Super Mario Advance – legenda na dlani

Kdo by neznal Maria, sympatického italského instalatéra, který ve volném čase zachraňuje svět a přitom vyloudí úsměv na každé tváři svým přízvukem. Jedna u nejoceňovanějších částí jeho dobrodružství si kdysi odbyla svoji premiéru na osmibitové domácí konzoli NES, aby se dnes vrátila ve vylepšené kapesní verzi pro GBA.
Super Mario Advance – legenda na dlani
Platformy: Game Boy Advance
Multiplayer: ano, přes kabel, 2 – 4 hráči
Podporuje: GBA Link Cable
Výrobce: Nintendo
Vydavatel: Nintendo

Kdo by neznal Maria, sympatického italského instalatéra, který ve volném čase zachraňuje svět a přitom vyloudí úsměv na každé tváři svým přízvukem. Jedna u nejoceňovanějších částí jeho dobrodružství si kdysi odbyla svoji premiéru na osmibitové domácí konzoli NES, aby se dnes vrátila ve vylepšené kapesní verzi pro GBA.

Vzkříšení
Jeden z nedočkavě očekávaných prvních titulů pro nový handheld od Nintenda přivádí zpátky na světlo (bez toho světla je Game Boy Advance skutečně jaksi na nic) dvě opravdové klasiky v jednom balení. Ti starší z nás, počítačových hráčů, si jistě vzpomenou na Mario Bros., skvělou zábavu s minimální grafikou na jedné nepohyblivé obrazovce a nemenší úsměv na rtech pak vyvolá vzpomínka na velmi povedenou skrolovací plošinovku Super Mario Bros. 2. Tyto hry tvoří obsah kazety Super Mario Advance (dále jen SMA), která je vzkřísila ve vylepšené grafice (a s propracovanější hratelností, spočívající v pečlivějším rozmístění předmětů). Takže nyní jen zbývá vybrat si Maria, Luigiho, Peach nebo Toada a využít unikátní běhací a skákací schopnosti zvolené postavičky pro pokoření všech dvaceti úrovní Super Mario Bros. 2 nebo se spojit až ve čtyřech hráčích na čtyřech Game Boy Advance při boji o nejvyšší skóre v klasické Mario Bros.

SupermarioSupermario

Motivace
Pokud potřebujete, aby i prostá plošinovka měla nějaký širší smysl (něco víc, než jen skvěle vás pobavit výzvou v podobě mnoha propastí k přeskočení a nepřátel k zadupání do země), pak pro vás mám vskutku hlubokomyslný a dramatický příběh, ve kterém Maria zasáhne prazvláštní sen, v němž stoupá po nekonečném schodišti. Na jeho konci (pěkně mizerně nekonečné schodiště) čekají dveře, za nimiž se rozkládá krajina, jakou Mario a nikdo z nás nikdy neviděl. Roztodivné království zázraků se jmenuje Subcon, země snů. Právě teď ty sny za moc nestojí, protože Subcon ovládnul zlý čaroděj Wart, který děsně nenávidí ovoce. Je tedy na Mariovi, aby sem našel cestu, nasbíral zásoby ovoce a zloducha porazil. Není příliš velkým překvapením, když nedlouho po tomto zvláštním snu Mario a jeho přátelé během pikniku v horách objeví tajemnou jeskyni, která se ukáže být branou do země snů.

SupermarioSupermario

Super Mario Bros. 2
Tato hra zřejmě představuje ten hlavní důvod, proč byste měli SMA chtít. Vskutku velmi milá a především příjemně hratelná a přehledná plošinovka potěší srdce každého, kdo ji dostane do rukou. Čeká vás putování napříč pohádkovou krajinou, plnou roztomilých (ale záludných) protivníků a ovoce, které dodává potřebné body a životy vaší postavičce. Báječné je, že čtyři hratelné postavy se skutečně liší v síle, rychlosti a schopnosti skákat (znáte nějakou schopnost, která by byla v plošinovce významnější, než skákání?) a můžete si vybrat na každou úroveň hry jinou postavičku – takže jednotlivé pasáže zdoláváte s tím, kdo pro ně má nejlepší předpoklady. Společné mají ukazatele energie, skládající se ze dvou srdíček, pokud máte obě plná, jste velcí, po zásahu protivníkem jedno ubude a postavička se zmenší. Při ztrátě obou srdíček se vracíte zpátky na začátek úseku a odečte se vám jeden z životů (které se zase dají získat pomocí sbírání ovoce). Hra potom sama ukládá dosaženou úroveň při řádném vypnutí přístroje. Samotný herní svět je pochopitelně plný rozličných bonusových předmětů (neviditelnost, zastavení času) a především pak velmi originálních a vyzývavých nepřátel, po jejichž hlavách se s chutí proběhnete. Prostě dokonale klasická plošinovka, právě ten typ hry, který Mario a Sonic přivedli k dokonalosti, aby je 3D herní prostředí opět dokonale pohřbilo.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • jedna z nejsnadněji hratelných záležitostí
  • přehledná a roztomilá grafika
  • báječný multiplayer
  • grafika je možná až moc jednoduchá
  • nesnese příliš opakované hraní v jednom
  • ovládání je místy trochu těžkopádné

Mario Bros. aneb multiplayer
V této klasické hře máte obrazovku rozdělenou na patra, mezi kterými můžete přeskakovat a likvidovat pobíhající nepřátele, přičemž se vyhýbáte jejich ostnům nebo nastraženým pastím a sbíráte bonusové předměty. V jednom asi nejde zrovna o vyzývavou zábavu, u které by se dal strávit večer, nicméně docela jiným šálkem kávy se tato hra stává po propojení dvou až čtyř Game Boy Advance dohromady. Potom můžete buď společně bojovat o co nejvyšší skóre nebo o to, kdo první nasbírá pět bonusových mincí (které se na herní ploše objevují po úspěšném zničení nepřátel, křižujících herní plochu).

SupermarioSupermario

Povinná klasika?
Je pravda, že oba tyto tituly si ve své době nevydobyly slávu jen tak, bezdůvodně. Jedná se o báječně, bezproblémově hratelnou zábavu, která je stejně prostá, jako poutavá. Navíc obě hry doznaly v rámci možností grafického vylepšení a vzhledem k tomu, že tohle je moje první recenze na hru pro Game Boy Advance, rád bych jako zvukový „fajnšmekr“ smekl před zvuky a hudbou, které se mi během hraní linuly ze sluchátek. Nový stroj Nintenda je vážně velmi příjemný společník na cesty (až na tu neprosvětlenou obrazovku) a hra Super Mario Advance jedním z nejmilejších a nejzábavnějších kousků, které jsem si v poslední době užil. Vřele doporučuji.

Grafika: 7/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Stejnou mírou jednoduchá a geniální zábava pro všechny, kdo rádi mačkají tlačítka.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA