Taz: Wanted – odměna vysoká!

Pokud patříte mezi fanoušky kreslených hrdinů ze seriálů společnosti Warner Bros. (kanárek Tweety, kocour Sylvester, pštros „Roadrunner“ s kojotem, kačer Daffy, králík Bugs, tchoř Pepé, lovec Sam, Animáci a další), jistě si nenecháte ujít arkádu s tasmánským čertem Tazem v hlavní roli. Čeká vás trojrozměrné zpracování, nefalšovaný humor, zábava pro více hráčů a mnoho dalšího!
Taz: Wanted – odměna vysoká!

Žánr: plošinovka / arkáda
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 64 MB RAM, 16MB 3D grafická karta TNT2, DirectX 8.1
Doporučená konfigurace: procesor 800 MHz, 128 MB RAM, 32MB 3D grafická karta, DirectX 8.1
3D akcelerace: ano
Multiplayer: ano
Jazyk: angličtina
Výrobce: Blitz (http://www.blitzgames.com)
Distributor v ČR: zřejmě CD Projekt (http://www.cdprojekt.cz)
Domovská stránka: http://www.looneytunesgames.com

Warner Bros. uvádí...

Tak pod tímto názvem vás ještě před několika lety bavila Česká televize kolem šesté hodiny večerní. V tomto pásmu se nacházel vždy jeden kreslený seriál z produkce Warnerů a nechyběl sitcom Krok za krokem. Oním „cartoonem“ byla TazMania a mezi oběma pořady byly krátké grotesky nazvané „Looney Tunes“, které nedávno vysílala ve svém večerníčkovém pásmu Prima. Proč takový „televizní“ úvod? Protože hlavními postavami Looney jsou kačer Daffy, pštros „Roadrunner“ s kojotem Wile E. Coyote, kanárek Tweety, kocour Sylvester a další – a ti všichni mají spadeno na tasmánského čerta (ze seriálu TazMania) ve hře „Taz: Wanted!“, která se odehrává v ZOO, do které Taze zavřel Yosemite Sam... Hlavním cílem je tedy útěk!

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Komerce podle licence nebo poctivá hra?

Jelikož svět Looney Tunes nabízí velkou spoustu námětů pro herní vývojáře, bylo téměř geniálním tahem společnosti Infogrames (http://www.infogrames.com) zakoupit práva na tyto postavy a prostředí... Úkolem programátorů z Blitz bylo tedy vytvořit hru s tasmánským čertem Tazem, která by bavila nejen děti, ale také dospělé. Hra se mimochodem objevila před několika měsíci také na konzolích PlayStation2, XBox a Gamecube, takže programátorům pak stačilo pouze portovat hru na PC.

Konzolové prvky

Již při prvních momentech spuštění hry si připadáte, jako byste nehráli na PC, ale na konzoli. Jednak to způsobí na PS2 velmi oblíbená funkce cel-shading, pomocí níž dojde k efektu, kdy trojrozměrná hra vypadá jako kreslený comics. Dalším „nedostatkem“ portu z konzolí je tradiční zapisování pozic do volných slotů a podpis skládající se ze tří písmen, která volíte z abecedy na obrazovce. Konečným a nejméně příjemným konzolovým prvkem je ovládání samotné hry bez myši (přičemž na klávesnici musíte zvládnout 8 funkčních kláves!).

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Video a zvuk

Grafika je plně trojrozměrná s již zmíněnou funkcí „cel-shading“, která se dá jednoduše vypnout. Hru doprovází poměrně plynulý chod, jelikož je v kresleném světě zapotřebí pouze minimum textur – vše je tedy křiklavě pestrobarevné přesně jako v kreslených seriálech Warner Bros. Je ovšem pravda, že autoři mohli na vizuální stránce hry trochu více zapracovat, protože i na poměry běžné grafiky z konzolí je grafika spíše průměrná (a to nepočítám velmi špatnou práci kamery). Odměnou pak je naprostá plynulost i na slabších konfiguracích. O něco hůře jsou na tom samotné zvuky, které snad byly namixovány v pouhých 11kHz! Hudba je překvapivě rocková, přestože v televizní předloze zaznívají spíše rychlé smyčcové a jazzové melodie. Není to ovšem na škodu – mění se v závislosti na rychlosti pohybu Taze, což hře dodává potřebnou dynamiku.

Světlé stránky hry
  • cel-shading
  • princip plnění úkolů
  • zábava
  • multiplayer na jednom PC
  • humor a vtipné animace
Temné stránky hry
  • ovládání
  • grafika
  • kvalita zvuků
  • pouze 4 lokality
  • po čase poněkud stereotypní

Taz: hra jednoho hráče

Na samotném začátku si vyberete ikonu, jméno a pozici pro uložení hry. V rozcestníku vám kanárek Tweety vysvětlí ovládání hry, které není příliš jednoduché, protože kromě kurzorových šipek musíte zvládnout osm různých kláves. Pokud si navíc nezapamatujete, co která klávesa dělá, budete mít ve hře obrovské potíže, jelikož rada typu „PRESS (symbol tornáda)“ vám asi příliš nepomůže; v menu po stisku klávesy ESC si navíc nemůžete ovládání prohlédnout. Pokud tyto nástrahy překonáte, čeká vás první část v zoo.

Hlavním cílem každé části je zlikvidovat určitý počet plakátů a nápisů s logem hry „Taz: Wanted“, které jsou pečlivě uschovány v každé z lokací, mnohdy za nejrůznějšími překážkami (boxerské rukavice, brutální medvědi nebo nenechaví hlídači). Již od samotného počátku poznáte, že hra je prošpikována nefalšovaným humorem Looney Tunes. Např. hned u vchodu v zoo můžete vejít do telefonní budky „ACME“ (příznivci králíka Bugse jistě budou vědět, oč jde) a Taz si nasadí jeden z převleků (skateboard, snowboard nebo parohy). Pokud s Tazem přijdete k elektrickému plotu, dá vám ránu, ovšem Taz pouze chladně vstane a učeše si vlasy :-). Z řeky na vás vyskočí krokodýl, vy si myslíte, že je po vás, ale on vás pouze rozmáčknul, takže rozplácnutý Taz se rukou „napumpuje“ do původní podoby. Podobných skopičin je ve hře mnoho, pochopitelně je vám všechny nevyzradím.

Kromě hlavních cílů mise jsou také vedlejší úkoly jako sníst sendviče, zlikvidovat všechny krabice s boxerskými rukavicemi apod. To dává hře naději, že po úplném dokončení se k nesplněným úkolům ještě jednou vrátíte... Obtížnost hry je nižší, hra se ukládá automaticky při vstupu na rozcestník a vy jako Taz máte nesmrtelnost – jedinou nástrahou jsou pak hlídači zoo, kteří se vás snaží za každou cenu polapit, což se jim většinou daří (a znamená to -500 dolarů na vašem virtuálním kontě). Zábavnost hry však po čase pokulhává, a to zejména díky přílišnému stereotypu a chaotickým lokacím. Nicméně mezi dětmi si jistě najde spoustu fanoušků, jelikož Taz je právě ten „ulítlý“ konzolový styl her, který na PC stále chybí.

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Taz: Wanted   Taz: Wanted

Dva na jednom PC!

Až dohrajete single-player verzi hry, jistě vám přijde vhod možnost zahrát si proti kamarádovi na jednom počítači! K dispozici máte několik zábavných módů (např. co nejdříve zničit všechny bedny, závody autíčky nebo běh na čas) v dalších lokacích! Pokud míváte doma často návštěvy, Taz se jistě stane dobrým společníkem místo tradičních „Dostihů a sázek“ :).

...týdádýdádýdá, a to je vše, přátelé!

Taz: Wanted je pro jednoho hráče velmi zábavný, po čase však trpí určitým stereotypem. Když si k tomu přičtete kratší hrací dobu, slabší grafiku a komplikované ovládání, vyjde vám z něj jen nadprůměrný titul. Ve dvou hráčích na jednom PC ale nabírá Taz zcela jiný rozměr a k finálnímu verdiktu si pak můžete přičíst další jeden až dva bodíky.

Grafika: 5/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 3/10
Hratelnost: 6/10

Verdikt: Programátoři z firmy Blitz netěžili jen ze zakoupené licence Looney Tunes, dali si práci a vyrobili plnohodnotnou hru, která ovšem jen slabě přečnívá nad dnešní průměr, nicméně menší hráči a multiplayeristé na jednom PC si určitě přijdou na své.

Celkové hodnocení: 6/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce