Star Wars Demolition – značková destrukce

Star Wars. Velká a úspěšná značka. 3 klasické, geniální filmy. 1 film navíc. Celá řada her. O jedné z nich si teď budeme povídat. Jde o prozatím poslední hru z daného světa pro starou dobrou šedou krabici, která si za vzor vzala tituly jako Tekken a Destruction Derby. Co to znamená?
Platforma: PlayStation
Žánr: destrukční závody
Paměťová karta: 1 blok
Vibrační funkce: ano
Multiplayer: ano, max. 2 hráči
Výrobce: Luxoflux – Activision
Distributor: Lucas Arts

Hvězdné války

Když mi bylo nějakých deset let a poprvé jsem viděl slavnou sci-fi operu George Lucase, seděl jsem u televizní obrazovky s pusou dokořán celé dvě hodiny. Nezavřel jsem svá ústa ještě hodně dlouho poté, co film skončil, běhal jsem po okolí, křičel a radoval se ze zážitku, který byl většině mých vrstevníků v té době odepřen. Vrcholnou trikovou techniku ve filmu v té době na našem území představoval seriál Arabela. Když tedy člověk viděl všechny ty bitvy vesmírných lodí a laserové přestřelky v geniálních Hvězdných válkách, musel být nutně unesen. Vzpomínám si na pasáž filmu Rambo II, kde se vietnamští veteráni vracejí domů a těší se na další díl Star Wars. Mám pro to pochopení. Takže hned v úvodu: miluji Star Wars.

Hry podle Hvězdných válek

Jak už jsem zmínil, je jich celá řada. Předpokládám, že většina z vás se již s některou z nich setkala a moc bych se nedivil, kdyby alespoň jedna z nich nepatřila mezi vaše oblíbené. Bylo pár skutečně kvalitních kousků, z nichž já sám si nejvíce vážím 3D akce Dark Forces – kde bylo možné procházet funkčním vesmírem SW z vlastního pohledu a s pravým SW blasterem v rukou. Dalším velice povedeným dílkem byly závody Racer podle fascinující pasáže z prozatím posledního dílu série (toho prvního, heh), kterým se povedlo překročit pořádně vysoký stín, vržený touto částí jinak jen lehce nadprůměrného filmu. Nu a teď je tu další hra, opět podle Epizody I. Znovu jde v podstatě o závody, nicméně spíš něž o volant se zde budete starat o spouště svých zbraní.

Star Wars DemolitionStar Wars Demolition

O co jde

Závodní arény jsou víceméně čtvercové, možná kruhové. Nejde v nich však o to, jak rychle je stihnete objet, nýbrž o to, kolikrát přitom úspěšně vystřelíte a zasáhnete protivníka. Jde tedy o poněkud svérázné destrukční derby, které ve svém důsledku až příliš nápadně připomíná populární kolotočový autodrom, který nicméně zpestřují laserové přestřelky. Rozmanitost vozidel, ve kterých je možné se hry zúčastnit, však spíše zvrhává hru k jakémusi nesmyslu, kdy rychlé vznášedlo krouží okolo těžkopádného bojového robota, lasery sviští vzduchem, avšak bojovníci jsou jaksi nevyrovnaní a samotný boj poněkud nezáživný. Tahle nevyrovnanost mne poněkud zamrzela vzhledem k technické kvalitě hry, které lze skutečně jen máloco vytknout.

