Strategic Commander: Příběh o myši a klávesnici

Microsoft se v oblasti počítačově-herních periférií již dokázal vyprofilovat natolik, že se jeho zařízení dají zařadit do dvou kategorií – a sice špičkových a drahých. Až na výjimky jsou herní zařízení od Microsoftu ukázkou preciznosti za odpovídající cenu. Strategic Commander je další z rodiny – je věru perfektní.
Strategic Commander: Příběh o myši a klávesnici
Microsoft se v oblasti počítačově-herních periférií již dokázal vyprofilovat natolik, že se jeho zařízení dají zařadit do dvou kategorií – a sice špičkových a drahých. Až na výjimky jsou herní zařízení od Microsoftu ukázkou preciznosti za odpovídající cenu. Strategic Commander je další z rodiny – je věru perfektní.

Dokáže svítit oranžově a rudě blikat. Jak ten vánoční stromeček...

Velikostně je Commander velmi nakynutým výsledkem incestu mezi klávesnicí a myškou. Díky tomu se nám rodinka herních ovladačů rozrůstá o hybrida nejhybridovajšího – Strategic Commander nabízí osvědčené mapování klávesových zkratek na tlačítka (podobně jako na joysticku), kterých má celkem jedenáct (dvojtlačítka pod čtyři prsty a tři tlačítka na straně pro palec). Dolní část zařízení disponuje přepínačem mezi třemi aktivními profily a tlačítkem pro nahrávání. Zajímavější než počet tlačítek je však ergonomie zařízení – přístroj je totiž určen pro použití na levou ruku, stává se tak spolu s myší zařízeními po stranách klávesnice – tedy hezky při ruce. Jeho přípojka se světem má tak poetické jméno – prý USB.

Funguje! Funguje! Slyšíte? Funguje!

Pomocí nainstalovaného programu můžete přiřadit veškerým tlačítkům svou funkci. Těmi je jednak šestice tlačítek na horní straně, jednak další kombinace těch stejných tlačítek pomocí tzv. shiftů na pravé boční straně. Tam se nachází tři čočkovité útvary, které slouží jako klasická klávesa shift – jen ve spojení s funkčními tlačítky (alternativně mohu říct, že jsou to shifty tří úrovní). Znamená to tak celkem 4x6=24 klávesových zkratek, které je možné přiřadit tlačítkům v rámci jednoho profilu (1 normální + 3 shiftované sady). Pohyb horní části funguje stejně jako kurzorové šipky – pohybují buď obrazovkou nebo kurzorem (to podle zvoleného programu – ve Wordu například posouvá Commander textovým kurzorem).

Strategic CommanderStrategic Commander

Přiřazování klávesových zkratek tlačítkům probíhá na základě volby jednotlivých kláves. Pokud máte štěstí a vaše hra spadá do již nadefinovaných 30 titulů, které dostanete spolu se zařízením na CD, je pro vás definování kláves vyřešeno. Pokud ne, není problém si vše nadefinovat sám. Definování je jednoduché, ale pokud byste měli s přiřazováním problém, prohlédněte si velice hezky vytvořený help system.

Světlé stránky produktuTemné stránky produktu
  • možnost editace 72 klávesových zkratek současně
  • neotřelý design
  • univerzální použití bez ohledu typu programu
  • funkce record on-the-fly
  • maximální počet současně stisknutých kláves v rámci jedné kombinace jsou 3
  • relativně vysoká cena
  • občasné zasekávání pohybu v jednom směru

Fantastickou funkcí je možnost zaznamenávání on-the-fly, neboli za chodu. Na pravé straně dolní statické části se nachází tlačítko REC, které po stisknutí začne rudě blikat. Navolíte tlačítko (případně kombinaci tlačítek pomocí shiftu) a začnete mačkat kombinace. Takto jsem si cvičně naeditoval vlastní profil pro Windows, ve kterém jsem rozmístil všechny podstatné kombinace, jakými je nabídka Start, Ovládací panely, zavírání okna, minimalizace, maximalizace a dalších asi deset klávesových zkratek.

Mazlík k pomilování

Šel jsem s možnostmi programu ještě dále a k již zmíněnému Windows schématu jsem si vytvořil ještě schéma pro Adobe Photoshop. Program, pomocí kterého se kombinace ukládají, si pamatuje poslední tři profily, a to i v případě, že jej zavřete (pro detailisty – celkově zabírá Commander v počítače 4400 kB paměti, což není příliš dramatické – Word zabírá 8000 kB a ICQ dokonce 10000 kB). Díky tomu můžete neustále přepínat mezi posledními třemi vybranými profily pomocí posuvného tlačítka na spodní části zařízení (1-Windows, 2-Photoshop, 3-...).

Strategic CommanderStrategic Commander

Výsledně nadefinované profily je možné ukládat a jak by se dalo předpokládat, také otevírat. Na Internetu se nachází spousta profilů existujících her, pro které je na Strategic Commander vytvořeno mnoho profilů. Mezi takové patří hlavně domácí Age of Empires II, Command & Conquer: Tiberian Sun, StarCraft a jiné. Nezoufejte, pokud není vaše oblíbená hra mezi již vytvořenými – svůj vlastní profil splodíte za pár minut včetně překlepů :).

Klávesnice? Pche... Přežitek!

V samotné podstatě je Strategic Commander fantastické zařízení. Možná jsem k němu zpočátku přistupoval skepticky, neboť herní ovladače nepatří mezi mnou příliš často používaný hardware, nicméně Commander mě dostal. Díky perfektní ergonomii, možnosti programování tlačítek, počtu tlačítek a nevtíravému designu jsem opět musel potvrdit pravidlo, že Microsoft v oblasti her ví, co dělá. Commander může ze začátku budit nedůvěru, ale po kratším otestování ho začnete zpožňovat. Začnete si vytvářet klávesové zkratky do Windows, do účetnictví, do Photoshopu a dalších programů, které dnes a denně používáte (ono stisknout tlačítko namísto klávesové kombinace CTRL+SHIFT+S, která vyvolává ve Photoshopu dialogové okno Save as, je dalekou přítulnější). Nezvyk brzy vystřídá pochopení funkcí tak, jak byly zamýšlené. Mezi nevýhody tak můžema zařadit nutnost tlačit zařízení vůči stolu, aby se neposouvalo a občasné „zatuhnutí“, kdy se ovladač posouvá jedním směrem a pomůže zatřepání horní částí. Omezení na tři klávesy stisknuté současně je také zarážející – nemohl jsem vytvořit na jedno stisknutí zkratku CTRL+ALT+SHIFT+S (Save for Web ve Photoshopu), obešel jsem ji tedy přes menu zkratku ALT+F W. No a ostatní? Vše ostatní jsou už jen výhody. Strategic Commander si oblíbíte natolik, že jej začnete používat kromě her i při běžné práci, šetří totiž čas.

Produkt zapůjčil: Microsoft
Cena: 2 740 Kč vč. DPH


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce