Svět ZX Spectra - emulátory

Asi není člověka, který by nikdy neslyšel o legendami opředeném ZX Spectru. Tento zázrak své doby byl prvním skutečně osobním a domácím počítačem dostupným každému a odstartoval boom 8-bitů jako domácí hračky i pomocníka. Ve spojení s emulátory si pak můžete na staré časy zavzpomínat i u svých nadupaných strojů.
Svět ZX Spectra - emulátory
Asi není člověka, který by nikdy neslyšel o legendami opředeném ZX Spectru. Tento zázrak své doby byl prvním skutečně osobním a domácím počítačem dostupným každému a odstartoval boom 8-bitů jako domácí hračky i pomocníka. Ve spojení s emulátory si pak můžete na staré časy zavzpomínat i u svých nadupaných strojů.

V dnešním článku se proto podrobněji podíváme na emulátory tohoto dědečka počítačové zábavy a pochopitelně přidáme i krátké hodnocení.

Než se ale pustíme do rozebírání, bude třeba ještě v krátkosti poznamenat, že pro většinu emulátorů většinou potřebujete kopii ROMky původního počítače – nejinak tomu bude i v tomto případě, takže než začnete stahovat emulátory, bylo by dobré obstarat si rom-image – většinou ji ale najdete na homepage emulátoru.

Druhou věcí bude formát her a programů, ve kterém si je na PC spustíte. Existuje vskutku hafo formátů, ale hlavní jsou podporovány skoro všemi. Navíc na vyhledávačích lze zadat i formát, ve kterém se má stahovat, takže je po starostech. Jako hlavní podporované formáty by se daly jmenovat asi tyto – snapshot (formát pro emulátory – Z80 a SNA) pásky (TZX, TAP, CSW a další) a disky (IMG, DSK, SCL a další) – pokud tohle podporuje váš emulátor, máte většinou po starostech. Pro ty, kdož mají doma ještě kazety a nechce se jim stahovat, co již mají, je zde malý a šikovný prográmek Spectrum Tape Loader (http://www.club-internet.fr/perso/jgibart/spectl/spectl.html) který pomocí zvukové karty přenese vaše kazety do formátu TAP.

Začněmež ale odbočkou u starého dobrého DOSu - velkou předností těchto emulátorů je rychlost (díky DOSu) a vysoká stabilita i věrnost samotné emulace. Asi nejlepší ze známých programů pro tento archaický operační systém je:

ZX Spectrum a emulátoryRealSpectrum (http://www.ramsoft.bbk.org/realspec.html) - patří mezi mé osobní favority, jednak přesnost emulace je skutečně velice přesvědčivá a nepovedlo se mi najít hru, která by nefungovala, tak jak má (pravda, vyzkoušel jsem jen cca 120 her, ale byly mezi nimi i skutečné „oříšky“, takže nezbývá než smeknout), dále rychlost emulace se dá nastavit na všech nových procesorech na 100% původní (existuje několik rozdílných verzí pro Pentium, PII a AMD, jen na 486 se rozběhne těžko, ale nemůžeme mít všechno…). Emulace zvuku je samozřejmostí a obsahuje i takové perličky jako stereo 16bit, surround (velice zajímavé…) a ukládání zvuku do wav a podobně. To však není všechno. RealSpectrum navíc celkem dobře zvládá i emulaci tzv. multicolor, což se často nevidí – díky tomuhle zvládá kouzelné rastrové efekty na jedničku a tak nedělají problém ani grafická dema (můžete obdivovat na obrázku). Grafické režimy pak jsou veškeré VESA kompatibilní a celek vypadá velice hezky. Navíc si můžete ukládat video do avi.

Další třešničkou na dortu je i zprovoznění Sinclar Network (ano, „internet“) pomocí TCP/IP protokolu (nutno stáhnout plug-in). Autoři se navíc chlubí podporou veškerých myslitelných periferií, ale zde jim nezbývá než věřit, neboť ozkoušet vážně nelze.

Verdikt: asi nejpropracovanější emulátor pro profíky, ale díky grafickému rozhraní by měl zvládnout alespoň základy každý. Bohužel občas trhá díky hudbě na pozadí – asi nebude zase tak excelentní ona zmiňovaná přesnost emulace. Není tedy nej, ale vyplatí se vyzkoušet.

Podporované formáty: snapshot: Z80, SNA, pásky: TAP, WAV, CSW, TZX a při připojení přes zvukovku i klasický kazeťák!!! Audio zápis: WAV, YM a AZX. Disky: MGT/IMG, TRD/SCL, DSK/DSK+, MBD, OPD, D80 klasické diskety ve vaší PC mechanice!

Status: beta verze

X128 (http://www.void.jump.org/x128/index.html) - kdokoliv se zabýval emulací ZXka, musel dříve, nebo později narazit na X128ku. Jeden z nejdéle a nejlépe vyvíjených emulátorů, který ale bohužel zaspal někde u Pentia 266 MHz a dál se nekamarádí. Dnes už je RealSpectrum jasně lepší (krom oné hrozivé chyby v synchronizaci hudby, ale autoři na ní usilovně pracují), ale ze sentimentu uvedu i tohle dílko. Unikátní nastavitelnost snad všeho dělá z X128 ten pravý program pro fandy ZX a těm asi nevymluvím, že už je překonaný (poslední build pochází z roku 1999…) a že RS má ty samé možnosti. Každému ale co jeho jest. Velkou a neodiskutovatelnou výhodou je ale propracovaná emulace snad všeho, co k Spectru šlo kdy připojit a tady nechává i můj oblíbený RS daleko za sebou.

Verdikt: nostalgie pro 486ky a slabší Pentia. Pro „kutily“ nezbytnost.

Podporované formáty: (zase skoro vše) DSK, SNA, TAP, Z80, FDI, IMG, MDR, MGT, TRD, SLT, TZX, VOC.

Status: freeware

A jsme u Windows

ZX Spectrum a emulátoryZX32 (http://www.geocities.com/SiliconValley/Bay/9932/) - tenhle emulátor by si měli stáhnout lidé, kteří nechtějí precizní a hlavně autentickou emulaci, ale chtějí si zahrát hry z ZXka. Není to ale špatný program! Je pouze velice jednoduchý. Nebude po vás chtít žádné velké nastavování, pouze otevřít soubor a hrát. Klasická windowsovská aplikace - nic víc, nic míň. Největší chybou na kráse je asi neomezená, nebo spíše nějak divně regulovaná rychlost… Na starších strojích v pohodě, ale s přetaktovaným Athlonem si nerozumí – hry nestíhá ani robot Číslo 5 a tak lze doporučit pouze pro vlastníky „kalkulaček s monitorem“.

Verdikt: jednoduché a funkční. Pro starší počítače jasná volba.

Podporované formáty: TAP, SNA, TZX, DSK, CPD, Z80

Status: freeware

ZX Spectrum a emulátoryMultiMachine (download zde) - další ze zajímavých a user-friendly programů. Na rozdíl od předchozího netrpí akutní nutností bleskových reflexů na rychlých strojích a tak je přístupný široké obci. Na druhou stranu má problémy s některými hrami a to jeho místo lehce sráží – ale při tom množství softu je to jen nepatrná chybka (a ManiacMiner funguje…). Také je jasné, čím je způsobena – MM se totiž nespecializuje na Zxko, ale emuluje celkem úspěšně i mnoho dalších strojů, jako například CPC či Jupiter (+ veškeré verze) a plno dalších. Celkově zdařilý program.

Verdikt: další jednoduchý a poměrně dobře napsaný program. Doporučuji pro lenochy ;-) (i na silných strojích)

Podporované formáty: SEM, SNA, SMX, Z80, TZX, TAP, P (skoro všechno ;-))

Status: PD (public domain)

ZX Spectrum a emulátoryZXPlus – (http://www.emuunlim.com/zxplus) - z neznámého důvodu používám asi nejčastěji tenhle jednoduchý prográmek. Důvod? Stabilita, kompatibilita a rychlost. Emuluje sice pouze ZX Spectrum 48/128K, ale o to lépe. Dovoluje připojení dvou joystiků (pokud je nastavíte ve Windows, což bývá občas problém…) a při rozlišení 640x480 je přijatelně ke koukání. Rozhodně není nejlepší a ani nejpropracovanější, ale hezky se na něj dívá, běhá spolehlivě i pod Win2000 a vůbec mi přirostl k srdci. Zvuk přes DirectSound a celkově všechno přes DirectX (poslední verze vyžaduje DX 7) dává pocit jistoty a bezpečí… Berte, nebo nechte být.

Obrovskou nevýhodou je však téměř mizivá podpora formátů – posuďte sami, podporuje 2 (slovy dva) formáty… Naštěstí ty nejrozšířenější.

Verdikt: nic moc, ale přítulný a milý. Využití je na vás.

Podporované formáty: Z80, SNA

Status: freeware

ZX Spectrum a emulátoryGLECK (http://gleck.emuunlim.com/eng/main.htm) - první věc: běží ve všech Windows (včetně 2000 a XP a ve většině NT). Druhá věc: jde pod ním skoro vše (tedy vše, co jsem zkoušel…). Navíc emuluje celou rodinu ZX, tedy i Penragon, Scorpion a +3ky či TK-9X. Touhle dobou mi už dochází komentáře, takže tenhle velice zdařilý program odbudu jednou větou – je to rychlé, hezké a snadné = berte. Chybí sice hodně periferií a nedá se konfigurovat jako RS nebo X128, ale ve Windows nic lepšího neseženete. Podporované formáty také stačí skoro každému a stabilita vychází na jedničku. Co dodat?

Verdikt: emulátor střední Windows třídy, který většině postačí. A je nejlepší ve své kategorii. Tečka.

Podporované formáty: Z80, SNA, SP, SCR, TAP, BLK, TZX. Navíc umí i zazipované archivy.

Status: freeware

A na závěr perličku. Na www.emulators.cz (které vám tímto vřele doporučuji) jsem nalezl odkaz na zajímavý emulátor

Spec256 (http://www.emulatronia.com/emusdaqui/spec256/index-eng.htm) - podporuje v současné době sice pouhých 12 her, ale ty stojí za to! Jedná se totiž o předělávky do 256ti barev a to je panečku pokoukáníčko. Nic jiného vám tenhle program nenabídne, ale pokud jste ohrnovali nos nad grafikou Spectra, pak si vyzkoušejte alespoň tohle – neprohloupíte, hry jsou alespoň o řád hezčí, než DOS-like věci na PC a o dobré čtyři úrovně zábavnější!

Abu Simbel Abu Simbel

Upozornění – pouze pro DOS, pod Win2000 nestabilní. Chybka se občas vloudí. Pro porovnání dva obrázky – Abu Simbel ZX a 256ZX.

Podporované hry – Phantis, Jet Pac, Game Over 1,2, Solomon’s Key, Abu Simbel, Army Moves 1,2, Cybernoid, Sabre Wulf, Knight Lore, Underwurdle.

Odkazy
Emulátory ZX (http://www.void.jump.org/emulators.html).

Nejlepší český web o emulátorech (http://www.emulators.cz).

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 14 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A