Téma: Revoluční hry 4. díl – prokleté domy a neklidní duchové

Pojďte, pane, budeme si hrát! A na co? No, třeba na osamělé dobrodruhy. A jak se to hraje? Potichu a vyděšeně, pane.
Seznam kapitol
  1. Děsivé tak, že ztuhne i morek v kostech
  2. Sám doma a v temnotě

Hned na úvod článku bych se chtěl omluvit za to, že se tento díl seriálu neobjevil již minulý týden. Člověk míní a okolnosti mění, stejně jako si předvánoční stres a hromada nakupené práce vybírají svou daň. A protože jsou Vánoce svátky klidu a míru, nemůžu mluvit o ničem jiném, než o hororových hrách – bez trochy strachu, pocitu samoty a podivně praskajících prken na půdě se totiž dle některých herních designérů ani nedá žít.

Revoluční hry 1.díl - když se psaly dějiny

Revoluční hry 2.díl - konzole a pop-ikony

Revoluční hry 3.díl - přerostlé opice a kníratí instalatéři

Revoluční hry 4.díl - prokleté domy a neklidní duchové

Revoluční hry 5 díl - poletování vesmírem

Jako první se svou trochou do hrůzu nahánějícího mlýna přišel James Andreasen, když stvořil hru s všeříkajícím názvem Haunted House. Hlavní hrdina, tentokrát symbolizován pouze párem očí, je uzavřený ve strašidelném domě, kde se snaží najít tři kusy posvátné urny a následně s ní hrdinsky dojít do bazaru. Jeho úmysl je však mařen čtyřmi nepřáteli – hejnem netopýrů, děsivým duchem, tarantulí a hlavně tmou.

revolucnihry4_art1.jpg

Absence světla hraje v tomto titulu asi největší roli, kterou kdy hrála ve videohře. V pozdějších úrovních jste totiž ponecháni v naprosté temnotě a jedinou možností, jak se v domě zorientovat, je škrtnout si zápalku.

Závan větru, jenž sfoukne malý a mihotavý plamínek naděje


To, že síra na kusu dřívka velmi rychle dohoří, snad nemusím ani zmiňovat, stejně jako si jistě dovedete představit závan větru, jenž sfoukne malý a mihotavý plamínek naděje. Když se potom ocitnete v absolutní tmě, budete mít strach i ze zelených netopýrů a pixelovatých tarantulí.

Objev jemného drnkání na nervy

Není však jen tma, co se třpytí. Atmosféra ve hrách a nejspíše i v životě by byla poloviční, kdybychom byli ochuzeni o další ze základních smyslů – o sluch. Za vynálezce hororového zvuku jdou označit právě autoři Haunted House. Neoficiální historka vypráví, jak se při vývoji často stávalo, že hra padala a nikdo si tak chvílemi nemohl být stoprocentně jistý, zda hraje, nebo jen mlátí do odpojeného gamepadu. Na pomoc si tak autoři povolali zvukaře a místo několika samplů, jak bylo tehdy zvykem, jich vymysleli celou plejádu.

revolucnihry4_01.jpgrevolucnihry4_02.jpg

Opuštěným a strašidelným domem se tak prohání vítr, parkety vržou pod vašimi kroky, stejně jako pod vahou těla hlavního hrdiny úpí schody. A když se dobře zaposloucháte, zaslechnete zvuk hromu, jež naznačuje, za jak vhodného počasí se dobrodruh do domu vydal.

Parkety vržou pod vašimi kroky, stejně jako pod vahou těla hlavního hrdiny úpí schody

Jak můžete vidět, už zde jsou patrné hlavní prvky žánru, který je dnes nejlépe reprezentován sérií Silent Hill. Než ale k této hře, již snad každý zná, dostanu, musím popsat ještě pár řádků pomyslného internetového papíru.

revolucnihry4_art2.jpg

Jakkoliv byly první krůčky již učiněny, mezi největší průkopníky řadí odborná literatura hru s názvem Sweet Home. Jak by se dle zavádějícího názvu mohlo zdát, nejedná se o titul, který by pokrýval návrat vojáka do normální společnosti, ani o hříčku, která se snažila přiživit na úspěšném americkém filmu Home Alone (Sám doma.) Je ovšem fakt, že kinematografie má na této hře lví podíl – jejími vývojáři jsou známí pánové z firmy Capcom a také vybraní herci a členové štábu, jež stojí za stejnojmenným japonským hororem.

Lekání se vlastního stínu

A o co že vlastně šlo? O strašidelné RPG, v němž jste pomalu odhalovali strašlivá tajemství, které skrýval dům paní jménem Mamiya Ichirou, umělkyně, jež se po smrti svého syna zbláznila. Místo toho, aby se potácela po vypolstrované cele a topila se v moři slz, je žena posedlá touhou posílat svému potomkovi na onen svět kamarády. Což dělá tak, že unese libovolného desetiletého chlapce a šoupne ho do pece, kam nešťastnou náhodou spadl i její syn.

revolucnihry4_03.png revolucnihry4_04.png

Hlavní hrdinové však překvapivě nejdou od počátku páchat dobro, ale pouze natočit reportáž o výjimečné umělkyni, jakou paní Mamiya bezesporu byla. Když však za pěticí hrdinů zapadnou dveře, nezbývá jim nic jiného, než přijít celé záhadě na kloub a prozkoumat množství odkazů, ukrytých ve zvláštních freskách. Ptáte se, co je na hře tak revolučního? Zaprvé jako jedno z mála RPG nedovoluje oživit zemřelou postavu z party, zadruhé jako jedna z prvních her klade důraz na odlišné schopnosti jednotlivých charakterů.

Je trošku smutné, že v poslední době se ve velkých hrách tento  prvek příliš často nevyskytuje, nebo není aspoň příliš silný, a když se na něj někdo pokusí klást důraz, povětšinou to dopadne špatně. Ostatně hry jako je třeba druhý díl Obscure jsou toho důkazem. 

Související články
  1. Téma: Revoluční hry 3. díl – Přerostlé opice a kníratí instalatéři
  2. Téma: Revoluční hry 2. díl – konzole a pop ikony
  3. Téma: Revoluční hry – když se psaly dějiny

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A