Stick Soldiers 2 - v jednoduchosti je krása

Hry byly, jsou a vždy budou především o hratelnosti. Ať si kdo chce co chce říká a jakkoliv roste význam perfektního grafického zpracování v očích průměrných hráčů, hratelnost je základem a značkou kvality každého titulu - potvrdilo nám to konec konců nemálo komerčních i freeware projektů. A že v jednoduchosti je krása, to vám dosvědčí i hra Stick Soldiers 2.
Stick Soldiers 2 - v jednoduchosti je krása

Když jsem asi před rokem narazil na první a prapůvodní titul Stick Soldiers, byl jsem překvapen jednoduchostí, ale zároveň i kvalitou tohoto titulu. Nebývá zvykem, aby titul oplývající skvělou hratelností oblékli autoři do tak jednotvárného kabátu a možná to byl jeden z důvodů, proč hra po pohledu na screenshoty mnoho hráčů nepřilákala. Ti, co uvěřili slovům recenzentů celého světa, však rozhodně neprohloupili. A co více, těšit se mohou již z druhého pokračování.

Nutno podotknout, že k dispozici prozatím není finální verze hry a i to je jeden z faktů, který hře z mnoha důvodů ubírá na kráse. Všechno spouštění, zapínání či vypínání, to vše se děje pouze přes konzoli a její řádek a pokud ve vás tedy nevládne ochota alespoň pár minut studovat readme soubor, raději na hru zapomeňte.

Teď ale k samotnému obsahu Stick Soldiers. Řečeno prostě a jednoduše, máte tu čest s dalším klone Liero, který je však (jak jsem již zmiňoval) oblečen do na první pohled nepříliš slušivého hávu. Jinými slovy, čeká na vás role jednoho z šesti vojáků, kteří soupeří na jednoduchých plošinkách, bez jakýchkoliv důvodů či příběhu dotvářejících pozadí hry. Je však příběh vůbec potřeba, když vše co vám hra nabízí, je možnost nezávazně se pobavit?

Jak jsem již zmínil, společností a protivníky vám budou další hráči, kterých je na každé z map hned pět. Nutno podotknout, že jejich schopnosti jsou velmi dobré a alespoň prvních několik minut vám budou zdárnými soupeři. Zejména pak do okamžiku, kdy zjistíte, jaká taktika je zhola nejlepší a které ze zbraní se vyplatí využívat.

Samozřejmě - k zabíjení jsou potřeba jisté prostředky, které jsou ve Stick Soldiers 2 tvořeny poměrně bohatou nabídkou zbraní - kromě granátometu na vás čeká také odstřelovací puška, další zbraně jako M4, AK-47 atd. Nechybí ani možnost sbírat některé bonusy, mezi kterými je například brnění.K ovládání vaší mateřské postavičky vám postačí jen několik malých kláves - krom kurzorových šipek pro pohyb pak také SPACE pro střelbu, CTRL pro výskok (který však lze lépe přirovnat k letu) či tlačítka N a M pro rolování nabídkou zbraní.

Hra obsahuje celkem deset map, přičemž rozběhnout se mi podařilo pouze devět z nich - je zde však možnost editovat dané mapy a částečně si tak vytvářet vlastní a mnohem propracovanější. O jednoduchosti grafiky toho snad již bylo napsáno dost, výborné je mimo jiné i ozvučení.

Na začátku článku již letmo zaznělo, že celé nastavování hry probíhá skrz herní konzoli a tak vězte, že ke spuštění kterékoliv z map můžete přidat také počet hráčů, frag limit atd. Dokonce krom klasického módu všichni proti všem nechybí ani jakási obdoba team deathmatch, tedy boj dvou týmů (červených a modrých). Opět odkazuji na readme, které vše blíže vysvětluje.

Na samý závěr je nutno zmínit problémy, které hra způsobuje na některých kartách osazených čipy GeForce - jsou to však kosmetické vady na kráse, které zastupuje například nedokonalé vykreslení linky atd. Přestože jsem v článku zmínil hned několik nedostatků hry (plynoucích z faktu, že se jedná o nedokončenou a tudíž nefinální verzi), i tak je Stick Soldiers 2 nápaditou hrou, která vám stoprocentně příjemně zkrátí dlouhou chvíli.

Homepage: http://www.sticksoldiers.tk/
Systémové požadavky: DirectX 8.1
Výrobce: WhitespaceUnlimited
Velikost: 1,3 MB

Download: Doupě

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A