Starforce může pěkně zavařit

Na diskuzním fóru Futuremark se objevila zajímavá zmínka o jedné z forem DRM (digital rights manager, správce digitálních práv), kterého používají novější produkty chráněné pomocí Starforce. Tento manažer pak může i sám restartovat počítač.

Problémy kolem DRM jsou v poslední době poměrně častou záležitostí, vzpomeňme třeba Rootkit od Sony. DRM existuje pro ochranu dat před kopírováním, což sám o sobě problém není. Ten nastává až ve chvíli, kdy použití překročí jisté meze, jako se zřejmě stalo u Starforce. Při nainstalování ochrany se totiž DRM automaticky spouští při startu počítače a běží na pozadí bez ohledu na to, zda hru hrajete, nebo ne. Přitom však má velmi vysoká administrátorská práva, přibližně na úrovni operačního systému.

Ve chvíli, kdy DRM posoudí některou z vašich akcí jako podezřelou, dává se do akce. A protože má tak vysokou úroveň oprávnění, dokáže do značné míry ovládat a sledovat i hardware. Většina podezřelých akcí tak končí okamžitým restartováním počítače, bez možnosti uložit si data. To však není všechno. Starforce se stará i o produkty, na nichž tato ochrana není, protože při čtení odbourává jejich ochranné informace. I v případě software, který je kopírovatelný, tak podobné činnosti zamezuje.

Petr Kolář komentuje: Starforce viditelně teče do bot a snaží se udělat svoji ochranu ještě bezpečnější. Mnozí lidé však právě proto, že tato snaha nejvíce postihne poctivé kupce, záměrně hry s ochranou Starforce nekupují. Zcela paradoxně pak ze všech nejlépe z dané situace vycházejí piráti, kteří ochranu obejdou a ani je neobtěžuje. Není se pak co divit, že s nefér praktikami Starforce se některé firmy rozhodují ji raději nepoužívat.

David Sláma komentuje: Pomalu je na místě položit si otázku, co a před kým/čím vlastně Starforce chrání. Jestliže původně se jednalo o ochranu softwaru před nelegálním kopírováním, pak teď jde spíš o ochranu počítače před běžným používáním. Bude zajímavé sledovat, jak se k trendu postaví vydavatelé softwaru i Starforce Technologies osobně.

Zdroj: Geek


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry pro mobily: 9 tipů na zaručenou zábavu. Většina je zdarma

Nejlepší hry pro mobily: 9 tipů na zaručenou zábav…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Poradíme vám ty nejlepší!

1.  4.  2020 | | 18 N/A
Zadarmo nebo se slevou: Child of Light zdarma a balíček závodních her

Zadarmo nebo se slevou: Child of Light zdarma a ba…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  3.  2020 |
Doom 64: vyzkoušeli jsme často zapomínané retro

Doom 64: vyzkoušeli jsme často zapomínané retro

S vydáním Doom Eternal ovládla internet euforie. A vývojáři toho samozřejmě využili. Vedle Doom Eternal vyšla také předělávka Doom 64.

26.  3.  2020 | | 5 N/A
TT Isle of Man: Ride on the Edge 2 - rychlá jízda prázdnotou | Recenze

TT Isle of Man: Ride on the Edge 2 - rychlá jízda …

Závodění na ostrovu Man je zpět. Velkolepá podívaná to není, ale o fiasko rozhodně také nejde.

4.  4.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: příchod jara a Rayman Legends zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: příchod jara a Rayman …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

3.  4.  2020 | | 3 N/A