Téma: WiiWare – víc zábavy

Místo, kde každý může naplno ukázat svoji nápaditost, kreativitu a talent. To je WiiWare pro vývojáře. Místo, kde najdete originální, zábavné a hlavně levné hry. To je WiiWare pro hráče.
Téma: WiiWare – víc zábavy

Konečně se přidal i třetí do party. Nintendo přesně před týdnem spustilo novou službu na nazvanou WiiWare a přidalo se tak po bok svým konkurentům v podobě Xbox Live Arcade a Playstation Network. O co vlastně jde? Ve zkratce o možnost si stahovat (a pochopitelně kupovat) menší originální hry. Menší co do velikosti, ale rozhodně ne do zábavy. Na rozdíl od služby Virtual Console se nejedná o porty osvědčených her ze starých konzolí, ale tituly přímo vytvořené pro Nintendo Wii a jeho možnosti – v čele s pohybovým ovládáním pomocí Wii-mote.

Hry pro WiiWare najdete pochopitelně na Wii Shop Channelu, kde hned vedle Virtual Console přibyla krásná nová ikona. Každá z her si ukousne slušnou část Wii Points, od 500 bodů výše, přičemž aktuálně nejdražší hra – Final Fantasy od Square Enix – stojí 1500 bodů (zhruba 400 Kč), což už je na stahovatelnou hříčku slušná částka. Otázka, zda to není moc, závisí na úhlu pohledu, více však zamrzí nemožnost si hru před koupí vyzkoušet, jako to nabízí konkurenční XBLA.

Otazníky visí i nad místem, každá z her si pro sebe zabere pěkných pár bloků z celkově malé vnitřní paměti Wii. Pro příklad, už zmiňovaná FF zabírá 287 bloků, bez dalších kanálů a uložených pozic z her disponuje Wii 2163 bloky. Výsledek si každý určitě spočítá sám. Hry lze sice kopírovat na SD karty, ale už ne z nich hrát. V současné době s omezenou nabídkou her to nepředstavuje problém, ale za pár měsíců by mohl nastat. Zvlášť, když Nintendo nedává na WiiWare hry žádné velikostní omezení.

WiiWare má představovat ideální nástroj pro malé nezávislé tvůrce, kteří mají nápady, ale nemohou si dovolit je dotáhnout do podoby plnohodnotné hry distribuované v obchodech. Dle evropského marketingového šéfa Nintenda, Laurenta Fischera, nebude docházet k žádnému schvalování obsahu her, pokud tedy projdou technickým schválením a získají věkový rating, může na na Wii Ware objevit takřka cokoliv. Což pochopitelně přináší jak nadšení z obrovského prostoru pro kreativitu a nevšední nápady, tak obavy z přívalu nekvalitního herního odpadu.

Uvidíme, jak se v průběhu následujících měsíců nová služba vyprofiluje. Úvodní nabídka her zatím příliš prostoru malým neznámým tvůrčím týmům nedala, většinu her mají pod křídly velké značky jako Square Enix, Nintendo, Hudson či třeba Gameloft. A s příslibem vlastní nadílky se už ozvaly i jména jako Capcom, Konami nebo Telltale Games.  Což ovšem rozhodně neznamená nic špatného, jak se ostatně můžete přesvědčit z následujícího přiblížení šesti úvodních her. S hrami pro WiiWare se budete setkávat na Doupěti rozhodně i dál, už teď připravujeme podrobnější recenze na tituly, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Co najdete na WiiWare?

Dr. Mario & Germ Buster

Žánr: logická
Výrobce: Nintendo
Cena: 1000 Wii Points (asi 260 Kč)

Předělávka nestárnoucí klasiky do nového, líbivějšího kabátku. Dr. Mario je variace na Tetris, ve které skládáním pilulí stejných barev zabíjíte bacily. Hru lze ovládat pomocí horizontálně otočeného Wii-mote či Classic ovladačem, nic překvapivého. To už však neplatí pro možnost hrát online a hlavně o variace jménem Germ Buster, jenž sice v zásadě nabízí stejné principy jako Dr. Mario, ale pilulky štosujete do lékovky pomocí pohybu Wii-mote. Připočtěte si roztomilé animace vašich Mii, jak prohánějí bacily, a máte pár důvodů, proč si klasiku znovu stáhnout.

  

Final Fantasy Crystal Chronicles: My Life as a King

Žánr: strategie
Výrobce: Square Enix
Cena: 1500 Wii Points (asi 400 Kč)

Čekali jste tradiční japonské RPG, které už pěkných pár let značka Square Enix představuje? To jste tedy pěkně vedle. My Life as a King je totiž netradiční mix strategického budování města lehce ve stylu velmi zjednodušeného Sim City, okořeněného klasickým pleněním dungeonů, kterých se však osobně vůbec nezúčastňujete! Místo toho v roli malého krále pomocí magické síly budujete svoje království, přemýšlíte, kam dáte kovárnu a kam nálevnu, klábosíte se svými poddanými, najímáte nové hrdiny a také je posíláte do podzemních kobek a na podobná místa sbírat poklady, krystaly nutné na další stavbu budov, či zabíjet bossy a provádět všechny ty klasické dobrodružné věci. Přičtěte si výbornou a stylovou grafiku ve stylu Crystal Chronicles a vykrystalizuje před vámi hra, která by vám neměla uniknout.

  

LostWinds

Žánr: logická plošinovka
Výrobce: Frontier
Cena: 1000 Wii Points (asi 260 Kč)

Velmi roztomilá a nápaditá hříčka, ve které malému chlapci pomáháte silou větru překonat nástrahy v boji s prastarým zlem. LostWinds je vlastně mixem tradiční plošinovky s logickými hádankami. Hlavního hrdinu provádíte skrz nádherně barevnou krajinu i potemnělé kobky a hledáte nové síly pro vašeho pomocníka, ducha větru. Ten prostřednictvím pohybů Wii-mote dokáže pravé divy, třeba poryvem větru vynést hrdinu na jinak nedostupné místo, či mu naopak zabránit v hrozivém pádu z velkých výšek. Pomocí větru lze rozprašovat vodu i rozfoukávat oheň a provádět spoustu podobných zábavných věcí. Kouzelné grafické ztvárnění už jen podtrhuje celkové kvality. Jen škoda velmi krátké hrací doby.

  

Star Soldier R

Žánr: střílečka
Výrobce: Hudson
Cena: 800 Wii Points (asi 200 Kč)

Zástupce tradičních vertikálních stříleček. Raketka ve Star Soldier se od ostatních v podobných hrách liší v možnosti kdykoliv změnit na jeden z rychlostních stupňů. Překvapí i absence obvyklých úrovní, zde se hraje na dvou a pětiminutové time attacky, ve kterých musíte nasyslit co nejvíce bodů. A to je zároveň největší slabina hry, pokud vás nebaví neustále překonávat svoje výsledky, moc zábavy si neužijete. Víc úrovní by rozhodně prospělo. Takhle i přes velmi slušnou vizuální podobu se nejedná o dílko, které by zaujalo každého. Škoda.

  

Toki Tori

Žánr: logická
Výrobce: Two Tribes
Cena: 900 Wii Points (asi 230 Kč)

Logická hříčka trochu mixující Lemmings a Lost Vikings. Ve více než 70 úrovních musíte pomoci žlutému kuřeti Toki Tori posbírat ztracená vajíčka. K pohybu po úrovni stačí ukázat Wii-motem a kuře se tam dopraví, pouze na místech blokovaných nějakou překážkou musíte zapojit mozek a některou z omezeného počtu pomůcek, co máte u sebe. Křivka obtížnosti je příjemně plynulá, kdy počáteční úrovně zvládne doslova každý, ale s postupem času začne řádně přituhovat. Každé nerozvážné použití některého z podivných předmětů jako most, duch či vysavač na slimáky může představovat bránu vstříc nenáviděnému tlačítku replay level. Mimochodem, pomocí druhého Wii-mote můžete kreslit na obrazovku rady spoluhráči, takže nechybí ani určitá forma zjednodušeného multiplayeru.

  

TV Show King

Žánr: vědomostní kvíz
Výrobce: Gameloft
Cena: 1000 Wii Points (asi 260 Kč)

Televizní kvízová soutěž ne nepodobná konkurenčním Buzz! a Scene It?! Dle tvůrců je ve hře více než 3000 otázek rozdělených do několika různých kategorií. Kdo jako první vybere tu správnou několika možných odpovědí, získává body, kdo jich má na konci hry nejvíce, vyhrál. Prosté. TV Show King nabízí možnost využít Mii postavičky jako soutěžící a má v rukávu pár zajímavých triků s Wii-motem. Ideální zábava na party pro všechny anglicky znalé hráče. Konkurence sice možná nabízí více kategorií a možností, ovšem stojí také několikanásobně víc.

  

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 215 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A