The Elder Scrolls V: Skyrim - pro každého něco (recenze)

Akční hry měří zábavu na minuty, strategie na hodiny, RPG na dny. A Skyrim je jednoznačně z tohoto pohledu RPG k pohledání.
Seznam kapitol
 1. S chutí do podzemí
 2. O stovky hodin později

Když se blížil Skyrim, udělal jsem zásadní chybu - nainstaloval si po dlouhé době zase Oblivion. Ty tam jsou všechny iluze o skvělých vylepšeních, co tvůrci do hry přinesli, po pár letech tu máme velmi podobnou hru, která však přesto přináší stovky hodin zábavy. Jako výkupné si však Skyrim opět bere vaši trpělivost s desítkami jasných chyb, podobně jako tomu bylo i ve všech předchozích dílech.

 

Designérům v Bethesdě asi už došla veškerá invence, a tak váš příběh začíná opět na vězeňském postu. Podle očekávání se rychle tato pozice změní, v průběhu čehož si i svoji rasu vyberete, a hra vás plynule a nenásilně naučí potřebným mechanismům.

Draci jsou jednou z největších výzev ve Skyrimu

Takhle nějak si představuju povedený systém tutoriálů, co neruší, ale rychle vás dostanou do hry. Postupem času zjišťujete, že v sobě máte legendární dovednosti dragonborn, které vám umožňují bojovat s draky. A zcela nečekaně, právě draci jsou jednou z největších výzev ve Skyrimu.

S alergií na magii

Pokud očekáváte nějaký složitější výběr povolání, jak tomu bylo v dřívějších hrách, tak na to rovnou zapomeňte. Tvůrci efektně zabránili anti-levelingu z Oblivionu, když se vám jakékoliv zvýšení dovednosti počítá do úrovně a se ziskem dalšího levelu se nedočkáte nějakého zvyšování atributů. Po jednoduchém výběru mezi zvýšením magicky, životů a výdrže můžete ještě přidat jeden bod do některého z perků, jež tvoří souhvězdí podle skupiny dovedností.

TIP: Když už kouzlit, tak oběma rukama. Investujte pak drahocenné perky do posíleného kouzlení, výsledek bude stát za to.

Zlepšíte si tak časem třeba zoom na luk, blokování štítem, nebo možnost sesílat posílená kouzla z obou rukou. Ne, že byste se k většině perků měli vůbec možnost dostat, ale vypadají pěkně. Různá vylepšení jsou totiž limitována i úrovní dané dovednosti, což třeba v případě smlouvání znamená, že máte smůlu, ať se snažíte mluvit sebevíc.

VIDEO: 5064 'The Elder Scrolls V Skyrim - Blue sky trailer'

Když už jsem nakousnul možnost použít obě ruce, je třeba říci, že se tvůrcům podařilo splnit sliby. Opravdu můžete bojovat dvěma zbraněmi najednou, dokonce v kombinaci se štítem a kouzly, přičemž až na dva štíty můžete mixovat podle libosti. Docela vtipné je pomocí perků otevřít posílené možnosti kouzel sesílaných z obou rukou současně, kdy třeba namísto dvou fireballů vyletí jeden ultimátní. Jen se tvůrcům nepodařilo tyhle dovednosti v podstatě nijak vyvážit - za dva perky máte fireball, co zkosí aspoň zpočátku většinu protivníků jedním zásahem, zatímco podobná investice do zbraní a luků znamená zanedbatelné zvýšení zranění.

Cesty s questy

Ale ani silnější magie naštěstí neruší obecný přístup, který vás nechává si dělat, co budete chtít. Ať už se budete chtít hrou proplížit a ostřelovat protivníky ze stínů, nebo na ně naběhnout se dvěma zbraněmi, případně pak je zničit magicky, všechno jde. A volnost je i ve veškerém dalším počínání - nikdo vás nenutí procházet hlavní příběhovou linku, klidně místo toho můžete třeba sbírat kytičky a vařit lektvary, nebo kutat rudu, případně pak lovit zvěř a z jejich kůží dělat zbroje. Případně je zde plno vedlejších úkolů na každém roku a v každé hospodě.

 skyrim 01.jpgskyrim 04.png
 

Samozřejmě, že od vedlejších úkolů nemůžete čekat nějaké zázraky, ale dobré kousky se vždy najdou, za zmínku stojí možnost povečeřet s kanibaly, nebo pomoci sirotkovi vyvolávajícímu démona s pomstou na jeho vychovatelce ze sirotčince. Často však narazíte na klasickou šablonu -  ztratila se věc XYZ, která je v jeskyni, sklepení, kobkách, doplňte podle libosti.

Přerostlé ještěrky si vesele lítají, chrlí oheň a rozsévají zkázu

Ano, na tvorbu podobných prostor sice bylo vyhrazeno více lidí, to však neznamená, že by většina nebyla rozvětvená asi jak kampaň Call of Duty. A pokud byste chtěli hledat v jeskyních nějakou logiku, jak se třeba zloděj dostal přes smrtící pasti a desítky nemrtvých, aby vás na konci mohl obtěžovat, tak musíte k jiné hře stejného žánru. Kdyby nějaká byla.

VIDEO: 4719 'TES Skyrim - ComicCon gameplay'

Příjemným bonusem po většině návštěv dungeonu je, že často následuje boj s nějakým drakem. Když už jste dragonborn, tak umíte řvát dračím jazykem, občas najdete nové dovednosti v tomhle směru a protože je posilujete nasátím duší draků, tak se občas hodí nějakého picnout. Navíc draci se někdy vyskytnou i jen tak, takže o zábavu s nimi je postaráno, protože souboje rozhodně stojí za to. Přerostlé ještěrky si vesele lítají, chrlí oheň a rozsévají zkázu, takže vždy představují určitou výzvu. Na druhou stranu, prvního draka zabijete klidně po hodince hraní, což rozhodně není moc, zvlášť když jste na jedné z prvních úrovní.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG | freeform RPG
Výrobce: Bethesda Softworks | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 11. listopadu 2011
 • Stovky hodin zábavy
 • Volnost pro každého
 • Souboje s draky
 • Poutavý příběh
 • Hromada vedlejších úkolů
 • Bugy
 • Inventář
 • Stárnoucí engine
Související články
 1. Bethesda hodlá v brzké době opatchovat Skyrim na všech platformách
 2. Bethesda pilně pracuje na DLC pro Skyrim
 3. Úvodních 23 minut z The Elder Scrolls V: Skyrim
 4. TES V: Skyrim klidně dohrajete za dvě hodiny
 5. Skyrim sebou přináší zhruba stejný počet změn jako Oblivion

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace