Stavíme počítač do 30 000 Kč

vytisknout velikost písma
Postavit výkonný počítač určený pro hraní her a využívání multimédií, jehož cena ale nepřesáhne 30 000 Kč, není v současnosti nemožné. Tímto článkem by jsme chtěli nastínit možnosti týkající se výběru komponent, které by neměly v žádném výkonném herním stroji chybět.
Stavíme počítač do 30 000 Kč

Je mi jasné, že tento článek vyvolá řadu rozhořčených reakcí, mnoho z vás mně bude spílat, že jsem zapomněl na určitou značku komponent atp. Bohužel se nemohu zavděčit všem, a tak nemusí být mnou uváděné komponenty přijatelné pro všechny. Nicméně diskuze pod článkem vám je k dispozici a nejenom já budu nesmírně rád, když vyjádříte svůj názor (samozřejmě slušně).

V jednom z minulých článků jsem psal o upgradu počítače do 10 000 Kč. Pro tentokrát nechme upgrade upgradem a zaměřme se na stavbu nového, výkonného počítače. Předpokládejme, že máte k dispozici 30 000 Kč a několik těch „bezcenných“ papírků potřebujete proměnit v počítačovou sestavu s monitorem, reproduktory, myší a klávesnicí. Doporučení: V případě, že vám něco zbude, vezměte manželu nebo přítelkyni na večeři (nejsem si bohužel vědom průměrného věku čtenářů…).

Poznámka: Všechny ceny jsou uváděny s DPH

Počítačová skříň

Provedení počítačové skříně a její vzhled nechám čistě na vašem estetickém cítění. Nicméně co byste od nového úložiště komponent měli požadovat, je dostatečně výkonný zdroj! Určitě neprohloupíte, když se poohlédnete po 250W zdroji, přičemž z hlediska budoucího upgradu platí: čím více, tím lépe (myšleno W). Není vůbec od věci, když bude zdroj obsahovat konektory pro napájení základní desky platformy Intel Pentium 4.

Cena: 1200 Kč (250W, 4x 5,25“, 3x 3,5“)

Základní deska

Bezesporu jedna z nejdůležitějších komponent. V tomto článku budu nejenom z cenového důvodu kalkulovat s možností stavby počítače platformy AMD. Nicméně v tabulce pod článkem naleznete i cenovou kalkulaci počítače s procesorem Intel. Pokud chcete stabilní počítač a navíc byste rádi měli možnost nastavovat jednotlivé parametry systému, poohlédněte se po osvědčené značce základních desek. Určitě požadujte čipset KT266A, SiS 745 nebo KT333! Všechny tyto čipové sady podporují operační paměť DDR SDRAM, která je oproti SDRAM rychlejší zhruba o 15 – 20%. Co se týče rozšiřujících slotů, měla by deska obsahovat alespoň pět slotů PCI. Jelikož je ale drtivá většina v současnosti prodávaných desek formátu ATX, neměl by to být žádný problém. Pokud bych měl doporučit konkrétní typ, mezi nejlépe prodávané patří deska MSI KT3-Ultra s čipsetem VIA KT333. Její cena v bulk provedení (bez kabelů a krabice) se pohybuje okolo 3500 Kč!

Cena: 3500 Kč (MSI KT3-Ultra)

Procesor

Jak jsem se již zmínil, uvažuji pouze platformy AMD. V takovém případě patří mezi volbu s nejlepším poměrem cena/výkon nákup procesoru AMD Athlon XP 1600+. Tento model disponuje jádrem Palomino, který oproti staršímu provedení Thunderbird obsahuje řadu nových a vylepšených funkcí. Pokud chcete ještě více ušetřit, vyplatí se AMD Duron 1,2 GHz s jádrem Morgan za cenu cca 1800 Kč. Nezapomeňte, že budete potřebovat chladič (velikost a provedení závisí na vašich přetaktovávačských (hrozné slovo) choutkách). Cena standardního chladiče se pohybuje okolo 400 Kč. Současným trendem je tichý počítač, proto bych vybíral mezi chladiči s nízkými otáčkami (zhruba 2500 – 3500 za minutu).

Cena: 2850 Kč (Athlon XP 1600+, skutečná frekvence 1,4 GHz) + 400 Kč (chladič Titan TTC-D4TB)

Operační paměť

Tady není o čem přemýšlet. Jednoznačně DDR SDRAM (PC2100) o velikosti 256 MB. V případě, že chcete přetaktovávat počítač, pořiďte si značkovou paměť zvládající dostatečně nízké časování (CAS 2). V případě, že nechcete stříhat video či upravovat velké obrázky, neutrácel bych zbytečně za více než 256 MB.

Cena: 2100 Kč (neznačková DDR SDRAM 256 MB PC2100)

Pevný disk

S posilující korunou vůči dolaru šly dolů hlavně ceny pevných disků. Pořiďte si proto tolik gigabajtů, kolik si můžete dovolit (myslím finančně). Jediné moje doporučení týkající se nákupu pevného disku: nekupujte pomalé disky (5400 ot./min) a orientujte se pouze na modely, jejichž plotny se točí rychlostí 7200 otáček za minutu! Pokud bych měl shrnout současný stav značek:

  • IBM poruchový
  • Maxtor rychlý, ale hlučný
  • Samsung tichý, ale pomalý
  • Western Digital bezproblémový
  • Seagate tichý, rychlý

Poznámka: Pokud máte jiné zkušenosti s výše uvedenými značkami pevných disků, vyjádřete svůj názor v diskuzi).

Cena: 3000 Kč (Seagate Barracuda IV, 60 GB, 7200 ot./min)

Grafická karta

Dostáváme se k nejožehavější části herního počítače. Grafických karet je na trhu celá řada, přičemž kvalitativně se liší nejenom použitým čipem, ale i provedením. Osobně bych doporučoval GeForce4 MX460 popřípadě Radeon 8500. Karty ATi mají obecně lepší obraz ve 2D a navíc Radeon 8500 patří stále mezi výkonnostní špičku!

Cena: 4800 Kč (MSI MS-8867, GF4 MX460, 64MB DDR 3.5ns, 330/550MHz, TV Out)

Monitor

Obecně platí, že to co ušetříte na monitoru, utratíte za nové brýle. Standardem je dnes úhlopříčka 17“ a rozlišení 1024 x 768 při 85 Hz. Čín větší rozlišení respektive obnovovací frekvenci může monitor nabídnout, tím lépe. Jelikož jsme limitování cenou, nemůžeme se poohlížet po 19palcových modelech či dokonce LCD panelech. Nicméně jeden horký favorit s výborným poměrem cena/výkon přeci jenom existuje!

Cena: 6800 Kč (Hyundai ImageQuest F790D, 17", 96kHz, TCO99, plochá obrazovka)

Zvuková karta + reprosoustava

Pořádný herní počítač by měl také obsahovat odpovídající zvukový subsystém. Jednoznačně nejlepší volbou současnosti je zvuková karta Sound Blaster Live! 5.1, která je v bulk balení nabízena za 1200 Kč. Co se týče reprosoustavy, jsou výborným řešením černé Creative PC Works FPS1600, které obsahují basovou jednotku (subwoofer) a čtyři satelity.

Cena: 2500 Kč (Sound Blaster Live! 5.1 + Creative PC Works FPS1600)

DVD-ROM mechanika

Hraní her vás jednoho dne omrzí, a tak jistě oceníte DVD-ROM mechaniku. Na trhu je celá řada modelů, ovšem mezi nejlepší patří značky Toshiba, Nec či třeba Pioneer. Právě Pioneer se od ostatních odlišuje jinak řešeným způsobem vkládání médií. Nedisponuje totiž klasickým „dvířkovým“ systémem, ale obsahuje tzv. štěrbinu (slot). Nicméně od DVD-ROM (nebo klasické CD-ROM, CD-RW) mechaniky byste měli požadovat hlavně dobré čtení poškrábaných a vypálených cédéček/dévédéček.

Cena: 1900 Kč (DVD Pioneer 106S, 16xDVD, 40xCD)

Klávesnice, myš, disketová mechanika

Zcela okrajové komponenty, jejichž výběr je jen na vás (ostatně jako všechno ostatní…)

Cena: dohromady 920 Kč

Výše uvedený přehled berte prosím pouze jako nástin počítače do 30 000 Kč. Určitě se nejedená o jediné správné řešení – nejrůznějších variant existuje mnoho!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A