PC

Star Wars Episode 1: The Phantom Menace

Dnes si zavzpomínáme na jednu z mnoha her na téma Hvězdných Válek, která se objevila přibližně ve stejně době, jako filmová Epizoda 1, tedy přibližně před dvěma lety. Jedná se samozřejmě o Star Wars Episode 1, výbornou 3D akční adventuru, která si vzala to nejlepší z Tomb Raidera a přenesla to do světa Hvězdných Válek.
Dnes si zavzpomínáme na jednu z mnoha her na téma Hvězdných Válek, která se objevila přibližně ve stejně době, jako filmová Epizoda 1, tedy přibližně před dvěma lety. Jedná se samozřejmě o Star Wars Episode 1, výbornou 3D akční adventuru, která si vzala to nejlepší z Tomb Raidera a přenesla to do světa Hvězdných Válek.

V jedné zapadlé galaxii, daleko předaleko v časech i prostorech, udál se jednou příběh. Příběh podivuhodný, příběh dlouhý, příběh, který mnohé poznamenal. Na jeho úplném počátku byla planeta zvaná Naboo. Nijak významná, malá planetka, žijící si svým vlastním, vcelku spokojeným životem, pod vládou mladičké královny Amidaly. Vesmír byl krásný, bezproblémový, nebo jak se dnes, v této zkažené době říká - byla pohoda. Ovšem jen do té doby, kdy se tajuplná, zlá Obchodní federace rozhodla poslat k Naboo své bitevní lodě a planetu si podmanit. K vyjednávání jsou vysláni dva příslušníci řádu Jedi - mistr Qui-Gon Jinn a jeho žák Obi-Wan Kenobi. Právě přiletěli na Federální vlajkovou loď.

Star Wars Episode 1Star Wars Episode 1

A dál už to samozřejmě všichni znají. Předem musím upozornit, že ať už si myslíte o Episodě 1 cokoliv, neměli byste se tím nechat ovlivnit při hodnocení této hry. Ať už je totiž Episoda 1 poněkud prostší, dětštější, prostě jinak zaměřená než předchozí díly, hra je minimálně stejně dobrá, ne-li lepší, jako všechny ostatní hry na motivy Hvězdných Válek. LucasArts tentokrát vsadili na jistotu, která ve své době frčela nejvíce - 3D akční adventura. Tedy zběsilé hopsání, 3rd person pohled, občas nějaká ta neherní postava (NPC), trocha střílení. Kupodivu, ačkoliv mě takovéhle hry nikdy moc nebraly, jsem SW: Episode 1 zběsile pařil téměř do umření (tedy spíše až do konce). Sice jsem se při každém delším skákavém úkolu nesmírně vztekal až jsem rudnul a pára se jen valila, ale boj světelným mečem mě z toho nakonec vždy spolehlivě dostal. Roztřískat párek droidů je přece tak uklidňující. Nevěříte? Vyzkoušejte si to!

Přestože se budu opakovat, převyprávím tady vlastně celý příběh Episody 1 znovu, ovšem s malými herními korekcemi. Tak tedy, začínáte s postavou Obi-Wana Kenobiho. Avšak, a to je jedna z obrovských originalit téhle hry, ovládané postavy se často mění! Takže jednou hrajete za Obi-Wana, podruhé za Qui-Gon Jinna, potom zase za kapitána Panaku, dokonce i za samotnou Amidalu si zahrajete! Jak jsem již řekl, právě jste dorazili na jednu z válečných lodí houfně obklopujících planetu Naboo. Hned za dveřmi vás čeká první provětrání lightsaberu, když vás obklíčí tlupa tupců (droidi). Překvapivě přijde po chvilce řada i na ony zakuklence s dvojitým laserem, ale ten kdo viděl film samozřejmě bude vědět co dělat (zdrhat, ačkoliv je možné se této hrozby zbavit ještě předtím, než k vám dorazí, poblíž se totiž nachází kontrolní sklad těchhle zakuklenců). Probojujete se přes desítky droidů celou lodí až do hangáru, kde se nalodíte na transportní loď s ní už pofrčíte na samotnou Naboo. Bojůvky spolu s Qui-Gon Jinnem prostě nemají chybu, ale kdyby vás provázel neustále celou hru, nebylo by to zrovna ono, takže se často rozejdete a poté časem opět šťastně shledáte.

Star Wars Episode 1Star Wars Episode 1

Na Naboo se, stejně jako ve filmu, ocitnete se uprostřed vřavy, v hlubokých bažinách, oddělen od mistra, kdy nebudete ni zbla vědět, co dělat. Naštěstí však narazíte na dementního Jar-Jara Binkse, který vás nakonec dovede (přes tuny a tuny zpropadených skákadel, auuuuu!) ke Qui-Gon Jinnovi. Následuje podvodní bludiště v říši národa Jar-Jarovského (jak oni se jmenují... nějací Gungani, ne?). Je to poměrně mírumilovná mise, nikoho nemusíte zabíjet, jen občas je nutné použít trochu Síly. Hlavním úkolem je vysvobodit Jar-Jara (narozdíl od filmu nestačí jednoduchá domluva - bohužel, protože bludiště vzduchových bublin a úzkých chodbiček je opravdu stresující a rozhodně v téhle misi chvíli ztvrdnete). Následuje cesta do zahrad královského paláce v Theedu, kde musíte kontaktovat královnu. Tady si konečně užijete pořádných soubojů, odlétavších končetin droidů, pořádné laserové palby, dokonce občas narazíte i na skupinky vojáků spojeneckých, kteří budou pro další postup ve hře klíčoví (hesla a jiné ptákoviny). Někdy jde opravdu o čas - pokud se k vojákovi nedostanete včas, nestačí vám říct heslo a váš postup je pak velmi ztížen. Není neobvyklá ani scéna, kdy se voják už už nadechuje, aby heslo vyklopil, ale v tu ránu se přiřítí droid a jednou ranou z laseru vojákovi utne tipec, hlavu, potažmo proslov, to se pak světelný meč ve zlosti jen míhá a droid se zřejmě nestačí divit (chi chi...;). Přechody mezi misemi jsou prokládány poměrně povedenými animačkami, i když některé ksichty vypadají jak marcipánové figurky (kupříkladu Amidala - ale nakonec, je to královna).

Jakmile se dostanete z královských zahrad ke královně, musíte se pro změnu probojovat k hangáru, kde je zřejmě jediné letadlo na celé planetě, schopné přestát palbu bitevních lodí a dovézt vás i královnu v bezpečí na Coruscant, sídlo senátu. Nadchází poměrně originální situace, protože vy (Obi-Wan) a královna jste odděleni od zbytku skupiny, takže se musíte k hangáru probojovat sami. Pokud jdete přesně podle plánu, tedy kam vás Amidala vede, je vše v pořádku. Ovšem pokud se odchýlíte od jejích rad, začne se zasekávat a je téměř neschopná samostatného pohybu. Prostě ji budete muset vodit za ručičku. Takže rada zní: neodchylujte se od plánu cesty, který vám Amidala šeptá do ouška, jinak na to doplatíte.

Star Wars Episode 1Star Wars Episode 1

Cesta královským palácem je ohromná podívaná, architektura celého objektu je opravdu propracovaná, užijete si dost zábavy i nebezpečných situací. Třeba královská jezírka a přilehlé vodopády, tam je nutno dávat obezřetný pozor. Celý palác je opravdu na 100% promakaný a je to rozhodně jeden z nejlepších architektonických počinů, který byl kdy v jaké gamesce k vidění (dobrá, trochu přeháním, ale je to prostě zajímavý).

