Téma: Revoluční hry 5. díl – poletování vesmírem

Naložte vesmírnou kocábku nelegálním zbožím a vyhněte se zlovolnému Impériu. Nebo se přidejte do jeho služeb.
Kapitoly článku

Elite však nebylo jen o obchodování a pendlování po vesmírných stanicích – člověk si mohl dělat, co uznal za vhodné a pokud jste si troufli na to pašovat, měli jste v kapse hned o pár stovek kreditů navíc. Jediný problém spočíval v tom, že policisté vás většinou jako na schvál skenovali ve chvíli, kdy nákladový prostor přetékal nelegálními drogami a porno časopisy. Ale takový už život v temném a nehostinném vesmíru je a když nemáte zapnutý interkom, můžete si dokonce i pořádně od plic zanadávat – nikdo vás v něm totiž neuslyší křičet.

revolucnihry_05.png revolucnihry5_06.jpg

revolucnihry5_art3.jpgPoprvé v historii her se také dálo nakupovat a vylepšovat veškeré vybavení, stejně jako propátrat osm galaxií, přičemž každá obsahovala 256 planet. Vzhledem k tehdejším osmibitovým počítačům je to skutečně neuvěřitelná rozloha a programátoři dodnes před autory chodí v hlubokém předklonu. O tom, jak neskutečně dobře se hra prodávala stačí prodejní výsledky z původní platformy BBC Micro. Kopií hry se prodalo 150 000, což je stejná hodnota, jaký je odhadovaný prodej těchto konzolí.

Když nemáte zapnutý interkom, můžete si dokonce i pořádně od plic zanadávat – ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet
 

O popularitě pak svědčí spousta různých portů, stejně jako další dva díly, s dodnes připravovaným dílem čtvrtým. Jeho vývoj údajně započal již na přelomu tisíciletí, ale ze hry stále nikdo neviděl ani obrázek, přičemž autoři tvrdí, že vydávat se bude „When it’s ready.” Nepřipomíná vám to jistého nejmenovaného blonďatého svalovce? Ke vší cti je ale nutno říct, že Elite slouží jako inspirace a odrazový můstek pro hry jako je X, EVE Online, Wing Commander, Freelancer a spousta dalších vesmírných simulátorů. Myslím, že na její tvůrce se tak i přes devět let vyvíjené MMORPG nemůže nikdo zlobit.

X-Wing vs. TIE Fighter – je libo Impérium, nebo rebelskou špínu?

Hned na úvod chci jen upozornit, že vím, že historicky se celá série nazývá X-Wing a začíná právě tímto dílem, ale jelikož se chci bavit o hrách jako o celku, dovolte mi, prosím, menší lítání od strany ke straně a od Impéria k Rebelům. Celý princip hry by se dal popsat jako série misí protkaných zajímavým příběhem, odehrávajícím se v průběhu Hvězdných válek, kdy má hráč za úkol téměř vše, co se dá ve vesmíru dělat. Narozdíl od Elite sice nemůžete obchodovat a pašovat, stejně jako nemůžete objevovat vzdálené galaxie, ale přesto si užijete kopec zábavy.

revolucnihry4_art4.jpg

Ať už se totiž ponoříte do obrany důležitých lodí, či se budete věnovat jen klasickým dog-fightům, vždycky se budete výborně bavit. Ať už díky velice precizně zvládnutému modelu vesmírné střílečky, distribuci energie ze štítů do motorů a do zbraní (kdy je správné nastavení pro každou situaci naprosto klíčové) anebo se budete prostě jen blaženě tetelit z toho, že bojujete po boku samotného Lorda Velké Helmy, občas slangově označovaného jako Darth Vader.

revolucnihry5_07.png revolucnihry5_08.jpg

Dodnes si pamatuji, jak jsem se kvůli všem těmto prvkům blaženě tetelil za joystickem a snad poprvé za svou videoherní kariéru jsem se zaposlouchal do jiného ozvučení, než do PC Speakeru. Atmosféra byla zkrátka parádní a žádného fanouška ani nefanouška nenechal tento titul chladným – něco tak geniálního se totiž hledalo těžko. Když se k tomu všemu přidala ještě možnost získat medaile a vyslyšet osobní pochvalu od Palpatina, bylo opravdu těžké odolat. A není snad nutno dodávat, že Starlancer, FreeSpace a další tituly se inspirovaly právě v této sérii.

Zacinkal lightsaber a imperiálních plků je konec

A právě Hvězdnými válkami se s vámi pro dnešek rozloučím, protože si myslím, že už toho bylo pro jeden den dost – nebojte se však i příště vás zavedu do světa přístrojů, které jsou už většinou v křemíkovém nebi. Na co se tak můžete těšit? Na pohled na scrollovací mlátičky a střílečky, kde všechno hezky vybuchovalo a lidé se rozprskávali v obláčcích krve. Těším se na vás a doufám, že zachováte této sérii článků svou neutuchající přízeň. Každé přečtení článku je totiž tou nejlepší odměnou, jakou si publicista může přát.

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , ,