciální zbraně (což v některých případech může vytvořit mnoha účelovou skupinu.

Vesmírné fenomény a jejich účinky
Existuje několik druhů vesmírných fenoménů, jmenujme tedy hezky jeden po druhém:
  • Mlhoviny - lodě se jim z principu vyhýbají (nerozlišují mezi nebezpečnou a bezpečnou mlhovinou). Mlhoviny se mohou prolínat, takže pozor!
  • Modrá mlhovina - znemožňuje použití štítů, zbraní a senzorů - a to jak v případě, že byste chtěli střílet vy, tak v případě, že by někdo chtěl střílet na vás. Jedna mise za Federaci je celá založena na použití modré mlhoviny.
  • Žlutá mlhovina - stejné jako modrá mlhovina, ale navíc zabíjí vaši posádku. Dejte si pozor, aby vaše lodě samovolně nevlétali do této mlhoviny - jednou se mi dokonce stalo, že tam vlétla loď s hlavním hrdinou a po minutě mi naskočila video sekvence, že mi zemřel a mise neuspěla.
  • Červená mlhovina - POZOR! To není mlhovina! To je iontová bouře - poškozuje loď a zabíjí posádku. Prolétávat pouze v krajní nouzi.
  • Různobarevný vír - opět, není to vír, ale černá díra. Jednotky do ní nemohou vlétnou, ale pokud loď v její blízkosti přijde o pohon - je s ní ámen.
  • Modrý vír - tento vír je červí díra - fenomén, spojující dva různé body na mapě. Používat hodně - hlavně k úderům na nechráněná místa nepřítelovy obrany. Pokud je červí díra poblíž vaší základny - je třeba ji obestavět obranými turrety.
  • Zelený vír - výstup z borgského transwarp tunelu. Nic příjemného, pokud se to objeví u vaší základny a vaše jednotky jsou zrovna jinde. V další chvíli se totiž většinou objeví nějaká ta krychle... Transwarp tunel můžete vytvořit pomocí Transwarp Gate.
  • Meteory - překáží vám v cestě, ale loď vám nezničí, pouze odsunou stranou

Nejnovější komentáře