Starforce může pěkně zavařit

Na diskuzním fóru Futuremark se objevila zajímavá zmínka o jedné z forem DRM (digital rights manager, správce digitálních práv), kterého používají novější produkty chráněné pomocí Starforce. Tento manažer pak může i sám restartovat počítač.

Problémy kolem DRM jsou v poslední době poměrně častou záležitostí, vzpomeňme třeba Rootkit od Sony. DRM existuje pro ochranu dat před kopírováním, což sám o sobě problém není. Ten nastává až ve chvíli, kdy použití překročí jisté meze, jako se zřejmě stalo u Starforce. Při nainstalování ochrany se totiž DRM automaticky spouští při startu počítače a běží na pozadí bez ohledu na to, zda hru hrajete, nebo ne. Přitom však má velmi vysoká administrátorská práva, přibližně na úrovni operačního systému.

Ve chvíli, kdy DRM posoudí některou z vašich akcí jako podezřelou, dává se do akce. A protože má tak vysokou úroveň oprávnění, dokáže do značné míry ovládat a sledovat i hardware. Většina podezřelých akcí tak končí okamžitým restartováním počítače, bez možnosti uložit si data. To však není všechno. Starforce se stará i o produkty, na nichž tato ochrana není, protože při čtení odbourává jejich ochranné informace. I v případě software, který je kopírovatelný, tak podobné činnosti zamezuje.

Petr Kolář komentuje: Starforce viditelně teče do bot a snaží se udělat svoji ochranu ještě bezpečnější. Mnozí lidé však právě proto, že tato snaha nejvíce postihne poctivé kupce, záměrně hry s ochranou Starforce nekupují. Zcela paradoxně pak ze všech nejlépe z dané situace vycházejí piráti, kteří ochranu obejdou a ani je neobtěžuje. Není se pak co divit, že s nefér praktikami Starforce se některé firmy rozhodují ji raději nepoužívat.

David Sláma komentuje: Pomalu je na místě položit si otázku, co a před kým/čím vlastně Starforce chrání. Jestliže původně se jednalo o ochranu softwaru před nelegálním kopírováním, pak teď jde spíš o ochranu počítače před běžným používáním. Bude zajímavé sledovat, jak se k trendu postaví vydavatelé softwaru i Starforce Technologies osobně.

Zdroj: Geek


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce