System Shock - pomník pro Looking Glass Studios

Jak asi víte, Looking Glass Studios - firma, která má na svědomí řadu geniálních her, nedávno zanikla. Je to škoda, protože z jejich softwarové kuchyně vždy vycházela díla originální, propracovaná a atmosférická. Nicméně lidé, kteří v ní pracovali se jen tak neztratí a jistě o nich ještě uslyšíme. Jako malou vzpomínku na tuhle firmu si vám dnes dovoluji předložit skromné ohlédnutí za jedním z jejich slavných herních počinů.
System Shock - pomník pro Looking Glass Studios
Vždycky jsem chtěl hrát ABSOLUTNÍ HRU. Hru s velkým H. Toužil jsem po světě, kde bych dokázal, co v normálním životě nesvedu, do kterého bych se mohl pohroužit, prožít skvělé zážitky a vůbec v něm strávit spoustu času. Hru, která by mě vtáhla do příběhu a udělala ze mě hrdinu. (Určitě s tím nejsem sám, buďte aspoň trochu solidární).

Občas se takové dílko objeví na pultech obchodů, a to se pak dějí věci. Hráči nevychází z bytu, dřezy jsou plné špinavého nádobí, pes a kočka loví z akvária rybičky, aby nepošli hladem, a manželka žádá o rozvod (v tom lepším případě) nebo o zbrojní pas (v tom horším případě).

System ShockSystem Shock

V roce 1994 vydávají Looking Glass Studios pod křídly firmy Origin hru, která se zanedlouho stane pojmem. System Shock. Kdo z vás jej ještě nezná ? Ponurá atmosféra kosmické stanice, tmavé chodby, blikající zářivky. Neznámé přístroje, zářící obrazovky s různými schématy, kontrolní kamery, výtahy a větrací šachty. Osamělost a beznaděj, jste sami v obrovském vesmírném městě, v němž ještě nedávno pracovaly stovky lidí. Zbyly jen stopy obrovského zápasu, nekonečného zoufalství a rezignace těch, kteří toto místo obývali. Vesmírná základna je mrtvá. Zůstal jste jen vy. Vy a nepřítel. Mutanti, roboti, kyborgové, radioaktivita. A Shodan, elektronický supermozek, který se vymkl kontrole. Původce zkázy všeho živého a inteligentního, neomezený vládce stanice. Vy jste jen vetřelec, kterého brzo zlikviduje.

Nebo možná ne. Seberete hromadu odvahy, přidáte dobrý postřeh, prostorovou orientaci a přesnou mušku, doplníte strategickým uvažováním a ocelovými nervy, a vše završíte nenávistí k Shodan a věrností lidstvu. Pak můžete uspět. Samozřejmě, že nezapomenete předtím umýt nádobí, nakrmit kočku a psa, no a manželku poslat na módní přehlídku do Austrálie (a pak že jsou hry finančně nenáročné… pozn. šéfredaktora).

Když tahle hra vyšla, nikdo přesně nevěděl, do které škatulky ji zařadit. Je to action? Adventure? Role playing game? Nejvíce se samozřejmě vizuálně podobá 3D akci v první osobě, což několik recenzentů tehdy dokonale popletlo a šmahem hru odstavili k průměru. Jenže je to jinak. Autoři tohle dílo s láskou vypiplali a vytvořili skvělý sci-fi kyberpunkový thriller, který vyváženě mixoval několik herních žánrů. Atmosféra hry byla (a vlastně pořád ještě je) prostě dokonalá. Vzpomínám si na pocit, kdy jsem za zimních večerů vstával celý napjatý a vynervovaný od monitoru a chodil jsem za babičkou do kuchyně pro teplé lidské slovo, protože jsem ten osamělý boj proti Shodan už prostě nemohl unést. Nebo jsem se před nepřáteli schovával do výtahu, kde mě lehká hudba vždy uklidnila a mohl jsem zase dál do temných koridorů.

System ShockSystem Shock

Příběh hry je posouván kupředu pomocí hlasových a textových zpráv, které po sobě zanechali obyvatelé stanice a které porůznu nalézáte. Na jejich základě se rozhodujete, co podniknout dál, kam jít, co zničit a co naopak opravit a tak postupně poznáváte všechna patra stanice. Každé patro je jinak výtvarně ztvárněno, hraje na něm jiná hudba (mimochodem, je skvělá a mění se dle situace) a před mušku se vám dostanou i noví nepřátelé, což zaručuje, že se nudit rozhodně nebudete. Jak postupujete ve hře, vaše schopnosti rostou a vybavení se zdokonaluje, takže Shodan, který vás zpočátku spíše přehlížel, se bude mít čeho obávat. Navíc nejste je tak někdo. Jste hacker – chlap, co se může přímo elektronicky napojit na počítače a v kyberprostoru provádět různé neplechy – otvírání dveří, zjišťování kódů apod.

Na své osamělé cestě do pekla nacházíte desítky užitečných předmětů, nové zbraně, lepší přístroje a vybavení, spousty medikamentů a drog na vylepšení kondice a tak dále a tak dále. Řešíte zapeklité hádanky (třeba tu nejznámější s hledáním utržené hlavy palubního technika pro identifikaci jeho oka), propojujete elektrické obvody, bojujete na dálku i na blízko, vznášíte se na antigravitačních bruslích a vůbec se skvěle bavíte.

Stejně jako jeho mladší bratr, nabízí první díl spoustu propracované a atmosférické zábavy. Možná jste hráli System Shock 2 a myslíte si, že nemá cenu hrát jedničku, jelikož je starší a tudíž méně dokonalá. Já se ale domnívám, že to je přesně naopak a stojí za pokus zkusit aspoň kousek zapařit pro srovnání. SS2 je rozhodně lepší po stránce grafické a zvukové a také má příjemnější ovládání, nicméně SS1 zase vítězí originalitou a rozmanitostí úrovní a hudebním doprovodem.

System ShockSystem Shock

Nakonec mám tip pro fandy System Shocku 1: zkuste se podívat na www.ttlg.com rubrika Classics, kde najdete tolik informací o této hře (včetně soundtracků), kolik si jen budete přát. No a všichni dohromady, fandové i nefandové se společně těšme na další hry s velkým H. Hry, kvůli kterým nevyjdeme z bytu, dřezy budou plné špinavého nádobí, pes a kočka budou lovit z akvária rybičky a manželka….. Jó, copak manželka.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |