Technické parametry Xboxu, PlayStationu 2 a GameCube

Tento týden po Comdexu bude nejspíše klidný a proto zatím největší událostí je uvedení dvou herních konzolí na předvánoční trh. Minulý čtvrtek byl představen veřejnosti Xbox od Microsoftu a GameCube od Nintenda si svůj vstup na trh také již odbylo tuto neděli. Příští rok se ponese ve znamení boje těchto tří strojů. Bude zajímavé sledovat, kdo zvítězí.
Technické parametry Xboxu, PlayStationu 2 a GameCube
Tento týden po Comdexu bude nejspíše klidný a proto zatím největší událostí je uvedení dvou herních konzolí na předvánoční trh. Minulý čtvrtek byl představen veřejnosti Xbox od Microsoftu a GameCube od Nintenda si svůj vstup na trh také již odbylo tuto neděli. Příští rok se ponese ve znamení boje těchto tří strojů. Bude zajímavé sledovat, kdo zvítězí.

Podrobnými technickými detaily jednotlivých konzolí na trhu vás unavovat nebudu. Provedu pouze srovnání jednotlivých funkcí a nakonec si řekneme pár zajímavostí o nových konzolích.

Xbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetištiXbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetišti

Xbox PlayStation 2 GameCube
výrobce Microsoft Sony Nintendo
procesor 733 MHz Pentium III 128-bit 294,912 MHz IBM Power PC „Gekko“ 485 MHz
grafika 250MHz XPGU od nVIDIA a Microsoftu 4 MB DRAM 147,456MHz
paměť 64 MB 32 MB RDRAM 24MB (1T-SRAM) + 16MB A-Memory (100MHz DRAM)
maximální rozlišení 1920 x 1080 1280 x 1024 nezjištěno
max. rozlišení při max. kvalitě obrazu 1920 x 1080 640 x 480 nezjištěno
Vyhlazování celé scény (Anti-alias) ano ne ano
špičkový tok dat pamětí 6,4 GB/s 3,2 GB/s 3,2 GB/s
výkon (polygony / sekundu) 150 M/sec 70 M/sec 6 až 12 M/sec
výkon (maximální vykreslení) 100 M/sec 20 M/sec 6-12 M/sec
pevný disk 8 GB neobsahuje neobsahuje
výměnné velkokapacitní médium 2-5x DVD-ROM 4x DVD-ROM 8 cm optický disk 1,5 GB
výměnné malokapacitní médium 8 MB paměť. karta 8 MB paměť. karta Digicard 512kB, možno dokoupit adaptér na SD karty
počet audio kamálů 64 (256) 48 64
podpora 3D zvuku ano (64 3D kanálů) ne nezjištěno
přehrávání DVD filmu Nutno dokoupit dálkové ovládání za 29 dolarů ano Ne

(ano upravená verze od Panasonicu dražší o sto dolarů)

podpora HDTV pro film ano ano ne
podpora HDTV pro hry ano ne nezjištěno
porty 4× vstup pro ovladač, 1× pro Ethernet (10/100) 4 porty pro ovladač, 1x IEEE 1394, 2x USB a ethernet 4 porty pro ovladač, 1× Anologový AV výstup, 1× Digitální AV výstup, 2× vysokorychlostní sériový port, 1× vysokorychlostní paralelní port
cena 299 dolarů 299 dolarů 199 dolarů

Toto je pouze suchá řeč čísel. Velmi důležitým faktorem bude i podpora ze strany výrobců her a samotná hratelnost herních titulů. GameCube je zaměřena spíše na mladší uživatele a Nintendo samo má několik herních trháků například Luigi’s Mansion, Super Monkey Ball, cokoliv od Pokémonů a také sérii Resident Evil. PlayStation a Xbox se poperou mezi sebou o místo na výsluní na poli domácích přehrávačů videa a herní konzolí. Sony již disponuje desítkami konkurenceschopných titulů naopak pro Microsoft hovoří o něco lepší technické parametry, možnost dokoupit množství různých doplňků a jeho „mocná ruka“.

Zajímavostí je, že Microsoft prodává svojí herní konzoli se ztrátou. Na každém kusu tratí asi 125 dolarů a tento trend by se měl zvrátit až v roce 2004, kdy u Microsoftu předpokládají, že v té době budou již ovládat poměrně velkou část herního trhu. Celkem by mě zajímalo co na to obchodní komise? Další zajímavostí je, že se Xbox nebude prodávat ani v Hongkongu ani Číně. Činnost softwarových pirátů je v těchto oblastech tak vysoká, že nemá cenu tyto konzole sem dodávat. S příchodem těchto nových modernějších přístrojů bude stále těžší obejít softwarové i hardwarové ochrany zabraňující emulaci her pro tyto konzole na počítači. Důkazem toho může být bleem!, který již ukončil svoji činnost. Dokonce jsem již viděl, že někteří odpůrci Microsoftu se snažili vydávat chybovou hlášku při tvorbě nějaké aplikace za modrou (zelenou) obrazovku smrti.

Xbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetištiXbox PlayStation 2 GameCube - tři kohouti na jednom smetišti

Nintendo má svojí pozici u mladších uživatelů poměrně jistou a čas ukáže jak to dopadne mezi Xboxem a Playstation. Podle mne Microsoft zvítězí.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

včera | | 4 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 5 N/A
Hrajeme Battlefield 5: zasněžená válečná vřava je pastvou pro oči

Hrajeme Battlefield 5: zasněžená váleč…

Ještě, než k vám dorazí naše plnohodnotné dojmy, se můžete podívat na osobní pohlednice našich vojáků z bitevní vřavy.

1.  7.  2018 | | 7 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A