The Last of Us: Left Behind - jedna emotivní (recenze)

Pravděpodobně nejlepší PS3 hra loňského roku a jedna z nejlepších her vůbec pro tuto konzoli, se pár měsíců po vydání dočkala svého příběhového DLC přídavku. No a už teď vám můžeme sdělit, že Naughty Dog zkrátka umí!

Příběhově se vrátíme trošku zpět v čase, tedy do doby, kdy Ellie ještě byla v jedné z karanténních zón. Do obrazu se dostává nová postava, dívka jménem Riley. Ta se vůbec poprvé objevila v jednom z doprovodných komiksů (American Dreams). Na vlastní kůži tak poznáme přátelství Riley a Ellie a co ji změnilo do podoby, kdy se potkala s Joelem. Chybět nebudou ani ždíbky z doby, kterou známe z původní hry a množství odkazů do časů, kdy ještě o nákaze nebylo ani vidu ani slechu. Dále už nic prozrazovat z příběhu raději nebudu.

Cannibals vs infected_1392204774.png Ellie and Riley at Rajas Arcade_1392204775.png Ellie and Riley at the broken highway_1392204777.png

Krátké a úderné

Ačkoliv herní doba tohoto DLC není rozhodně závratná (při snaze jej máte za sebou za hoďku a půl), hráči se mohou těšit hned na několik novinek. Mimo nových příběhových informací se dočkáte především jiného pohledu na boj (Ellie a Riley přece jen nejsou Joel), a díky tomu také v podstatě nového bojového systému. Ellie totiž není samozřejmě tak vysoká a silná, jako je Joel, takže souboje na blízko spíše nedoporučuji. Autoři vás tak nenápadně tlačí do trošku jiného akčního módu, kdy budete muset daleko víc přemýšlet a taktizovat.

The Last of Us – když hra potká film (recenze)

The Last of Us – když hra potká film (recenze)

Nově se při soubojích potkáte jak s infikovanými, tak s přeživšími najednou, což do hry vnáší naprosto nový úhel pohledu. Často je totiž ideálním řešením situace ne vyvolání souboje, ale chytré odvedení pozornosti. Taková dobře vhozená cihla může upoutat pozornost infikovaného, který napadne opodál stojícího člověka a po chvíli boje vám ubude jeden protivník.

Ellie and Riley at the carousel_1392204778.png

Podobných situací ve hře najdete poměrně hodně, nicméně tento datadisk rozhodně není o bojích. Jde tu totiž především o dokreslení příběhu, o doplnění informací a o bližší poznání Ellie. A ačkoli vám pro dohrání budou stačit slabé dvě hodinky, budete se královsky bavit, protože scénáristé z Naughty Dog studia prostě umí.

Surové přežití

Stejně jako v původní hře i zde jste naplno vtaženi do děje a doslova žijete herním příběhem. Myslím, že není moc her, kterým by hráči prominuli poměrně krátkou herní dobu za ne úplně nízký finanční obnos. Tím spíš, když zde budete tak polovinu hry spíše sledovat videa nebo pobíhat po obchoďáku a střílet po sobě vodními pistolemi. Left Behind je však jednou z těchto her, respektive datadisků, kterým to prominete (a my také) se vším všudy. Autoři nám totiž servírují fantastický herní zážitek, který je opět tak trochu něčím jiným, opět se tu dozvíme několik příběhových zvratů a dokreslíme si situaci před apokalypsou, kterou si naplno prožijete v plné hře.

Ellie attacks clicker_1392204781.png

Rozhodně doporučuji nejdříve dohrát původní hru (pokud jste tak již neučinili) a až poté se vrhnout na Left Behind. Tak to zkrátka autoři zamýšleli, a tak by k tomu i hráči měli přistoupit. Navíc v jednom místě se dozvíte celkem zásadní věc, která může působit jako nepříjemný spoiler, pokud jste ještě nedohráli původní hru.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Akce | Akční adventura
Výrobce: Naughty Dog
Začátek prodeje: 14. února 2014
  • Emotivní příběh
  • Jiný přístup k boji
  • Výborný audiovizuál
  • Herní doba
  • Cena

Left Behind je přesně takovým datadiskem, jakým jsme si přáli, aby byl. Prodloužil nám herní dobu již tak skvělé hry, dovysvětlil některé nejasnosti a hlavně nás opět na pár hodin zabavil. Mě osobně dokonce natolik, že jsem rozehrál původní hru znovu. Pokud jste The Last of Us pozitivní, neměl by vám tento kousek ve sbírce chybět.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A