The Incredible Machine – zavařte si mozek

Neuvěřitelný stroj – doslovný překlad názvu v tomto případě přesně vystihuje podstatu této skvělé logické hry. Provedením nenáročná hříčka, ovšem překypující hratelností a dobrou zábavou. Když jsem se s touto hrou setkal před lety poprvé, chvíli trvalo, než jsme se sžili, pak ovšem následoval několikaměsíční, velmi krásný a intenzivní vztah.
The Incredible Machine – zavařte si mozek
Princip této hry je jednoduchý a geniální zároveň. Představte si monstrózní stroj, který má za úkol např. zapálit svíčku. Proč to ale dělat jednoduše, když to jde složitě? A tak, podobně jako tomu bývá v kreslených příbězích pro děti (např. Tom a Jerry), padající koule překlopí houpačku, k ní přivázané lano rozsvítí lampu, solární panel vedle lampy začne vyrábět elektřinu, do zásuvky zapojený laser odpálí bombu, která prorazí díru ve zdi, dírou spadne závaží na trampolínu, odrazí se a v letu ťukne do nůžek, ty přestřihnou provázek, za který je přivázaný balón, ten vyletí nahoru, ... (přeskočeno dalších čtyřicet součástek) ... a koule vystřelená z děla spadne na baterku, zapne ji a paprsek světla procházející přes lupu svíčku zapálí. Uff.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

No a teď si představte škodolibého designéra, který poté, co takový šílený stroj vymyslí, odstraní polovinu součástí stroje, přistaví zdi a jiné překážky (aby nešel úkol vyřešit jednodušeji) a k dostupným součástkám přidá mnoho dalších, aby hráče dokonale zmátl. A nebohý hráč zkouší a zkouší, kombinuje díly, přidává a odebírá, posunuje a převrací součástky. A dílo se stále nedaří a nedaří...

Hru The Incredible Machine vydala v roce 1993 společnost Sierra, resp. jedna z jejích divizí – Dynamix. Hra byla určena pro operační systém DOS, vyžadovala 640 kB RAM, ovládala se myší či klávesnicí (myší to bylo samozřejmě mnohem pohodlnější), běžela ve VGA rozlišení a podporovala většinu v té době dostupných zvukových karet (Pro Audio Spectrum, Roland MT-32, Sound Blaster, Thunderboard). Technické provedení nebylo nijak převratné, ale o to v tomto typu her vůbec nejde.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

Podstatná je samozřejmě hratelnost a té se zde dostává vrchovatě. Každý určitě rád oželí renderované intro, hluboký příběh, dokonalé animace 3D modelů a hudbu v CD kvalitě, pokud se může u hry dlouho a dobře bavit. A to u této hry zaručeně bude.

Jak již bylo uvedeno, jedná se o logickou hru. Nepotřebujete tedy postřeh a rychlé reakce, strategické myšlení ani výbornou znalost angličtiny. Jediné, čím musíte být vybaveni (ale zato dokonale), je fungující mozek. Na škodu nejsou ani základní znalosti fyziky. Označení logický rychlík je v tomto případě mírně zavádějící, neboť nejste nijak tlačeni časem ani počtem pokusů o sestavení fungujícího stroje, můžete si v klidu vše promyslet a vyzkoušet.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

Počáteční úrovně jsou výukové a tudíž značně jednoduché. V nich se hráč seznámí se součástkami nebo se základními principy sestavování stroje. Důležité části mechanismu jsou na svým místech, žádná součástka nepřebývá ani nechybí, mnohdy je obsažena i nápověda (třeba ve formě druhého stroje v jiné části obrazovky, který je již funkční). V pozdějších úrovních již mírně přituhuje a hráč musí víc přemýšlet, zkoušet varianty a experimentovat. Pokročilé úrovně jsou již tak tuhé, že s jejich řešením klidně strávíte půl odpoledne. O to víc pak těší jejich úspěšné dokončení. Jako ve všech dobrých logických hrách je i zde přítomen syndrom „ještě jednu úroveň a pak půjdu určitě spát – proboha, vždyť je už půl páté“.

Hlavní část obrazovky zabírá hlavní okno, kde hráč sestavuje stroj. V menším okně je zásobník dostupných součástí, které je možné při řešení použít. Předem umístěné součástky jsou pevné a nelze s nimi nijak manipulovat. Ostatní je možné nejen posunovat, ale i otáčet, prodlužovat či zkracovat a některé dokonce i jednoduchým způsobem programovat (např. kolik kamenů má vystřelit katapult, za jak dlouhou dobu má sepnout hodinový spínač atd.). Jako chuťovka je zde možnost měnit gravitaci a tlak vzduchu (což může také ovlivnit funkčnost sestaveného stroje).

