Star Wars: Galactic Battlegrounds - Clone Campaings Expansion

Jak dopadl nejnovější datadisk k postarší realtime strategii ze světa Hvězdných Válek jménem Star Wars: Galactic Battlegrounds od LucasArts? Inspirace Epizodou II je zřejmá už z názvu, ale jak je to s kvalitou? Dokáže ještě dnes konkurovat oblíbeným 3D strategiím a nejnovějším peckám jako Warcraft 3? To se dozvíte v naší recenzi.
Star Wars: Galactic Battlegrounds - Clone Campaings Expansion

Platforma
: PC
Typ hry: realtime strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor Pentium II 233 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor Pentium II 300MHz, 64 MB RAM
Testovací konfigurace: procesor Pentium 4 1,2GHz, 256 MB RAM, GeForce2 64 MB
Výrobce hry: Ensemble Studios (http://www.ensemblestudios.com/)
Distributor hry: LucasArts (http://www.lucasarts.com/)
Distributor v ČR:: ?
Homepagehttp://www.lucasarts.com/products/clonecampaigns

Dárkem pro velké příznivce Hvězdných Válek byla minulé vánoce zajisté povedená real-time strategie Star Wars: Galactic Battlegrounds. Hra běžela na enginu velice úspěšného kousku Age of Empires a poskytovala hráčům celkem velký prostor pro realizaci, ztotožnění se s jednotlivými národy, nabízela ohromné množství jednotek a velice propracovaný příběh, provádějící nás dobou v rozmezí třiceti let před Epizodou I., až deseti let po návratu Jediho.

Fanoušci se hrou proklikali na svůj vkus velice rychle a stejně tak, jako fanoušci Age of Empires se i oni dožadovali datadisku, který jim hbití vývojáři z Ensemble Studios předhodili u příležitosti uvedení filmu Star Wars Epizoda II: Klony útočí (angl. Attack of the Clones) do kin.

V kontrastu s dnes recenzovaným datadiskem je filmu opravdu vhodné věnovat vaši pozornost. Oproti celkem nepovedené Epizodě I. vskutku vyzrál a s ním i herci. Obsahuje přes 2000 trikových záběrů, které zabírají asi 95 % z celého filmu. Asi je zbytečné dodávat, že jako obvykle i zde figuruje výborná muzika vytvořená Johnem Williamsem. John používá hudebních motivů z předchozích dílů Star Wars a s jeho dílem se setkáte i na Clone Campaings datadisku. Výborně prokresluje dění ve hře a podtrhává atmosféru. Pokud se s ní tedy setkáte.

Atmosféra je první a nejdůležitější ze hned několika slabých stránek, jež se v Clone Campaigns vyskytují. Bohužel, ale i v čase, kdy jsem si myslela, že strategie typu: "Vyrob si co největší množství jednotek a pošli je najednou na jeden cíl" v dnešní době vymizely, mě tento datadisk přesvědčil o opaku.

Jednotlivé kampaně z počátku vypadají velice dobře, člověk by skoro slintal, ale záhy vás přesvědčí o tom, že mají navrch. Nedohrajete je a nedohrajete. A proč? Já vím, vy na to máte, ale umem a ne trpělivostí. Nebude vás bavit stereotypní stavění základny a její upgradování na nejvyšší level a kvantitativní vyrábění bojových jednotek. Ty navíc musíte seskupovat a potom je všechny poslat vstříc novému osudu, tedy nepříteli. Žádnou roli zde nehraje taktika. Je to o hrubé síle. Vaše cíle, dejme tomu protivníkovi základny, jsou po zuby ozbrojené, ale věřte tomu, že je zmůžete a dáte jim co proto a nemusíte mít výčitky svědomí. Počítač se vzchopí a v příští misi bude silnější a zkusí to znovu. Ani nebude smutný.

I tu možnost použít hrubou sílu vám autoři z Lucas Arts zhanili do poslední mrtě. Stejně tak, jako v již zmiňovaných Age of Empires a oproti původní hře, zavedli systém omezení počtu jednotek vašeho impéria a to na maximum 100 kousků. Víc ani ň. Tento systém se sem nehodí! Do Hvězdných válek ne! A i v případě, kdy se tedy autoři hrozně moc chtěli bratříčkovat s AOE (kdoví z jakých důvodů), proč jednotky neomezili stejným číslem, tedy 250-ti kousky? To je opravdu hrozné neštěstí.

Světlé stránky hry
  • bezkonkurenční hudba
  • nové jednotky a budovy
  • hraní ve vesmíru
Temné stránky hry
  • zastaralý engine
  • omezení počtu jednotek
  • stereotyp misí

Clone Campaigns nemá smysl dále hanit, a tak se mu pokusím malinko polichotit. O výborné hudbě jsem se už zmínila, z té strany mě arest nečeká, ale ještě jsem vám nenapsala, že budete mít možnost zahrát si nejen na planetách, ale do konce ve vesmíru. Líbil by se vám takový asteroid? Najdete ho kupříkladu hned v druhé misi za Konfederaci.
Kromě Konfederace a původních šesti civilizací z Gallactic Battlegrounds si můžete zahrát ještě za Galaktickou republiku. Oproti původní hře vám datadisk nepřináší možnost vybrat si z těchto dvou národů, ale kampaň musíte nejdříve projít za první z nich - tedy Konfederaci, a až následně za Galaktickou republiku. V tomto řešení se objevuje jediný důvod (motivace) proč hru dohrát alespoň do poloviny.

Jako každý dobrý datadisk nezaostává ani tento v přínosu nových jednotek, budov a vylepšení. Zajímavé je, že opravuje i původní chyby z Gallactic Battlegrounds. Ale to je vše. Jsme skoro u konce.

Titul
Star Wars Galactic Battlegrounds: Clone Campaings
Grafika
6
Zvuky
7
Hudba
8
Hratelnost
2
CELKEM
6
Verdikt
Únavný datadisk, který obsahuje akorát skvělou muziku.

Bohužel, nic převratného jsem vám nepřinesla a ani nepřinesu. Clone Campaings nám nepřináší téměř nic nového, ale pokud se něco najde, je to spíš na škodu, než užitek. I stále zmiňovaný Age of Empires a jeho engine se mi zdá dost zastaralý a pro účel vytvořit hru Hvězdné války celkem nepoužitelný. Představovala jsem si spíše spoustu nádherných triků, výbuchů a zlomových situací. Přišlo jenom velké zklamání. Když si k tomu ještě představím, že bych za tento datadisk měla vyhodit nějaké peníze, moje zklamání se ještě prohlubuje. Už ani skvělá hudba od Johna Williamse ho nezachrání a já vám musím doporučit jediné. Clone Campaigns si nekupujte. Když tak uděláte, prohloupíte.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |