Stars! – velká výzva pro hardcorové stratégy!

Popsat zážitky ze hry Stars! (jak někdo může nazvat hru „Hvězdy!“ to teda fakt nechápu…) bude velmi těžké, protože je to jedna z nejrozporuplnějších her, co jsem kdy viděl. Na jedné straně maximálně vybroušené vlastnosti letitým hraním a testováním kosmických veteránů a na straně druhé mizerná technická kvalita, byť je hra již tvořena pod Windows 3.1.
Stars! – velká výzva pro hardcorové stratégy!
Popsat zážitky ze hry Stars! (jak někdo může nazvat hru „Hvězdy!“ to teda fakt nechápu…) bude velmi těžké, protože je to jedna z nejrozporuplnějších her, co jsem kdy viděl. Na jedné straně maximálně vybroušené vlastnosti letitým hraním a testováním kosmických veteránů a na straně druhé mizerná technická kvalita (ačkoliv je hra Stars! dělána ještě pod Win 3.1, nijak jí to neubírá na kvalitě strategie, taktice ani promyšlenosti celého světa a sytému hry). V roli kosmického dobyvatele se staráte o svoje hvězdné impérium a snažíte se dosáhnout samozřejmě vedoucího postavení, aneb, Darwin by čuměl, jak se POŘÁDNĚ vede boj o životní prostor.

Stars!Stars!

Fanda kosmických strategií nechť zpozorní, neboť některá z následujících vět může vyústit v nehynoucí celoživotní lásku. Hra má i dnes co nabídnout a mezi její megalomanské „features“ patří namátkou možnost hry až 16ti, slovy ŠESTNÁCTI hráčů najednou přes Internet, síť či hotseat! Představte si, následující situaci… Pomalu vcházíte do počítačové učebny, ve zšeřelé místnosti učiteli diskrétně podstrkujete láhev Rumu, celá třída startuje Stars! A hraje a kolonizuje a dobývá a staví…

Veškeré vaše bytí či nebytí se točí kolem těžby tří mimořádně důležitých surovin na kterých stojí celé vaše impérium, a to:

  • Ironium
  • Germanium
  • Boranium
Samozřejmě, ne všechny najdete všude, planety nemusí být obyvatelné, musíte se taky starat o lodě, transport materiálů, svoje malé kolonisty, vývoj, válčení a namátkou třeba i o recyklaci dále nepoužitelných lodí na původní suroviny (a to nemluvím o drobnostech jako sestavování lodí, plánování objevných cest, doplňování paliva, koordinace těžby a přepravy a přibližně 6131 dalších (leckdy fatálních) prkotin.

Stars!Stars!

Opravdu MOC se mi líbila možnost si své lodičky (tak pozor! Zde bych jen rád připomenul, že to není žádná narážka na moji sexuální orientaci!) pěkně programovat. A co tím myslím? Sledujte - řekněme, že vaše transportní loď má převážet rudu mezi dvěma planetami A a B. Z domovské planety A ještě pošlete loď která umí kutat (ale neumí převážet) a zadáte jí „mining“, nasměrujete na planetu a už si jí nevšímáte. Stejně tak transportéru nastavíte vlastnosti tak, aby se po každém naplnění vrátil na domovskou planetu a vypakoval minerály. Ještě kliknete na „repeat orders“ a už jenom sledujete jak vám zásoby rud pěkně tuční… Krásné, což? Mimochodem, když jsem poprvé rozevřel menu s nabídkami možností a vykoukly na mě příkazy jako „polož minové pole“ nebo „připoj se k místní flotile“ byl jsem příjemně překvapen.

Další ďábelskou (tj. maximálně skvělou) vlastností je vytváření vaší rasy (to pokud se vám 8 již vytvořených nezdá dost kvalitních). Nejedná se o přehození pěti šoupátek, jak jsme zvyklí u jiných her, ale tvorba je natolik komplexní, že s ní můžete docela s klidem strávit i několik hodin (jako že strávíte, to mi věřte… ani ne tak kvůli složitosti procesu, však uvidíte…). Pomocí systému nastavování výhod a nevýhod (kterých je hafo…) si tvoříte svoji unikátní rasu, se kterou ostatním natrhnete… jejich plány.

Stars!Stars!

Hra je nesmírně náročná na maximální soustředění a dobrou paměť, stačí v nějaké zastrčené kolonii zapomenout jeden tah postavit nějakou důležitou věc (kterou budete za pár tahů potřebovat), případně zapomenout doplnit palivo nějakému křižníku a už se to táhne. Tak jako tak, pro prvních pár her si rozhodopádně (známé slovo tvořené křížencem mezi výrazy „rozhodně“ a „každopádně“) nastavte nejmenší velikost vesmíru a méně planet, rovněž protivníků by nemělo být víc o vysoké obtížnosti nemluvě.

Velmi nepřehledný Tutorial (po pravdě, lepší už být ale asi nemůže) vás provede po prvních letech vašeho galaktického dobývání a expanze. Pokud jej úspěšně přežijete (první krize nastává zhruba po hodině a půl a třicátém tahu) a do hry se opravdu zakousnete, budete překvapeni, jak je to skvělá a návyková hra. S jednou chybou, pokud ji přestanete na delší dobu hrát a pak se vrátíte k uložené pozici, netušíte, co jste kde chtěli udělat, udělali nebo neudělali atd., prostě maglajz maximální. Pokud vám ale budou Stars! životní filozofií, tak si jistě nějak poradíte…

Pokud se opravdu dokážete o svoje nekonečné impérium v podobě tisíců lodí, sond, planet a bitev dobře postarat, pak virtuální klobouk dolů, protože v případě úspěchu to znamená, že byste se docela klidně mohli ucházet o místo správce nějaké menší galaxie nebo aspoň střední kulové hvězdokupy.

Na mapě se dočkáte pouze několika jednoduchých grafů, čar a miniaturních koláčových grafů, rozhodně nečekejte grafické pošušňáníčko typu Master of Orion, Alpha Centauri atd. Zkrátka, grafika je dost spartánská a zcela jistě bude odrazovat váhajcího hráče, který čeká po kontaktu s emzáky úchvatnou animaci třesení rukou mezi maxislizem a prezidentem USA v dobře padnoucím saku a se slzou na vysušené tváři. Ti bystřejší mezitím zcela jistě pochopili, že hra Stars! je POUZE pro ty nejhardcorovější ze všech stratégů, co svět světem stojí.

Stars!Stars!

Sharewarová verze je bohužel omezena počtem tahů, které lze odehrát, ale za vyzkoušení zcela jistě stojí, navíc, můžu zodpovědně prohlásit, že registrace není vůbec špatný nápad, tedy, pokud jdete na jistotu. Pokud se vám např. líbili Titans of Steel, je to něco podobného, ale ve vesmíru a ještě (ano, JEŠTĚ…) víc složité. Tedy, zkolonizováno a vytěženo, pokud je tohle váš styl, budete přímo v osmém (…nebo to bylo šesté?) nebi a počkejte, až rozmáznete někoho na Internetu, to je teprve pocit! Pokud se tedy do hry zblázníte a zjitíte, že váš život nemá bez (registrované) hry Stars! už žádnou šťávu, zkontaktujte někoho kdo vám s registrací pomůže, např. firma www.jimaz.cz.

Je toho ještě spoustam co o Stars! nebylo řečeno (a co se nedá popsat), tak se ještě aspoň mrkněte na obrázky, ať vidíte, o co jste doposud přicházeli.

Tímto závazně slibuji všem hráčům, že dodám megakomplexní mnohadílný návod, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí, tipů, rad a vůbec, jak přežít v drsné realitě přecpané galaxie. Tyto informace budou převážně z fan stránek a dodatečných přeložených dokumentů (které se bohužel nedají šířit tak jak jsou), takže vyčkejte a sledujte svůj oblíbený herní server Doupě, návod BUDE!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |