Star Trek: Nová generace – Q na druhou

„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se a vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“
Star Trek: Nová generace – Q na druhou
„Kapitánův deník, hvězdné datum bla-bla-bla. Vstal jsem. Vyčistil si zuby. Zmapoval pár hvězd. Naobědval se, vyčistil si zuby. Chvíli jsem flirtoval s Beverly Howardovou – Crusherovou. Odpoledne jsem zachránil vesmír. Navečeřel se. Vyčistil si zuby, šel spát.“

Jiný vesmír – jiná historie
Q na druhouKapitán vesmírné lodi Enterprise Jack Crusher vede svoji loď vesmírem. On a jeho první důstojník Jean-Luc Picard se chystají na přijetí nové hlavní lékařky Beverly Howardové (rozvedené Crusherové).

Mezitím na jiné planetě Romulan a Cardassian již šestým rokem mučí jiného muže – důstojníka hvězdné flotily Wiliama T. Rikera – na něhož marně čeká jak manželka Diana Troi, tak jeho syn.

Zároveň se loď dostává do kontaktu s vesmírnými jevy, které se dají vysvětlit pouze zásahem nějaké bytosti do přirozeného běhu vesmíru a tak se na scéně objevuje Trelane - bytost, která se rozhodla pro zábavu otestovat posádku Enterprise. Naštěstí se objevuje další mocná bytost - starý známý Q, který překvapivě přichází s žádostí o pomoc.

Q a Trelane
Tyto postavy, které se objevily v několika dílech televizního seriálu, opět dostávají prostor v této knize. (Trelane se objevuje pouze v jednom díle původního Star Treku). Postupně se seznámíme s Q a také s další bytostí z Q-Kontinua, s Trelanem – zemanem z Gothosu. Právě s touto bytostí se před sto lety setkala posádka kapitána Jamese T. Kirka. Díky těmto postavám nám autor může představit a popsat další paralelní vesmíry a jiné dějové linie. Autor dostatečně využívá postavy Q a Trelana, jejichž osudy nám čtenářům dále přibližuje, a místy až ďábelské kousky těchto všemocných bytostí nám rozkrývají nejen jejich dětinskost, ale také fatálnost jejich činů a dopady na osudy obyčejných smrtelníků.

Linie A, B, C
Díky myšlence několika paralelních vesmírů se autor může pustit do spekulace, jak by vypadala vesmírná loď Enterprise, kdyby se životní příběhy hrdinů odvíjely jinak. V jednom vesmíru Jean-Luc Picard není vůbec kapitánem, v jiném vesmíru Federace válčí s Klingony. Toto téma autor využil dostatečně. Během děje se díky zásahu bytostí z Q-Kontinua začínají jednotlivé linie prolínat a tak dochází ke vzájemným setkáním jednotlivých postav z různých dějových linií. Tato setkání jsou mnohým osudná.

Knihy a seriál
Poslední dobou se objevilo několik novějších knih ze série Star Trek. Během minulých let a začátkem tohoto roku vycházely jednotlivé díly seriálu v knižní podobě, a to jak starý Star Trek z let šedesátých, tak nové díly z let devadesátých - Star Trek: Nová generace. Novinka nakladatelství Laser – books s.r.o. navazuje na tuto novou sérii, ale tentokrát to není jen přepis televizního dílu, ale zcela samostatný román.

Tento román nejenže využívá postav ze seriálu, ale také vysvětluje události, které s těmito postavami (Q a Trelane) vůbec nebyly spojeny. Zároveň také odkazuje na jiné díly staré série Star Treku a dokonce používá jejich citace.

Nedá se jednoznačně říci, zdali je tento román přínosem. Jednotlivé linie působí celkem propracovaně a postavy velmi věrohodně – stejné osoby jsou vykresleny v různých dějových liniích skutečně rozdílně, ale občas tato rozdílnost působí až násilně. Zároveň využívání dějových motivů z jednotlivých dílů seriálu je trochu těžkopádné, ale leckomu právě tyto objasňující paralely mohou přijít zajímavé a osvěžující. Čtenáři, který Star Trek sleduje, to připadá osvěžující, ale neznáte-li tento seriál a koupíte si tuto knihu, možná vám děj bude připadat poněkud zmatený a chvílemi nebudete chápat, proč některé postavy vůbec jednají tak jak jednají. Některé jsou vykresleny až do nejmenších detailů, jiné zase pouze nahozeny a použity, když to děj vyžaduje. A to se dostáváme k překladu. Jestliže překladatelka korektně přeložila terminologii Star Treku, pak ale rozhodně nezvládla samotný překlad, kde z textu ční velice mnoho anglicizmů. Jejich četnost slabším povahám možná nedovolí knihu ani dočíst. Celkově kniha působí poměrně nevyrovnaně. Na jednu stranu dobrý námět a zajímavé použití tématu jednotlivých dějových linií směřujících do jednoho mohutného finále, na druhou stranu nepříliš zdařilé ukočírování děje a nepříliš zdařilý překlad. Na třetí stranu musím přiznat, že přes uvedené zápory jde o velice čtivou knihu.

Jste-li fanouškem Star Treku: určitě si tuto knihu přečtěte – doporučuji! Nejste-li fanouškem Star Treku: zkuste si to přečíst, ale nejdříve si raději přečtěte jiný díl.

Autor: Peter David
Název: Q na druhou
Vydavatel: Nakladatelství Laser – books s.r.o.
Počet stran: 380
Cena: 149 Kč

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |