Steelseries Arctis Pro + GameDac: herní sluchátka z jiné galaxie

Kvalitní sluchátka jsou pro hráče životně důležitá. Co nového nám nabízí Steelseries?

Každý správný hráč vám řekne, že kvalitní zvuk je nedílnou součástí kvalitního herního zážitku. V dnešní době battle royale titulů je dokonce prakticky nezbytný. I my jsme se tak rozhodli vyrazit do světa audiofilů a vyzkoušet novou generaci profesionálních sluchátek od společnosti Steelseries. 

Ta nás už před pár lety překvapila skvělými sluchátky Arctis 7 a před nedávnem přišla s pomyslným nástupcem - Arctis Pro, který na první pohled odstranil většinu nedostatků předchůdce a pozvedl herní sluchátka na novou úroveň. A co na druhý pohled?

Minimalistická personalizace

Množství výrobců se v poslední době snaží přijít s designy a vzhledem, který je velmi křiklavý, viditelný a macatý, jako by to nutně pozvedávalo kvality sluchátek samotných. Steelseries se rozhodl jít jinou cestou a Artcis Pro jsou tak velmi uhlazená, kompaktní a bez křiklavých prvků. Matný hliník je velmi příjemný na dotek a kostra z oceli dostatečně pevná, a přesto lehká. 

ss_arctis_still_life_2_final_678x452.jpgGameDAC-1-e1520952640422.pngpurchase-gallery-apro-gamedac-context.png__1850x800_q100_crop-scale_optimize_subsampling-2.pngpurchase-gallery-apro-gamedac-hero.png__1850x800_q100_crop-scale_optimize_subsampling-2.png
Vzhled je velmi jednoduchý, LED dioda tomu však dodává šmrnc

Skvělým nápadem jsou odnímatelné kryty náušníků a horní textilový pásek, které lze vyměnit za jakékoliv jiné stejné značky (v prodeji je jich docela dost) a více si tak personalizovat sluchátka dle sebe. Pod hlavním držákem nechybí ještě druhá dodatečná textilie, která se přizpůsobí vaší hlavě a sluchátka tak lépe drží. Arctis Pro je vůbec dokonale vhodný pro dlouhé hraní, takže ani po několika hodinách nepocítíte žádnou nepříjemnost či bolest uší. 

Do levého sluchátka je také integrován vysouvací mikrofon, který se dá ohýbat do všech směrů a v případě nevyužití nepřekáží. Na zadní levé straně jsou také schovány ovládací prvky pro ztišení mikrofonu a hlasitost. 

 

Pod hlavním držákem nechybí druhá dodatečná textilie, která se přizpůsobí vaší hlavě a sluchátka tak lépe drží

 

Jakousi třešničkou na dortu jsou LED diody, které obepínají obvod náušníků. Svítí několika různými barvami, které lze nastavit, a dodávají sluchátkům stylový, až futuristický nádech. Malá LED dioda je přítomna také na mikrofonu, kde v případě ztišení svítí. Pěkný detail.

Zvuk z jiné planety

Kvůli vzhledu tu ale nejsme, že? Pravděpodobně nejzajímavějším prvkem nových sluchátek je externí zvuková karta GameDAC, která je navržena speciálně pro hráče. Zatímco na PC se dá přizpůsobit ledacos, herní konzole jsou podstatně uzavřenější a je těžké z nich zvukově vymáčknout maximum, pokud nepoužíváte přesně to, co vyžadují a podporují. S GameDAC to vůbec nemusíte řešit. 

SteelSeries-Arctis-Pro-plus-GameDAC.png103e14de53e369dbf86d81ee7f02d1eb4dab4ab58563e5052f9c21bd973141fa_game_dac_back_2000x.jpgGameDAC-1-e1520952640422.pngsteelseries-arctis-pro-big1000-111522131150.jpg
GameDAC je skvělým dodatkem, který dělá sluchátka mnohem všestrannější.

Ten totiž dokáže víceméně nahradit a "přepsat" integrované zvukovky, přítomné v PC a konzolích a nabídne mnohem kvalitnější zvuk. Nechybí ani vlastní zesilovač, díky němuž je zvuk velmi čistý a sytý prakticky za všech okolností, ať už si hrajete s hlasitostí sebevíc. A kvalita zvuku? Něco pro audiofily.

Vskutku, určitá všestrannost sluchátek zaručuje, že zažijete hotové zvukové porno, a je úplně jedno, zda hrajete hry, posloucháte oblíbenou hudbu či sledujete film. Sluchátka podporují také prostorový zvuk a ačkoliv není tak kvalitní, jako u některých konkurentů, je více než dostačující. Ve hrách jsme neměli nejmenší problém rozpoznat, z jakého směru se ozvala střelba, PUBG a další hry, založené na prostorovém zvuku, se hrály jedna radost. Občas můžete mít problém rozpoznat vzdálenost k určitému zvuku, to je ale maličkost, která tolik nevadí.

 

Sluchátka podporují také prostorový zvuk a ačkoliv není tak kvalitní, jako u některých konkurentů, je více než dostačující

 

Z kvality zvuku jsem byl prakticky odrovnán, nehledě na to, že jsem měl na uších už pěknou řadu konkurenčních sluchátek. Zvuk je čistý a jasný na celém spektru a nikdy nemáte pocit, že by něco chybělo či bylo nedostatečné. Basy jsou ideálně vyvážené, v případě potřeby je ale není problém ještě více napumpovat. Výsledkem je působivý zvuk takřka za všech okolností. 

Hardwarové specifikace

Provedení: Na uši

Konstrukce mikrofonu: Vysouvací

Typ připojení: 3.5 mm Jack

Citlivost: 102 dB/mW

Frekvence: 10 - 40 000 Hz

Vybavení: zvuková karta GameDAC

Velikost měniče: 40 mm

GameDAC má celou řadu konektorů a svůj vlastní OLED displej, který dovoluje upravit hlasitost, pohrát si s ekvalizérem, upravit barvy LED diod na sluchátkách a více vypiplat kvalitu zvuku (ozvěna mikrofonu, vyvážení zvuku aj.) bez toho, abyste museli zasahovat do softwaru. Právě proto jsou sluchátka velmi vhodná i pro konzolové hráče, kteří jsou často o tyto náležitosti ochuzeni. 

Je tu však jedno ale. GameDAC je samostatný přístroj, který není zrovna lehký a vyžaduje neustálé připojení skrze USB, případně optický kabel. Kvůli tomu je potřeba mít vše spíše stabilně na stole či stolku u konzole a přenositelnost sluchátek tak není největší. Na to samozřejmě slouží bezdrátová verze Arctis Pro, která už ale ztrácí určitou špetku kvality zvuku, jak už to tak po odstranění kabelu často bývá. Výběr je tedy na vás. 

Co baví

  • Lehká konstrukce
  • Dokonalý zvuk
  • Externí zvuková karta
  • Všestrannost použiví

Co vadí

  • Vyšší cena
  • Komplikovanější přenášení
  • Surround Sound mohl být lepší
9/10
Hodnocení

Bez větší okolků mohu říci, že jsou Arctis Pro jedny z nejlepších sluchátek, co jsem kdy používal. Nabízí velmi kvalitní zvuk a všestrannost, pohodlnou konstrukci a externí GameDAC, který přináší celou řadu možností, jak sluchátka využít. Menší pihou na kráse může být horší mobilita kvůli zvukové kartě a pro někoho vyšší cena, přece jen 7 tisíc Kč za sluchátka vůbec není malá částka. Ta je však zcela opodstatněná. Jak tvrdí známé pořekadlo: "za kvalitu se platí". 

Diskuze (5) Další článek: Sci-fi střílečka Warframe konečně míří na Nintendo Switch

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,