Souboj před a v hangáru je snadný, ale efektní. Následuje úlet...uhh, myslel jsem "odlet", na Coruscant. Jenže čert aby to vzal, zrovna se musí porouchat warpový motor. Takže zastávka na té zpropadené, umouněné, zapadlé Tatooine je nezbytně nutná. Následuje sled opět velmi propracovaných levelů, kdy budete muset najít malého Anakina a poté mu pomoct sestavit jeho závodní to ...no... no... tentononc. Tatooine je planeta na výsost nebezpečná, takže drsnější povahy možná budou chtít problém řešit prostým vystřílením všeho živého, co se toulá po ulicích. Leč takhle to bohužel nejde (i když by to bylo velmi zábavné, protože po tamějších ulicích se toho toulá opravdu hodně). Ale střílení, i toho pouličního, si samozřejmě užijete dostatek. Obzvláště drsná byla například potyčka, ve které figurovaly i termo-granáty, které obvykle vyčistily celý blok (ale kupodivu se mi občas podařilo efektně uskočit do nějakého kouta, skoro jako ve filmu). Dokonce se zde setkáte i se slavným velkým (doslova) Jabbou, který pro vás bude mít jedno nesmírně miloučké překvapení. Často se budete potýkat s úkoly směnného typu - tedy že máte někomu něco přinést a on vám za to na oplátku něco dá (informaci, věc, pro někoho zajde, atd.). Někdy je nebývalé těžké přijít na to, co vlastně máte komu přinést (já jsem například docela zakysl u baru).

Na Tatooine se také poprvé setkáte s Darth Maulem, nebo jak on se píše. Souboj ostří proti ostří (oboje samozřejmě světelné) je opravdu úchvatný, Maulovy úhyby a úskoky jsou někdy opravdu povedené. Obzvláště efektní je pak úskok Qui-Gon Jinna do odlétající lodě, to se musí přiznat. Tedy, vzhůru na Coruscant, za senátorem Palpatinem.

Coruscant je opravdu nebeské město, řekl bych, že zde se autoři hodně inspirovali jednou z nejgeniálnějších space-oper poslední doby, Pátým Elementem. Protože pohled na gigantické ocelové paláce a okolní dopravu je opravdu, opravdu úchvatný.

Star Wars Episode 1Star Wars Episode 1

Z Coruscantu, poté co je Palpatine zvolen předsedou (stejně, já mám takovou teorii, že Palpatine je vlastně "mistrem" Darth Maula, a celé jeho snažení, včetně napadení Naboo, směřovalo právě k získání postu předsedy senátu - ale je to opravdu pouze teorie), se vydáváte na finální misi zpět do královského paláce na Naboo. To je řekl bych nejtěžší část, připravte se na neustálé hledání klíčů (karet), oblézání po římsách, boj proti přesile. Tím se ale stává také částí ze všeho nejzábavnější. Naprosté finále je opravdu úchvatné, gigantické 3D prostory téměř berou dech, natož když občas na nějaké vzdálené plošině zahlédne Jinna, jak se mlátí s Maulem, pořád si opakujete: "už abych tam byl, abych mu pořádně vyprášil kožich". Stylová smrt Darth Maula přesně uprostřed plošinky potom docela potěší.

Krátkou zmínku bych věnoval namluvení postav - většinu jich samozřejmě nenamluvili originální herci, výjimku tvoří malý Anakin, kterého namluvil "originální" Jake Lloyd. Stejně toho ale ten fracek moc nenakecá ;).

Jak je vidět, ten kdo zná film (jako že vás je asi většina), si nemusí dělat přílišné naděje na něco originálního. Tahle gamesa prostě byla (a možná ještě je) dost dobrá 3D akční adventura, s výbornou grafikou a 100% hratelností (souboje se světelným mečem jsou skutečně EŇO ŇUŇO!:). Ačkoliv je poněkud krátká (tedy nebýt neustálého používání F5 - quicksave, a následného loadování, kterým strávíte opravdu hodně dlouho), čistý čas k dohrání se pohybuje kolem 7 hodin.

Pokud holdujete tomuto žánru, jistě se vyplatí sáhnout do knihovny (či jinam, kde skladujete staré hry) a trochu si oživit vzpomínky na krásné dobrodružství ve fantastickém světě Hvězdných Válek.

Diskuze (5) Další článek: Vydání české verze Europa Universalis 2 se opozdí

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,