Syndicate – klasika na druhou

Ponurá vize budoucnosti a řešení jak z ní ven. Lepší už to nebude, takže být druhý se nevyplácí. Končí dobré časy, svobodné ulice a vybírání daní. Zapomeňte na svou dobrou stránku, soucit a slušné vychování. Konečně totiž jde o peníze a o moc. Tak proč si to všechno nevzít, když tu máme…Syndicate.
Syndicate – klasika na druhou
Dobro a zlo jsou pouze opačné strany jedné mince. I přesto si počítačové hry v mladých letech hrály většinou s tou světlejší z nich. Vy jste byl ten, který byl kvůli nějakému maniakovi vykopán z postele a tahal někoho z průseru. Vysvětloval jste lidem, že peníze si musí vydělat legálně, že ovládnout svět je věc nepřípustná a že unášet lidi by sice šlo, pokud byste tu ovšem nebyl vy jako zpětná zásilková služba. A když se vám to nakonec po dlouhé námaze podařilo, výsledek toho byl, že se vrátilo vše ke starému. Bílá vítězí a černá je po zásluze potrestána. Ale kdo myslí na nás, kteří chtějí upustit uzdu své úchylné stránce osobnosti, pořádně se u hry zamračit a dobře mířenou ránou skolit zasloužilého otce početné rodinky? Jistě, dnes je nám prostřednictvím klávesnice nabízen ku ovládání kdejaký blázen, nicméně tenkrát se to nenosilo.

Když jste si v roce 1993 pustili hru Syndicate, byli jste přivítáni a vneseni do děje vskutku skvělým intrem. New Hessen Europe, 18:20, budoucnost, které se asi už nedožijeme. Neznámý civilista si na ulici vychutnává svou večerní cigaretku, když je náhle a zcela úmyslně sražen autem. Jeho bezvládné tělo dorazí do jakési biologické laboratoře, kde jeho běžný život již prakticky skončil…V tuto chvíli tedy každý čekal, až se vynoří nějaký kladný hrdina, plácne vybroušenou hlášku a objeví se menu, odkud to bude jen pár kroků k tomu, abyste takové padouchy zastavili. Syndicate však popisuje svět, kde takoví lidé už nejsou. Kde každý pochopil, že nejdůležitější je moc a peníze a to poslední co člověk k životu potřebuje je čest, uznání či snad výčitky svědomí. A vy tu rozhodně nejste od toho, aby jste s tím něco dělali, vy toho naopak musíte náležitě využít.

Svět ztratil své autority, nemá vládu, nemá oficiální kontrolní moc. Kdo si na jednotlivých územích diktuje své podmínky, jsou pouze šéfové zločineckých syndikátů. Ti vlastní partu bývalých spořádaných občanů, předělaných nyní na vysoce výkonné kybernetické agenty. A věřte mi, že je opravdu dobrý pocit, být právě takovýmto šéfem.

SyndicateSyndicate

Syndicate excelentně skloubil žánr RPG a strategie. Máme k dispozici skupinu agentů a agentek, z kterých můžeme do boje poslat maximálně 4 vyvolené. A váš šatník jim má vskutku co nabídnout. Od klasických zbraní typu pistol, Uzi, brokovnice se dočkáme i palebních koncertů třeba takového minigunu či laseru. K tomu přibalíme pár nezbytností jako lékárnu, radar a několik výstřelků té nejmodernější špionážní techniky. Vašim svěřencům můžete zlepšit jednotlivá části těl a to ve třech několika verzích. Čím lepší oči, tím lepší muška, nohy pro větší rychlost, nebo například ruce aby jste tu rychlost neztratili, i když budete plně obtěžkáni. Aby jste měli čím dál lepší nádobíčko, můžete vrážet nemalé peníze do výzkumu (dá se takhle i dobře přijít na mizinu). Celý proces výbavy před bojem působí jako slušná cyberpunková show.

S takto posílenými agenty se dá děla jen jedno - ovládnout svět. Začínáte jako vlastník jednoho z evropských států a postupně se rozlézáte po mapě jako nemoc. Získávání jednotlivých území nespočívá pouze v odklízení nepřátelských agentů, nýbrž je podmíněno plněním různých úkolů ala Mission: Impossible. Vraždíte nepohodlné osoby, zachraňujete či unášíte ty žádané, kradete nové zbraně. V nejednom briefingu před misí jsem našel i slušný námět na celovečerák.

Města, které představují pole působnosti vašeho Syndicatu, mají opravu co nabídnou a neokoukají se ani při dobývání toho posledního políčka. Ulice protínají speciální dráhy pro futuristické auta všech tipů, od osobního, přes hasičské až po policejní. Všechny si samozřejmě můžete osedlat a projezdit s nimi město. Vstupy do města jsou hlídány branami při vjezdech, plochy obarvuje pouliční osvětlení, na stěnách vás obrovské obrazovky nabádají ke koupi osvěžujícího nápoje a všude to prostě žije. Po futuristických ulicích se procházejí lidé, policejní sbory plní svou funkci a nepřátelští agenti vás pronásledují na každém kroku.

SyndicateSyndicate

Tyto všechny prvky jsou poskládány mistrovskou rukou a s použitím architektury, kterou i dnes považuji za jednu z nejlepších, co je na monitorech k vidění. Nemusí mít obrovské mrakodrapy k vykreslení daleké budoucnosti, ale přesto to dokázala naprosto perfektně. S pomocí velmi jemné a detailní grafiky Syndicate získává jedinečnou atmosféru. Temný nádech budoucnosti high-tech zločinu, chladnokrevnost a klid světa agentů, nelítostné boje o moc, střídání klidných chvilek rychlou akcí, jízdy nadzemkou, chaos, útěky, napětí a mohutné exploze. Celé to tvořilo bezchybně fungující celek, který se již nikomu nepodaří zkopírovat. Byl to ten typ hry, kterou jste museli mít v originále, protože vás její vír natolik pohltil, že jste k ní chtěli patřit. Poprvé se zde ověřuje Dungeon Keeperovké „It’s good to be bad“, avšak poněkolikáté jedinečná originalita firmy Bullfrog.

Agenti ze Syndicatu už asi tolik práce nemají jako za mlada, ale spokojeni být mohou. Tak veliké území, které si získali oni na poli klasiky, se podaří vydobýt málokomu.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A