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

Úkoly jednotlivých úrovní jsou různorodé – zapálit svíčku, odpálit bombu či raketu, dostat míč do koše, prasknout balónek či naopak zachránit balónek před prasknutím atd. Některé úrovně jsou na první pohled jednoduché (a teprve při sestavování stroje zjistíte, že to není tak jednoduché), jiné jsou naopak zdánlivě nevyřešitelné a teprve po dlouhém hraní přijdete na ten správný postup (a celou tu dobu budete šťavnatě proklínat autory hry).

Je s podivem, že přestože koncept hry je jednoduchý a geniální zároveň a Incredible Machine se dočkala zaslouženého úspěchu, nenašel se nikdo, kdo by se odvážil vytvořit podobnou hru (plagiát, kopii, nazývejte to jak chcete), jak to bývá zvykem téměř u každé dobré hry. A tak se fanoušci musí spokojit s pokračováními, které pro ně připravily Siera a Dynamix.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

Ještě v roce 1993 vydala firma Dynamix hru Sid’s & Al’s Incredible Toons. Na rozdíl od Incredible Machine, kde jsou součástky i úkoly ještě jakžtaž seriózní, se zde vývojáři doslova vyřádili. Celá hra je pojata v komiksovém duchu, čemuž odpovídá nejen grafické zpracování, ale i použité součásti a animace jednotlivých postav a věcí. Sid a Al jsou kočka a myš, kteří se (jako ostatně všechny kočky a myši) nemají rádi a neustále na sebe nastražují pasti (inspirace Tomem a Jerrym je zde více než zřejmá). Nad účelem a použitelností některých věcí budete přemýšlet jen to té chvíle, než je poprvé uvidíte v akci.

V roce 1994 jsme se dočkali od Sierry pokračování, nazvané prozaicky The Incredible Machine 2. Grafická podoba hry byla mírně vylepšena, podstatně důležitější však bylo pro fanoušky mnoho nových úrovní, které opět na dlouho zajistily dobrou zábavu.

O rok později (tedy v roce 1995) vyšel remake původního dílu pod Windows. Hra The Incredible Machine for Windows (někdy nazývaná také The Incredible Machine 3) obsahovala nejen všechny úrovně z původního dílu, ale i poměrně slušný počet úrovní nových.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

V roce 1996 vydala Sierra sadu nových úrovní pod názvem The Even More Incredible Machine. Koncept hry zůstal nezměněn, opět se mírně zlepšilo grafické provedení – na dnešní poměry klasický datadisk.

Poté se na nějakou dobu Sierra odmlčela a zdálo se, že už se k tomuto tématu nikdy nevrátí. Jak ale tomu v posledních letech bylo u většiny herních vydavatelů, i Sierra pocítila nedostatek originálních námětů pro nové hry a oprášila osvědčený koncept celé série. V roce 2000 tak vyšel titul The Return of Incredible Machine: Contraptions, zatím poslední pokračování (a všichni doufáme, že ne úplně poslední).

Pouhé řešení úrovní sestavených vývojáři již samozřejmě dávno nestačí. A tak se kromě obligátního editoru úrovní, kterým si hráči mohli vytvořit své vlastní úrovně (a který byl obsažen již v prvním dílu), v pokračováních objevil i poměrně zajímavý způsob multiplayerové hry – dva hráči se střídají v přidávání součástí, vyhrává ten, kdo dokončí funkční stroj. V dnešní době je samozřejmě přítomna hra přes Internet. Nejzajímavějším způsobem hry je ovšem stále tzv. „rodinný kooperativní multiplayer“ – celá rodina sedí před počítačem a snaží se spolu úroveň vyřešit.

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

The Incredible MachineThe Incredible Machine

Přestože letos oslaví hra The Incredible Machine již osmé narozeniny (což je na počítačovou hru požehnaný věk), stále zůstává jednou z nejlepších logických her a směle se může postavit po boku takových pecek, jako jsou Tetris či Lemmings. Pokud nejste zarytí odpůrci všeho, co není ve 3D a netečou tam hektolitry krve, ručím vám, že se u této hry i dnes budete královsky bavit (a těšit se na další pokračování).


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A