Star Wars: herní historie a budoucnost – 2. část

V první části tohoto seriálu o již vydaných a teprve připravovaných hrách s tématikou Star Wars jsme skončili skvělou hrou Jedi Knight: Dark Forces 2. Navážeme hrou Supremacy, která ukázala, že talent LucasArts nezná žánrových hranic.
Star Wars: herní historie a budoucnost – 2. část
V druhé části tohoto povídání o hrách s tématikou Star Wars navážeme tam, kde jsme minule skončili - tedy u hry Rebellion.

Supremacy/Rebellion
Grafika není tím, na čem se musí pokaždé nutně stavět, což nejlépe dokazují LucasArts právě v Rebellionu (distribuovaném v některých regionech světa pod názvem Supremacy). Ač má tato real-time strategie poměrně tradiční strukturu průběhu misí, tj. prozkoumej - expanduj - postav - vytěž - vyrob - znič, občas se otřese jakýmisi spazmy originality. Například se zde kromě hrubé síly dostává ke slovu také diplomacie. Ta se osvědčí například při osidlování planetek na začátku každé mise. Obsadit ty neobydlené není samozřejmě nijak problematické, ale chcete-li zapíchávat pomyslné vlaječky na pólech platenek, po kterých už tlapy domorodců kráčejí, budete tak muset učinit právě pomocí diplomacie. Anebo hrubé síly, ale v tom případě nebude průběh vašeho soužití zrovna bezproblémový. Kromě toho lze ve hře uplatnit různé sabotáže, únosy, vraždy a jiné standardní aspekty každé správné politiky. Zajímavé je, že se hry účastní známé postavy jako Han Solo, Luke Skywalker nebo princezna Leia, které ke zmíněným akcím můžete využívat. U každé z nich jsou přehledně obodovány dispozice a vlohy, takže po letmém pohledu do porfolia jistě nebudete posílat Hana Sola na diplomatické cesty nebo princeznu Leiu do výzvědné akce. Jak už je ve strategiích slušným zvykem, můžete si zahrát za obě strany. Obtížnost je poměrně vyvážená.

X-Wing Collector Series
Splněný sen mnoha náruživých letců. Konverze X-Wingu a TIE Fightera do nového 3D engine spolu s nabalením všech vyšlých datadisků dělá z tohoto balíku povinnost jednak pro všechny příznivce zmíněných her, kteří chtějí mít všechno pěkně na hromádce, a druhak pro všechny piráty, kteří hodlají levně napravit svoji černou minulost ;)

Rogue Squadron
Pokud byla největším neduhem Shadows of the Empire přítomnost chodících misí, pak by měl být Roque Squadron celkem dobrou hrou. A je. Autoři totiž po krátké úvaze zmíněný nádor bezbolestně vyoperovali a na jeho místo přilátali chuchvalec drobných obohacení "létacího" módu. Opět hrajete za rebely a k mému překvapení se tentokrát mohou pokusit hru spustit i lidé, které domácí rozpočet připravil o 3D kartu. Narozdíl od Shadows of the Empire se totiž dostanou i dále než do menu.

Droidworks
Další z řady her, určených pro ty malé tvory jménem "děti", kterých se prý v poslední době rodí jako šafránu. Osobně si myslím, že pravý důvod nízké natality je právě zde - budoucí rodiče chtějí svá dítka uchránit před hraním děsných her "pro malé děti" a tak volí maximální prevenci, čili je vůbec nesplodí. Dobrou záminkou k tomuto kroku může být například Droidworks. Úkolem dítěte v této hře je stavět droidy, což je nezáživné, poté testovat jejich funkci, což je zkrátka churavé a nakonec s nimi plnit různé mise ve 3D enginu, proti kterému je nutno aplikovat sluneční (nebo lépe svářečské) brýle. Upřímně řečeno, také žádné dítě nechystám.

X-Wing Alliance
Je to až zarážející, ale Lucasům se nějakým zvláštním způsobem daří s každým novým simulátorem posunout kvalitativní laťku o několik centimetrů výše. X-Wing Alliance je dalším důkazem, jak lze pomocí vhodných inovací docílit ještě lepšího dojmu než z předchozích děl. Tu autoři přidali virtuální kokpit, támhle zase pár nových lodí a když se ohlédnu, určitě uvidím nějaký hezký grafický detail, který přikódovali do již tak velmi silného 3D engine. Za zmínku ještě určitě stojí vynikající multiplayer a možnost využívat speciálních vlastností některých lodí, jako je například ovládání pohyblivého děla apod.

Episode 1: Racer
Jako první interaktivní doprovod k zatím poslednímu filmu s tématikou Star Wars vydali LucasArts poněkud nečekaně závodní hru. I když zpočátku zavládly oprávněné obavy z výsledku, nakonec to nedopadlo vůbec špatně. Idea celé hry vychází ze scény z filmu, ve které malý Anakin Skywalker soutěží s různými bizarními tvory o první místo v nelegálních závodech vznášedel. Závody jsou opravdu velmi dynamické, vše je vyvedeno v nádherné grafice. Vznášedla se liší v parametrech a hlavně ve tvarech (pamatujete na Slipstream 5000?), závody se konají na 25ti tratích v osmi druzích prostředí, hra je tedy velice rozmanitá a v tom si rozhodně nezadá se žádnou "normální" závodní hrou. Za peníze, které utržíte coby odměnu za dobré umístění si lze svůj stroj vylepšovat různými serepetičkami.

Episode 1: Phantom Menace
Už od pohledu moc pěkná akční adventure, která vás chytí na první... zabití. Ač její chodidla hyzdí hěkolik neduhů jako například fixně umístěná kamera, kterou jsem se snažil zoufale přepnout až do chvíle, kdy jsem zjistil, že to žádnou normální cestou nejde, mé srdce si bez problémů získala. Je v ní poměrně silně cítit vliv filmu a jeho děje se také hra až na výjimky věrně drží. Dobré nápady jako postupné ovládání několika různých postav (s jinými fyzickými dispozicemi) a také přítomnost některých scén, které se neobjevily ve filmu do jisté míry vyváží i krátkou herní dobu.

Episode 1: Phantom MenaceEpisode 1: Phantom Menace

Pit Droids
Po všech simulátorech, 3D akcích, závodních hrách a adventurách přichází pod ruce agilních výrobců i samotná hra Lemmings. Právě té se Pit Droids myšlenkou podobají - přes různé nástrahy přírody a osudu máte dovést hordu roztomilých plecháčů k předem určenému cíli. Narozdíl od Lemmings však nepoužíváte k jejich "řízení" samotné aktéry, nýbrž různá redirekční zařízení a podobné nástroje, které coby boží ruka necháváte padat z univerza. Hra je opět určena pro děti.

Anakin's Speedway
A zase děti, je toto možné? Od Lemmingů jsme se přesunuli pro změnu k tématu The Incredible Machine. Anakin Skywalker vloží skrze váš intelekt do hry své tvůrčí ambice a staví různé závodní tratě, po kterých pak může on sám nebo některý z jeho přátel (škodolibost) drandit v podraceru.

Anakin´s SpeedwayAnakin´s Speedway

Force Commander
Nepříliš vydařená strategie, kterou táhne dolů zejména chaotický a vizuálně nepřesvědčivý 3D engine. Aby toho nebylo málo, těmto neduhům sekundují jednotky s drasticky nízkou inteligencí a nesmyslná hardwarová náročnost. Ne, nepochopte mě špatně, nechci navodit pocit, že by byl Force Commander nějak nadprůměrně děsný. Je pouze hluboko pod standardem LucasArts.

Force CommanderForce Commander

Tolik tedy k doposud vyšlým hrám s tématikou Hvězdných válek. Příště si povíme, cože se to momentálně v LucasArts kuchtí a jak se asi s hotovými pokrmy zasytíme.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 11 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 8 N/A