Stunts aneb adrenalin za volantem

Máte už dost neměnného řevu motoru na maximálních otáčkách? Nechcete lítat jako splašení a drhnout boky v zatáčkách? Omrzely vás klasické závody a nejste už zvědaví jen na co nejlepší animace postav v kokpitech? Zároveň jste motorističtí fandové a nechcete o nic takového přijít? Chcete za volantem něco víc? Nelistujte hry budoucnosti, řešení se nachází na počátku desetiletí a jmenuje se Stunts.
Stunts aneb adrenalin za volantem
Řada světových povolání se od sebe příliš neliší. Konstantní pracovní doba, lehký postup po mzdovém žebříčku, chvíle nudy, rutina, pracovní nedeformace a falešné neschopenky. Když je ale člověk kaskadér, slovíčko „práce“ pro něj nabývá značně odlišných rozměrů. Není to jen časový úsek ohraničený zvukem píchacích hodin, nezbytná nutnost pro hladové krky jeho potomstva, nýbrž životní styl. Ona odlišnost se odvíjí již od jejich primárního poslání. Dělají věci, co jiní nezvládnou. Dokáží to, o čem sní každý malý kluk i pořádný chlap. Skrývají se za momenty, které proslavují akční filmy a jejich zdánlivé představitele. Jejich chléb je překonat svůj vlastní strach a neuvěřitelnou zručnosti přelstívají smrt v co nejefektivnějších variacích. Je to soutěž, je to boj…

StuntsStunts

Tvůrci počítačových her, jako zprostředkovatelé interaktivních zážitků se odjakživa snažili udělat něco, co by vás jako hráče vrhlo do středu situací, které se vám na ulici jen tak nestanou. Stačí v televizi zahlédnout jeden krkolomný skok a je hned jasné, že právě svět kaskadérů je pro monitor a klávesnici to pravé maso ke zpracování. A jaké je to štěstí, že se tak již stalo a to právě v dobách, kdy se hry třpytily jako zlaté pruty. Tento počin má na svědomí firma Distinctive Software a najdete ho pod názvem Stunts.

Stunts nám nabízí kaskadérskou profesi postavenou na čtyři kola. Struktura hry se tváří jako klasické automobilové stíhání, jezdí se závody spojené do okruhu, na nichž se vaše úspěšnost měří podle naměřeného času. Stačí ale projet jednu trať a zjistíme, že takhle jednoduché to zase nebude. Na cestě vás čekají chvilky, kde budete muset ukázat mnohem víc z vašeho řidičského umění, než jen jak se řežou zatáčky. Mluvím tu o mohutných skocích, průletu silničním slalomem či přilepeném podvozku na střeše dutého válce a jízdou kokpitem vzhůru. Pochopitelně musíte zvládat i jiné překážky, které jsou běžné i v normálním životě. Nejednou vám vyjížďku zkomplikuje namrzlá čí blátivá silnice, tunel, a pevnou ruku na volantu vyžaduje i třeba takový výjezd na most ve spirálovitém tvaru. Jestliže shrnu traťový design slovem rozmanitý, mám veliký strach, že se těm Stunts okruhům přibližuje jen velice okrajově.

StuntsStunts

Když jsem jako malý kluk Stunts hrával, nemohl jsem se od něj odtrhnout. Když jsem se konečně odpoutal od jízd, které vždy končily opětovným kliknutím na drive a rozlétl se po jiných položkách menu, našel jsem track editor a hře jsem propadl. V editoru tratí jste měly naservírován veškerý arzenál stavebních prvků trati, včetně všech překážek i okolních doplňků. Byl velice jednoduchý na používání a přesto jste v něm mohli udělat trať nesčetněkrát a stejně se žádná té druhé nepodobala. Samotný engine hry neomezil totiž track editor na pouhé určování pořadí překážek a volby zatáčky vpravo či vlevo ale váš tvůrčí duch se zde mohl vyřádit jako na čistém malířském plátně. S kombinací jednotlivých silničních prvků a chytrého včlenění do krajiny nebylo problém vytvořit úplně nové momenty hry, zcela nové oříšky pro vaše kaskadérské dovednosti a nebo i trochu pootočit žánrem hry. Máte na výběr. Buďto postavíte rychlou závodní trať s větrem ve vlasech, kde budete stahovat čas po setinách, nebo uděláte vskutku kaskadérský park, u které bude její závodník pomalu a obezřetně postupovat krok po kroku jako při chůzi po laně. Pokud si s autem stoprocentně nerozumíte, nemáte šanci. Když si k tomu i sami řadíte, po projetí cílovou branou máte pocit, jako byste zrovna dohráli zapeklitou klavírní etudu. I když si editor hlídá průjezdnost, lze sejvnout i trať, kterou je prostě nemožno dokončit. Situovat ji můžete kam chcete, doplnit lze paneláky, větrnými mlýny, tenisovými kurty, je to na Vás.

V garážích je připraven dosti slušný autopark. Namátkou Lamborginy Countach, formulka Porsche March Indy, či značně pomalejší Lancia Delta. Ovšem Stunts jsou auta, kde rychlost není to hlavní. No nemluví to za vše? Originalita by se mohla připisovat za její název. I když se po oknech aut neodráží okolní svět a grafika je zkrátka deset let stará, vír, které vás stáhne hluboko za volanty, dá na všechny tyto nedostatky zapomenou a nechce zeslábnout. Hra zkrátka zalepila všechna prázdná místa, které se tu mohly vyskytovat. Bohatý replay, několik energických a charakterově odlišených protivníků, kteří vám to pořádně osladí. Na druhou stranu si pamatuji, jak jsem si s nimi za pomocí track editoru a jejich naprogramované dráhy hrál jako kočka s myší.

StuntsStunts

Víte, rád bych napsal alespoň jeden velký nedostatek, aby se trochu rozrazil onen pochvalný med, ale Stunts mi to nějak nedovoluje. Možná je to tím, že jsem si tenkrát poprvé na hře udělal počítačový řidičák, možná tím, že mne dnes ráno opět pevně chytla a i po třech hodinách jsem ji s těžkých srdcem opouštěl. Můj pohled na tuto motoristicko-kaskadérskou legendu není ale nikterak ojedinělý. Věřte, že webových stránek s tématem Stunts je opravdu velké množství, což je na deset let starou hru slušný výkon. Existuje i její webring, sdružující většinu stránek. Jsou k dostání nové tratě, auta, lidé se předhání v rekordech, soutěží, je z toho pořád cítit život.

Ničemu se nedivím. Sám jsem dnes v praxi zjistil, co Stunts zmohly proti běhu času, který v herním průmyslu plyne ještě třikrát rychleji. V životě se každý člověk dostane do situací, kdy vzhledem k okolnostem nemá na výběr. V roce 1990 jste museli hrát Stunts a nebudete-li opatrní, bude tomu tak i dnes.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |