System Rush - rychlejší než vítr

O závodních hrách už slyšel každý. Ale co kyberzávody? Hry, ve kterých nemůžete sundat střechu a nechat vlasy vlát, protože byste se udusili nebo vám vybuchla hlava? Tento druh rozhodně nevymřel, naopak rozrostl se o zbrusu nového zástupce.
System Rush - rychlejší než vítr

Žánr: závody
Multiplayer: ano (Bluetooth / Arena)
Platforma: N-Gage
Výrobce: Ideaworks3D
Vydavatel: Nokia

Jako má každý Oskar svou Kláru, Aschenbach svého Tadzia a uživatel Windows svého psychiatra, má i každá herní platforma svoje kyberzávody. Po SNESovém F-Zero, Playstationovém Wipeoutu nebo PCčkovém Cyberspeedu se svého reprezentanta dočkala i N-Gage. Hozenou rukavici totiž nejrychleji zvedli Ideaworks3D a limity tohoto přístroje ukazují v cyberpunkové hříčce System Rush.

  
Ikko a Vert, seznamte se * a jedem * ne vždycky se zadaří

Kyberzávody znamenají závody pro lidi, které nebaví courat se po prašných cestách v plechovkách, kterým upadávají blatníky při třech stech kilácích za hodinu, a před řvaním vytuněných motorů preferují bzukot pulsních pohonů. Samosebou aby vozům nemohly padat blatníky, je lepší žádné nemít, a pro dosažení optimální rychlosti je lepší vyměnit kola za magnetický polštář, takže vlastně nejde ani tak o vůz jako o raketku. Tyto raketky se pak prohánějí v různě pojatých světech a dráhách, podle toho, na kolik se cítili designéři úrovní a taky podle toho, kolik si cílové herní zařízení může dovolit. Protože v kyberzávodech jde především o pocit výjimečné rychlosti za stabilního vysokého frameratu, odehrávají se v typicky úzkých dráhách s minimálním manévrovacím prostorem. Oponentům jde ovšem o vítězství zrovna tak jako každému jinému, a pokud by se konzola při počítání hromadných kolizí ještě zadýchávala, nezbývá, než nahradit textury barvou a mnohapolygonové modely stylizovanými kostrami. A kde jinde jsou rychlost a plynulost znamením komfortu než právě v počítačových sítích, kde se System Rush odehrává.

  
s evropským Sosecure není žádná legrace * jihoamerické sítě vynikají graficky i hudebně * vnější podsíť KGBX

Užitečné tipy pro hackery začátečníky

Nenaklánějte co-vec více než do 45°, jinak ztratíte příliš mnoho rychlosti
První nabízený co-vec v každé síti je rychlejší než druhý
Pokud se octnete v těsné blízkosti oponentova co-vecu, vysáváte z něj energii
Bonusové body za úspěšný hack rozdělujte v pořadí SPEED - GRIP - DRIFT - AERO
Padající kamení vás nezpomalí, pokud jím proskočíte. Během Air Mode ale co-vec nemůže nabírat rychlost.
Pokud máte během závodu na výběr, sbírejte pick-upy v pořadí BOOST - FREEZE - ENERGY - SHIELD

Skutečně, raketky System Rushe závodí v prostředí sítí různých mezinárodních společností. Pro tuto příležitost byly z raketek přejmenovány na code-vehicly, zkráceně tedy Co-Vecy, a místo plazmových střel a trekovacích raket překonávají laserové ploty a strážní brány, nasazené lokálními administrátory. Zápletka Story modu, nezbytného pro odemknutí všech sítí, zasvětí hráče do Netovo - Ghost in the Shellovského příběhu o získání kontroly nad bezpečnostním systémem Kiyomeru, jehož zadní vrátka umožňují spravovat sítě, na nichž běží, tak trochu po svém. Tomu chtějí zabránit dvě nezávislé hackerské osobnosti, Ikko a Vert, a tak jim nezbývá, než se v závodech osobně angažovat. Úspěšné hacknutí znamená dorazit z posledního místa, z něhož vždy startujete, do cíle jako první. Pro tuto příležitost je nachystáno pět hlavních sítí, které běží na severoamerických, jihoamerických, evropských, ruských a japonských serverech. Každý network je samozřejmě výtvarně i hudebně (stereo)typický pro danou zeměpisnou oblast - severoamerický Heavenly Dollar ilustrují strýčkové Samové, mrakodrapy a značky dolarů, ruský KGBX azbukové nápisy "milicija" s kostrami jaderných raket a jihoamerický Highlife modely exotických dřevin a masek bohů Slunce dávných civilizací. Hudební stránka je zastoupena klasickými technařskými kousky, z nichž naštěstí vyčnívá aspoň jedna zajímavá melodie z Highlifu.

  
Za každý hacknutý web získáte body k vylepšení co-vecu * a další je můj * jedeme do Ruska

Každá síť je složena ze tří podsítí fungujících ve třech bezpečnostních režimech, což znamená, že se jede na jedno až tři kola s nulovou až vysokou mírou pastí a překážek. Tyto slouží jednak ke ztrátě rychlosti a jednak k ubírání energie co-vecu, žádné jiné nástrahy nebo zbraně typu instantní gumovátko ve hře nečekejte. Ztráta rychlosti je během hry běžným jevem, bez nějž nelze bez úhony zvládnout klikaté úseky tratě. Může se dít i sundáním nohy z plynu, respektive palce z pětky, a má efekt zatáhnutí ruční brzdy při předjíždění kombajnové kolony v zatáčce přes plnou čáru. Energii co-vec ztrácí veškerými kolizemi se stěnami nebo vznášedly soupeřů a pokud ztratí veškerou energii, závod pro něj skončil, protože se rozpadne na kousky, které pak vesele poskakují po dráze. Na druhou stranu tratě obsahují čtyři druhy nedestruktivních pick-upů a bonusových udělátek, které umožňují překonávat některé obtížné situace.

  
stíhačka na gravity linech * elegantní plachtění Aero modu * páté místo je taky hezké

Pick-upy jsou buď uskladnitelné a dají se v tu pravou chvíli použít sedmičkou (boost rychlosti, bullet time nebo protikolizní štít), nebo jsou určeny k okamžité spotřebě (doplnění energie). Pokud chcete projet šílenou serpentinu nebo soustavu pravoúhlých zatáček v plné rychlosti, hledejte na dráze transportní bonusy. Některé fungují jako trampolína, díky níž dosáhnete na jinak nedosažitelný pick-up, jiné vás přitáhnou a jako koleje provedou maximální rychlostí celou svou dráhou nebo vás vystřelí do prostoru tak, abyste minuli nejbližší bezpečnostní bránu. Tyto bonusy jsou v některých podsítích rozestavěny tak, že můžete zažít situace, kdy v plné rychlosti za sebou postřehnete předek předposledního oponenta, zatímco mizíte v transportním kombu teleport cannon - gravity line, a po cestě ještě můžete úspěšně zrušit soupeře přeskokem na sousední linku, protože kolize s vámi byla poslední kapka, kterou jeho co-vec mohl unést. Herní dynamika System Rushe je opravdu balada a kombinace tří modů, v kterých co-vecy fungují - klasický Grip, strajfující Drift a plachtivý Aero - spolu s unikátní fyzikou a reakcemi deseti základních vznášedel zaručují opravdovou možnost projet každou dráhu i na tři kola s minimálním počtem kolizí a poškozením, což byl bod, v němž pokulhával například Extreme-G.

Světlé stránky hry
  • Originální přepracování nouze v ctnost
  • Framerate většinou kolem 50fps
  • Systém modů co-veců umožňuje jet každou trať na nespočet způsobů
  • Fyzika co-veců + kombinace se síťovými bonusy = gejzír invence
Temné stránky hry
  • Systém podsítí je po čase monotónní
  • Absence mapy v HUDu
  • Vyústění příběhu Story Modu

Po dohrání Story modu je k dispozici plný Free Hack Mode, neboli libovolný výběr tratě, a klasický GP Mode, jak ho známe z F-Zero. Multiplayerové mody  pak nabízí bluetoothový Multiplayer GP a Shadow Race, v němž jsou k dispozici i nové co-vecy odemknuté během hraní Story Modu, a možnost uploadovat a stahovat osobní rekordy nejlepších závodů z Areny.

Grafika: 7/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 7/10
Originalita: 8/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

System Rush neohromuje grafikou, příběhem ani zvukovou složkou, ale po vzoru F-Zero nabízí poctivou a komplexní závodní hru, která ždíme možnosti N-Gage nadoraz. I když framerate ve vyhrocenějších momentech zakolísá, lepší mobilní závody zatím nenajdete.

Celkové hodnocení 8.5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A