Technické parametry Xboxu, PlayStationu 2 a GameCube

Tento týden po Comdexu bude nejspíše klidný a proto zatím největší událostí je uvedení dvou herních konzolí na předvánoční trh. Minulý čtvrtek byl představen veřejnosti Xbox od Microsoftu a GameCube od Nintenda si svůj vstup na trh také již odbylo tuto neděli. Příští rok se ponese ve znamení boje těchto tří strojů. Bude zajímavé sledovat, kdo zvítězí.
Technické parametry Xboxu, PlayStationu 2 a GameCube
Tento týden po Comdexu bude nejspíše klidný a proto zatím největší událostí je uvedení dvou herních konzolí na předvánoční trh. Minulý čtvrtek byl představen veřejnosti Xbox od Microsoftu a GameCube od Nintenda si svůj vstup na trh také již odbylo tuto neděli. Příští rok se ponese ve znamení boje těchto tří strojů. Bude zajímavé sledovat, kdo zvítězí.

Podrobnými technickými detaily jednotlivých konzolí na trhu vás unavovat nebudu. Provedu pouze srovnání jednotlivých funkcí a nakonec si řekneme pár zajímavostí o nových konzolích.

Xbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetištiXbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetišti

Xbox PlayStation 2 GameCube
výrobce Microsoft Sony Nintendo
procesor 733 MHz Pentium III 128-bit 294,912 MHz IBM Power PC „Gekko“ 485 MHz
grafika 250MHz XPGU od nVIDIA a Microsoftu 4 MB DRAM 147,456MHz
paměť 64 MB 32 MB RDRAM 24MB (1T-SRAM) + 16MB A-Memory (100MHz DRAM)
maximální rozlišení 1920 x 1080 1280 x 1024 nezjištěno
max. rozlišení při max. kvalitě obrazu 1920 x 1080 640 x 480 nezjištěno
Vyhlazování celé scény (Anti-alias) ano ne ano
špičkový tok dat pamětí 6,4 GB/s 3,2 GB/s 3,2 GB/s
výkon (polygony / sekundu) 150 M/sec 70 M/sec 6 až 12 M/sec
výkon (maximální vykreslení) 100 M/sec 20 M/sec 6-12 M/sec
pevný disk 8 GB neobsahuje neobsahuje
výměnné velkokapacitní médium 2-5x DVD-ROM 4x DVD-ROM 8 cm optický disk 1,5 GB
výměnné malokapacitní médium 8 MB paměť. karta 8 MB paměť. karta Digicard 512kB, možno dokoupit adaptér na SD karty
počet audio kamálů 64 (256) 48 64
podpora 3D zvuku ano (64 3D kanálů) ne nezjištěno
přehrávání DVD filmu Nutno dokoupit dálkové ovládání za 29 dolarů ano Ne

(ano upravená verze od Panasonicu dražší o sto dolarů)

podpora HDTV pro film ano ano ne
podpora HDTV pro hry ano ne nezjištěno
porty 4× vstup pro ovladač, 1× pro Ethernet (10/100) 4 porty pro ovladač, 1x IEEE 1394, 2x USB a ethernet 4 porty pro ovladač, 1× Anologový AV výstup, 1× Digitální AV výstup, 2× vysokorychlostní sériový port, 1× vysokorychlostní paralelní port
cena 299 dolarů 299 dolarů 199 dolarů

Toto je pouze suchá řeč čísel. Velmi důležitým faktorem bude i podpora ze strany výrobců her a samotná hratelnost herních titulů. GameCube je zaměřena spíše na mladší uživatele a Nintendo samo má několik herních trháků například Luigi’s Mansion, Super Monkey Ball, cokoliv od Pokémonů a také sérii Resident Evil. PlayStation a Xbox se poperou mezi sebou o místo na výsluní na poli domácích přehrávačů videa a herní konzolí. Sony již disponuje desítkami konkurenceschopných titulů naopak pro Microsoft hovoří o něco lepší technické parametry, možnost dokoupit množství různých doplňků a jeho „mocná ruka“.

Zajímavostí je, že Microsoft prodává svojí herní konzoli se ztrátou. Na každém kusu tratí asi 125 dolarů a tento trend by se měl zvrátit až v roce 2004, kdy u Microsoftu předpokládají, že v té době budou již ovládat poměrně velkou část herního trhu. Celkem by mě zajímalo co na to obchodní komise? Další zajímavostí je, že se Xbox nebude prodávat ani v Hongkongu ani Číně. Činnost softwarových pirátů je v těchto oblastech tak vysoká, že nemá cenu tyto konzole sem dodávat. S příchodem těchto nových modernějších přístrojů bude stále těžší obejít softwarové i hardwarové ochrany zabraňující emulaci her pro tyto konzole na počítači. Důkazem toho může být bleem!, který již ukončil svoji činnost. Dokonce jsem již viděl, že někteří odpůrci Microsoftu se snažili vydávat chybovou hlášku při tvorbě nějaké aplikace za modrou (zelenou) obrazovku smrti.

Xbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetištiXbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetišti

Nintendo má svojí pozici u mladších uživatelů poměrně jistou a čas ukáže jak to dopadne mezi Xboxem a Playstation. Podle mne Microsoft zvítězí.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

včera | | 36 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |