Svět ZX Spectra - emulátory

Asi není člověka, který by nikdy neslyšel o legendami opředeném ZX Spectru. Tento zázrak své doby byl prvním skutečně osobním a domácím počítačem dostupným každému a odstartoval boom 8-bitů jako domácí hračky i pomocníka. Ve spojení s emulátory si pak můžete na staré časy zavzpomínat i u svých nadupaných strojů.
Svět ZX Spectra - emulátory
Asi není člověka, který by nikdy neslyšel o legendami opředeném ZX Spectru. Tento zázrak své doby byl prvním skutečně osobním a domácím počítačem dostupným každému a odstartoval boom 8-bitů jako domácí hračky i pomocníka. Ve spojení s emulátory si pak můžete na staré časy zavzpomínat i u svých nadupaných strojů.

V dnešním článku se proto podrobněji podíváme na emulátory tohoto dědečka počítačové zábavy a pochopitelně přidáme i krátké hodnocení.

Než se ale pustíme do rozebírání, bude třeba ještě v krátkosti poznamenat, že pro většinu emulátorů většinou potřebujete kopii ROMky původního počítače – nejinak tomu bude i v tomto případě, takže než začnete stahovat emulátory, bylo by dobré obstarat si rom-image – většinou ji ale najdete na homepage emulátoru.

Druhou věcí bude formát her a programů, ve kterém si je na PC spustíte. Existuje vskutku hafo formátů, ale hlavní jsou podporovány skoro všemi. Navíc na vyhledávačích lze zadat i formát, ve kterém se má stahovat, takže je po starostech. Jako hlavní podporované formáty by se daly jmenovat asi tyto – snapshot (formát pro emulátory – Z80 a SNA) pásky (TZX, TAP, CSW a další) a disky (IMG, DSK, SCL a další) – pokud tohle podporuje váš emulátor, máte většinou po starostech. Pro ty, kdož mají doma ještě kazety a nechce se jim stahovat, co již mají, je zde malý a šikovný prográmek Spectrum Tape Loader (http://www.club-internet.fr/perso/jgibart/spectl/spectl.html) který pomocí zvukové karty přenese vaše kazety do formátu TAP.

Začněmež ale odbočkou u starého dobrého DOSu - velkou předností těchto emulátorů je rychlost (díky DOSu) a vysoká stabilita i věrnost samotné emulace. Asi nejlepší ze známých programů pro tento archaický operační systém je:

ZX Spectrum a emulátoryRealSpectrum (http://www.ramsoft.bbk.org/realspec.html) - patří mezi mé osobní favority, jednak přesnost emulace je skutečně velice přesvědčivá a nepovedlo se mi najít hru, která by nefungovala, tak jak má (pravda, vyzkoušel jsem jen cca 120 her, ale byly mezi nimi i skutečné „oříšky“, takže nezbývá než smeknout), dále rychlost emulace se dá nastavit na všech nových procesorech na 100% původní (existuje několik rozdílných verzí pro Pentium, PII a AMD, jen na 486 se rozběhne těžko, ale nemůžeme mít všechno…). Emulace zvuku je samozřejmostí a obsahuje i takové perličky jako stereo 16bit, surround (velice zajímavé…) a ukládání zvuku do wav a podobně. To však není všechno. RealSpectrum navíc celkem dobře zvládá i emulaci tzv. multicolor, což se často nevidí – díky tomuhle zvládá kouzelné rastrové efekty na jedničku a tak nedělají problém ani grafická dema (můžete obdivovat na obrázku). Grafické režimy pak jsou veškeré VESA kompatibilní a celek vypadá velice hezky. Navíc si můžete ukládat video do avi.

Další třešničkou na dortu je i zprovoznění Sinclar Network (ano, „internet“) pomocí TCP/IP protokolu (nutno stáhnout plug-in). Autoři se navíc chlubí podporou veškerých myslitelných periferií, ale zde jim nezbývá než věřit, neboť ozkoušet vážně nelze.

Verdikt: asi nejpropracovanější emulátor pro profíky, ale díky grafickému rozhraní by měl zvládnout alespoň základy každý. Bohužel občas trhá díky hudbě na pozadí – asi nebude zase tak excelentní ona zmiňovaná přesnost emulace. Není tedy nej, ale vyplatí se vyzkoušet.

Podporované formáty: snapshot: Z80, SNA, pásky: TAP, WAV, CSW, TZX a při připojení přes zvukovku i klasický kazeťák!!! Audio zápis: WAV, YM a AZX. Disky: MGT/IMG, TRD/SCL, DSK/DSK+, MBD, OPD, D80 klasické diskety ve vaší PC mechanice!

Status: beta verze

X128 (http://www.void.jump.org/x128/index.html) - kdokoliv se zabýval emulací ZXka, musel dříve, nebo později narazit na X128ku. Jeden z nejdéle a nejlépe vyvíjených emulátorů, který ale bohužel zaspal někde u Pentia 266 MHz a dál se nekamarádí. Dnes už je RealSpectrum jasně lepší (krom oné hrozivé chyby v synchronizaci hudby, ale autoři na ní usilovně pracují), ale ze sentimentu uvedu i tohle dílko. Unikátní nastavitelnost snad všeho dělá z X128 ten pravý program pro fandy ZX a těm asi nevymluvím, že už je překonaný (poslední build pochází z roku 1999…) a že RS má ty samé možnosti. Každému ale co jeho jest. Velkou a neodiskutovatelnou výhodou je ale propracovaná emulace snad všeho, co k Spectru šlo kdy připojit a tady nechává i můj oblíbený RS daleko za sebou.

Verdikt: nostalgie pro 486ky a slabší Pentia. Pro „kutily“ nezbytnost.

Podporované formáty: (zase skoro vše) DSK, SNA, TAP, Z80, FDI, IMG, MDR, MGT, TRD, SLT, TZX, VOC.

Status: freeware

A jsme u Windows

ZX Spectrum a emulátoryZX32 (http://www.geocities.com/SiliconValley/Bay/9932/) - tenhle emulátor by si měli stáhnout lidé, kteří nechtějí precizní a hlavně autentickou emulaci, ale chtějí si zahrát hry z ZXka. Není to ale špatný program! Je pouze velice jednoduchý. Nebude po vás chtít žádné velké nastavování, pouze otevřít soubor a hrát. Klasická windowsovská aplikace - nic víc, nic míň. Největší chybou na kráse je asi neomezená, nebo spíše nějak divně regulovaná rychlost… Na starších strojích v pohodě, ale s přetaktovaným Athlonem si nerozumí – hry nestíhá ani robot Číslo 5 a tak lze doporučit pouze pro vlastníky „kalkulaček s monitorem“.

Verdikt: jednoduché a funkční. Pro starší počítače jasná volba.

Podporované formáty: TAP, SNA, TZX, DSK, CPD, Z80

Status: freeware

ZX Spectrum a emulátoryMultiMachine (download zde) - další ze zajímavých a user-friendly programů. Na rozdíl od předchozího netrpí akutní nutností bleskových reflexů na rychlých strojích a tak je přístupný široké obci. Na druhou stranu má problémy s některými hrami a to jeho místo lehce sráží – ale při tom množství softu je to jen nepatrná chybka (a ManiacMiner funguje…). Také je jasné, čím je způsobena – MM se totiž nespecializuje na Zxko, ale emuluje celkem úspěšně i mnoho dalších strojů, jako například CPC či Jupiter (+ veškeré verze) a plno dalších. Celkově zdařilý program.

Verdikt: další jednoduchý a poměrně dobře napsaný program. Doporučuji pro lenochy ;-) (i na silných strojích)

Podporované formáty: SEM, SNA, SMX, Z80, TZX, TAP, P (skoro všechno ;-))

Status: PD (public domain)

ZX Spectrum a emulátoryZXPlus – (http://www.emuunlim.com/zxplus) - z neznámého důvodu používám asi nejčastěji tenhle jednoduchý prográmek. Důvod? Stabilita, kompatibilita a rychlost. Emuluje sice pouze ZX Spectrum 48/128K, ale o to lépe. Dovoluje připojení dvou joystiků (pokud je nastavíte ve Windows, což bývá občas problém…) a při rozlišení 640x480 je přijatelně ke koukání. Rozhodně není nejlepší a ani nejpropracovanější, ale hezky se na něj dívá, běhá spolehlivě i pod Win2000 a vůbec mi přirostl k srdci. Zvuk přes DirectSound a celkově všechno přes DirectX (poslední verze vyžaduje DX 7) dává pocit jistoty a bezpečí… Berte, nebo nechte být.

Obrovskou nevýhodou je však téměř mizivá podpora formátů – posuďte sami, podporuje 2 (slovy dva) formáty… Naštěstí ty nejrozšířenější.

Verdikt: nic moc, ale přítulný a milý. Využití je na vás.

Podporované formáty: Z80, SNA

Status: freeware

ZX Spectrum a emulátoryGLECK (http://gleck.emuunlim.com/eng/main.htm) - první věc: běží ve všech Windows (včetně 2000 a XP a ve většině NT). Druhá věc: jde pod ním skoro vše (tedy vše, co jsem zkoušel…). Navíc emuluje celou rodinu ZX, tedy i Penragon, Scorpion a +3ky či TK-9X. Touhle dobou mi už dochází komentáře, takže tenhle velice zdařilý program odbudu jednou větou – je to rychlé, hezké a snadné = berte. Chybí sice hodně periferií a nedá se konfigurovat jako RS nebo X128, ale ve Windows nic lepšího neseženete. Podporované formáty také stačí skoro každému a stabilita vychází na jedničku. Co dodat?

Verdikt: emulátor střední Windows třídy, který většině postačí. A je nejlepší ve své kategorii. Tečka.

Podporované formáty: Z80, SNA, SP, SCR, TAP, BLK, TZX. Navíc umí i zazipované archivy.

Status: freeware

A na závěr perličku. Na www.emulators.cz (které vám tímto vřele doporučuji) jsem nalezl odkaz na zajímavý emulátor

Spec256 (http://www.emulatronia.com/emusdaqui/spec256/index-eng.htm) - podporuje v současné době sice pouhých 12 her, ale ty stojí za to! Jedná se totiž o předělávky do 256ti barev a to je panečku pokoukáníčko. Nic jiného vám tenhle program nenabídne, ale pokud jste ohrnovali nos nad grafikou Spectra, pak si vyzkoušejte alespoň tohle – neprohloupíte, hry jsou alespoň o řád hezčí, než DOS-like věci na PC a o dobré čtyři úrovně zábavnější!

Abu Simbel Abu Simbel

Upozornění – pouze pro DOS, pod Win2000 nestabilní. Chybka se občas vloudí. Pro porovnání dva obrázky – Abu Simbel ZX a 256ZX.

Podporované hry – Phantis, Jet Pac, Game Over 1,2, Solomon’s Key, Abu Simbel, Army Moves 1,2, Cybernoid, Sabre Wulf, Knight Lore, Underwurdle.

Odkazy
Emulátory ZX (http://www.void.jump.org/emulators.html).

Nejlepší český web o emulátorech (http://www.emulators.cz).

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A