The Corporate Machine – nahrabejte si miliony!

Jistě nebudu sám kdo poměrně často a dlouze přemýšlí o tom, jaké by to asi bylo, ovládnout svět. Celý, celičký náš milovaný svět, být všehovládcem a všehopánem, rovnat se téměř bohu. Ponecháme stranou psychologické diagnózy jednotlivých případů včetně toho mého a raději se pokusíme vyřešit onu zásadní otázku: JAK?
The Corporate Machine – nahrabejte si miliony!
Ta militantnější frakce nepochybně hlasitým pokřikem zvolá: "Válka". Ta konzervativnější (a možná taktéž o něco málo chytřejší) naopak v klidu a tiše mezi sebou prohodí slůvko "obchod". A hned nato "nadnárodní korporace". Konzervativní frakce zaplatí militantní frakci za to, aby se stáhla do ústraní, případě jí zaplatí vývoj extrémně realistických vojenských simulátorů, aby si ti malí (ale možná i velcí) vojáčkové měli kde hrát, a sama se pak pustí do realizace svého Velkého plánu. Může to začít různě. Třeba nepatrným kouskem jemného, ultra čistého křemíku. Nebo také jedním malinkatým, jednoduchounkým prográmkem. Nebo ... inu, možností je mnoho. Bohužel, nyní, když už je svět dávno rozdělen mezi několik klíčových společností, se dá jen těžko začínat s nějakou novou. Ach ano, ne nadarmo se šedesátým létům dávalo přízvisko "zlatá". A tak nám, chudým hráčům, nezbývá, než sáhnout zase jednou po nějaké té simulaci a zkusit si celý ten proces budování Firmy nanečisto, virtuálně, na obrazovkách našich počítačů.

The Corporate MachineThe Corporate Machine

Jedním z takových počinů, které přesně a právě tohle hráčům dovolí, je The Corporate Machine od společnosti Stardock (publikovat bude UbiSoft). Takovýmto hrám se údajně často přezdívá "SimBillGates". TCM vás tedy posadí "do bot" ředitele malé útulné společnosti, a vaším úkolem bude převzít vládu nad světem. Ehm, tedy vlastně nad světovým obchodem. Ale co by byl svět bez obchodu, že? Každodenní rutinou se pro vás stane rozprostírání dalších a dalších chamtivých chapadel vaší společnosti kamkoliv, kam to jen půjde. A někdy dokonce i tam, kam to nepůjde. Budete muset ovládnout každičkou část lidského života a eliminovat své nepřátele (tedy konkurenci, kdyby náhodou ...;). Pokud se vám to vše podaří, získáte moc ekonomickou, politickou a v podstatě i kulturní. Vy budete určovat, co se lidem má líbit a co ne, co mají kupovat a co nemají (samozřejmě, že se vždycky najde jakási malá skupinka nepřizpůsobitelných "deviantů", jejich eliminace však bude díky vládě nad veřejným míněním navýsost rychlá a jednoduchá).

Pravda, trochu jsem v minulém odstavci předběhl "děj" tohoto článku. Ono totiž získat absolutní kontrolu nad světem, to jistě nebude nic jednoduchého. Jakmile začnete hru, dostanete na výběr ze tří různých odvětví průmyslu, ve kterých se můžete pokusit prosadit (automobilový, počítačový a letecký). Jak jistě každý v naší malé zemičce ví, konkurence je zdravá, a tak ani vy nebudete z počátku bez lstivých konkurentů. Naštěstí se vám však dostane oné ohromné cti pokaždé začínat v samých prvopočátcích daného průmyslu, takže by pro vás nemělo být těžké, pokud v sobě máte dostatek pravého obchodnického ducha (dá se to říct i jinak, ale asi bych urazil většinu obchodníků... a navíc cenzura funguje;), vybudovat si časem monopol (ó jak já to slovo nenávidím...).

The Corporate MachineThe Corporate Machine

Trnitá to však bude cesta. Základem všeho budou výrobní závody, jak jinak. Protože máte-li dokonalý výrobek, který však nemůžete nikde vyrobit, je vám to celé jaksi nanic. Proto bude mít hráč možnost budovat továrny, tréninková centra pro zaměstnance, atd. Bude také nutno hledět na kvalitu práce v jednotlivých regionech - protože jak všichni víme, i to se může rapidně lišit (jó, to byly časy za komunistů - nikdo nedělal nic, ale všichni dělali všechno). Další důležitou firemní položkou je výzkum a vývoj nových technologií. Tady nezbývá než být maximálně opatrný. Ne každá země má totiž ráda to úplně nejvyspělejší a nejsložitější zařízení, které je zrovna na trhu. Někdo se třeba může starat spíše o vzhled, jiný zase o snadnost ovládání. Podle samotných tvůrců TCM se výzkum nových technologií v této hře velice blíží tomu v Civilizaci či Alpha Centauri. Zajímavou vlastností jistě bude, že hráči si budou moci vytvářet své vlastí technologické stromy a tím vlastně i celá nová odvětví. Dalším prvkem jest onen ohavný marketing. Protože je obecně známou pravdou, že ani sebelepší produkt nemůže uspět bez pořádného marketingu (dobrá, možná až na některé čestné výjimky - kdo mi nějakou napíše, dostane sušenku:). A tak dostanou hráči možnost plánovat rozsáhlé kampaně, kterými rozdrtí své protivníky.

The Corporate MachineThe Corporate Machine

Velice originální záležitostí budou jistě také tzv. "karty přímé akce", které pracují podobně, jako třeba karty v Magic the Gathering. Ovládnutím nějakého regionu získáváte speciální zdroje této země. Pokud získáte dostatek těchto "surovin", můžete použít některou z karet, které jste za dobu hry nasbírali. Tyto karty, a že jich bude, vám umožní provádět nejrůznější podvratné akce, od iniciování stávky přes ukradení technologie až po získání vládních příspěvků.

Je samozřejmostí, že u takovéto hry prostě nesmí chybět multiplayer. A ani nebude. Přes internet se bude "v litém boji" moci utkat až osm hráčů. Ne všichni budou muset být lidé - do hry lze zapojit i (údajně) extrémně inteligentní počítač.

Hra má vyjít v prvním čtvrtletí tohoto roku. Tedy v nejbližších týdnech. Všichni malí "Gejtsíci" nechť vezmou sobě tedy do ruky pneumatická kladiva a ujmou se oné bohulibé činnosti rozmlácení jejich přežraných prasátek. Amen.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A