Téma: Xbox 360 - oficiálně v ČR

Válka next-gen konzolí má zatím jediného vítěze – Xbox 360. Právě mašinka od Microsoftu se totiž jako jediná z velké trojice už přes rok prodává. A od zítra oficiálně vstoupí i na náš trh. Co od toho očekávat? Má smysl investovat do nové platformy? Nejen to se dočtete v našem velkém tématickém článku.
Téma: Xbox 360 - oficiálně v ČR
Seznam kapitol
  1. Xbox 360 v kostce
  2. Výběr nejlepších vydanách i připravovaných her
  3. Názory redakce na Xbox 360

S články věnujícím se konzoli Xbox 360 a jejím hrám se setkáváte na Doupěti už drahnou dobu. Od prvního oznámení v podobě Xbox 360 – vše, co jste kdy chtěli vědět, a báli se zeptat, přes velký seznam připravovaných her, či naše první dojmy z redakčního testování tohoto zázraku od Microsoftu, po celou řádku recenzí na jednotlivé tituly. Proto tady dnes nebudu mlátit zbytečně prázdnou slámu a pro případné technické detaily vám doporučím nastudovat zmiňované odkazy. Dnes si vše podstatné shrneme, podíváme se, co se za ten rok změnilo a nastíníme několik možných důvodů, proč by mělo smysl rozbít prasátko a utíkat do obchodu si koupit novou zábavnou škatulku pod televizi.

Xbox 360 od kolébky po současnost

Microsoft vstoupil velmi slušně na půdu herní konzolové zábavy se svým Xboxem, který  slavil úspěchy hlavně v Evropě a Severní Americe, ovšem ostudně propadl v zemi vycházejícího slunce. S blížící se nutností nástupu nové konzole nehodlal nechat nic náhodě a díky velmi silné finanční základně softwarového giganta se opřel do všeho s razancí sobě vlastní. Ostatně stačí si vzít oficiální představení konzole Xbox 360, které proběhlo na hudební stanici MTV. A reklamní kampaň je stále velmi silná, o čemž se mám pocit budeme moci v následujících dnech přesvědčit sami.

  
Vypadá elegantně, o tom snad není pochyb

Xbox 360, jak to u nových přístrojů bývá, provázely porodní bolesti. Ať už se jedná o malé fiasko v podobě E3 2005, kde všechny prezentace her této chystané konzole běžely na počítačích Apple, či nenaplněný velkolepý celosvětový lunch, kdy Microsoft sliboval v rozmezí tří měsíců prodat tři miliony konzolí. Nestalo se tak, díky problémům ve výrobě se na trh dostal menší počet přístrojů a hlavně v Severní Americe se stály dlouhé fronty před obchody a šmelináři pokoutně vydělávali velké peníze prodejem Xboxů 360 za přemrštěné ceny na eBayi. Trochu rozpačitě proti tomu zní zprávy o katastrofálním launchi v Japonsku, kde zůstávaly konzole bez zájmu na skladech. Jednu dobu se dokonce stařičký GBA prodával lépe, než konzole nové generace od Microsoftu. Dnes už je situace o něco lepší, ale stále se prodejům PS2 či PSP zdaleka nevyrovná, o NDS nemluvě. Co se týče dostupnosti v ostatních zemích, letos na Vánoce bude dle představitelů Microsoftu konzolí dostatek, o čemž se ani nemůže zdát konkurenční Sony, která nabídne nuzných 400 000 kusů PS3 pro Američany, směšných 80 000 kusů v Japonsku a Evropa si pro jistotu počká až do března příštího roku.

  
Poprvé naživo v Lipsku 2005

Brzy po launchi Xboxu 360 se strhla i debata o výrobních vadách, po internetu kolovaly fotky a videa konzolí mrznoucích při hraní her. Mluvilo se o zapomenutých fóliích na chladičích, ale ukázalo se, že určitá část hráčů nechávala přístroje na nedostatečně větraných místech. Microsoft ovšem nedávno přiznal určitou poruchovost přístrojů a nabízí všem majitelům prvních kusů opravy a výměnu zdarma. Dalším často zmiňovaným tématem kolem Xboxu 360 se stala mechanika. Původně se zdálo, že Microsoft půjde proti Sony a nabídne v jejich přístroji konkurenční HD-DVD. Což se nepotvrdilo, zůstala běžná DVD mechanika. Přičemž na letošní herní výstavě v Lipsku byla předvedena externí HD-DVD mechanika, jež má sloužit pouze k přehrávání filmů tohoto formátu. Ke hraní nebude nutná.

Co nabízí Xbox 360?

Xbox 360 je v hlavní řade herní konzolí, na to nezapomínejte. Nabízí sice spoustu dalších multimediálních využití, jako přehrávání hudby, ať už na CD či v podobě MP3, zvládne pouštět filmy či prohlížet fotografie, ale počítač na práci vám v současné podobě nenahradí. Ale s velkou elegancí nahradí ryze herní PC. Nabízí nekompromisní výkon, který má pevné základy na procesoru se třemi jádry, každé taktované na frekvenci 3,2 GHz a grafickému čipu od ATI s kódovým jménem Xenos. Hlavní výhodou je ale samotná architektura konzolí, která je tvořena ryze pro co nejvyšší výkon a rozhodně předčí PC s papírově shodnými parametry. Pokrok jde stále kupředu, a tak je rozhodně jisté, že budoucí PC sestavy předčí výkonově konzole, jako to ostatně už provedla PC s konzolemi současné generace (PS2, Xbox, GC). Ovšem vše je otázkou perspektivy, v době startu tak výkonné PC rozhodně není běžné k dispozici, později sice ano, ale stále jeho pořizovací cena bude několikanásobně vyšší, než konzole.

   
Některé z volitelných příslušenství

Určitou otázkou je cena televize, která v případě HD Ready přístroje, jenž maximálně využije grafického potenciálu Xboxu 360, je stále poměrně vysoká. Ovšem stále se nabízí možnost pořídit si separátně prodávaný VGA kabel a připojit si konzoli k libovolnému monitoru. Sice se to dá brat za určitý kompromis, protože rozdíl při hraní z pohodlného křesla před obrazovkou s úhlopříčkou nad padesát palců je diametrálně odlišný oproti zírání do devatenácti palcového monitoru.

  
Fotky z vítání Xboxu 360 v austrálii

Velkou výhodou, proč si Xbox 360 (případně jinou konzoli)  pořídit, že maximální uživatelská přívětivost. Žádné zbytečně dlouhé nabíhání operačního systému, nulová potřeba cokoliv instalovat, vepisovat licenční čísla, restartovat, odstraňovat vypalovací programy kvůli protipirátským ochranám. Stačí popadnout do rukou ovladač, strčit DVD do mechaniky a do pár vteřin hrajete. Což je sice totálně proti mysli všem technickým typům, kteří milují hraní si různými editory, modifikacemi a podobnými záležitostmi, které na konzolích ve valné většině chybí. Ale mám pocit, že málokdo má po celém dnu energii se otravovat s kdejakým problémem.

Uživatelská přívětivost se týká i online služby Xbox Live. Připojení absolutně intuitivní, herní videa, dema, filmové trailery a všechen stahovatelný obsah najdete přehledně srovnaný na jenom místě. Stačí si jen vybrat a dát stahovat. Připojit se do hry je okamžik několika zmáčknutí tlačítka, nechybí hlasová komunikace, možnost najít si kamarády a bavit se s nimi, různé žebříčky, online ligy, turnaje o ceny a další. Ovšem je tu zásadní nevýhoda v podobě nutnosti pravidelného poplatku. Základní věci jako stahování dem a videí není nutné platit, pro pokročilejší funkce, jako právě už online hra, se odlehčení peněženky nevyhnete. Navíc v základu můžete zapomenout i na obyčejné surfování po webových stránkách.

  
Gears of War * PGR 3 * Ghost Recon: Advance Warfighter 

Ovšem zcela zásadním prvkem jsou hry. Microsoft svoji konzoli z pochopitelných důvodů upřednostňuje, přeci jen do ní musel nasypat spoustu peněz. Většina nejnovějších hitů tak vychází buď s časovou nebo totální exkluzivitou. Stačí zmínit třeba nový Splinter Cell, či Gears of War, v budoucnu GTA, Assasin’s Creed a další  Další část her je na Xboxu 360 evidentně lépe zpracovaná, platí to aktuálně o nových ročnících sportů  jako třeba NHL či FIFA, kde PC verze se dají považovat za pouhé datadisky a všechny změny a vylepšení zůstaly na Xboxu. Nedostatkem je absence určitého žánru, jako třeba RTS. Ale i v tomto ohledu najdete výjimky, třeba Battle for Middleearth 2. V následující kapitole jsme pro vás připravili výběr těch nejlepších a nejzajímavějších her, které si můžete potenciálně koupit s novým Xboxem, další část se věnuje slibným hrám dorazivším do Vánoc.

Xbox 360 se od zítřka 3. listopadu dostává oficiálně na trh. S tím souvisí i spousta pozitiv, jako je lokalizace prostředí služby Xbox Live, lokalizace vybraných her a další výhody oficiální podpory. Doporučená cena zní 8 999 Kč pro „Core“ verzi, 11 990 Kč v „Premium“ verzi. Ta naproti základní přináší bezdrátový ovladač, 20 GB HDD, ethernet kabel, headset, HD AV kabel a Xbox Live Silver  konto (neplacené). Teď už závisí jen na vás, zda svoje úspory investujete do konzole od Microsoft, počkáte něco přes měsíc na inovativní Wii od Nintenda, či skoro půl roku na hardwarově vyspělejší PS3 z režie Sony. Nebo zůstanete u současné platformy? Volba je na vás.

V další kapitole najdete výběr nejlepších vydaných a potencionálně špičkových her pro Xbox 360.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |