Tetris 99: ten pravý battle royale (recenze)

Zapomeňte na Fortnite, PUBG i Apex Legends. Tohle je ten pravý battle royale.

Co baví

  • Jednoduchá zábava
  • Bezproblémové připojení

Co vadí

  • Ze začátku lehce chaos
  • Absence tutoriálu
8/10
Hodnocení

Bylo mi naprosto jasné, že i tomto roce se budeme často setkávat s hojně omývaným žánrem battle royale. I když to vypadalo, že bublina kolem Fortnite už pomalu začala splaskávat, téměř okamžitě ho nahradil Apex. Nintendo nám ale představilo také svůj příspěvek do tohoto žánru. Rozhodně nemá za cíl konkurovat výše zmíněným titulům. Na papíře tento koncept ani nezní moc hratelně, ale jak jsem se sám přesvědčil, nefunguje to vůbec špatně. Tohle je Tetris Battle Royale.  

sc637l.png2019022615543700-691C9B2C6D1F1E032DDC01FD026159FD.jpg2019022615542200-691C9B2C6D1F1E032DDC01FD026159FD.jpg2019022616053800-691C9B2C6D1F1E032DDC01FD026159FD.jpg
I v kultovním Tetrisu má očividně místo boj všech proti všem.

Hra vyšla docela v tichosti během posledního Nintendo Directu a spíš působila jako vtip. Během prvních dní ale nasbírala tisíce hráčů, a dokonce se stala dost populární i u diváků na Twitchi. Přitom to ale není nic převratného. Vývojáři prostě spojili základní mechaniky Tetrisu spolu se současným trendem a výsledkem je chaotická bitva, ve které musíte vydržet až do konce.  

 

Vývojáři spojili základní mechaniky Tetrisu spolu se současným trendem a výsledkem je chaotická bitva, ve které musíte vydržet až do konce.

 

Princip Tetrisu tady snad vysvětlovat nemusím. Tetris 99 ale nehrajete sami. Číslo v názvu totiž značí i počet hráčů v jednom zápase. Při hraní tedy uprostřed obrazovky vidíte svoje hrací pole a kolem máte velmi zmenšené protihráče. Stále se vám to zdá jednoduché? V základu ano, ale v začátcích je to řádný chaos.  

Sice si každý skládá na svém písečku, ale hráči si mohou navzájem škodit. Stačí jen skládat kostky pěkně do řádků a za několik hotových linek najednou můžete protihráči pár otravných linek přidat. K tomu vám stačí i kombo, tedy několik hotových linek za sebou. Pokud se vám někoho podaří vyřadit, získáte za to odznak, díky kterému budou mít vaše následné útoky větší dopad.  

Složitá je ale hlavně koordinace toho, na koho vlastně útočíte a kdo naopak útočí na vás. Na pravé páčce máte 4 možnosti nastavení. První z nich jsou útoky na náhodné hráče. Pak můžete svoje útoky přesměrovat na ty, kteří se chystají na vás. Předposlední možností je zaměření na hráče, kteří už jsou na pokraji konce a poslední z nich vás namíří na hráče s velkým počtem odznaků. Pokud se vám někoho takového podaří vyřadit, získáte jak odznak za jeho likvidaci, tak i ty, které měl u sebe za porážku ostatních hráčů. 

2019022616055000-691C9B2C6D1F1E032DDC01FD026159FD.jpg
Statistiky si můžete prohlížet jak v menu, tak mezi zápasy

Svoje cíle si ale bez problému můžete vybírat manuálně pomocí druhé páčky. Pokud hrajete v handheld módu, je to ještě jednodušší. V tomhle ohledu funguje dotyková obrazovka svižně. Změnám cílů se budete muset věnovat celou hru, jen na začátku to nestačí. Nejvíc se mi osvědčilo průběžně cíle střídat. S původním nastavením se na vás totiž postupně sesype větší množství hráčů a rozhodně není nic příjemného, když vám na hrací pole přibude klidně desítka dalších řad. 

 

Změnám cílů se budete muset věnovat celou hru, jen na začátku to nestačí.

 

Nikdo vám ale nic na začátku hry nevysvětluje. Musíte na to zkrátka přijít sami. Není tady žádný tutoriál, hra momentálně nabízí jen jeden mód a zatím to ani nevypadá, že by byl na cestě nějaký další. Rozhodně by to ale něco chtělo. Za hraní sice dostáváte zkušenosti a levely, přičemž za každý desátý dostáváte odznak ke jménu, ale to je vám ve výsledku úplně k ničemu. Ranked zápasy by sem docela sedly. 

sc637k.png2019022615573900-691C9B2C6D1F1E032DDC01FD026159FD.jpgsc637h.pngsc637j.png
Je to chaos, ale je to lákavý chaos.

I když je Tetris 99 na Nintendo eShopu prezentovaný jako free-to-play hra, tak se do hraní nemůže pustit každý. Pokud se chcete zapojit do bitvy, musíte hlavně patřit mezi předplatitele služby Nintendo Switch Online. Je to sice drobná vada na kráse, ale žádné další platby ani mikrotransakce vás nečekají. V porovnání s ostatními předplatnými na konkurenčních platformách je NSO o dost levnější, takže to ani není taková tragédie.  

Z počátku jsem měl trochu strach z toho, že s připojováním do hry budou problémy. Pokud se kolem Nintenda pohybujete už delší dobu, tak vám jistě neuniklo, že Nintendo a online služby moc nejdou dohromady. V posledních letech se to sice znatelně zlepšilo, ale pořád se najdou případy, kdy je to oproti konkurenci opravdu ostuda. Tetris 99 těmito problémy naštěstí netrpí.  

Verdikt

Nintendo předvedlo další možnou variantu žánru battle royale. Místo toho, aby se snažilo konkurovat těm největším titulům, na to šlo trochu jinak. Ve výsledku jim to funguje docela dobře a věřím, že některé hráče tento titul přesvědčí, aby si NSO předplatili. Pokud už mezi předplatitele patříte, tak Tetris 99 rozhodně stojí za vyzkoušení.  

Diskuze (1) Další článek: Venku jsou 4K záběry a obrázky z bojovky Dead or Alive 6

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,