The Callisto Protocol: Dali jsme dohromady vše, co potřebujete vědět o nejočekávanějším hororu roku

Vývojáři ze Striking Distance Studios v čele se slavným Glenem Schofieldem, autorem úspěšné série Dead Space, si pro nás nachystali strašidelnou jízdu, se kterou zamíříme opět do vesmíru.

The Callisto Protocol byl dle posledních oznámení dokončen, a tak nic nebrání jeho plánovanému vydání 2. prosince letošního roku. Pokud byste o něm náhodou slyšeli poprvé, tak e to survival hororová hra z pohledu třetí osoby. Děj se odehrává 300 let v budoucnosti na nehostinném místě, měsíci Jupiteru jménem Callisto. Náš hrdina Jacob Lee ztroskotá a je uvězněn v tamním nápravném zařízení Black Iron.

Jako vždy se věci ošklivě pokazí a Jacob je najednou nucen bojovat osamocen proti děsivým zmutovaným stvůrám. V pátrání po tom, co se vlastně stalo, bude náš hrdina úplně sám. Další postavy by podle autorů nenavodily ten správný pocit deprese a izolace z ponuré věznice. V průběhu hraní ale uslyšíme hlasy i jiných lidí. Děj příběhu postupně odhalují další postavy skrz videozáznamy. Jejich stopáž se dle vyjádření autorů pohybuje kolem 45 minut.

8137224e-09c9-4518-86c1-c22bad7fb115cd8b90a1-bb17-4025-9d0e-4ec7616d333c6c42cf28-7021-444e-a819-ebddbcb1e847

Čas potřebný na úspěšné zvládnutí hry má být přibližně 14 hodin, pokud je řeč o hlavní dějové lince, ale pokud bude hráč zvídavý a všímavý, může se tato herní doba prodloužit o několik hodin. Callisto Protocol nemá být čistě lineární záležitost, ale možností, jak postupovat dál, bude vícero. S alternativním postupem se pojí ještě jedna zajímavá věc, a to chování umělé inteligence. Ta může reagovat nepředvídatelně a pokaždé si zvolit jinou taktiku, aby vás sprovodila ze světa živých.

 

„Při každém pokusu o překonání stejné pasáže vás bude svírat nejistota...“

 

Tento předpoklad nahodilého chování nepřátel má přispět k pravé hororové atmosféře, kdy si nemůžete natrénovat určitou obtížnou lokaci. Při každém pokusu o překonání stejné pasáže vás bude svírat nejistota, odkud a jakým způsobem nepřátelé zaútočí. Smrt bude zkrátka číhat všude. Hra sice bude mít volitelné nastavení obtížnosti, ale i na tu základní to nebude žádná procházka předpeklím, ale pořádné inferno. Zní to dobře. Uvidíme, jak to vše zafunguje v praxi.

edb0b97e-8f9a-4635-858b-a5a01cb776b7

Ze záběrů, které jsou k dispozici, vypadá grafika a design prostředí parádně. V next-gen grafice, se všemi moderními vymoženostmi, které dnešní herní železa dovolují dostaneme hru s děsivě nádhernými interiéry i exteriéry. Jsme zvědaví, jak velký rozdíl bude mezi verzemi pro aktuální a minulou generaci konzolí. Callisto Protocol stále počítá i s PlayStation 4 a Xbox One. 

Jacob bude čelit nepřátelům zvaným biofágové. Tým kolem Glena Schofielda údajně strávil velké množství času studováním lidských tělesných anomálii a jejich vliv na celkovou fyzickou konstituci. Tyto znalosti pak promítli do tvorby oněch groteskně znetvořených biofágů a vytvořili zdegenerované krvelačné kreatury, které ale pořád připomínají lidskou bytost, avšak mnohdy velmi vzdáleně.

47b57878-178f-41b4-ba87-a91f173775ef13693b66-9af5-47b8-9dc5-0aa2cb014d70ae9f50cb-dd02-4821-9802-a91ffecab5c6

Do boje bude Jacob vybaven jak palnými zbraněmi, tak i prostředky pro boj zblízka. Můžeme se připravit na tuhý boj přesně v duchu gore hororu s létajícími končetinami, destrukcemi tělesných schránek a hektolitry krve. Pokud vám bude připadat vyobrazení umírání hlavního hrdiny až nepříjemně realistické, vězte, že si autoři nastudovali materiály z reálných policejních složek, zejména z případů týkajících se násilných smrtí. Je vidět, že přistoupili ke svému dílu opravdu se smyslem pro detail a tlak na kvalitu je patrný z každého záběru. 

 

„Autoři slibují hru plnou nervy drásajících momentu a infarktových stavů a není důvod jim nevěřit.“

 

Na první a vlastně i druhý pohled je cítit silná inspirace slavnou sérii Dead Space. Atmosféra, vesmír, samota, horor, ale i schopnost, která opět funguje na gravitačním principu – GRP, tedy princip známy právě z předchůdce. Tato věcička bude mít vícero využití. Od sběru předmětu, odstraňování překážek až po likvidaci nepřátel, které můžete použít jako štít z masa nebo je uklidit rovnou do zapnutého větráku.

Autoři slibují hru plnou nervy drásajících momentu a infarktových stavů a není důvod jim nevěřit. Můžeme si být téměř jistí, že nepůjde o lacinou duchařinu, ale horor s tíživou atmosférou a nebezpečím visícím ve vzduchu, a to i v situacích, kdy nebude zrovna žádný z nepřátel v dohledu.

358c3c91-3f61-48a3-a09e-51ce49785ce8

Nepříjemné až děsivé pocity má umocňovat pečlivě vytvořený hudební doprovod. Autoři si dali velmi záležet, aby výsledné zvuky zněly děsivě a hráče nenechaly odpočinout a stále mu připomínaly na jak strašlivém místě se nachází. Údajně pouze oblek, který má Jacob na sobě ozvučili přibližně 60 různými zvuky. Glen Schofield se v jednom z rozhovorů vyjádřil, že hororový zážitek minimálně z poloviny vytváří hudba.

Pokud The Callisto Protocol naplní očekávání, dostaneme do rukou hutný horor v duchu Dead Space, ve výrazně vylepšené grafice s tíživou atmosférou, nechutnými nepřáteli, silným příběhem a pravým gore šílenstvím. Dovolím si tvrdit, že právě série Dead Space patřila na minulé generaci konzolí k nejlepším hororovým hrám vůbec. Hlavní tvůrce a velká část teamu zůstali de facto stejní, a tak není důvod nevěřit, že stvořili další strašidelnou herní pecku.

Váš názor Další článek: Karetní Hearthstone s novou expanzí přidá dalšího hratelného hrdinu. Přivítejte Death Knighta

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony

Aktuality

10:24 | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
17:11 | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
15:51 | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 
15:20 | Remake spin-offu série Yakuza, který původně vyšel pouze v Japonsku, představuje akci a rozdílné bojové styly. Like a Dragon: Ishin vyjde 21. února příštího roku na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series S|X. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách