TENIS aneb trocha nostalgie nikoho nezabije

Když jsme otevírali rubriku Plné hry, netušili jsme, jaký ohlas bude rubrika mít. Jak nás později skutečnost přesvědčila, ohlasy byly značné, což jen prohloubilo naši vůli při práci na Doupěti. Že se ale na naše počínání začnou ozývat čeští tvůrci her, to jsme nečekali. A přeci se stalo - zde je první vlaštovka.
TENIS aneb trocha nostalgie nikoho nezabije
Přiznám se rovnou, sporty na počítači nemám rád, snaha o co nejrealističtější zpracování mi nějak nesedí, NHL nehraju, FIFA mi připadá nudná (u Sensible Socceru se bavím mnohem víc) a dokonce ani neznám nazpaměť všechny basketbalové teamy USA. V předtuše hrůzy ze sportovní hry a navíc ještě tenisu jsem chmurně očekával nějakou vektorovou příšernost... ale, naštěstí to s tím sportem nebude tak horké (zaplaťpánbůh!).

Prvním mým pocitem z Tenisu je hluboká nostalgie (nepochybuji, že mladší recenzent by dal průchod svému znechucení), totiž... dávno, předávno, když v naší republice byl kmen Komančů na vrcholu moci, zde v podstatě kromě několika pašovaných handheld konzolí (typu "stopařka" nebo "závodky") a několika her od našich východních bratrů (ano, jistě, všichni smažili "vajca", případně "chobotku") nebylo NIC. Jakožto dítka školou povinná jsme samozřejmě neměli tuny dvoukorun do pouťových automatů, které navíc přijížděly jen jednou v roce, prostě... moje hráčské já, ač teprve ve vývoji, málem zahynulo na úbytě...

Ale jak už to tak bývá, stal se zázrak, otec jednoho kamaráda (tirák tuším) přinesl svému dítku takovou nevzhlednou krabici, asi 15x40cm na které se s pomocí dvou potenciometrů daly hrát hry se vzletnými názvy "Tennis, Hockey, Football" a ještě něco, na co si už nevzpomínám, ale to je teď jedno. Banda malých parchantů se nakvartýrovala k onomu kamarádovi a ve dne v noci jsme za nešťastných pohledů rodičů sváděli tuhé boje našich neporazitelných super teamů. Nikomu z nás nevadilo, že hra je tvořena několika čárkami a poletující tečkou. Tak uplynul nějaký čas...

Dnes máte možnost si zkusit Tenis od seňora Luďka Černého, a nutno říct, že MNĚ se líbí už z principu (To jako ten Tenis! žádné dvojsmysly a pomluvy =)!!! . Nepochybuji že se najde spousta hráčů (např. Diabla II), kterým bude připadat Tenis úchylný, ale, mezi námi, nevšímejte si jich. Když někdo přijde k počítači ve věku, kdy nejhorší grafika je 800x600 v high-coloru, tak si k této hře těžko vypěstuje vztah.

Tenis byl (tuším) dokonce prvním úspěšně komerčně prodávaným herním automatem (tj. okamžitě vznikla spousta napodobenin), je to tedy PRVNÍ HRA vůbec! Jmenoval se tehdy PONG a ve své době se moc líbil.

Určitě si pamatujete takovou starší hru pod DOS, jmenovala se volejbal (Arcade Volleyball – pozn. šéfredaktora pamětníka ;)) nebo tak nějak a dva panáčci si tam pinkali přes síť, přestože chodil v CGA a v mizerném rozlišení, propracoval se do mnoha škol a kanceláří. Lidi jej prostě hráli. A přesně pro ně je Tenis.

Ještě než začneme s hlavním líčením, musím varovat všechny příznivce opravdového tenisu, že zde jde v podstatě o remake PONGu v té nejklasičtější podobě, tj. pochybuji, že fanda tenisu ocení, že na místě, kde by měla běhat jeho oblíbená tenisová superstar,

jezdí malá čárka.

Takže co nám Tenis vlastně nabízí? Máme tu klasické volby co se počtu hráčů týče (počítač - člověk (lze zvolit stranu), člověk - člověk a dokonce se můžete dívat na zápas počítač-počítač), dále nastavení obtížnosti, při které se mění rychlost míčku... a to je vše. Hraje se klasicky podle tenisových (mírně upravených) pravidel.

O hře samotné lze napsat jedinou větu a to tuto: Cílem je odpálit míček na druhou stranu a nepustit jej za sebe, k čemuž Vám dopomáhej (nikoliv pánbůh, ale…) pálka. Myslím, že i po jednom mrknutí na obrázek si každý hráč udělá jasno, jestli je Tenis pro něj (ehm… s obrázky je to horší – nepodařilo se žádné sehnat ani přes autora, takže budete muset věřit slovům recenzenta nebo si Tenis jednoduše stáhnout a zkusit).

Samozřejmě, podle mého názoru by neškodilo Tenis ještě trošku vylepšit, pokud šlo autorovi o remake, je tu, ale pokud by jej ještě prohloubil, bude to super! No a co mi chybí? Tak třeba více ploch kde můžete hrát (stačil by barevný odstín, antuka do červena, namodralý beton atd.), dále třeba zparodované nynější "cups"; vadí mi, že zde příliš striktně platí ono známé "úhel dopadu rovná se úhlu odrazu". Škoda, kdyby šly vracet přihrávky stejným směrem, bylo by to plus. Taky čtyřhra by byla zajímavá, nějaké drobnosti jako statistika hráče (vítězství, prohry, turnaje atd.) a jiná oživení.

Ale celkově vzato kolem a kolem, Tenis není špatný remake a je evidentně stavěný pro dva hráče. Užijete si dost zábavy. Takže, doufám že, NASHLEDANOU pane Černý u vylepšené verze =)!

Hru si můžete stáhnout z této adresy... Hra má celkem asi 400 kB, takže není zátěží ani pro slabší připojení.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 76 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A