Star Wars: herní historie a budoucnost – 1. část

Od doby, kdy se tvorby her s tématikou Hvězdných válek chopila samotná firma LucasArts, chrlí na nás jednu vynikající hru za druhou. Vraťme se nyní o několik let zpátky, do okamžiku, kdy vyšla fenomenální hra X-Wing a odstartovala jednu nezapomenutelnou sérii.
Star Wars: herní historie a budoucnost – 1. část
S hrami, vytvořenými na motivy filmu to nikdy nebylo lehké. Většinou narychlo sešité kusy grafiky a ozvučení bez špetky invence a originality leckdy nestály ani za zmínku v podobě holé věty, napsané sazí na toaletní papír z veřejných záchodků poblíž odštěpného závodu. Hry s tématikou Star Wars, konkrétně od okamžiku, kdy se jejich tvorby ujala samotná firma LucasArts, se však tomuto trendu až na pár výjimek zdárně vyhnuly. Za nejpravděpodobnější příčinu této snad až anomální kvality považuji samozřejmě zmíněný vývojový tým, který má narozdíl od rychlochrličů filmových hrůz typu Acclaim pověst špičkové úrovně.

Následující přehled by měl v prvních dvou částech stručně shrnout historii Star Wars her od LucasArts a v části třetí nahlédnout do blízké budoucnosti, ve které nás čeká několik přinejmenším slibně vypadajících projektů.

X-Wing
Úžasný vesmírný simulátor, který osobně považuji za první "vážnější" a komplexní herní produkt z oblasti Star Wars. To samozřejmě úzce souvisí s tím, že se herní linie ujala samotná firma LucasArts. Chytlavý příběh, promyšlená struktura misí, chytré a snadno naučitelné ovládání, použití wingmanů a na svou dobu vynikající grafika animovaných sekvencí i samotné simulace - to vše udělalo z X-Wingu nesmrtelnou klasiku. V kůži pilota Aliance se vydáváte na dlouhé váleční tažení proti Impériu a prázdnému místu pro metály na své hrudi.

Datadisky: B-Wing, Imperial Pursuit

Rebel Assault
Multimediální nadílka, jejíž hratelnost poněkud ustupovala momentům oněmění z převratného zpracování. Narozdíl od plnohodného simulátoru X-Wing byl zde pohyb vaší stíhačky omezen na pevnou trajektorii, ze které šlo v omezeném rozsahu vybočovat. Hra tak de facto zpočívala v obyčejném sestřelování vynořujících se pohyblivých cílů ála Operation Wolf, kteréžto hře by po důkladném striptýzu z až přehnaně multimediální kůže zřejmě Rebel Assault nesahal ani po vodu v kolenech.

TIE Fighter
Historie nás učí, že kolaborace je jeden z nejvýhodnějších podniků, ke kterému se může člověk snížit. Co je ale kolaborace proti přeběhu na druhou stranu! Lucasové byli tak hodní a vypuštěním této hry nám umožnili postavit se do zástupu vždy ukázněných letců Impéria. Herním stylem se TIE Fighter velice podobá X-Wingu, avšak téměř vše bylo poměrně razantním způsobem zdokonaleno. Logicky si vyzkoušíte letouny Impéria, přičemž zjistíte, že jsou sice rychlejší a lépe manévrovatelné než stroje Aliance, ale zároveň také velmi křehké a tudíž lehce sestřelitelné. Jinak platí pro TIE Fightera vpodstatě totéž co pro X-Wing - ovládání, příběh, struktura misí, grafika, spolupráce s wingmany i animované sekvence jsou na velmi vysoké úrovni.

Datadisk: Defender of the Empire.

X-WingX-Wing

Dark Forces
V době, kdy sváděly o neotřesitelné postavení Dooma na špici 3D akčních her tuhé boje všemožné patlanice (snad s výjimkou System Shocku, který ale spadal do krapet odlišné kategorie), Dark Forces svým příchodem takřka smetl veškeré dění ze stolu. Zcela ďábelsky propracované a rozsáhlé mapy vás kromě lapání po dechu nutily také trochu přemýšlet, což byla v té době téměř novinka. Nemohu nezmínit, že se v průběhu misí nedaly ukládat pozice. To ke konci některých z nich neuvěřitelným způsobem stupňovalo napětí, byly totiž natolik rozsáhlé, že se jejich herní doba blížila třebas i dvěma hodinám!

Dark ForcesDark Forces

Rebel Assault II: The Hidden Empire
Ještě tragičtější pokračování již dostatečně tragické hry, kterému mohu ulehčit pouze tím, že se o něm nebudu nijak obšírněji rozepisovat. Ke stupidní herní náplni prvního dílu přibyly další interaktivní módy, brnkající na stejnou či nižší kvalitativní notu. Konkrétně se jedná o zcela nehratelné průlety tunely či kaňony a stupidní střelbu po vynořujících se StormTrooperech. Radost pohledět (na rozšlapanou krabici a zlomené CD).

Yoda Stories
Poměrně hluchý projekt, který byl zřejmě určen pro hráče nijak nepostižené vyšším věkem. Primitivní grafika i obtížnost a náhodně generované mise s herní dobou okolo hodiny ostatně ani nemohly říci mnoho. Na svého hrdinu (Luka Skywalkera), zavřeného v miniaturním okénku ála Dreamweb, pohlížíte shora a řešíte skrze jeho upatlané prstíky jednoduché úkoly a puzzlata. Se slepeckou holí a dočasně sníženým IQ by to nemuselo být špatné.

X-Wing vs. TIE Fighter
První hra o Star Wars, zaměřená převážně na multiplayer. Vedlejším efektem byla bohužel absence příběhu a velmi skromná nabídka singleplayerových misí, které navíc díky novému pojetí ztratily něco ze své atmosféry - tentokrát už totiž nejste pilotem jednoho konkrétního letounu, ale můžete plynule přeskakovat mezi všemi stroji v misi, což dle mého názoru není zrovna ku prospěchu věci. Ale budiž. Grafika se dočkala výrazného technologického skoku a mezi inovace patří také to, že bylo v této hře poprvé možné bojovat za obě strany konfliktu, a to jak v singleplayeru, tak i v multiplayeru (pochopitelně :).

Datadisk: Balance of Power - Tento datadisk vpodstatě vyléčil singleplayerové neduhy, kterými trpěl původní X-Wing vs. TIE Fighter. Do hry byl přidán zajímavý příběh a počet misí byl výrazně zvýšen - 15 jich odlétáte za Impérium a 15 za Alianci.

X-Wing vs. TIE FighterX-Wing vs. TIE Fighter

X-Wing vs. TIE FighterX-Wing vs. TIE Fighter

Shadows of the Empire
Spolu s Turokem a Incomingem byla hra Shadows of the Empire jedním z prvních šokujících zážitků pro nemajitele tehdy majoritních akcelerátorů od 3DFx. Tím se snažím říci, že tuto kartu vyžadovala a nenechala se ukolébat ani nejkrutějšími citovými nátlaky. Milé. Na druhou stranu měla za odměnu rozhodně co nabídnout. Jsou zde dva odlišné módy, z nichž první je tzv. létací a dosahuje vysokých grafických i zábavních kvalit (obsahuje mimo jiné nadmíru legrační "pletení" nožek mohutných AT-AT walkerů). Pro druhý mód se asi nejlépe hodí přízvizko "chodící". Ten bohužel táhne celkový dojem z této hry razantním způsobem dolů. Může za to zejména pitomé ovládání a rovněž pitomí nepřátelé ruku v ruce s nevábnou grafikou, kterýžto neduh byl zaviněn zejména použitím stejného 3D engine jako v létacích misích. Ten v žádném případě není špatný, ale pro tyto účely očividně nebyl stvořen.

Shadows of the EmpireShadows of the Empire

Shadows of the EmpireShadows of the Empire

Jedi Knight: Dark Forces 2
Více než důstojné pokračování skvělých Dark Forces. Zpočátku působí nepříliš lichotivým dojmem, avšak jeho pravý potenciál se ukazuje teprve po několika úrovních, kdy jste coby hlavní hrdina obdařen světelným mečem a sílícími schopnostmi rytířů Jedi. To hře dodává úplně jinou dimenzi - nejenže je meč vpodstatě nejsilnější zbraní ve hře a svádí k boji zblízka (který se v Jedi Knight narozdíl od ostatních her opravdu vydařil), ale s rostoucí Silou vaší postavy také získává některé schopnosti jako například odrážení nepřátelských střel. Světelný meč je také jedinou smysluplnou volbou při šermířských soubojích, které vás čekají vždy po několika úrovních a jsou patřičně tuhé, aby se ke konci proměnily v učiněné peklo. Vynikajícím nápadem je také odměňování hráče za nalézání secretů hvězdičkami, které lze na konci úrovně přiřadit ke schopnostem, měnícím postupně vašeho nedomrlého paňácu v děsivou zbraň. Patří mezi ně například neviditelnost, schopnost vidění ve tmě, zrychlení či "přibližování předmětů". Neexistuje větší slast, než pomocí posledně jmenované síly vyrvat zdálky vojákům z rukou zbraně a pak bezbranné figurky beze studu kosit. Síly pokročilejších úrovní se poté dělí na světlé a temné, z nichž světlé mají spíše obranné či léčivé účinky, zatímco temné působí převážně destruktivně. Podle toho, které budete preferovat, se ke konci hry vydáte jednou z dějových linií. To znamená, že existují dva odlišné konce.

Datadisk: Mysteries of the Sith - V celkovém zhodnocení tohoto velmi hutného přídavku mi bohužel brání tragický zásek, který se mi přihodil asi v polovině hry, avšak většina hráčů považuje tuto hru za veledílo, které dokonce překonává původní hru. Nemám důvod nevěřit. Snad jedinou změnou k horšímu je absence full motion videa, které nahrazují sekvence, vyrobené přímo v herním engine.

Jedi KnightJedi Knight

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |