Starcraft: Královna čepelí - zrod hvězdy (recenze knihy)

Zjistěte, jestli je nejnovější přírustek do knižní série Starcraft dobrá akční military sci-fi, nebo jen přílepek ke hře.
Starcraft: Královna čepelí - zrod hvězdy (recenze knihy)
Seznam kapitol
  1. Recenze knihy
  2. Ukázka z knihy

Královna čepelí, v originále Queen of Blades, je konečně mezi námi. Mnohé z recenzí originálu nevyzněly zrovna dvakrát pozitivně a jít do recenze s vědomím, že se jedná o nejslabší článek série, je poněkud nedobrá výchozí pozice, jenže reload zde tak nějak nefunguje. A skutečně, zvěsti  nelhaly a místy si musíme povzdechnout, proč si to autor StarCraft alespoň jednou nezahrál. Ono to tak totiž minimálně vypadá, protože v některých místech narazíme na určité technické nesrovnalosti - za všechny boty jmenuji například mutalisky bojující v jeskyni, kde se člověk stěží protáhne úzkou chodbou...

Autorovi není military problematika zcela cizí a díky tomu si bitvy i ryze vojenské dialogy můžeme užít o poznání lépe

Budiž autorovi omluvou, že se jednalo o jeho prvotinu ze světa Starcraftu, takže se nad drobné chyby povzneseme. Charaktery hlavních dvou postav - Kerriganové a Raynora - jsou však poněkud ploché a daleko více jsou vykresleni velitelé protosských skupin, Zeratul a Tassadara. Na druhou stranu je znát, že autorovi není military problematika zcela cizí a díky tomu si bitvy i ryze vojenské dialogy můžeme užít o poznání lépe a místy lze zaznamenat i záblesky humoru.

Pro skalní hráče a fanoušky Starcraftu však nepřináší Královna čepelí nic nového, téměř celý příběh rosenberg_kralovna-cepeli_starcraft.jpgjiž mají dávno v krvi (a také v dávno mrtvé klávesnice a myši). Kniha pro ně bude zajímavým osvěžením paměti s drobným bonusovým materiálem ve formě rozvedení okolností, které vedly k zásadním změnám jedné z hlavních postav Starcraftu. Při čtení však budou muset být nad věcí a lehce tolerantní k nesrovnalostem, které jsem již nastínil. Přesto si myslím, že právě tato cílová skupina, pro kterou je knižní řada Starcraftu určena, takové detaily moc nebude vnímat a s chutí se pustí do čtení.

Pro čtenáře Starcraftem nepolíbené (pokud se na tomto serveru vyskytují takto vzácné exempláře) to bude příjemná, lehce stravitelná a mírně atypická space opera ze zajímavého světa. Jen bych jim doporučil začít o několik knih zpět, aby měli jasno v souvislostech, osobách a obsazení, tak i v ději samotném. Nebo aby si StarCraft ještě lépe zahráli.

Je skutečně velká škoda, že Blizzardi nechali takto zásadní část napsat - dle mého názoru - méně zkušenému námezdnímu spisovateli a při tom nekladli vetší důraz na výslednou kvalitu textu. Když jsem si vyhledal některé pasáže v originále, i se svou mizernou angličtinou jsem pochopil, že Rosenberg skutečně není mistr pera, přestože by se dle jeho bibliografie mohlo zdát, že je ostříleným matadorem, neboť již zasáhl i jiné světy. Mimo jiné Warcraft, Star Trek, Stargate či Warhammer.

Přesto si myslím, že právě tato cílová skupina, pro kterou je knižní řada Starcraftu určena, takové detaily moc nebude vnímat a s chutí se pustí do čtení

S ohledem na nižší kvalitu vstupního materiálu je o to více třeba pochválit překlad a redakci. Nutno uvést, že z pohledu překladatele se taky jedná o jeho prvotinu, ale na výsledném textu to není příliš znát. Asi i proto, že Královnu čepelí přeložil (či snad přebásnil?) redaktor nejmenovaného herního serveru Jakub Kovář, což knize určitě více než prospělo. A jméno redaktora Jiřího Popiolka nám dává velkou záruku, že výsledek bude čitelný (a čtivý) a po jazykové stránce kvalitní, přestože originál nelze moc chválit. Což takhle zpětný překlad?

Aaron Rosenberg: Královna čepelí
Vydal: Fantom print, Ostrava 2010
Překad: Jakub Kovář
Obálka: Glenn Rane
256 stran / 219 Kč
Hodnocení: kniha - 45 %

Související články
  1. Dvojrecenze: StarCraft 2: Wings of Liberty – Raynorova cesta za pomstou
  2. 10 Easter Eggů ze StarCraft 2 – Diablo i Duke Nukem

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A