Jak to vypadá

Báječně. Grafika Star Wars: Demolition je vážně působivá. Aby také nebyla, když o 600-ti kilometrové rychlosti z Racera si můžete nechat jen zdát (ačkoliv je tu k dispozici ono vznášedlo ze zmíněných závodů Epizody I) a arény jsou sice propracované, nicméně nijak zvlášť velké (i tak je možné se tu schovat a hledat doplňování energie a munice). Prostředí se mi doopravdy líbilo, ať už šlo o močály Gunganů z Epizody I nebo o sněžnou pláň, po které kráčejí bojoví roboti impéria, ostřelováni rebely. Stejně tak závodní stroje jsou kvalitně zpracované, nicméně jich je jenom 10, což je oproti počtu postav v takovém Tekkenu (se kterým SWD sdílí herní princip postupu po arénách a zápasech). Nicméně zmíněné funkční prvky v pozadí jednotlivých arén (střílející roboti Impéria, v aréně na Hvězdě smrti dokonce i střílející Tie Fightery, prolétávající nad povrchem) jsou zajímavým zpestřením, které mi zpočátku zavazelo, nicméně postupně jsem se naučil jej využívat a mít rád. Bavilo mne, schovávat se nepříteli po odpálení tepelně naváděných raket za mohutný kráčející „sloní tank“ Impéria a ještě zábavnější bylo sestřelování zmíněných Tie Fighterů (z nichž poté vypadávalo doplňování štítů nebo energie).

Navíc jsou ve hře vloženy skutečně fascinující renderované animace, které vypráví děj (Jabba pořádá ilegální souboje ve vozidlech, aby se tak pobavil a vydělal peníze). Zajímavá je jejich kvalita, která daleko přesahuje například Episode I: Phantom Menace – první hru s touto tématikou. Na závodní hru je těch animací snad až škoda, na druhou stranu ženou hráče (stejně jako v Tekkenovi) k tomu, aby si hru prošel za každou postavu až do konce.

Star Wars DemolitionStar Wars Demolition

Jak se to hraje

Základem je samozřejmě turnaj, ve kterém postupujete jednotlivými arénami, abyste porazili postupně všechny protivníky. Pak je tu pochopitelně trénink, kde si můžete vybrat protivníka i arénu. Další možností je pak něco jako sázkové dostihy, kde máte na začátku určitou sumu peněz, ukáže se vám tabulka, v jakém poměru sází diváci na vás a vašeho soupeře v následujícím boji a vy se rozhodnete, kolik vsadíte ze svých peněz. Hra končí po dosažení určité výše finančních prostředků. Posledním herním režimem je lov na droidy (ty černé průzkumné stroje, které používal Darth Vader i Darth Maul), kteří poletují po aréně a vaším cílem je zneškodnit jich co největší množství v daném časovém limitu.

Další možností je pochopitelně přidat druhý ovladač, nechat rozdělit obrazovku na dvě poloviny a bojovat proti sobě s druhým člověkem, což je pravděpodobně nejzábavnější (v závislosti na tom, s kým hrajete).

Kruh se uzavřel

Těžko říct, zda lze SWD zhodnotit skutečně objektivně. Je samozřejmé, že docela jinak budou ke hře přistupovat lidé, znalí světa Hvězdných válek a docela jinak SWD přijmou ti, které tento fenomén příliš neoslovil. Ten druhý typ hráčů si pravděpodobně raději nechá líbit opravdové Destruction derby, které je pro ně skutečně přehlednější a bližší. Nemohu se jim příliš divit, na druhou stranu si ale myslím, že některé prvky, obsažené v SWD jsou skutečně milé (grafika, hudba z filmu) a zábavné (střílení, sbírání zbraní a vyhledávání generátoru, jenž obnovuje energii štítu, proskakování teleporty z jedné strany arény na druhý), což by mělo vést k tomu, abyste se na tuto hru alespoň někde podívali, pokud uvažujete o závodech nebo mlátičce, přičemž za obojí se vám nechce utrácet (a nebo to vyměňovat v mechanice PlayStationu).

Homepage hry: http://www.lucasarts.com/products/demolition.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 6/10
Star Wars Demolition je slušně zpracovaná hra, která nicméně postrádá větší množství bojovníků (i arén) a zůstává tak přitažlivou spíše pro příznivce filmové předlohy.
Celkové hodnocení: 7/10
Váš názor Další článek: Anachronox stále blíže dokončení!

Témata článku: , , , , , ,