Thandor – starý německý vysloužilec

Před nějakou dobou vydala nově vzniklá německá firma Planet 4 real-timeovou strategii Thandor. Recenze v zahraničních časopisech se o ní zmiňovaly v superlativech. Jako příklad mohu jmenovat jistý nejmenovaný britský plátek, který prohlásil: „Na co hrát Tiberian Sun, když je tu Thandor.“ Volný překlad člověka, který skoro neumí anglicky :-).
Thandor – starý německý vysloužilec

Žánr: realtime strategie
Minimum: Pentium II 266, 64MB RAM, 400 MB harddisk, 4x CD-ROM, 4MB grafika (s 3D akcelerátorem), Windows 95/98
3D: ano
Multiplayer: ano
Výrobce: Planet 4
Distributor:
JoWood

Před nějakou dobou vydala nově vzniklá německá firma Planet 4 real-timeovou strategii Thandor. Recenze v zahraničních časopisech se o ní zmiňovaly v superlativech. Jako příklad mohu jmenovat jistý nejmenovaný britský plátek, který prohlásil: „Na co hrát Tiberium Sun, když je tu Thandor.“ Volný překlad člověka, který skoro neumí anglicky :-).

Takže, jak byste ostatně čekali, jsem se na tuto hru vrhl. Ale ejhle!

UPOZORNĚNÍ! Další text bude tuto hru prznit, jak bude moci... (kdo to nechce číst, ať přeskočí ke konci textu).
V rozporu s tím, co je na předchozím řádku, začnu těmi lepšími vlastnostmi. Hra je kompletně 3D – takže i úvodní menu je jakési 3D prostředí, které má zřejmě vyvolat pocit prostorné hvězdné lodě. Nastavení je docela fajn – konfigurovat lze kde co, takže hra pak funguje celkem plynule i na mém Celeronu s 64MB paměti. Tím bychom měli ty skutečně dobré vlastnosti za sebou a jedeme z kopce...

Úvodní video, které je už docela samozřejmostí, nám naprosto úděsnou angličtinou (tak rychlou, že by pomalu ani Angličan nerozuměl) sdělí příběh hry, který je tak ubohý, že by nad ním začal brečet každý fanoušek sci-fi. Ale dobrá, předpokládejme – čistě hypoteticky – že nejsem fanda sci-fi, ale rád hraji takové hry. Také předpokládejme – čistě hypoteticky – že mám rád videa, kde přes obrazovku přeletí cosi, co má být hvězdná loď, a je mi oznámeno, že útočím na planetu XY. Za předpokladu, že od hry neuteču, dozvím se příběh a úkoly mise a mohu hrát.

ThandorThandor

Dostanete se do hry, která vypadá jako každá jiná strategie – její ovládání je sice trochu komplexnější, ale pokud máte rádi simulátory, kde si musíte pamatovat dvacet kláves, tak je to docela v pohodě. Navíc je k dispozici tutorial, který je docela dobrý, ale jak už to bývá, je také v angličtině (což je dětem, které by snad měly nervy na hraní této hry, celkem k ničemu).

No tím se dostáváme k jádru problému. A to sice enginu hry. Engine je jako vše ostatní 3D. To by až tak moc nevadilo – vzpomeňte na Armadu, která také byla 3D. Problém je však ten, že se děj (bitvy) Thandora často odehrává v kopcovité krajině – což se u Armady z logických důvodů moc (vůbec) nestávalo.

A tak polovinu času trávíte tím, že hledáte lepší úhly pohledu na vaše jednotky. Tedy za předpokladu, že nejste zavilí příznivci Tomb Riderů a jemu podobných... Druhou polovinu času strávíte stavbou své armády a odrážením útoků, které přicházejí vždy ze stejných směrů. No a poslední dvě minuty vám trvá přesunutí vašich sil k nepříteli a jeho eliminování. Pak se znovu dostanete do menu, kde je vám sdělena další část pseudo-příběhu (jehož konec si odvodíte z úvodu) a jaké nové jednotky máte. A všechno znovu.

ThandorThandor

Když tak učiníte pětkrát, je vám „odměnou“ další video, kde vaše mateřská loď (ze které jako provádíte invazi) odletí a následně přiletí k další planetě. A znovu, a znovu...

Konec prznění...
Dvě věci ale Thandoru nemohu upřít ani já – zavilý fanoušek Westwoodů a Star Trek her – Thandor vypadá pěkně a má spoustu kombinací různých zbraní. V praxi však tyto kombinace nevyužijete – jako vždy stačí postavit nejsilnější jednotky a je to.

Takže si to shrneme. Pokud nemáte rádi jakákoliv videa nebo příběh, chcete 3D hru, jste hráči Tomb Raiderů – a pak je Thandor pro vás. Pokud patříte do toho zbytku, tak se raději vraťte k Armadě a Red Alertu.

Grafika: 8/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 4/10
Než aby se člověk MUSEL nutit do nějaké hry... to už raději sportovat.
Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A