Star Trek: Nová generace – Q na druhou

„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se a vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“
Star Trek: Nová generace – Q na druhou
„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se, vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“

Jiný vesmír – jiná historie
Q na druhouKapitán vesmírné lodi Enterprise Jack Crusher vede svoji loď vesmírem. On a jeho první důstojník Jean-Luc Picard se chystají na přijetí nové hlavní lékařky Beverly Howardové (rozvedené Crusherové).

Mezitím na jiné planetě Romulan a Cardassian již šestým rokem mučí jiného muže – důstojníka hvězdné flotily Wiliama T. Rikera – na něhož marně čeká jak manželka Diana Troi, tak jeho syn.

Zároveň se loď dostává do kontaktu s vesmírnými jevy, které se dají vysvětlit pouze zásahem nějaké bytosti do přirozeného běhu vesmíru a tak se na scéně objevuje Trelane - bytost, která se rozhodla pro zábavu otestovat posádku Enterprise. Naštěstí se objevuje další mocná bytost - starý známý Q, který překvapivě přichází s žádostí o pomoc.

Q a Trelane
Tyto postavy, které se objevily v několika dílech televizního seriálu, opět dostávají prostor v této knize. (Trelane se objevuje pouze v jednom díle původního Star Treku). Postupně se seznámíme s Q a také s další bytostí z Q-Kontinua, s Trelanem – zemanem z Gothosu. Právě s touto bytostí se před sto lety setkala posádka kapitána Jamese T. Kirka. Díky těmto postavám nám autor může představit a popsat další paralelní vesmíry a jiné dějové linie. Autor dostatečně využívá postavy Q a Trelana, jejichž osudy nám čtenářům dále přibližuje, a místy až ďábelské kousky těchto všemocných bytostí nám rozkrývají nejen jejich dětinskost, ale také fatálnost jejich činů a dopady na osudy obyčejných smrtelníků.

Linie A, B, C
Díky myšlence několika paralelních vesmírů se autor může pustit do spekulace, jak by vypadala vesmírná loď Enterprise, kdyby se životní příběhy hrdinů odvíjely jinak. V jednom vesmíru Jean-Luc Picard není vůbec kapitánem, v jiném vesmíru Federace válčí s Klingony. Toto téma autor využil dostatečně. Během děje se díky zásahu bytostí z Q-Kontinua začínají jednotlivé linie prolínat a tak dochází ke vzájemným setkáním jednotlivých postav z různých dějových linií. Tato setkání jsou mnohým osudná.

Knihy a seriál
Poslední dobou se objevilo několik novějších knih ze série Star Trek. Během minulých let a začátkem tohoto roku vycházely jednotlivé díly seriálu v knižní podobě, a to jak starý Star Trek z let šedesátých, tak nové díly z let devadesátých - Star Trek: Nová generace. Novinka nakladatelství Laser – books s.r.o. navazuje na tuto novou sérii, ale tentokrát to není jen přepis televizního dílu, ale zcela samostatný román.

Tento román nejenže využívá postav ze seriálu, ale také vysvětluje události, které s těmito postavami (Q a Trelane) vůbec nebyly spojeny. Zároveň také odkazuje na jiné díly staré série Star Treku a dokonce používá jejich citace.

Nedá se jednoznačně říci, zdali je tento román přínosem. Jednotlivé linie působí celkem propracovaně a postavy velmi věrohodně – stejné osoby jsou vykresleny v různých dějových liniích skutečně rozdílně, ale občas tato rozdílnost působí až násilně. Zároveň využívání dějových motivů z jednotlivých dílů seriálu je trochu těžkopádné, ale leckomu právě tyto objasňující paralely mohou přijít zajímavé a osvěžující. Čtenáři, který Star Trek sleduje, to připadá osvěžující, ale neznáte-li tento seriál a koupíte si tuto knihu, možná vám děj bude připadat poněkud zmatený a chvílemi nebudete chápat, proč některé postavy vůbec jednají tak jak jednají. Některé jsou vykresleny až do nejmenších detailů, jiné zase pouze nahozeny a použity, když to děj vyžaduje. A to se dostáváme k překladu. Jestliže překladatelka korektně přeložila terminologii Star Treku, pak ale rozhodně nezvládla samotný překlad, kde z textu ční velice mnoho anglicizmů. Jejich četnost slabším povahám možná nedovolí knihu ani dočíst. Celkově kniha působí poměrně nevyrovnaně. Na jednu stranu dobrý námět a zajímavé použití tématu jednotlivých dějových linií směřujících do jednoho mohutného finále, na druhou stranu nepříliš zdařilé ukočírování děje a nepříliš zdařilý překlad. Na třetí stranu musím přiznat, že přes uvedené zápory jde o velice čtivou knihu.

Jste-li fanouškem Star Treku: určitě si tuto knihu přečtěte – doporučuji! Nejste-li fanouškem Star Treku: zkuste si to přečíst, ale nejdříve si raději přečtěte jiný díl.

Autor: Peter David
Název: Q na druhou
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 380
Cena: 149 Kč

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout 76 vás přijde draho

Zabíjení bezbranných hráčů ve Fallout …

Zabíjet bezbranné se ve Falloutu 76 moc nevyplatí.

10.  10.  2018 | | 5 N/A