Super Mario 3D Land – kde má 3D opravdu smysl (recenze)

Oblíbený instalatér přichází objevovat svět ve 3D. A křivka zábavy rozhodně není plochá.

Super Mario 3D Land se tváří pouze jako klasická plošinovka v 3D kabátě, který je na první pohled jen další vábničkou, jak ke hraní nalákat moderní hráče. Jenže už na druhý pohled zjistíte, že tomu tak rozhodně není: třetí dimenze totiž v Mariovi není jen kosmetickým vylepšením vizuální stránky, ale jedním z nejdůležitějších prvků pro odhadnutí správné vzdálenosti a celý proces skákání je tak díky této perspektivě mnohem intuitivnější. Za což tedy klobouk dolů – podobně dobře využité 3D jsem neviděl snad ani v kině.

 

Super Mario 3D Land však mimo dobře zakomponovaného 3D nepostrádá ani další kvality. Pochválit bez váhání musím level-design, v němž není nouze o nové nápady a každá úroveň se aspoň drobnými detaily liší od těch předchozích.

Pdobně dobře využité 3D jsem neviděl snad ani v kině.

Ze všech nejvíce podle mě vyčnívá level, v němž musíte s Mariem proskákat po dřevěných deskách, které mezitím od pevné země odřezávají motorové pily. Za zmínku ale stojí i level udělaný ve stylu hudebního světa (plošinky se objevují dle jednoduché melodie, resp. rytmu) nebo plošinky měnící svou pozici po Mariově výskoku. A další podobně výborné nápady bych mohl sypat z rukávů ještě dlouho.

Super Mario 3D Land 03.jpg Super Mario 3D Land 04.jpg

Svou cestu do hry si pak našly i již klasické Mariovy oblečky. Díky nim tak Mario může házet firebally, bumerang (novinka v sérii – ničí jak nepřátele, tak jejich projektily a dokonce s ním lze sbírat předměty!), nebo se proměnit v bobra (Tanooki suit), s nímž máte možnost lépe manévrovat ve vzduchu a ukázat nepřátelům fešný kop s otočkou.

Já si vyskočím!

Hra tak po celou svou herní dobu zůstává příjemně originální a hravá, což nejlépe dokazuje fakt, že po každé dohrané úrovni jsem chtěl aspoň nakouknout do té další, abych měl ponětí, do čeho že to jdu. A samozřejmě to většinou končilo tak, že mě nové prostředí natolik chytlo, že jsem úroveň dohrál a musel nakouknout do té další… Což se opakovalo do té doby, než jsem ve finálním osmém světě (každý svět má aspoň 5 levelů) konečně porazil Bowsera, osvobodil princeznu Peach a mohl jít zachraňovat Luigiho (což zabralo skoro stejně času, jako předchozí hraní, bylo celkově mnohem těžší a představilo i další, předtím neviděné prvky).

VIDEO: 5092 'Super Mario 3D Land - Launch trailer'

Samozřejmostí a nutno podmínkou k takto chytlavé hratelnosti je i příjemně stoupající křivka obtížnosti, díky níž se do hry postupně dostane i ten největší plošinkářský analfabet. A pokud vám bude dělat problém jeden jediná úroveň, netřeba házet 3DS do lesa (nebo jak to přísloví bylo) – stačí párkrát umřít a dostanete speciální bílý Tanooki obleček s nesmrtelností (po dalších pár fatálních koncích se zpřístupní možnost přeskočit až na konec úrovně).

Samozřejmostí a nutno podmínkou k takto chytlavé hratelnosti je i příjemně stoupající křivka obtížnosti

Pravá výzva se pak objevuje při sbírání mincí, s nimiž si můžete odemknout několik tajných lokací a vyloženě musíte odemknout jeden nebo dva hrady, které zakončují projití některé ze světů.

Super Mario 3D Land 01.jpg Super Mario 3D Land 02.jpg

V hradech vás pak čekají nádherně zpracované bossfighty, které sice s výjimkou posledního nepředstavují až tak šílenou výzvu, ale jejich obtížnost spočívá spíše v tom, že před nimi většinou není umístěn žádný checkpoint – pokud tedy umřete, musíte si posbírat mince a vůbec proskákat celou úroveň znovu. Ale i přes občasnou frustraci vás to bude bavit a ke hře se s radostí vrátíte. Super Mario 3D Land totiž představuje jednu z nejlepších her na 3DS a i když vás třeba nemusí přesvědčit ke koupi handheldu, určitě vás při hraní nezklame.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Arkády | 3D plošinovka
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2011
  • Originální prvky v level-designu
  • Návyková hratelnost
  • Skvělé zakomponování 3D
  • Někdy až příliš lehké
  • Po dohrání máte pocit, že by to chtělo ještě něco navíc
Související články
  1. Reálná plošinovka Super Mario Bros. v papírové krabici
  2. Jak asi vypadá mix Super Mario Bros a Portalu?
  3. Stylové Super Mario Bros. Conversky ve čtyřech variantách

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole