Taxi Sim 2020: taxikářem rychle a trapně | Mobilní recenze

Kdo by nechtěl vozit ožraly po New Yorku? V této mobilní hře si to můžete vyzkoušet i bez kyselého pachu zvratků.

Co baví

  • Model řízení
  • Odpočinková hratelnost
  • Trapné hlášky zákazníků

Co vadí

  • Množství bugů
  • Kasička na peníze
  • Reklamy, reklamy, reklamy
6/10
Hodnocení

Herních simulátorů dnes máme skutečně mnoho. V mžiku se tak můžeme stát pilotem letadla, autobusu, automechanikem, chirurgem, bezdomovcem, včelou nebo kozou. Velice oblíbené jsou pochopitelně simulátory dopravní, mezi které řadíme i mobilní kousek Taxi Sim 2020 vývojářské skupiny Ovidiu Pop, která je také podepsána např. pod Euro Truck Evolution, Farmer Sim 2018 nebo Coach Bus Simulator.

Není co závidět

Není tedy žádných pochyb o tom, že simulátor taxikaření se dostal do rukou relativně zkušeného týmu. Na výsledku to však bohužel není nikterak poznat, jelikož Taxi Sim 2020 je trochu obyčejnou hrou, která sice staví na myšlence simulace pracovního života řidiče taxi služby, svým zpracováním ovšem nikterak nenadchne.

Screenshot_20200104_131714_com.ovilex.taxisim2019.jpg
Ulice jsou prázdné až běda, chybí hutná doprava a interakce s ostatními auty

Princip hratelnosti je víceméně jednoduchý a nepřekvapivý. V bodu A naberete jednoho z mnoha zákazníků a dopravíte ho do bodu B. Přitom musíte respektovat individuální preference, které mají vliv na vaší finální odměnu. Někdo tak nemá rád překračování rychlosti, jiný zase jízdu na červenou nebo jakékoli ťukance. Důležité je také dodržovat časový limit, ten je však díkybohu nastaven povětšinou spíše velkoryse, takže nečiní v podstatě žádný problém.

 

"Někdo tak nemá rád překračování rychlosti, jiný zase jízdu na červenou nebo jakékoli ťukance"

 

Snášet ovšem budete muset neustále se opakující a trapné hlášky cestujících, komentující např. vaší jízdu. Tyto jsou vývojáři zamýšleny opravdu vážně, jsou ovšem tak trapné, že si jistě nezadají se skutečnými připomínkami v reálném životě. V tomto ohledu je tak Taxi SIm 2020 sice nechtěně, ale přeci skutečným simulátorem.

Screenshot_20200104_134003_com.ovilex.taxisim2019.jpgScreenshot_20200104_134301_com.ovilex.taxisim2019.jpgScreenshot_20200104_153515_com.ovilex.taxisim2019.jpg
Ceny nákupů v aplikaci nejsou zrovna přívětivé

Řízení z bodu A do bodu B však z žádné hry ještě simulátor taxikaření neudělá, proto je třeba starat se také o svěřené vozidlo. Čas od času tak navštívíte benzinovou pumpu, myčku nebo servis. V těchto místech budete utrácet buďto tvrdě vydělané penízky ze své živnosti nebo sledovat reklamy. Řešení je to logické a chytré zároveň.

Připoutat a jedeme

Během řízení lze využívat jednu ze tří kamer, klasiku zpoza auta, pohled z kabiny řidiče nebo na přední kapotě. Pokud však vezmeme v úvahu, že jde o simulátor řidiče, nejzábavnější je pochopitelně kamera v kabině vozu. Právě zde nejvíce pocítíte možnost využívat směrové blinkry, klakson, výstražná světla, dálková světla, stěrače, tempomat či dokonce nutnost se připoutat.

Screenshot_20200104_153542_com.ovilex.taxisim2019.jpg
Budete-li chtít nakupovat, bude vás to stát hodně času nebo peněz

Ve finále však stejně zjistíte, že jde spíše o možnost, než-li nutnost. Pakliže totiž budete jezdit jako prase, téměř žádný postih vám stejně nehrozí. A to dokonce ani v případě, kdy projedete osmdesátkou na červenou okolo policejního vozu. V tomto ohledu tak simulátor postrádá jakékoli základní atributy svého žánru, což je jistě neodpustitelné. V praxi se tak vlastně skutečně pohybujete stejně jen z bodu A do bodu B bez hlubší myšlenky.

 

Taxi Sim 2000 není jen povrchní ježdění z bodu A do bodu B, ale také jedna velká kasička na peníze a dlouhé reklamní pásmo zároveň

 

O motivaci během hraní se stará systém odměňování za splněné kšefty. Získávat budete mimo zkušenostních bodů také herní penízky a mince, za které lze nakupovat nová auta či díly na ně. Užít můžete také možnost nalakovat si svého miláčka. Jenže ceny, které jsou vývojáři nastavené, nejsou zrovna přívětivé. Bez reálných nákupů za skutečné peníze si tak mnoho vozů jen tak nevyzkoušíte.

Screenshot_20200104_154312_com.ovilex.taxisim2019.jpgScreenshot_20200104_180917_com.ovilex.taxisim2019.jpgScreenshot_20200104_181151_com.ovilex.taxisim2019.jpg
Jezdit lze v noci i ve dne

Hráč tak brzy dochází k zjištění, že Taxi Sim 2000 není jen povrchní ježdění z bodu A do bodu B, ale také jedna velká kasička na peníze a dlouhé reklamní pásmo zároveň. Díváte se na reklamu a najednou se po vás chce nějaká taxi práce. Takhle nějak by se dala hra skutečně definovat.

Hraní, které zahřeje... v dlaních

I přesto se však nejedná o úplně špatnou zábavu. Pravda, nelze ji brát úplně vážně a trvanlivost také není ohromující, několik příjemných chvil lze ale skutečně zažít. Po grafické stránce sice nejde o nic převratného, vzhledem k mobilní platformě si ovšem vystačit lze. Zajezdíte si v ulicích Miami, Říma a také New Yorku, a to ve třech různých časech. Nečekejte však žádná komplexní města, spíše poloprázdné ulice a neustále se opakující architekturu. Pro dané prostředí ovšem typickou architekturu. Díky plně 3D grafickému zpracování se však připravte na trošku náročnější provoz. Huawei P30 sice provoz stíhal s poklidem, nepříjemnému zahřívání se však nevyhnul.

Titul je koncipován pro hratelnost na šířku, ovládání je poměrně intuitivní a příjemné. Vybrat si navíc lze ze dvou schémat. Osobně preferuji plynový a brzdový pedál na obrazovce, zatáčení potom pomocí otáčení mobilního telefonu.

Samotné menu hry nabízí poměrně bohatou nabídku režimů, která však při podrobnějším prozkoumání až tak bohatá není. Volná jízda představuje základní cvičení, kariéra potom jediný funkční herní mód. Denní odměny hráče informuje o odměnách za každodenní hraní, výzvy zase o odměnách za plnění úkolů typu "natankuj 5x, ujeď 500 km či splň 100 kontraktů". Garáž je spíše autosalon a multiplayer nefunguje. Internetové spojení nebylo navázáno jak na Wi-Fi, tak ani skrze mobilní internet. Popravdě si však nedokáži příliš představit, co by měl mód nabízet.

Verdikt

Taxi Sim 2020 rozhodně není žádná sláva. Hra dokáže zabavit sotva první hodinu, a to než pochopíte, že se jedná o jednu velkou kasičku na peníze, navíc plnou zdlouhavých reklam. Nemáte-li v úvahu investovat skutečnou měnu, budete asi rychle otrávení. Celkový koncept ovšem nevypadá rozhodně zle a dokáži si představit, že by mohl při citlivějším modelu nákupů a motivací celkem fungovat. Ježdění z bodu A do bodu B není úplně tak otravné, jak by se dalo očekávat. Titul rozhodně má svůj skrytý potenciál, ten bohužel nestačí placenému hraní.

  Hra byla recenzována na telefonu Huawei P30 a Sony Xperia XZ2 Compact.         

Váš názor Další článek: Budoucnost je na dosah, láká Sony. Odhalí se v noci Playstation 5?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,