Super Mario 3D Land – kde má 3D opravdu smysl (recenze)

Oblíbený instalatér přichází objevovat svět ve 3D. A křivka zábavy rozhodně není plochá.

Super Mario 3D Land se tváří pouze jako klasická plošinovka v 3D kabátě, který je na první pohled jen další vábničkou, jak ke hraní nalákat moderní hráče. Jenže už na druhý pohled zjistíte, že tomu tak rozhodně není: třetí dimenze totiž v Mariovi není jen kosmetickým vylepšením vizuální stránky, ale jedním z nejdůležitějších prvků pro odhadnutí správné vzdálenosti a celý proces skákání je tak díky této perspektivě mnohem intuitivnější. Za což tedy klobouk dolů – podobně dobře využité 3D jsem neviděl snad ani v kině.

 

Super Mario 3D Land však mimo dobře zakomponovaného 3D nepostrádá ani další kvality. Pochválit bez váhání musím level-design, v němž není nouze o nové nápady a každá úroveň se aspoň drobnými detaily liší od těch předchozích.

Pdobně dobře využité 3D jsem neviděl snad ani v kině.

Ze všech nejvíce podle mě vyčnívá level, v němž musíte s Mariem proskákat po dřevěných deskách, které mezitím od pevné země odřezávají motorové pily. Za zmínku ale stojí i level udělaný ve stylu hudebního světa (plošinky se objevují dle jednoduché melodie, resp. rytmu) nebo plošinky měnící svou pozici po Mariově výskoku. A další podobně výborné nápady bych mohl sypat z rukávů ještě dlouho.

Super Mario 3D Land 03.jpg Super Mario 3D Land 04.jpg

Svou cestu do hry si pak našly i již klasické Mariovy oblečky. Díky nim tak Mario může házet firebally, bumerang (novinka v sérii – ničí jak nepřátele, tak jejich projektily a dokonce s ním lze sbírat předměty!), nebo se proměnit v bobra (Tanooki suit), s nímž máte možnost lépe manévrovat ve vzduchu a ukázat nepřátelům fešný kop s otočkou.

Já si vyskočím!

Hra tak po celou svou herní dobu zůstává příjemně originální a hravá, což nejlépe dokazuje fakt, že po každé dohrané úrovni jsem chtěl aspoň nakouknout do té další, abych měl ponětí, do čeho že to jdu. A samozřejmě to většinou končilo tak, že mě nové prostředí natolik chytlo, že jsem úroveň dohrál a musel nakouknout do té další… Což se opakovalo do té doby, než jsem ve finálním osmém světě (každý svět má aspoň 5 levelů) konečně porazil Bowsera, osvobodil princeznu Peach a mohl jít zachraňovat Luigiho (což zabralo skoro stejně času, jako předchozí hraní, bylo celkově mnohem těžší a představilo i další, předtím neviděné prvky).

Samozřejmostí a nutno podmínkou k takto chytlavé hratelnosti je i příjemně stoupající křivka obtížnosti, díky níž se do hry postupně dostane i ten největší plošinkářský analfabet. A pokud vám bude dělat problém jeden jediná úroveň, netřeba házet 3DS do lesa (nebo jak to přísloví bylo) – stačí párkrát umřít a dostanete speciální bílý Tanooki obleček s nesmrtelností (po dalších pár fatálních koncích se zpřístupní možnost přeskočit až na konec úrovně).

Samozřejmostí a nutno podmínkou k takto chytlavé hratelnosti je i příjemně stoupající křivka obtížnosti

Pravá výzva se pak objevuje při sbírání mincí, s nimiž si můžete odemknout několik tajných lokací a vyloženě musíte odemknout jeden nebo dva hrady, které zakončují projití některé ze světů.

Super Mario 3D Land 01.jpg Super Mario 3D Land 02.jpg

V hradech vás pak čekají nádherně zpracované bossfighty, které sice s výjimkou posledního nepředstavují až tak šílenou výzvu, ale jejich obtížnost spočívá spíše v tom, že před nimi většinou není umístěn žádný checkpoint – pokud tedy umřete, musíte si posbírat mince a vůbec proskákat celou úroveň znovu. Ale i přes občasnou frustraci vás to bude bavit a ke hře se s radostí vrátíte. Super Mario 3D Land totiž představuje jednu z nejlepších her na 3DS a i když vás třeba nemusí přesvědčit ke koupi handheldu, určitě vás při hraní nezklame.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Arkády | 3D plošinovka
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2011
  • Originální prvky v level-designu
  • Návyková hratelnost
  • Skvělé zakomponování 3D
  • Někdy až příliš lehké
  • Po dohrání máte pocit, že by to chtělo ještě něco navíc
Související články
  1. Reálná plošinovka Super Mario Bros. v papírové krabici
  2. Jak asi vypadá mix Super Mario Bros a Portalu?
  3. Stylové Super Mario Bros. Conversky ve čtyřech variantách

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A