Star Trek: Deep Space Nine – The Fallen - preview

Tohle nebude hra jen pro skalní příznivce seriálu, kteří se s nekritickým nadšením vrhají na všechno, na čem vidí nápis Star Trek. Tohle se chystá být konkurenceschopná 3D akce, která se jen náhodou odehrává na známé vesmírné stanici.
Star Trek: Deep Space Nine – The Fallen - preview

Těžko říct, zda mají vývojáři, kteří se rozhodnou vytvořit hru na motivy nějakého filmu nebo seriálu, pozici těžší nebo lehčí než ti, kdo jdou kompletně svou vlastní cestou. Mezi klady takového rozhodnutí určitě patří skutečnost, že popularita tématu přiláká spoustu hráčů, kteří se budou chtít aspoň jedním okem mrknout, jak dopadlo přepracování do počítačové podoby. Na druhou stranu je nepochybně velmi těžké dostát pověsti původní předlohy, zvláště pokud jde o něco tak komplexního a svými fanoušky bedlivě hlídaného jako je Star Trek.

Collective Studios už asi mají v téhle otázce jasno, neboť se rozhodli pro cestu licencovaného námětu, konkrétně si vybrali Deep Space Nine (Hluboký vesmír devět). Tím do značné míry vyřešili obsazení hlavních i vedlejších hrdinů, ale stále jim chyběl engine, ve kterém by postavy vytvořili. A jak tak byli v tom nakupování licencí, porozhlédli se mezi všemi možnými hrami a přikoupili si ještě engine z Unrealu. Měli tedy námět i engine, a někdo by se mohl kousavě zeptat: "Jaká práce už vlastně potom zbyde pro ně samotné?". Stručně řečeno – je toho ještě dost.

     

Tak nejdříve museli unrealovský engine překopat tak, aby místo z vlastního pohledu umožňoval hru z pohledu třetí osoby. Kromě toho, že přibyly některé pohyby hlavního hrdiny jako šplhání a skákání, se pracovalo třeba na systému skeletální animace nebo ovládání kamery. Normálně se kamera vznáší kdesi o něco výše za vašimi zády, v menších prostorách vaše postava zprůhlední, pokud se k ní kamera příliš přiblíží, a v těch nejmenších se perspektiva přepne do vlastního pohledu. Nový systém úrovně detailů (LOD) umožňuje snižovat či zvyšovat počet polygonů postav v závislosti na vzdálenosti, v jaké se ona postava od kamery nachází. Aby jen tak neparazitovali na cizích nápadech (teď mám na mysli ty licencované postavy ze seriálu ;-), přišli autoři i s jednou originální rasou, vytvořenou speciálně pro tuto hru. Její jméno je Grigari a narazíte na ni až v pozdějších misích, kde se vám bude nepříjemně plést do vašeho poslání.

     

Příběh vypráví o příslušnících mimozemské rasy Pah Wraiths (duchové Pah), kteří se snaží najít tři předměty nazývané Red Orbs (kromě toho, že mají červenou barvu si netroufám s určitostí tvrdit, co jsou vlastně ty "orby" zač). Vy jako kapitán Sisko, poručík Kira nebo klingonský válečník Worf se jim to budete pokoušet překazit, protože v orbech je klíč k síle nepřátelské rasy a jejich padnutí do nepravých rukou by se rovnalo katastrofě. Mezi misemi budete moci sejít na promenádu, kde se při rozhovorech s korzujícími dozvíte ledacos zajímavého, co vám mozaiku příběhu může doplnit do finální podoby.

Váš arzenál bude založen na zbraních známých z televize, konkrétně na typech, které používají příslušníci Federace, Klingoni a Kardasiané. Některé zbraně mají dva režimy střelby. Dohromady by jich mělo být deset druhů a měly by se lišit podle toho, kterou z postav si na začátku vyberete. Ostatně i mise budou pro každého z hrdinů trochu jiné, podíváte se s nimi na různá místa a dokonce je možné, že všechny spletitosti příběhu pochopíte až tehdy, pokud hru dohrajete za všechny tři postavy. Autoři se pokusili o větší variabilitu prostředí, než jaká je obvyklá v seriálových dílech z období Hlubokého vesmíru devět, kdy se většina zápletek odehrává na stanici. Pouze jedna čtvrtina z nich je okopírovaná z televize, zbytek jsou nové prostory, do kterých jste dosud neměli šanci nahlédnout.

     

Kromě přehršle akčních zážitků se připravte i na řešení logických hádanek, které by měly být založené spíše na přirozené interakci s prostředím než na lámání tajných kódů nebo hledání žlutého klíče ke žlutým dveřím. Nevyhnete se ani týmové spolupráci - během hraní budete moci požádat o pomoc další známé tváře z televize – O’Briena (ten je přes technické věci) nebo doktora Beshira (to v případě zdravotní nouze). Je-li vaším oblíbencem Quark (o čemž pochybuji), nezoufejte, dočkáte se i jeho nehezkého obličeje. Některé postavy jsou namluveny příslušnými herci ze seriálu, s určitostí to můžu tvrdit jen o třech hlavních hrdinech, jejichž hlasy byste mohli poznat, kdybyste poslouchali Star Trek v originálním znění.

     

Kromě enginu z Unrealu je ve hře částečně zastoupen i engine z Unreal Tournamentu, předpokládám, že v multiplayerové části. Multiplayer obsahuje všechny standardní typy her: deathmatch, capture the flag a týmovou verzi deathmatche – víc mi zatím není známo.

Faktem je, že většina předchozích her ze světa Star Treku nebyla tak dobrá, jak by asi mohla být. V soustředění na startrekovské prvky většinou zanikla samotná hra a celek pak dopadl spíš jako jakási nadstavba pro milovníky filmové série. Naštěstí pro všechny zúčastněné (hráče i tvůrce) si tentokrát autoři uvědomili, že důležitější než známý název na obalu je hratelnost, a tak slibují, že Fallen bude především dobrá akční hra, a teprve potom si všimnete, že se odehrává v reáliích Star Treku. Mimochodem, spoustu dalších obrázků ze hry si můžete prohlédnout ještě tady a taky tady.

Plánovaný termín vydání je první čtvrtletí roku 2000 a dokonce se počítá i s demem, kterého bychom se mohli dočkat nejpozději kolem vánoc.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce