State Of Emergency – nejnásilnější konzolová hra

Pokud toužíte vyzkoušet, jak by vypadalo řádění anarchisticky založených skupin, kdybychom neměli naši milou policii (kdyby nebyla tak báječně účinná), pak je SoE hra pro vás. Cílem je co nejvíc toho rozbít, zabít všechny lidi v oblecích, vyvraždit pořádkové síly do posledního muže a to všechno mezi desítkami postradatelných civilistů.
State Of Emergency – nejnásilnější konzolová hra

Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 170 kB
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Výrobce: Rockstar Games (www.rockstargames.com)
Distributor: Vis Entertainment
Homepage: (www.rockstargames.com/stateofemergency)

Upozornění: Hra State Of Emegency je určena hráčům od 18-ti let výše. Ne, že by na tom zas tak záleželo, ale připadlo mi to jako symbolický úvod pro tento článek.

Když jsem poprvé slyšel o State Of Emergency (dále jen SoE), domníval jsem se, že půjde o víceméně beznadějný projekt hry, jakou nikdo ve skutečnosti nechce a která nemůže mít úspěch. Když se pak SoE dočkala prvních ocenění odbornou kritikou a začala se prodávat jako divá, nestačil jsem se divit. Připadalo mi, že základní princip a myšlenka hry jsou příliš primitivní na to, aby se jimi hráč nechal strhnout. Navíc SoE rozhodně nepatří k těm titulům, které by vás na první pohled ohromily svojí grafikou (důvodem je až sto polygonových postav na obrazovce zároveň, to jsem se ale dozvěděl až později). A nabízí pouze čtyři úrovně (nicméně projití téměř dvěma stovkami úkolů v nich trvá hezkých pár hodin), což zavání stereotypem – vizuálním a nutně i hratelnostním. Nuže SoE dokázala, že jsem se naprosto mýlil a způsobila takový poprask, že budu po celou recenzi pečlivě volit slova, abych se nedotknul očividně úspěšné hry nebo jejích fanoušků.

State of Emergency   State of Emergency   State of Emergency

State of Emergency   State of Emergency   State of Emergency

State of Emergency   State of Emergency   State of Emergency

State of Emergency   State of Emergency   State of Emergency

SoE má příběh. Není zas tak důležitý, ale existuje díky němu nějaký důvod k tomu, abyste pozabíjeli všechny ty milióny lidí, které během hry pozabíjíte. V blízké budoucnosti se velké korporace natolik rozrostou, že jim jejich monopol umožní víceméně ovládat lidské životy, potažmo svět. Naštěstí existuje hnutí, které si hodlá svobodu vybojovat i těmi nejtvrdšími prostředky (ne, letadla do výškových budov zde posílat nebudete) – jako člen této anarchistické organizace vyrazíte do ulic (či supermarketu nebo sídla korporace), popadnete první zbraň, která vám přijde pod ruku (výběr je velmi pestrý: pěsti a nohy, lavičky, tyče, baseballové pálky, policejní pendreky, pistole, samopaly, utrhané končetiny nepřátel atd.) a začnete mlátit konkurenční gangy (které se odmítají s vámi spojit proti společnému nepříteli a tak mu vlastně pomáhají), pořádkové síly a všechny muže v oblecích (jednoznačně agenti a příživníci korporace) a případné civilisty, kteří nejsou dost dobří na to, aby se přidali k vám. Je potřeba si říci, že právě civilistů najdete ve hře nejvíce (kromě chvilkových zátahů policie) a tak je to nejčastěji nevinná krev, kterou umýváte ulice. Vzhledem k tomu, že lidé kolem vás bez přestání pobíhají v chumlech (příznačné jsou tlačenice na jezdících schodech – jako v dobrém akčním filmu), nijak vás nepřekvapí situace, kdy brokovnicí vystřelíte po jednom policistovi a před vámi padne v moři krve k zemi třeba dvacet nevinných lidí. Vrcholem černého humoru (pokud to tak ještě lze nazývat) je situace, kdy vyhodíte do vzduchu nějaký obchod a po explozi z trosek seberete ohořelou ruku mrtvého civilisty a tou začnete ubíjet k smrti ostatní (neboť se neustále pletou mezi vás a pořádkové síly, nebo vám alespoň zavazí v cestě a to je nepřípustné vzhledem k mnoha časově limitovaným úkolům).

Pokud jde o ty úkoly, tak jde o mise typu „dojdi tam, přines/znič/zabij/předej to nebo ono“. Příběh se nijak zvlášť nerozvíjí, i tak jsem překvapen všemi těmi řádky, které mu jsou v manuálu věnovány. Jestliže se vám stane, že úkol zkazíte, stačí se jen vrátit do místa jeho zadání a můžete jej začít plnit znovu. Vypovídám zde o hlavním herním režimu nazvaném Revolution, hra nabízí i další, ve kterých jde jen o nasbírání bodů na čas nebo volnou zábavu.

Světlé stránky hry
  • originálnost a spád akce
  • široký výběr zbraní
  • rychlost a plynulost
Temné stránky hry
  • hra je OPRAVDU VELMI NÁSILNÁ
  • lze hrát jen v jednom
  • pouze čtyři různá prostředí a dvě stovky podobných úkolů

I když je grafika relativně prostá (oproti vzdáleně příbuzným hrám, jako je GTA3 nebo třeba Mafia), můžete z obrázků sami poznat, že dokonale splní svůj účel – ukázat, co je potřeba. Mimořádně bohatý je výběr zbraní (jak již bylo zmíněno, používat nebo demolovat lze většinu prostředí) a také postav je docela hodně druhů i když při tom obrovském množství se některé zkrátka musí opakovat – jenže v té rychlosti (a rudých oblacích krve) je to stejně jedno. Absolutním trumfem SoE je skutečnost, že i v přítomnosti zmíněného sta postav na obrazovce se hra nezpomaluje, lépe řečeno, nezpomaluje se nikdy (kromě pokusu o hraní na PSOne, tam neběží prakticky vůbec). Zvuky jsou průměrné (tvrďácké hlášky zanikající v hluku davu a palbě zbraní), hudba taktéž.

State of Emergency   State of Emergency

Největším záporem jinak překvapivě povedené hry je skutečnost, že postrádá multiplayer. Pouliční mlátičky si přímo říkají o spolupráci dvou hráčů a její absence zde je neomluvitelná. Nevím, zda k ní došlo kvůli zachování rychlosti hry nebo z jiného důvodu (aby se hráči nekazili navzájem ve dvou, ale hezky na vlastní riziko každý sám), ale je to velká chyba. V jednom se SoE stává děsivě stereotypní (o tom už jsem se zmínil) a málokdo ji dokáže hrát v tahu až do konce (zatímco taková Baldur´s Gate...).

Grafika: 7/10
Zvuk: 6/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 9/10

Strašlivě násilná hra, která rozhodně nepostrádá kvalitní hratelnost, nicméně je děsivě stejná od začátku do konce.

Celkové hodnocení: 7/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A