Star Wars: herní historie a budoucnost – 2. část

V první části tohoto seriálu o již vydaných a teprve připravovaných hrách s tématikou Star Wars jsme skončili skvělou hrou Jedi Knight: Dark Forces 2. Navážeme hrou Supremacy, která ukázala, že talent LucasArts nezná žánrových hranic.
Star Wars: herní historie a budoucnost – 2. část
V druhé části tohoto povídání o hrách s tématikou Star Wars navážeme tam, kde jsme minule skončili - tedy u hry Rebellion.

Supremacy/Rebellion
Grafika není tím, na čem se musí pokaždé nutně stavět, což nejlépe dokazují LucasArts právě v Rebellionu (distribuovaném v některých regionech světa pod názvem Supremacy). Ač má tato real-time strategie poměrně tradiční strukturu průběhu misí, tj. prozkoumej - expanduj - postav - vytěž - vyrob - znič, občas se otřese jakýmisi spazmy originality. Například se zde kromě hrubé síly dostává ke slovu také diplomacie. Ta se osvědčí například při osidlování planetek na začátku každé mise. Obsadit ty neobydlené není samozřejmě nijak problematické, ale chcete-li zapíchávat pomyslné vlaječky na pólech platenek, po kterých už tlapy domorodců kráčejí, budete tak muset učinit právě pomocí diplomacie. Anebo hrubé síly, ale v tom případě nebude průběh vašeho soužití zrovna bezproblémový. Kromě toho lze ve hře uplatnit různé sabotáže, únosy, vraždy a jiné standardní aspekty každé správné politiky. Zajímavé je, že se hry účastní známé postavy jako Han Solo, Luke Skywalker nebo princezna Leia, které ke zmíněným akcím můžete využívat. U každé z nich jsou přehledně obodovány dispozice a vlohy, takže po letmém pohledu do porfolia jistě nebudete posílat Hana Sola na diplomatické cesty nebo princeznu Leiu do výzvědné akce. Jak už je ve strategiích slušným zvykem, můžete si zahrát za obě strany. Obtížnost je poměrně vyvážená.

X-Wing Collector Series
Splněný sen mnoha náruživých letců. Konverze X-Wingu a TIE Fightera do nového 3D engine spolu s nabalením všech vyšlých datadisků dělá z tohoto balíku povinnost jednak pro všechny příznivce zmíněných her, kteří chtějí mít všechno pěkně na hromádce, a druhak pro všechny piráty, kteří hodlají levně napravit svoji černou minulost ;)

Rogue Squadron
Pokud byla největším neduhem Shadows of the Empire přítomnost chodících misí, pak by měl být Roque Squadron celkem dobrou hrou. A je. Autoři totiž po krátké úvaze zmíněný nádor bezbolestně vyoperovali a na jeho místo přilátali chuchvalec drobných obohacení "létacího" módu. Opět hrajete za rebely a k mému překvapení se tentokrát mohou pokusit hru spustit i lidé, které domácí rozpočet připravil o 3D kartu. Narozdíl od Shadows of the Empire se totiž dostanou i dále než do menu.

Droidworks
Další z řady her, určených pro ty malé tvory jménem "děti", kterých se prý v poslední době rodí jako šafránu. Osobně si myslím, že pravý důvod nízké natality je právě zde - budoucí rodiče chtějí svá dítka uchránit před hraním děsných her "pro malé děti" a tak volí maximální prevenci, čili je vůbec nesplodí. Dobrou záminkou k tomuto kroku může být například Droidworks. Úkolem dítěte v této hře je stavět droidy, což je nezáživné, poté testovat jejich funkci, což je zkrátka churavé a nakonec s nimi plnit různé mise ve 3D enginu, proti kterému je nutno aplikovat sluneční (nebo lépe svářečské) brýle. Upřímně řečeno, také žádné dítě nechystám.

X-Wing Alliance
Je to až zarážející, ale Lucasům se nějakým zvláštním způsobem daří s každým novým simulátorem posunout kvalitativní laťku o několik centimetrů výše. X-Wing Alliance je dalším důkazem, jak lze pomocí vhodných inovací docílit ještě lepšího dojmu než z předchozích děl. Tu autoři přidali virtuální kokpit, támhle zase pár nových lodí a když se ohlédnu, určitě uvidím nějaký hezký grafický detail, který přikódovali do již tak velmi silného 3D engine. Za zmínku ještě určitě stojí vynikající multiplayer a možnost využívat speciálních vlastností některých lodí, jako je například ovládání pohyblivého děla apod.

Episode 1: Racer
Jako první interaktivní doprovod k zatím poslednímu filmu s tématikou Star Wars vydali LucasArts poněkud nečekaně závodní hru. I když zpočátku zavládly oprávněné obavy z výsledku, nakonec to nedopadlo vůbec špatně. Idea celé hry vychází ze scény z filmu, ve které malý Anakin Skywalker soutěží s různými bizarními tvory o první místo v nelegálních závodech vznášedel. Závody jsou opravdu velmi dynamické, vše je vyvedeno v nádherné grafice. Vznášedla se liší v parametrech a hlavně ve tvarech (pamatujete na Slipstream 5000?), závody se konají na 25ti tratích v osmi druzích prostředí, hra je tedy velice rozmanitá a v tom si rozhodně nezadá se žádnou "normální" závodní hrou. Za peníze, které utržíte coby odměnu za dobré umístění si lze svůj stroj vylepšovat různými serepetičkami.

Episode 1: Phantom Menace
Už od pohledu moc pěkná akční adventure, která vás chytí na první... zabití. Ač její chodidla hyzdí hěkolik neduhů jako například fixně umístěná kamera, kterou jsem se snažil zoufale přepnout až do chvíle, kdy jsem zjistil, že to žádnou normální cestou nejde, mé srdce si bez problémů získala. Je v ní poměrně silně cítit vliv filmu a jeho děje se také hra až na výjimky věrně drží. Dobré nápady jako postupné ovládání několika různých postav (s jinými fyzickými dispozicemi) a také přítomnost některých scén, které se neobjevily ve filmu do jisté míry vyváží i krátkou herní dobu.

Episode 1: Phantom MenaceEpisode 1: Phantom Menace

Pit Droids
Po všech simulátorech, 3D akcích, závodních hrách a adventurách přichází pod ruce agilních výrobců i samotná hra Lemmings. Právě té se Pit Droids myšlenkou podobají - přes různé nástrahy přírody a osudu máte dovést hordu roztomilých plecháčů k předem určenému cíli. Narozdíl od Lemmings však nepoužíváte k jejich "řízení" samotné aktéry, nýbrž různá redirekční zařízení a podobné nástroje, které coby boží ruka necháváte padat z univerza. Hra je opět určena pro děti.

Anakin's Speedway
A zase děti, je toto možné? Od Lemmingů jsme se přesunuli pro změnu k tématu The Incredible Machine. Anakin Skywalker vloží skrze váš intelekt do hry své tvůrčí ambice a staví různé závodní tratě, po kterých pak může on sám nebo některý z jeho přátel (škodolibost) drandit v podraceru.

Anakin´s SpeedwayAnakin´s Speedway

Force Commander
Nepříliš vydařená strategie, kterou táhne dolů zejména chaotický a vizuálně nepřesvědčivý 3D engine. Aby toho nebylo málo, těmto neduhům sekundují jednotky s drasticky nízkou inteligencí a nesmyslná hardwarová náročnost. Ne, nepochopte mě špatně, nechci navodit pocit, že by byl Force Commander nějak nadprůměrně děsný. Je pouze hluboko pod standardem LucasArts.

Force CommanderForce Commander

Tolik tedy k doposud vyšlým hrám s tématikou Hvězdných válek. Příště si povíme, cože se to momentálně v LucasArts kuchtí a jak se asi s hotovými pokrmy zasytíme.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A