Star Trek: Nová generace – Q na druhou

„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se a vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“
Star Trek: Nová generace – Q na druhou
„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se, vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“

Jiný vesmír – jiná historie
Q na druhouKapitán vesmírné lodi Enterprise Jack Crusher vede svoji loď vesmírem. On a jeho první důstojník Jean-Luc Picard se chystají na přijetí nové hlavní lékařky Beverly Howardové (rozvedené Crusherové).

Mezitím na jiné planetě Romulan a Cardassian již šestým rokem mučí jiného muže – důstojníka hvězdné flotily Wiliama T. Rikera – na něhož marně čeká jak manželka Diana Troi, tak jeho syn.

Zároveň se loď dostává do kontaktu s vesmírnými jevy, které se dají vysvětlit pouze zásahem nějaké bytosti do přirozeného běhu vesmíru a tak se na scéně objevuje Trelane - bytost, která se rozhodla pro zábavu otestovat posádku Enterprise. Naštěstí se objevuje další mocná bytost - starý známý Q, který překvapivě přichází s žádostí o pomoc.

Q a Trelane
Tyto postavy, které se objevily v několika dílech televizního seriálu, opět dostávají prostor v této knize. (Trelane se objevuje pouze v jednom díle původního Star Treku). Postupně se seznámíme s Q a také s další bytostí z Q-Kontinua, s Trelanem – zemanem z Gothosu. Právě s touto bytostí se před sto lety setkala posádka kapitána Jamese T. Kirka. Díky těmto postavám nám autor může představit a popsat další paralelní vesmíry a jiné dějové linie. Autor dostatečně využívá postavy Q a Trelana, jejichž osudy nám čtenářům dále přibližuje, a místy až ďábelské kousky těchto všemocných bytostí nám rozkrývají nejen jejich dětinskost, ale také fatálnost jejich činů a dopady na osudy obyčejných smrtelníků.

Linie A, B, C
Díky myšlence několika paralelních vesmírů se autor může pustit do spekulace, jak by vypadala vesmírná loď Enterprise, kdyby se životní příběhy hrdinů odvíjely jinak. V jednom vesmíru Jean-Luc Picard není vůbec kapitánem, v jiném vesmíru Federace válčí s Klingony. Toto téma autor využil dostatečně. Během děje se díky zásahu bytostí z Q-Kontinua začínají jednotlivé linie prolínat a tak dochází ke vzájemným setkáním jednotlivých postav z různých dějových linií. Tato setkání jsou mnohým osudná.

Knihy a seriál
Poslední dobou se objevilo několik novějších knih ze série Star Trek. Během minulých let a začátkem tohoto roku vycházely jednotlivé díly seriálu v knižní podobě, a to jak starý Star Trek z let šedesátých, tak nové díly z let devadesátých - Star Trek: Nová generace. Novinka nakladatelství Laser – books s.r.o. navazuje na tuto novou sérii, ale tentokrát to není jen přepis televizního dílu, ale zcela samostatný román.

Tento román nejenže využívá postav ze seriálu, ale také vysvětluje události, které s těmito postavami (Q a Trelane) vůbec nebyly spojeny. Zároveň také odkazuje na jiné díly staré série Star Treku a dokonce používá jejich citace.

Nedá se jednoznačně říci, zdali je tento román přínosem. Jednotlivé linie působí celkem propracovaně a postavy velmi věrohodně – stejné osoby jsou vykresleny v různých dějových liniích skutečně rozdílně, ale občas tato rozdílnost působí až násilně. Zároveň využívání dějových motivů z jednotlivých dílů seriálu je trochu těžkopádné, ale leckomu právě tyto objasňující paralely mohou přijít zajímavé a osvěžující. Čtenáři, který Star Trek sleduje, to připadá osvěžující, ale neznáte-li tento seriál a koupíte si tuto knihu, možná vám děj bude připadat poněkud zmatený a chvílemi nebudete chápat, proč některé postavy vůbec jednají tak jak jednají. Některé jsou vykresleny až do nejmenších detailů, jiné zase pouze nahozeny a použity, když to děj vyžaduje. A to se dostáváme k překladu. Jestliže překladatelka korektně přeložila terminologii Star Treku, pak ale rozhodně nezvládla samotný překlad, kde z textu ční velice mnoho anglicizmů. Jejich četnost slabším povahám možná nedovolí knihu ani dočíst. Celkově kniha působí poměrně nevyrovnaně. Na jednu stranu dobrý námět a zajímavé použití tématu jednotlivých dějových linií směřujících do jednoho mohutného finále, na druhou stranu nepříliš zdařilé ukočírování děje a nepříliš zdařilý překlad. Na třetí stranu musím přiznat, že přes uvedené zápory jde o velice čtivou knihu.

Jste-li fanouškem Star Treku: určitě si tuto knihu přečtěte – doporučuji! Nejste-li fanouškem Star Treku: zkuste si to přečíst, ale nejdříve si raději přečtěte jiný díl.

Autor: Peter David
Název: Q na druhou
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 380
Cena: 149 Kč

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |