Test WD_Black D50: spousta konektorů a rychlé SSD pro váš herní notebook

Uvnitř externí krabičky najdete disk, rychlý jak ten interní. Přímo do notebooku stačí připojit jediný USB-C kabel, notebook ale musí podporovat rozhraní Thunderbolt.

Na notebooku není nikdy dost konektorů ani diskové kapacity pro všechny hry. Western Digital se snaží oba problémy vyřešit novým herním dokem WD_Black D50 pro rozhraní Thunderbolt 3, který k záplavě konektorů přidává i nekompromisně rychlé SSD.

WD_BLACK D50 Game Dock NVMe SSD

1TB NVMe SSD ● Thunderbolt pro připojení k počítači s 87W napájením, Thunderbolt, Gb LAN, 2× USB-C 3.2 Gen 2, 3× USB 3.2 Gen 2 (jeden s 7,5W napájením), DisplayPort 1.4, audio, vstup napájení ● RGB pásek s podporou Razer Chroma, Asus Aura, Gigabyte Fusion a MSI Mystic Light ● 180W napájecí adaptér, 0,5m Thunderbolt 3 kabel

12 893 Kč přímo od WD, běžně pod 11 tisíc

To herní je na doku D50 především design. Černá, výrazně tvarovaná kostka je navíc ozdobená RGB páskem s nastavitelnými světelnými efekty a současně podporou standardů Razer, Asus, MSI a Gigabyte pro sjednocení barevných efektů s dalším příslušenstvím.

wd-black-d50-game-dock-nvme-thunderbolt-3-ssd-left.png.thumb.1280.1280.pngwd-black-d50-game-dock-nvme-thunderbolt-3-ssd-front.png.thumb.1280.1280.pngwd-black-d50-game-dock-nvme-thunderbolt-3-ssd-back.png.thumb.1280.1280.pngwd-black-d50-game-dock-nvme-thunderbolt-3-ssd-front-2.png.thumb.1280.1280.pngwd-black-d50-nvme-thunderbolt-3-game-dock-LockupWithIcons.png.thumb.1280.1280.png
Podobný černý prolamovaný design používá WD i u běžných externích disků pro hráče

Samotný dok potom nabídne tři USB 3.0, gigabitovou síť, výstup na DisplayPort, další Thunderbolt konektor pro navěšení dalších perférií, dva běžné USB-C a výstup na sluchátka. K samotnému notebooku tedy nemusíte už nic dál připojovat, propojíte jej s dokem jediným kabelem.

Pokud váš notebook zvládne USB-C nabíjení, dok mu dokáže poslat až 87 W. To sice nejspíš nebude stačit na herní zátěž s grafikami RTX, ale zase to oceníte u normálních „neherních“ notebooků.

Musíte mít Thunderbolt

Velmi důležitou podmínkou pro připojení k počítači je podpora Thunderbolt 3. Dok nepodporuje nějaké pomalejší připojení přes běžné USB-C, nedostanete se k datům na vestavěném disku, přes dok nepřipojíte ani USB klávesnici či myš. Pouze u notebooků s rozhraním Thunderbolt se dok rozpozná, zapne a začne fungovat.

Tato zásadní podmínka znamená, že z čistě herních notebooků tento dok využijí jen dražší notebooky s procesory Intel. Ty nejlevnější notebooky s procesory Intel nepodporují Thunderbolt a stejně tak všechny notebooky s procesory AMD neumí Thunderbolt bez ohledu na cenu.

To, jestli váš notebook podporuje Thunderbolt 3, poznáte podle loga blesku u konektoru USB-C, případně máte v systému Windows aplikaci Thunderbolt Control Center.

20210223_160716.jpgthunder.PNG
Na USB-C konektoru hledejte symbol blesku, v nabídce Start případně Thunderbolt Control Center

Zatímco základní USB-C podporuje rychlosti 10 Gb/s, Thunderbolt 3 dosáhne až na 40 Gb/s. Některé, hlavně starší notebooky ale podporují rozhraní Thunderbolt jen na 20 Gb/s.

Zatímco tedy externí disky připojované do USB-C zvládnou přenosové rychlosti okolo 1,25 GB/s, s využitím sběrnice Thunderbolt si dokážete sáhnout na běžné rychlosti pod 3 GB/s. Disk připojený přes rozhraní Thunderbolt je tak stejně rychlý jako interní disk přímo v notebooku. 

Disk jako ten uvnitř notebooku

Přímo součástí doku D50 může být pevný disk s kapacitou 1 nebo 2 TB, přičemž se prodává ještě verze doku bez pevného disku. Tento disk schovaný v doku se chová jako běžný interní. Pokud na něj přesunete třeba svou Steam knihovnu, v podstatě nepoznáte rozdíl v rychlosti spouštění her. 

wddisk.PNG
Není to sice nejrychlejší SSD, jaké známe, ale rozhodně vás nebude brzdit

Ani s využitím konektorů na doku tyto rychlosti zrovna netrpí. Plná rychlost disku využije sotva 20 Gb/s, výstup na monitor si vezme 5 Gb/s a drátová síť další 1 Gb/s. Myši, klávesnice, gamepady, mikrofony a podobná bižuterie už výrazně kapacitu neobsadí. Pokud tedy máte konektor Thunderbolt s propustností 40 Gb/s, disk nezpomalí nic připojeného.

Osloví i nehráče či jablíčkáře

Herní dok D50 ale pochopitelně využijí nejen hráči. Skoro bych řekl, že pro normální notebooky je tento dok mnohem zajímavější. Právě malé tenké notebooky trpí víc nedostatkem konektorů, malou kapacitou vestavěných disků a nabíjení přes USB-C je u nich pravidlem.

Dok můžete připojit i k Macbookům, jen nepůjde nastavovat RGB podsvícení. To lze upravit jen v systému Windows doplňkovou aplikací WD Dashboard.

dashboard.PNG
RGB proužek nastavíte aplikací WD Dashboard, je jen pro Windows

Cena odpovídá nabídce konkurence

Když tento dok letmo zahlédnete v nabídce e-shopu, asi vás upřímně vyděsí jeho vysoká cena. Popravdě ale není v kontextu zařízení pro Thunderbolt nějak přemrštěná. Běžně se externí terabajtové disky pro Thunderbolt pohybují v cenách kolem sedmi osmi tisíc a tady za 10,5 tisíce navíc dostanete vybavený dok se záplavou konektorů.

Základní dok D50 bez pevného disku se pohybuje kolem sedmi tisíc korun, což je zcela v souladu s jinými podobnými produkty. Následný příplatek za vestavěný terabajtový disk pak už odpovídá ceně pevného disku. Pokud byste si koupili Thunderbolt dok a teprve k němu připojovali externí disk, určitě vás to vyjde dráž.

wd-black-d50-nvme-thunderbolt-3-game-dock-ssd-feature1.jpg.thumb.1280.1280.png

Western Digital se s dokem WD_Black D50 rozhodl zacílit na herní komunitu, popravdě z něj ale mnohem víc budou jásat majitelé běžných notebooků. Hráči totiž budou brblat, že USB-C nabíjení neutáhne jejich notebook, že hry na pevném disku v doku nemůžou hrát mimo domov, nebo že jejich skvělý letošní herní supernotebook s procesorem AMD nepodporuje Thunderbolt. Všichni ostatní ale ocení spolehlivý dok se spoustou konektorů, s výkonným diskem a USB-C nabíjením, které rychle nabije jakýkoli běžný notebook.

Diskuze (7) Další článek: Komediální seriál Twisted Metal od scénáristů Deadpoola má zelenou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,