Stick Soldiers 2 - v jednoduchosti je krása

Hry byly, jsou a vždy budou především o hratelnosti. Ať si kdo chce co chce říká a jakkoliv roste význam perfektního grafického zpracování v očích průměrných hráčů, hratelnost je základem a značkou kvality každého titulu - potvrdilo nám to konec konců nemálo komerčních i freeware projektů. A že v jednoduchosti je krása, to vám dosvědčí i hra Stick Soldiers 2.
Stick Soldiers 2 - v jednoduchosti je krása

Když jsem asi před rokem narazil na první a prapůvodní titul Stick Soldiers, byl jsem překvapen jednoduchostí, ale zároveň i kvalitou tohoto titulu. Nebývá zvykem, aby titul oplývající skvělou hratelností oblékli autoři do tak jednotvárného kabátu a možná to byl jeden z důvodů, proč hra po pohledu na screenshoty mnoho hráčů nepřilákala. Ti, co uvěřili slovům recenzentů celého světa, však rozhodně neprohloupili. A co více, těšit se mohou již z druhého pokračování.

Nutno podotknout, že k dispozici prozatím není finální verze hry a i to je jeden z faktů, který hře z mnoha důvodů ubírá na kráse. Všechno spouštění, zapínání či vypínání, to vše se děje pouze přes konzoli a její řádek a pokud ve vás tedy nevládne ochota alespoň pár minut studovat readme soubor, raději na hru zapomeňte.

Teď ale k samotnému obsahu Stick Soldiers. Řečeno prostě a jednoduše, máte tu čest s dalším klone Liero, který je však (jak jsem již zmiňoval) oblečen do na první pohled nepříliš slušivého hávu. Jinými slovy, čeká na vás role jednoho z šesti vojáků, kteří soupeří na jednoduchých plošinkách, bez jakýchkoliv důvodů či příběhu dotvářejících pozadí hry. Je však příběh vůbec potřeba, když vše co vám hra nabízí, je možnost nezávazně se pobavit?

Jak jsem již zmínil, společností a protivníky vám budou další hráči, kterých je na každé z map hned pět. Nutno podotknout, že jejich schopnosti jsou velmi dobré a alespoň prvních několik minut vám budou zdárnými soupeři. Zejména pak do okamžiku, kdy zjistíte, jaká taktika je zhola nejlepší a které ze zbraní se vyplatí využívat.

Samozřejmě - k zabíjení jsou potřeba jisté prostředky, které jsou ve Stick Soldiers 2 tvořeny poměrně bohatou nabídkou zbraní - kromě granátometu na vás čeká také odstřelovací puška, další zbraně jako M4, AK-47 atd. Nechybí ani možnost sbírat některé bonusy, mezi kterými je například brnění.K ovládání vaší mateřské postavičky vám postačí jen několik malých kláves - krom kurzorových šipek pro pohyb pak také SPACE pro střelbu, CTRL pro výskok (který však lze lépe přirovnat k letu) či tlačítka N a M pro rolování nabídkou zbraní.

Hra obsahuje celkem deset map, přičemž rozběhnout se mi podařilo pouze devět z nich - je zde však možnost editovat dané mapy a částečně si tak vytvářet vlastní a mnohem propracovanější. O jednoduchosti grafiky toho snad již bylo napsáno dost, výborné je mimo jiné i ozvučení.

Na začátku článku již letmo zaznělo, že celé nastavování hry probíhá skrz herní konzoli a tak vězte, že ke spuštění kterékoliv z map můžete přidat také počet hráčů, frag limit atd. Dokonce krom klasického módu všichni proti všem nechybí ani jakási obdoba team deathmatch, tedy boj dvou týmů (červených a modrých). Opět odkazuji na readme, které vše blíže vysvětluje.

Na samý závěr je nutno zmínit problémy, které hra způsobuje na některých kartách osazených čipy GeForce - jsou to však kosmetické vady na kráse, které zastupuje například nedokonalé vykreslení linky atd. Přestože jsem v článku zmínil hned několik nedostatků hry (plynoucích z faktu, že se jedná o nedokončenou a tudíž nefinální verzi), i tak je Stick Soldiers 2 nápaditou hrou, která vám stoprocentně příjemně zkrátí dlouhou chvíli.

Homepage: http://www.sticksoldiers.tk/
Systémové požadavky: DirectX 8.1
Výrobce: WhitespaceUnlimited
Velikost: 1,3 MB

Download: Doupě


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikla oficiální turistická příručka

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikl…

3.  8.  2018 | | 3 N/A
GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na největší evropské výstavě?

GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na …

Jedna velká výstava proběhla teprve nedávno a už se na nás chystá další. Jako každý rok se bude v německém Kolíně konat Gamescom, kde se podle všeho letos předvede opravdu hodně nadějných kousků. Pojďme se podívat na ty, které byste rozhodně neměli minout.

2.  8.  2018 | | 2 N/A
Bud Spencer & Terence Hill: pořádný retro nářez (recenze)

Bud Spencer & Terence Hill: pořádný re…

Co takhle v roli jedné z nejslavnějších filmových dvojek zmlátit stovky záporáků? Díky novému titulu to není problém a fanoušci nebudou litovat.

1.  8.  2018 |
Komunita rozlouskla poslední tajemství God of War, bylo skryté na začátku

Komunita rozlouskla poslední tajemství…

Trvalo to, Cory Barlog musel hráčům dost konkrétně napovědět, ale nakonec se přece jenom podařilo na to přijít.

2.  8.  2018 |
Reportáž: Navštívili jsme virtuální hernu v Praze

Reportáž: Navštívili jsme virtuální he…

Virtuální realita vás doslova shodí na zem.

8.  8.  2018 |