Stupid Invaders – ze spisů agentů Muldera a Scullyové

Den první, stanoviště pozorovatele, zvláštní agent Mulder: tento den se nic zvláštního nestalo. Po obloze letící vránu jsem zprvu považoval za naši první konfrontaci s mimozemskou civilizací, posléze se však ukázalo, že se jednalo skutečně o vránu. Den druhý, stanoviště pozorovatele, zvláštní agentka Scullyová: zahlédla jsem UFO!
Stupid Invaders – ze spisů agentů Muldera a Scullyové

Žánr: adventura
Minimum: P200, 32 MB, 400 MB HDD, 4 MB grafická karta
3D: DirectX 7
Multiplayer: ne
Výrobce: Xilam
Distributor:
Ubisoft

Palubní zápis, 10.02.01.22: Hvězdný prach usedal na vráskách všehomíra a my vyráželi na svou cestu napříč Galaxií. Členy posádky byli: zvláštní vedoucí oddělení pro dálkové lety, Etno (rozumějte já), pilot dálkového dopravního prostředku, Candy, a další tři členové, o jejichž speciálních vlastnostech již byly popsány stohy, pro úplnost zmiňme jejich jména – Bud, Gorgeous a Stereo. Posledně jmenovaný užívá plně výhody povinných diet na cestu na hlavu (bližší specifikace naleznete na přebalu tohoto lodního deníku, což hodláme po návratu na domovskou planetu řádně právně ošetřit a rozdíly v množství zpětně proúčtovat. Podstupujeme tuto misi se ctí, nemusíte nám děkovat. Víme, jaký je osud Galaxie, víme, že tajemství světa není popsatelné větou e=mc2, víme ale také to, že spousta z nás je mezi vámi. Více, než byste si kdo vůbec představili.

Dějství prvé – kterak talíř v srdci demokracie přistál
Přistání létajícího talíře na planetě Zemi nebylo plánované – vše bylo souhrou těch nejhorších náhod, které s dálkovými lety bývají – předně nezvladatelné řízení, poté především závady technického charakteru. Pět mimozemšťanů se ocitá na Zemi poblíž domu na prodej, ve kterém posléze vytváří své hnízdo. Americká kultura je zcela pohltila – začali se bavit výstupy Jimmyho Steelandera, vrchol gurmánství pro ně představuje hamburger a bez dálkového ovládání nejsou ochotni pouštět televizi, neboť se jim zkrátka nechce až k televizi chodit.

Pozooooor, jdou k vááám kuřáááátkááááá...Takovou palici uplácanou z hoven tak mít...

...tak a teď už jen umýt záchod kartáčkem na zuby...Zemitá realita se nezapře ani na místech nejsoukromějších.

Převážnou část první části hry (píšu první části, přesto není vše pevně dané, neboť celá hra splývá do jednoho bloku – animací je v ní natolik, že ani ty nelze považovat za pomyslné předěly; rozdělení hry na tři díly proto stanovím více na bázi geografické a dějové než scénáristické) budete hrát s individuem jménem Bud. Jeho anatomie je v rozporu s fyzikálními zákony, nesmíme ale zapomenout, že se jedná o mimozemšťana a v tomto případě je tedy možné být trochu tolerantnější. Dům, ve kterém se mimozemšťané usídlili, je velmi rozlehlý, což budete proklínat zvláště při cestě ze suterénu až na půdu a naopak – kéž by tak bylo možné pohyb postaviček urychlit. Nastiňme si však rámcově, o co se jedná – jste na útěku před nájemným profesionálním (!!!) zabijákem Bolokem. Již na první obrazovce poznáte prvek, který k adventurám zpravidla příliš nepasuje – ve Stupid Invaders totiž můžete zemřít a pokud jste si hru neuložili, smůla (raději bych uvítal systém her od LucasArts, ve kterých po smrti následoval přesun do doby, než jste provedli osudný krok). Dá se to překousnout počátkem hry, ale scéna s topinkáčem ve „třetím“ dějství, kdy máte po krátké úvodní animaci pouze tři sekundy na útěk ven, je obzvláště podrazem – těžko budete hru ukládat před každými dveřmi v obavě, že právě nyní může nastat krizová situace.

Dějství druhé – kterak jsme teplé hovno kraví hledali
Den třetí, stanoviště v terénu, zvláštní agent Mulder: Pronásledovali jsme stopu po létajícím disku, všechny stopy však vedou do jediného místa – jeho děsivost mi nahání strach, s ničím podobným jsem se nikdy nesetkal. Oplocená poušť s cedulí Area 52 připomíná podvod, jaký naše vláda provedla na lidi – Area 51. Kéž by tyto monumenty lidské ješitnosti zmizely z povrchu. Snažíme se spolu se Scullyovou vypátrat, co to je Area 52. Den čtvrtý, Area52, zvláštní agentka Scullyová: ohledání místa pouze potvrdilo mé domněnky o paranoie zvláštního agenta Muldera. Po návratu do Marylandu zažádám o jeho okamžitou suspendaci. Tímto ukončuji vyšetřování a vracím se na ústředí.

Příběh jedné galaxie aneb co zbylo z ufouna.Dobrý den, jmenuji se Gorgious a budu u vás bydlet.

Traduje se pořekadlo, že nejde-li se život, tak jde zpravidla o onen hnědý kousek strávené potravy padající z vás protilehlou částí vašeho Já za obrovského snažení ve chvílích vpravdě úporných. Těžko by kdo uhodnul, že se jedná právě o kravské hovno, o nějž se jedná obecně ve druhém dějství hry Stupid Invaders. Ano, je pravda, že Etno opravil loď tak, aby byla provozuschopná, stejně tak je pravda, že Candy udělal vše pro to, aby uřídil loď tak, jak má, žel palivo bylo příliš nestabilní, což se projevilo kotrmelci v zemi kuřat a exkrementů. Zatímco první dějství hry pracovalo s čistě rodinnou pohodou zapadlého domku v srdci USA, náměty druhého dějství jsou již témata nepopsatelně živější – porno přenášené na adresu www.nakedkendy.com (škoda, že tato adresa neexistuje), výstavka sošek utvořených ze stolice, růžovoučký ťuťu-ňuňu pejsek, který stejně tak spolkne vás či kovadlinu, království tisíce a jedné milostné noci nebo farma na krávy.

Etno - dobrák od kosti a americký Myšpulín.Trpět sexuální nejistotou v otázce vlastního pohlaví je pro mladé mimozemšťany zvláště frustrující.

Ve druhém dějství více než kdy předtím pocítíte nutnost všímat si detailů – koho by napadlo, že hever se má použít na krávu s kroužkem v nose? Druhým stavidlem vaší trpělivosti pak mohou být úkoly, které je třeba provádět opakovaně – což může vést k deprivaci z neustále repetitivní činnosti – chcete zvednout kotlík? Fajn, lokněte si dvakrát radioaktivní polévky. Chcete, aby vás bzučící moucha odnesla pryč? Sedmkrát na ni provmluvte. A tak dále a tak dále… občas se sice vyskytne i nonsens, nad jehož podstatou vám bude rozum stát – viz kauza fazolí na sporáku v kuchyni. To vám ale náladu zkazit nemůže – horší to totiž už ani být nemůže – ve druhém dějství totiž plně pochopíte, že musíte dělat i činnosti, které nejsou vždy logické, protože tahle hra je zkrátka stupidní – stejně jako její název.

Dějství třetí – kterak se vše v dobré obrátilo
Palubní zápis, 10.02.01.25: Octli jsme se v nepříjemné situaci. Stali jsme se zajatci doktora Igora a oběťmi jeho nenaplněného vědeckého triumfu práce s mimozemskými civilizacemi. Ve svých tajných laboratořích provádí ty nejodpornější pokusy na našich bratrech z vesmíru, snaží se vyšlechtit ideální organismus – jak patetické. Jeden novinář kdysi pravil: Touha po dokonalosti zabíjí. Tak se stalo posléze i doktoru Igorovi. Je ironií, že příčinou jeho úmrtí byl právě rajský plyn – snad se jednalo o syndrom chronického Friga. Díky souhře našeho týmu se nám však daří s bravurou opustit tuto prohnilou planetu Zemi a vydat se domů! Okna vesmíru dokořán!

Mé jméno je Stereo a nevím, kde mi hlava stojí.Můj vynález - jistě jej oceníte jednou i vy.

Takto končí génius nájemné vraždy - v pastičce na myši.To by mě zajímalo, čemu se Bud tak blbě směje...

Třetí dějství se ve všech aspektech odlišuje od čehokoliv předchozího – všechny lokace jsou vpravdě futuristické, vše je ovládáno tlačítky rozesetými strategicky v těch nejnedostupnějších místech podzemních laboratoří. Z toho plyne jeden důležitý prvek hry – budete v ní hodně bloudit, budete muset překonávat vzdálenosti A až B a zase zpět jen proto, že je třeba v místě B stisknout tlačítko otevírající dveře v bodě A. Dodávám, že obě místa jsou vzdáleny tři minuty chůze. Po čase stejně budete na tuto zlou vlastnosti hry rezignovat – budete totiž chtít už hru dohrát, mít ji z krku a moct se věnovat něčemu jinému. Mezi takové „mezihry“ patří nepochybně labyrint (bloudění jen pro účel prodloužení hracího času), onen již zmíněný vypínač, hledání hadice a lebky v poušti nebo odstranění krysy z ozubených kol. Pokud hru dohrajete, jistě mi dáte zapravdu, že poměr těchto meziher vůči hraní bude na pomyslné hranici 1:2 – což je na adventuru poměr vpravdě nepříjemný.

A jejka, kuřátko se ugrilovalo k smrti.Jsem Bolok a jsem profesionál! Nehádej se nebo promluví mé zbraně!

Neotřesitelným faktem je grafika hry. Je dokonalá – postavičky i prostředí jsou plně renderované, na obojím jsou nanesené fantastické textury, které působí zcela impozantním dojmem (prohlédněte si obrázky a uvidíte). Za samostatnou zmínku však stojí především animace či volně řečeno videosekvence. Jedná se tak náramně renderované filmy, že by bylo radostí z nich vidět sestříhaný celovečerní trhák do bijáku – o tom, že na grafice tvůrci neškudlili, svědčí skutečnost, že hra zabírá 4 CD (mezi minimální (400 MB) a maximální instalací (2800 MB) je rozdíl velice propastný, výhodou však je, že při maximální instalaci nepotřebujete CD v mechanice). Ony animace jsou moc fajn, ale je jich strašně moc – bohužel na úkor délky hry.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • Nádherná grafika
  • Bezchybná animace postav
  • Bezkonkurenční videosekvence v průběhu hry
  • Zábavné hlášky, vtipné kombinace
  • Různorodost a jadrnost celého příběhu
  • Instalace hry velikosti 400 nebo 2800 MB (v druhém případě není potřeba CD při hraní v mechanice)
  • Krátká hrací doba
  • Nastavování délky hry mezihrami typu labyrint
  • Neviditelné předměty
  • Nelogická řešení některých problémů

Jenže i přes to všechno to zdaleka není hra špatná (souhrnný přehled plusů a mínusů hledejte u světlých a tmavých stránek hry). Stupid Invaders obsahují hromadu humoru, někdy více, někdy méně inteligentního (vybavují se mi ovšem i pokusy o vtip – tříminutová sekvence se záběrem šneka v bludišti je přímo k uzoufání – odklepnout ji však pomocí klávesy Escape se bojíte – co když se dozvíte nějakou indicii?). Díky špičkovému technickému provedení dokážete i přivřít oči nad nevyváženostmi typu labyrint nebo neviditelný předmět. Vše hraje v milionech barvách, postavy jsou příjemně nadabovány, můžete si zapnout titulky, které se drží mluveného slova a pomáhají těm, kteří nerozumí mluvenému slovu, pochopit, o co se jedná a podobně. Jakmile hru dohrajete, budete mít v srdci takový zvláštní pocit – tento pocit bude velmi, ale opravdu VELMI smíšený. Krátká hrací doba, která z velké části sestává z labyrintů versus humorné hlášky a bezchybná grafická a zvuková kulisa. Zábava tu je, ale je silně specifická – pokud ji nenajdete, budou pro vás Stupid Invaders mírným zklamáním. I přesto si ale budete pamatovat ty bezchybně zvládnuté animace a klíčové momenty hry.

Grafika: 10/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 7/10
Perfektní technické zpracování, kterému by pomohla i delší hrací doba a odpuštění si několika meziher, které jen hráče otráví.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |