The Crew 2: napříč Amerikou vodou i vzduchem (recenze)

Celostátní závody ze Spojených států se vrací, aby opravily chyby předchůdce a nabídly zcela nový rozměr závodění. Jak to dopadlo?

Co baví

  • Tuna všemožných aktivit
  • Celé Spojené státy k průzkumu
  • Bohatý vozový park
  • Zábavný online prvek

Co vadí

  • Tradiční podvádění AI
  • Nevyužitý potenciál mapy
  • Nepříliš motivující kampaň
  • Nevyvážené finance
7/10
Hodnocení

Myslím, že nebudu sám, kdo považuje sérii Forza Horizon za jakousi špičku žánru závodních her v otevřeném světě. Tím spíše ale s kolegy vyhlížím důstojnou konkurenci, kterou po prvním ne zrovna úspěšném pokusu hodlá opět předhodit Ubisoft se svým dílkem The Crew 2. Povedlo se tentokrát ukovat něco smysluplného?

Ano i ne. The Crew 2 je totiž hrou, která nabízí až vyčerpávající počet aktivit, přesto ale ve svém jádru postrádá charakter a jakousi jiskru, kvůli které byste se do hry chtěli neustále vracet a prozkoumávat herní svět. Hra strádá stejným problémem, co většina titulů vydavatele. Obrovské ambice, spousta radovánek, a přesto stále solidní štreka do opravdu finální podoby. Naštěstí to není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. 

Hvězdou světa za jeden večer

Ve hře se ujmete role hvězdného závodníka, který se snaží dostat až na vrchol a vy mu v tom samozřejmě budete muset pomoci. Po výběru vzhledu už se vrhnete do kampaně, která připomíná velký závodní festival a bohužel postrádá absolutně jakoukoliv duši či větší smysl. Festival slouží jako kostra, ve které vám postavy představí jednotlivé závodní legendy, s nimiž se budete muset později utkat a zdolat tak jednu z mnoha aktivit. A...to je vše. 

The Crew® 2_20180702155318.jpgThe Crew® 2_20180628164338.jpgThe Crew® 2_20180702162536.jpgThe Crew® 2_20180702163822_.png
Tady se hraje především na styl, smyky vás tedy vyhoupnou mezi hvězdy.

Úspěch je tu spjat s vašimi fanoušky. Čím více fanoušků na sociálních sítích nasbíráte, tím jste úspěšnější. Fanoušky ostatně dostáváte takřka za všechno, od obyčejného smyku na křižovatce až po pořádné turnaje. Jak postupujete žebříčkem úspěchu, dostáváte se až na finální level hvězdy, který už poté navyšujete jen číslovkou. Jednotlivé úrovně vám pro změnu odemykají různé výhody a exkluzivní vozidla, jež můžete dostat pouze výhrou v určitých závodech.. 

 

Jak postupujete žebříčkem úspěchu, dostáváte se až na finální level hvězdy, který už poté navyšujete jen číslovkou

 

Celá struktura kampaně není myšlena špatně, bohužel je ale zavalena trochu nepřehledným uživatelských rozhraním a především "příběhem", který prakticky neexistuje. Bude vám jedno, že támhle ten chlápek je nejlepší na motorce, nebo že musíte porazit tohodle chlápka, abyste získali jeho auto. Filmečky působí stylově, spíše ale ponoukají to co nejrychleji přeskočit a pustit se do závodění samotného, což je rozhodně škoda. Trochu živější a více interaktivní příběh by hře rozhodně prospěl. 

Závody až oči přecházejí

Jak už jsem zmínil na začátku, hra nabízí opravdu tunu všemožného obsahu a z tohoto pohledu se opravdu nemá za co stydět. Najdete tu tři základní kategorie - auta, čluny a letadla. Každá z nich je ještě rozdělena na další čtyři sekce, které přináší ještě větší rozdělení druhů vozidel a závodů. Budete jezdit pouliční závody v hypersportech, brázdit pouště v terénních džípech nebo motorkách, křižovat oblohu v několika letadlech a vody zálivů v různých člunech. Seznam je pestrý a pokud vám něco nesedne, vždy se najde hned několik jiných závodů, co vás budou bavit, takže nikdy zbytečně nepřešlapujete na místě. Každý druh závodu ale potřebuje své specifické auto, a to je menší kámen úrazu. 

The Crew® 2_20180627163518_.pngThe Crew® 2_20180628163256.jpgThe Crew® 2_20180702161419.jpgThe Crew® 2_20180702163246_.png
Mapa je doslova zavalena různými aktivitami, které můžete podnikat. 

Z pozitivního hlediska si užijete spoustu a spoustu dopravních prostředků, kterým sednete za volat, takže se prvních několik hodin opravdu nebudete nudit v ošoupané Mazdě. Auta, letadla a lodě do garáže vám letí takřka každou minutu a člověk nestíhá mrkat. Bohužel kamenem úrazu je fakt, že je naprosto zbytečné mít na několik závodních disciplín několik klidně i stejných aut, jen nastavených na jiný druh závodu (drift, drag, offroad). Proč nelze jen upravit v garáži jedno auto na každou disciplínu a nekupovat naprosto zbytečně tolik vozů? S tím se také pojí další problém hry, minimálně teď po vydání - finanční nevyváženost. 

Ve hře získáváte fanoušky, kteří posouvají dál vaši úroveň, a samozřejmě finanční prostředky, za které si kupujete vozidla všeho druhu, oblečení pro svého závodníka a další maličkosti. Problém je ale v tom, že s ohledem na markantní počet dopravních prostředků, které bezprostředně potřebujete k rozličným závodům, jsou získané finance šeredně ochuzené. I na nové obyčejné auto můžete šetřit pěkně dlouhou dobu, a to jich potřebujete hned několik. Rozhodně bychom uvítali masivnější finanční výhry, což Ubisoft zajisté upraví v budoucích aktualizacích. Doufejme. 

Každý své garáže strůjcem

Naštěstí nás tvůrci neochudili o úpravy a zlepšování žihadel, které je dostatečně propracované. Za každý vyhraný závod dostanete nové součástky, které lze aplikovat na všechny vozy v dané kategorii. Tento systém mi nejvíce připomínal hry Destiny nebo Assassin's Creed: Origins, kdy vám po dojezdu vypadne loot různé vzácnosti. Čím vzácnější, tím lepší. Loot díkybohu nelze kupovat, pouze vyhrávat v závodech, takže hráči s hlubokými kapsami mohou zapomenout na neférové závodění, což rozhodně vítáme s povděkem. 

The Crew® 2_20180627133927.jpgThe Crew® 2_20180627121725.jpgThe Crew® 2_20180627123809.jpgThe Crew® 2_20180627170906.jpg
Svět můžete křižovat mnoha různými způsoby, letadlem uvidíte zdaleka nejvíce.

Kromě všemožných součástek (motor, převodovka, nitro, gumy) lze upravovat takřka všechna vozidla i vizuálním tuningem. Různých customizací jsou ve hře mraky a dokonce lze upravit i tak speciální auta, jako je Ferrari či Lamborghini, které většinou ve hrách tuningu moc nepodléhají. Palec nahoru.

 

Různých customizací jsou ve hře mraky a dokonce lze upravit i tak speciální auta, jako je Ferrari či Lamborghini

 

The Crew 2 navíc velkou měrou staví na komunitě, díky čemuž lze do svého auta stáhnout celou řadu unikátních skinů, které vytvoří jiní hráči ve světě. Na herní mapě lze vidět i další hráče, se kterými můžete tvořit týmy a společně závodit, což je skvělým zpestřením jinak dost prázdného herního světa. Bohužel plnohodnotný PvP multiplayer dorazí do hry až koncem roku, takže si musíme ještě počkat a prozatím vystačit pouze s předváděním v ulicích. 

Spojené státy jako na dlani

Jedno se Ubisoftu musí nechat. Celá herní mapa Spojených států je nádherným kusem prostředí všech možných podnebí, kde najdete jak zasněžené hory, tak vyprahlé pouště, živoucí města a desítky kilometrů dálnic. Svět je tu opravdu obrovský, což vám dojde, když otevřete celou mapu a uvidíte desítky aktivit ve všech možných směrech. Přejet z jednoho rohu mapy na druhý zabere pěkných pár minut a nahrávací obrazovky mezi aktivitami a závody byly uřezány na minimum, což je vzhledem k velikosti mapy úctyhodný výkon. 

The Crew® 2_20180702164603.jpgThe Crew® 2_20180628173751.jpgThe Crew® 2_20180628174553.jpgThe Crew® 2_20180702164244.jpg
V garáži strávíte nemálo času, každé auto jde totiž podrobně upravit. 

Až se ale na suchu, moři i ve vzduchu dostatečně vyřádíte, zjistíte, že je obrovský herní svět tak nějak prázdný. Lidští chodci, kteří byli do hry přidáni působí nějak divně a do podobně stavěného titulu prostě nezapadají. Ve městech dokážete narazit na dostatečně hustou dopravu, v 80% případů ale budete jezdit s pocitem, že kolem prostě není dostatek života. A už vůbec ne natolik, aby vás to nutilo jen tak jezdit a prozkoumávat. 

A to je ostatně jeden z největších problémů hry. Ubisoft vytvořil veliký a lákavý herní svět, který nemáte moc chuť objevovat. Rychlý náznak nejbližší aktivity na minimapě chybí a hráči spíše budou rychle přeskakovat a teleportovat se od aktivity k aktivitě skrze velkou mapu, čímž se ale ochudí o spoustu zážitků z obyčejného ježdění po světě. Ale proč to dělat, když tam zkrátka nic není? Ano, občas se radarem rozezní informace o nejbližším bonusovém dárku, který po nalezení hodí pár hezkých součástek navíc, není to ale nic, z čeho byste se posadili na zadek a osobně jsem je po několika štrekách začal ignorovat úplně. 

The Crew® 2_20180627202653.jpgThe Crew® 2_20180628161433.jpgThe Crew® 2_20180628164433_.pngThe Crew® 2_20180702154527.jpgThe Crew® 2_20180702161204.jpgThe Crew® 2_20180702162857.jpg
Spojené státy jsou ve hře velmi rozlehlé. Často ale také prázdné a nezáživné. 

Je to dvojitá škoda i z toho důvodu, že může být The Crew 2 občas neuvěřitelně nádhernou hrou. Voda je tu zpracována dokonale a úsvity slunce v letadle dokážou vyrazit dech. Najednou začne pršet a vy z letadla stiskem jednoho tlačítka přeskočíte do auta, abyste si užili ulice zalité deštěm. Tento princip funguje skvěle a v takových chvílích začínáte chápat krásy titulu. Bohužel netrvají dlouho a vás to bude štvát. 

The Crew 2 rozhodně není špatnou hrou. Po dlouhém uvažování jsem ji udělil sedmičku s odřenýma ušima, a to z toho důvodu, že má hra velký potenciál stát se mnohem lepší. Jakmile se zamaká na obsahu a přidá se multiplayer, snad budeme moci odřené uši odstranit úplně. 

Prozatím tu máme obrovský počet aktivit a pestrou garáž všemožných dopravních prostředků, které budete prohánět po detailní mapě Spojených států. Ta však často zeje prázdnotou a po urputném sbírání fanoušků skrze nezáživnou kampaň brzy pochopíte, že tu i přes kupu ikonek není moc co na práci. Pokud ale prahnete po rychlé zábavě v krásném světě virtuální Ameriky, rozhodně dejte hře šanci. Bude líp. 

Diskuze (4) Další článek: Týmovou střílečku Warface si letos zahrajete i na konzolích

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,