Starcraft: Královna čepelí - zrod hvězdy (recenze knihy)

Zjistěte, jestli je nejnovější přírustek do knižní série Starcraft dobrá akční military sci-fi, nebo jen přílepek ke hře.
Starcraft: Královna čepelí - zrod hvězdy (recenze knihy)
Seznam kapitol
  1. Recenze knihy
  2. Ukázka z knihy

Královna čepelí, v originále Queen of Blades, je konečně mezi námi. Mnohé z recenzí originálu nevyzněly zrovna dvakrát pozitivně a jít do recenze s vědomím, že se jedná o nejslabší článek série, je poněkud nedobrá výchozí pozice, jenže reload zde tak nějak nefunguje. A skutečně, zvěsti  nelhaly a místy si musíme povzdechnout, proč si to autor StarCraft alespoň jednou nezahrál. Ono to tak totiž minimálně vypadá, protože v některých místech narazíme na určité technické nesrovnalosti - za všechny boty jmenuji například mutalisky bojující v jeskyni, kde se člověk stěží protáhne úzkou chodbou...

Autorovi není military problematika zcela cizí a díky tomu si bitvy i ryze vojenské dialogy můžeme užít o poznání lépe

Budiž autorovi omluvou, že se jednalo o jeho prvotinu ze světa Starcraftu, takže se nad drobné chyby povzneseme. Charaktery hlavních dvou postav - Kerriganové a Raynora - jsou však poněkud ploché a daleko více jsou vykresleni velitelé protosských skupin, Zeratul a Tassadara. Na druhou stranu je znát, že autorovi není military problematika zcela cizí a díky tomu si bitvy i ryze vojenské dialogy můžeme užít o poznání lépe a místy lze zaznamenat i záblesky humoru.

Pro skalní hráče a fanoušky Starcraftu však nepřináší Královna čepelí nic nového, téměř celý příběh rosenberg_kralovna-cepeli_starcraft.jpgjiž mají dávno v krvi (a také v dávno mrtvé klávesnice a myši). Kniha pro ně bude zajímavým osvěžením paměti s drobným bonusovým materiálem ve formě rozvedení okolností, které vedly k zásadním změnám jedné z hlavních postav Starcraftu. Při čtení však budou muset být nad věcí a lehce tolerantní k nesrovnalostem, které jsem již nastínil. Přesto si myslím, že právě tato cílová skupina, pro kterou je knižní řada Starcraftu určena, takové detaily moc nebude vnímat a s chutí se pustí do čtení.

Pro čtenáře Starcraftem nepolíbené (pokud se na tomto serveru vyskytují takto vzácné exempláře) to bude příjemná, lehce stravitelná a mírně atypická space opera ze zajímavého světa. Jen bych jim doporučil začít o několik knih zpět, aby měli jasno v souvislostech, osobách a obsazení, tak i v ději samotném. Nebo aby si StarCraft ještě lépe zahráli.

Je skutečně velká škoda, že Blizzardi nechali takto zásadní část napsat - dle mého názoru - méně zkušenému námezdnímu spisovateli a při tom nekladli vetší důraz na výslednou kvalitu textu. Když jsem si vyhledal některé pasáže v originále, i se svou mizernou angličtinou jsem pochopil, že Rosenberg skutečně není mistr pera, přestože by se dle jeho bibliografie mohlo zdát, že je ostříleným matadorem, neboť již zasáhl i jiné světy. Mimo jiné Warcraft, Star Trek, Stargate či Warhammer.

Přesto si myslím, že právě tato cílová skupina, pro kterou je knižní řada Starcraftu určena, takové detaily moc nebude vnímat a s chutí se pustí do čtení

S ohledem na nižší kvalitu vstupního materiálu je o to více třeba pochválit překlad a redakci. Nutno uvést, že z pohledu překladatele se taky jedná o jeho prvotinu, ale na výsledném textu to není příliš znát. Asi i proto, že Královnu čepelí přeložil (či snad přebásnil?) redaktor nejmenovaného herního serveru Jakub Kovář, což knize určitě více než prospělo. A jméno redaktora Jiřího Popiolka nám dává velkou záruku, že výsledek bude čitelný (a čtivý) a po jazykové stránce kvalitní, přestože originál nelze moc chválit. Což takhle zpětný překlad?

Aaron Rosenberg: Královna čepelí
Vydal: Fantom print, Ostrava 2010
Překad: Jakub Kovář
Obálka: Glenn Rane
256 stran / 219 Kč
Hodnocení: kniha - 45 %

Související články
  1. Dvojrecenze: StarCraft 2: Wings of Liberty – Raynorova cesta za pomstou
  2. 10 Easter Eggů ze StarCraft 2 – Diablo i Duke Nukem

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

14.  12.  2017 | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

včera |
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A