The Legend of Zelda: Skyward Sword – prostě skvělá (recenze)

Série The Legend of Zelda slaví 25. narozeniny a lepší dárek než Skyward Sword si snad fanoušci ani nemohli přát.
Seznam kapitol
 1. Život na nebesích
 2. Pastelová nádhera

Za těch 25 let prošla legendární série The Legend of Zelda mnoha změnami. Ať už představovaly třeba plošinovkové pasáže v Zeldě II, korzování mezi dvěma verzemi světa v A Link to the Past, přerod do temnější a 3D grafiky v Ocarina of Time, nebo naopak posun vstříc pestrobarevnému cellshade zpracování ve Wind Wakerovi. A zapomenout nesmím ani na kooperativní Four Sword Adventures, k jejichž vychutnání naplno jste krom GameCube potřebovali i čtyři GameBoye Advance. Hlavní novinka ve Skyward Sword není vidět z obrázků, ale její převratnost pochopíte, jakmile se ponoříte do hry.

 

The Legend of Zelda: Skyward Sword totiž představuje hru, která naplno využívá možnosti pohybového ovladače, aniž by se jednalo o sbírku miniher či simulátor vaření. 

Skyward Sword je hrou, kterou jsme chtěli už od Twilight Princess

Už první souboj, ve kterém musíte pečlivě sledovat, kde má protivník slabinu a z té strany seknout, vás utvrdí v tom, že se jen těžko budete chtít vracet ke klasickému ovládání tlačítky. Tvůrci schopnosti Wii MotionPlus brilantně zakomponovali do tradiční hratelnosti Zelda her, což ze Skyward Sword dělá hru, kterou jsme chtěli už od Twilight Princess. A vlastně to z ní dělá i jednu z nejlepších her na Wii vůbec.

Ve stopách Zeldy

Legenda vypraví o Bohyni, která zachránila lidstvo ve válce s démony a poskytla jim nový domov na ostrově vysoko v oblacích. Povrch země se stává jen historkou, obyvatelé Skyloftu si žijí nad neproniknutelnou hradbou mraků a mezi jednotlivými vznášejícími se ostrůvky cestují primárně na křídlech obřích ptáků jménem Loftwing. Ti nejšikovnější mladíci se mohou stát nebeskými rytíři a právě nastal čas zkoušky i pro našeho nemluvného hrdinu.

Zelda Skyward Sword 14.jpg Zelda Skyward Sword 16.jpg

Poměrně dlouhý úvod na nebeském ostrově nenásilně seznamuje s hrou a hlavně vztahem mezi Linkem a jeho přítelkyní z dětství, Zeldou. Přesně tak, tentokrát žádná princezna, ale dcera ředitele akademie rytířů. A docela rázné děvče.

TIP:  Zelda slaví 25 let – 5 věcí, které jste o legendární sérii nevěděli

Počáteční veselé pošťuchování a roztomilá romance je rázně utnuta, když Zelda mizí v zemi pod mraky a náš hrdina jako tradičně musí navléknout zelenou tuniku a vyrazit na největší dobrodružství jeho života.

Je sympatické, že Zelda tentokrát nehraje jen klasickou dívku v nesnázích, ale má i svoji další roli, víc však prozrazovat rozhodně nehodlám.

Stejně a přesto jinak

Svět nad mraky představuje ekvivalent oceánu z Wind Wakera, místo voda sice vzduch, ale ostrůvky k prozkoumání tu též najdete. Sice jen pár z nich nabízí něco skutečně smysluplného, avšak létání je chytlavé (Loftwinga ovládáte nakláněním ovladače) a hlavně svět nad mraky není až tak zbytečně roztahaný.

Skyward Sword opět dokazuje absolutní nadřazenost designerů z Nintenda

Hlavní zábava se však odehrává na zemi, přesněji řečeno ve třech regionech: les, poušť a sopka. Netřeba se bát nízkého počtu, protože každá z oblastí má solidní rozlohu a hlavně se její zákoutí před vámi postupně odemykají.

Zelda Skyward Sword 02.jpg Zelda Skyward Sword 03.jpg

Skyward Sword opět dokazuje absolutní nadřazenost designerů z Nintenda. Každá lokace je naprosto brilantně navržena. art.pngMá svůj smysl a logiku, působí naprosto soudržně. Na začátku se vždy cítíte zahlceni a naprosto ztraceni: „zcela nové prostředí, co mám dělat, kam jít?“ Jenže už pochvíli pochopíte smysl, cesta vpřed se sama začne ukazovat a vás zachvátí objevitelské nadšení. Jako lákadlo k budoucímu prozkoumávání slouží zdánlivě nedosažitelná místa a tajemné objekty.

Hra jde tentokrát trochu víc ve stopách Castlevanie nebo Metroida, takže vás nechá vracet do už projitých částí, nicméně vždy přidávají něco nového a funguje i systém zkratek (kláda shozená z předtím nedostupného útesu…), takže se nudit nikdy nebudete. Naopak začnete oceňovat, co všechno tvůrci dokázali do jednotlivých světů ukrýt a jak jsou komplexní.

Dostupné pro: Wii
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2011
 • Skvělé ovládání
 • Brilantní design
 • Dlouhá herní doba
 • Spousta nových nápadů
 • Perfektní hratelnost
 • Nádherná grafika a hudba
 • Občas probleamtická kamera
 • Ovládání není stoprocentní
Související články
 1. Jak si ve světě vede The Legend of Zelda: Skyward Sword?
 2. Zelda: Skyward Sword a nový upgradovací systém
 3. Recenze: The Legend of Zelda: Spirit Tracks – mašinka dělá hůů!
 4. Recenze: The Legend of Zelda: Phantom Hourglass – dokonalost do kapsy
 5. Recenze: The Legend of Zelda: Twilight Princess

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A