Tekken 4 – nový díl staré mlátičky

Svist kop bum bum řach. SKVĚLÉ! Prásk…
Tekken 4 – nový díl staré mlátičky

Multiplayer: maximálně 2 hráči
Paměťová karta: minimálně 70 KB
Analogové ovládání: ano
Vibrace: ano
Výrobce: Namco
Distributor: Namco
Od 11 let

Už pěkných pár minut marně přemýšlím, jak vlastně začít. Zatím všechny pokusy skončily stejně – použitím klávesy Backspace. Ptáte se proč? (Já vím, že se neptáte, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o řečnickou otázku, stejně si odpovím.) To máte jednoduché. Co mám napsat o hře, která je sice zábavná, ale přináší minimum novinek oproti předchozím dílům? Co mám napsat o hře, která je sice výborná, ale přitom ne dokonalá? A především – co mám napsat o hře, jejíž fanoušci mne roztrhají klidně i za to, že o ní nebudu psát dostatečně nadšeně; a za to, že proti ní řeknu křivé slůvko (a ono jich bude víc), to udělají tuplem? Zbývá jen jediné – snažit se o maximální objektivitu. A té se pokusím dosáhnout přímou konfrontací Tekkena 4 s jeho největším (a především jediným vážným) konkurentem na současném herním trhu – s Virtua Fighterem 4. Takže připravte se, prosím – souboj Tekken 4 vs Virtua Fighter 4 právě začíná.

Tekken 4   Tekken 4

Tekken 4   Tekken 4

Grafika

Na první pohled se zdá, že oba konkurenti jsou dosti vyrovnaní. Na jedné straně stojí (alespoň podle mého názoru) o něco hezčí a lépe animované postavy Tekkena. Upřímně řečeno – tak dokonale zvládnuté vlasy, jaké můžete vidět například u Paula nebo Christie, jsem ještě v žádné hře neviděl…  Na druhé straně zase excelují bezesporu propracovanější arény Virtua Fightera (Kdo viděl boje ve vodě v obou hrách, ví, o čem mluvím. A kdo někdy bojoval v zimní aréně, může se nad Tekkenem jen blahosklonně usmívat), proti kterým Tekken může postavit pouze interaktivní věci jako telefonní budky a sochy, které se dají rozbít, a diváky, kteří během boje nadšeně pobíhají kolem vás.

Až dosud jsou obě hry velmi vyrovnané – ale nyní vynáší Tekken svůj největší trumf: animace. Místy možná ne zcela dokonalé, ale rozhodně hezké a dlouhé. A až uvidíte tu Kumovu, pochopíte, o co vás (nás) autoři Virtua Fightera vlastně připravili. Po grafické stránce tedy vítězí Tekken. Sice nijak výrazně, ale přesto –  je to 1:0.

Zvuky

I zde je boj velmi vyrovnaný, ale Tekken má opět o trošku navrch. Zvuků je zde o něco víc než ve Virtua Fighterovi a hlavně znějí o něco realističtěji. A to, jak se mění podle arén a jejich prostředí, jim rozhodně dodává na přitažlivosti. Čili 2:0 pro Tekkena.

Hudba

Virtua Fighter má dobrou hudbu – neruší, nerozptyluje. Tekken ale vede i v tomto případě. 12 skladeb pro jednotlivé arény, každá v jiném stylu, ale všechny přitažlivé, vás přesvědčí o tom, že skóre se na 3:0 změnilo právem.

Tekken 4   Tekken 4

Tekken 4   Tekken 4

Hratelnost

Tak tady už to budu mít o něco těžší. Proto hratelnost rozdělím na několik „podkapitol“. Všechny předchozí položky sice tvoří vnější rámec hry, její skutečné jádro je však skryto právě v hratelnosti. Takže:

Hra jednoho hráče

Zde Tekken nabízí především Story mode. Tak dokonale zvládnutý jako tady jsem jej zatím v žádné bojovce neviděl. Když  si vyberete postavu, jste napřed za pomoci několika kratších textů a vypravěčova hlasu seznámeni s jejím příběhem – co je zač, proč se turnaje účastní, o co jí jde… A když pak dohrajete, následuje opět text, popisující události následující tomuto výkonu – a pak ještě animace, která celé story uzavře. Ale to není vše: některé postavy mají jeden (a výjimečně i dva) poslední souboje přímo v rámci příběhu. Podtrženo a sečteno – v tomto módu se už o moc dál zajít nedá.

Další možností je pak Tekken force. Zajímavý nápad, poprvé presentovaný v Tekkenovi 3, nyní zdokonalený a převedený do plně 3D prostředí. Sice to zní skvěle, ale… No, prostě to tak nějak není ono. Většinu doby se pohybujete (alespoň zčásti) mimo záběr kamery, proti vám chodí pouze dva druhy nepřátel v několika barevných variacích, o jakémkoli příběhu nebo alespoň logickém pozadí si můžeme nechat jen zdát, je poznat, že pohyb postav není udělaný pro takovýto styl prostředí a volnosti… Škoda.

Oba módy ale mají poněkud omezenou životnost, takže nakonec beztak skončíte u klasické Arcade varianty. A ani Time attack, Team battle nebo Survival vás neuspokojí.

Oproti tomu Virtua Fighter nabízí dvě možnosti, které vás přinutí zapomenout na všechny ostatní. Kumite, které proti vám posílá stále silnější a silnější soupeře, průběžně se zlepšující a učící se vaší technice a stylu boje – a A.I. mód, ve kterém máte možnost si sami vychovat dokonalého počítačového protivníka. A než oba tyto módy zvládnete projít až do úplného konce (rozuměj do získání nejvyšší možné hodnosti postavy), uběhnou léta. Vítězem proto vyhlašuji Virtua Fightera – a skóre se snižuje na 3:1.

Hra dvou hráčů

Oproti dokonale vyrovnanému systému postav Virtua Fightera, kdy každý charakter je pro vás rovnocenným soupeřem, trpí Tekken stejným neduhem, který jej provází prakticky už od jeho vzniku – nevyvážeností. Stejně jako u všech předchozích dílů nakonec skončíte u jednoho z (přibližně) pěti charakterů a ty ostatní přenecháte pouze počítači a nováčkům. Ale i přes to je to pořád skvělá zábava. Sice těsně, ale přece 3:2.

Propracovanost bojových systémů

Na první pohled zde jasně vede Tekken se svými 50 – 150 tahy na postavu. Ale pouze na první pohled. Protože i když v něm můžete využívat úkroků k obcházení soupeřů a k uhýbání úderům, i zde máte jistou volnost co se týče kombinování komb a jejich variant, Virtua Fighter se svými protitahy, protiprotitahy, různými útočnými variacemi a podobnými vychytávkami jednoznačně vítězí. Výsledek se proto mění na finální 3:3.

Závěrem této konfrontace tedy nezbývá než napsat, že zatímco Tekken vede spíše po stránce vizuální, Virtua Fighter má zase navrch v hratelnosti. Ovšem ani jedno z obou těchto prvenství není nijak výrazné – čili pokud jste hráli Tekkena 3 nebo Tekken Tag Tornament a líbil se vám, můžete si být jisti, že v Tekkenovi 4 je vše při starém.

Světlé stránky hry
  • vypadá to jako Tekken
  • hraje se to jako Tekken
  • je to Tekken
Temné stránky hry
  • vypadá to jako Tekken
  • hraje se to jako Tekken
  • je to Tekken

Kdybych skončil recenzi předchozí větou, v úvodu zmiňovaní fanové by mě skutečně nejspíše roztrhali. Protože ono tady totiž ledasco nového je – otázkou pouze zůstává, jaký význam pro hru to ve výsledku skutečně má.

Především je to pár nových postav. A zde bych byl sám proti sobě, kdybych nezmínil boxera Foxe, asi nejoriginálnější postavu, jakou jsem za posledních několik let v bojovkách viděl. Fox totiž – jako pravý boxer – neútočí kopy, jen rukama. Tlačítka pro nohy mu slouží jen k úhybům. Samo o sobě to asi nezní nijak zvláštně, ale kdybyste viděli v praxi, jak to vypadá, když se před vašimi ranami naklání hned vpravo, hned zase  dozadu a vy jej vždy o kousek minete… Výsledný efekt je skutečně neuvěřitelně působivý. Bohužel (pro některé bohudík) je to jeden z mála nových charakterů. Většinu postav znáte již z minulých dílů – a to nejen jako charaktery, ale i jejich tahy, které se nijak příliš nezměnily, snad jich jen pár přibylo.

Tekken 4   Tekken 4

Tekken 4   Tekken 4

Další novinkou je možnost uložit si jakoukoli bitku na paměťovou kartu. Sice se jedná o prosté přehrání boje tak, jak jste jej viděli přímo v jeho průběhu (tedy žádné kroužení kamery, přetáčení a pauzování jako u Dead or Alive), ale i tak je to příjemný přínos.

Velkou změnu doznaly arény. Už to nejsou jen jakési malé, kulaté placky s texturou nějakého ohraničení kdesi mimo váš dosah. Nyní jsou to členité, různě „zprohýbané“ plochy, navíc obehnané pevnými stěnami. Nejen, že ve výsledku to vypadá opravdu zajímavě (a členitost terénu je originálním prvkem), ale má to vliv i na samotnou hru. Stojíte-li výš než váš soupeř, může se vám stát, že některé vaše útoky ho prostě minou těsně nad hlavou – a naopak. Stěny pak umožňují různě protahovat komba až takřka donekonečna, takže pokud vás snad k některé z nich soupeř přitlačí, můžete se rozloučit s většinou svého života.

Rozhodujete-li se, jakou bojovku si máte koupit a jste-li fanoušci Tekkena, nemusíte již dále váhat. Pokud jimi ale nejste, počkejte si na to, jak dopadne Soul Calibur 2 a máte-li dostatek trpělivosti, tak ještě do vánoc na Mortal Kombat : Deadly Allience.

Grafika: 9/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Co byste chtěli slyšet? Prostě Tekken.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A