Tajemství zlatého šperku - naučná hříčka pro děti

Pojem "edutainment" je kombinace anglických slov "education" a "entertainment", tedy vzdělání a zábava. Zároveň také představuje jistý druh softwaru, který sobě právě tyto dva prvky pojí dohromady. Jedním z nich je i dnes recenzovaná hra Tajemství zlatého šperku od společnosti EDUSoft, která si klade za cíl naučit malé děti základům anglického jazyka.
Tajemství zlatého šperku - naučná hříčka pro děti
Platforma: PC
Typ hry: naučná adventura
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 133 MHz, 16 MB RAM, 20 MB na HDD, 4MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 133 MHz, 32 MB RAM, 20 MB na HDD, 4MB grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 300 MHz, 192 MB RAM, 16MB grafická karta
Výrobce hry: EDUSoft (www.edusoft.cz)
Distributor hry: Top Distributor (www.topcd.cz)
Distribuce v Česku: Top Distributor

Pojem "edutainment" je kombinace anglických slov "education" a "entertainment", tedy vzdělání a zábava. Zároveň také představuje jistý druh softwaru, který sobě právě tyto dva prvky pojí dohromady. Jedním z nich je i dnes recenzovaná hra Tajemství zlatého šperku od společnosti EDUSoft, která si klade za cíl naučit malé děti základům anglického jazyka.

Celý název tohoto produktu zní My First English - Tajemství zlatého šperku. Jedná se vlastně o naučnou adventuru určenou těm nejmenším "pařánkům" - podle hesla Jana Amose Komenského "škola hrou" se děti učí cizímu jazyku tou nejzábavnější možnou formou. Je jim představen příběh tří vesmírných kamarádů - Gummy, Zooma a Sama, kteří právě přilétají na planetu Zemi. První vystupuje Sam, který na sebe bere podobu kočky. Chvíli tápe po okolí, když najednou objeví krásný klobouk a chce si ho vyzkoušet. Jenže v tom okamžiku se objevují dva ničemové - drzí výrostci prostě zvaná Dvojčata, kteří by chtěli klobouk pro sebe, a tak začnou Sama pronásledovat. Ten samozřejmě musí utéct - neznámo kam. Gumma a Zoom se tedy musejí vydat Sama hledat - to je váš první úkol.

My First EnglishMy First English

My First EnglishMy First English

Předkreslené lokace, po kterých se s Gummou a Zoomem pohybujete, se pyšní poměrně slušnou dětsky laděnou grafikou, ostatně stejně jako celá hra. Menu je velice snadné na ovládání, navíc doprovázeno komentářem a obvykle uživatele přímo vede k tomu co a jak dělat. Hlavní obrazovka nabízí několik základních možností - nápovědu, začátek dobrodružství, výběr uložené hry, vymazání uložené hry, rodičovský koutek, nastavení hlasitosti, tlačítko exit pro opuštění programu. Jakmile začnete dobrodružství, objeví se před vámi ona předkreslená lokace. Vespod je k dispozici malé menu, vzhledem vzdáleně připomínající ovládací panel nějaké vesmírné lodi, kde máte inventář, tlačítko pro návrat do hlavní obrazovky, pro uložení obrazovky, a pro přesun na vesmírnou stanici. Úplně vpravo je také mikrofon, který najde využití ve spojitosti se třetí postavičkou, která se pohybuje po obrazovce spolu se Zoomem a Gummou. Její jméno je "Funny Ears" (doslovný překlad zní "zábavné uši"), vypadá jako mutace slona a veverky a jejím jediným účelem je dítě v případě nudy pobavit. Když na ni kliknete, požádá vás, abyste řekli nějaké anglické slovo - to co řeknete pak Funny Ears vykoná (nastavení mikrofonu musíte provést ještě před prvním spuštěním MFE). Pokud nemáte mikrofon k dispozici, lze na něj prostě na obrazovce kliknout a Funny Ears vykoná akci. Když už jsem se zmínil o "funkci" postav, musím doplnit, že Zoom slouží jako lokální slovník - když na něj kliknete, zvýrazní se jednotlivé objekty na obrazovce v dané lokaci a vy se můžete podívat jak se dané slovo řekne anglicky. Gumma je pak jakási chodící nápověda - když si nebudete vědět rady jak dál, stačí kliknout na něj a on už něco chytrého vymyslí a poradí.

My First EnglishMy First English

Nyní se blíže podívejme na rodičovský koutek a vesmírnou stanici. Oboje jsou to velmi užitečné vlastnosti MFE. Rodičovský koutek představuje jednak kompletní návod na hru a podrobné popsání příběhu - časem totiž zjistíte, že klobouk, který si Sam tolik oblíbil, není jen tak ledajaký a že spona, kterou má v sobě připnutou, je velmi cenný šperk (ostatně proto ten název). Druhak také rodičovský koutek slouží rodičům (překvapivě;), kteří zde mohou zjistit, jak si vlastně jejich ratolesti vedou - lze zobrazit graf, který jim řekne, jak si dítě vede v poslechu, mluvení či psaní (to vše si samozřejmě dítě v průběhu hry vyzkouší, protože pro nalezení Sama musí, jak už to tak v adventurách, tedy dobrodružných hrách bývá, plnit nejrůznější úkoly - zmíním se o nich později).

Světlé stránky hry
  • zajímavý a originální příběh
  • roztomilá grafika
  • rozmanitost
Temné stránky hry
  • skutečně mě nic nenapadá

Vesmírná stanice je vstupní branou do dalších "světů" - planety psaní, planety internet, planety video, planety slov, planety země a planety malování. Na každé z planet si může dítě procvičit právě to, co je uvedeno v jejím názvu. Výjimku představuje planeta internet, která vás zavede na speciální internetové stránky MFE, kde se můžete setkat s dalšími "hráči". Planeta slov pak představuje multimediální slovník (nutno říci, že obecně nepříliš obsáhlý, ale v tomto případě více než dostačující, navíc lze přidávat i vlastní nová slova a tak zásobu postupně rozšiřovat), planeta videa je takový malý filmařský koutek, kde si můžete přehrát úryvky z příběhu (s vaším postupem ve hře přibývají další a další) a nakonec planeta slov dovoluje malovat si obrázky a tisknout je. Také se zde dají ukládat obrázky "vyfocené" v průběhu hry (aneb printscreen je zbytečný).

My First EnglishMy First English

My First EnglishMy First English

S Gummou a Zoomem se podíváte na mnoho různých míst a potkáte četné postavy, které vám budou zadávat více či méně složité úkoly, po jejichž splnění buďto získáte další informace o Samovi nebo nějaký předmět, který vám pomůže ho dále stopovat. Úkoly obvykle spočívají v rozeznávání rozdílů mezi anglickými větami či slovy, jejich správné psaní nebo vyslovování. Vše je prezentováno velmi zábavnou formou, většinou s obrázky. Musím přiznat, že občas mě to docela i chytlo a "hrál" sem to skoro jako nějakou normální adventuru. Navíc je celá hra docela rozsáhlá, vždyť také obsáhla celé dvě CD placky, a tak představuje zábavu na mnoho a mnoho hodin. S největší pravděpodobností tedy My First English - Tajemství zlatého šperku dokáže zaujmout většinu dětí ve věku mezi (odhadem) čtyřmi až osmi lety a dokáže je poměrně rychle naučit základním anglickým slovíčkům, pojmům a větám. Navíc tento titul představuje pouze jednu část z celé série - díly jsou sice samostatné, ale "jednotlivé tituly se doplňují a vytvářejí ucelený vzdělávací program" (jak se doslova píše v manuálu).

Po technické stránce není programu téměř co vytknout, přes drobné problémy při instalaci (které však byly s největší pravděpodobností způsobeny mým extrémně nestabilním systémem) hra běžela stabilně a svižně, včetně rozpoznávání řeči (stále ještě jsem si ale nezvykl na mluvení do počítače - přidám si vždycky jako totální magor, když před monitorem hulákám nějaká anglická slůvka...). Hardwarové nároky jsou na dnešní dobu také minimální takže nezbývá než prohlásit, že MFE - Tajemství zlatého šperku je kvalitní vzdělávací program pro nejmenší.

Grafika: 7/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 7/10
Těžko hodnotit takovýto titul běžnými herními měřítky.
Celkové hodnocení: 7/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 19 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A