Téma: Duke Nukem Forever - when it's done

Dvanáct let vývoje, pět herních enginů a asi deset milionů dolarů. Všechno tohle spořádal očekávaný Duke Nukem Forever. Více v dnešním tématu.
Seznam kapitol
 1. 1996 – 2000: Quake 2 versus Unreal technologie
 2. 2001 – 2003: druhý restart vývoje, konflikt s Take-Two
 3. 2004 – 2006: Ve znamení Doom 3, MEQON a další renovace
 4. 2007 – 2008: Po dvanácti letech

Uplynulo bezmála dvanáct let od oficiálního ohlášení, mnohé zmínky již dávno zavál čas, jsou nepřesné, nebo přímo smyšlené. Na některé otazníky však bylo odpovězeno teprve nedávno, a z toho všeho bylo třeba vybrat to nejpodstatnější (informací bylo tolik, že by vydaly na knihu, možná více než jednu). Vzal jsem proto zavděk poodhalením událostí, které se děly v útrobách 3D Realms. Ano, mluvím o asi třech velkých restartech a řadě větších i menších pomlkách ve vývoji. Mluvím o konfliktu s Take-Two Interactive, o testování a využití pěti herních enginů, i o odchodu významných osobností z 3D Realms. Opomenuty nicméně nezůstaly ani nové informace o stávající podobě titulu. Pokud hledáte odpověď pouze na ně, naleznete je v preview, které vyšlo současně s tímto tématem.

Začátek historicky nejdelšího vývoje hry

Píše se rok 1996. V temných zákoutích 3D Realms začíná být rušno, zanedlouho totiž spatří světlo světa legenda jménem Duke Nukem 3D. Už v tuto dobu ale kolují za zdmi společnosti první zmínky o Duke Nukem Forever, byť není jisté, zda-li půjde o prostý přídavek k třetímu pokračování, nebo nový díl. Vlastně není jisté nic. Oficiální informace prosakují na povrch až v přibližné polovině roku 1997. Jen málokdo je pamatuje, vždyť herní komunita internetu byla téměř v plenkách. Pamětníci však mohou zavzpomínat na adresu pojmů jako Duke 4, Duke4Ever, Duke Nukem 4ever a dalších zkomolenin, které se po několik následujících let linuly za jeho vývojem. 

dnf1998_01.jpgdnf1998_02.jpg
1998

Informace o očekávaném akčním králi jsou ale do roku 1999 kusé. Zmínka v podobě prvního oficiálního traileru (E3 1998) pomalu upadla v zapomnění. Jisté pouze je, že vývojáři v útrobách 3D Realms pečlivě zkoušeli několik herních enginů, aby následně vybrali ten nejlepší. Oficiálně se mluvilo o Quake 2 enginu, na jehož jádru nemalou část hry doopravdy vybudovali – důkazem jest již zmíněné první video. Na výslunní slávy ovšem Quake 2 své jméno dlouho neudržel. Nabízel sice široké uplatnění, nakonec jej ale porazil Unreal Egine první generace - disponoval prvky, které by se za využití Quake 2 technologie musely pracně vytvořit. Byl zároveň rychlejší a po grafické stránce dokonalejší.

Trailer z roku 1998 (E3 1998)

Jedna z jeho dalších nesporných výhod sahala ke snadné modifikovatelnosti; 3D Realms utvrzovali všechny přihlížející v tom, že do vybraného enginu vpraví řadu svých utilit a nových technologií. Jmenovitě se mělo jednat o - tehdy ojedinělý - systému postav s vlastním skeletem (realistické a nenaskriptované pády mrtvol), mimiku pohybů obličeje a propracovanou technologii Motion Capture (animace postav). Uplynuly však celé tři roky vývoje a Duke Nukem Forever stále trčel v dílnách vývojářů.

Zlí jazykové se už v tehdejší době nebáli odvolávat k  Daikataně. Netušili ovšem, že stojí před špičkou ledovce, a to nejhorší teprve přijde

dnf01.jpg

Lze tedy s největší pravděpodobností předpokládat, že během tohoto období (1997-2000) došlo k vůbec prvnímu ze tří restartů v jeho tvorbě. Přechod mezi Quake 2 enginem a Unreal Enginem sice nebyl drastický, práce však zbrzdil o mnoho měsíců. Slova jako „další testování enginů“ proto nezněla na prahu tisíciletí zrovna nejvěrohodněji. A na radosti skalním příznivcům Dukeho nepřidal ani oficiální žebříček chystaných titulů od Infogrames, kde Duke Nukem Forever okupoval poslední příčku, tedy léto 2001. Zlí jazykové se už v tehdejší době nebáli odvolávat k Daikataně. Netušili ovšem, že stojí před špičkou ledovce, a to nejhorší teprve přijde.

Aby ale v 3D Realms spasili své duše před krvežíznivými hráči, malými doušky pouštěli na světlo světa informace o příběhové složce. Ta se měla točit kolem obávaného kybernetického doktora Protona, jemuž se podařilo odcizit prostředky ke kontaktování mimozemských civilizací. A samozřejmě neměla chybět Oblast 51, která především v devadesátých letech tvořila kýč filmového průmyslu (vzpomeňme například na rok 1995, kdy se do kin dostal snímek Den nezávislosti... a nejen on). V každém případě se zápletka zaobírala prostou snahou o ovládnutí světa šíleným vědátorem, a současně kopírovala linie tehdy nadmíru populární „UFO“ tématiky. 

dnf2001-02.jpg
2001

Velkou roli ve hře si zároveň měly odbýt další dva ústřední představitelé. Bombshell, jakožto sličná dívčina, jejíž duši měl Duke spasit průběhem putování v Las Vegas, a v neposlední řadě Gus - prostá mula plnící roli neotřelého dopravního prostředku. Duke Nukem Forever si ovšem v rukávě ponechal daleko více es. Vedle Guse se nedočkaví hráči podivovali nad motocyklem, lodí, důlním vozíkem á la Indiana Jones a speciálním vznášedlem. V ústraní nezůstala ani řada strhujících skriptovaných sekvencí a slibována velká míra destruktivity (byť rovněž skriptovaná). 

Související články
 1. Rok 2007 - herní zúčtování
 2. Profil vývojáře: 3D Realms Entertainment – zbožňovaní i odsuzovaní veteráni herního průmyslu
 3. UPDATE: Teaser Duke Nukem Forever dnes
 4. Pracuje se na Duke Nukem Forever dnem i nocí?
 5. Duke Nukem: Forever se začíná probouzet
 6. Herní Blesk – věčný Duke nebude nikdy
 7. Objednávejte Duke Nukem Forever!
 8. Preview: Duke Nukem Forever – že bychom se přece dočkali?
 9. Fyzika lepší jak v Half-Life 2 - o Duke Nukem Forever a nejen o něm
 10. Duke Nukem 3D Source zrušeno!
 11. Duke Nukem Forever s enginem od Meqonu
 12. Muzeum: Duke Nukem 3D – hora svalů, která se zapsala do historie
 13. Duke Nukem Forever nejdříve v roce 2005?
 14. Duke Nukem: Manhattan Project - demo & patch
 15. Recenze: Duke Nukem - Manhattan Project aneb Ještě chvilku strpení s Duke3D
 16. Duke je zpět!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace