The Legend of Zelda: Wind Waker HD – v naleštěném kabátku (recenze)

Nová, originální Zelda pro Wii U je v nedohlednu, tak co si takhle trochu zavzpomínat? Nebojte se, bude to stát za to.

Vydání původního Wind Wakera před deseti lety doprovázela určitá nevole některých fanoušků série, kteří nedokázali překousnout razantní změnu vizuálního stylu. Místo realistického ztvárnění a temné atmosféry (obzvlášť Majora’s Mask byla správně bizarně děsivá), na obrazovce pobíhal dětsky rozjuchaný Link s velkýma očima a plavil se na své pestře rudé lodi po nekonečně modrém oceánu.

Ovšem stačilo popadnout do rukou ovladač a každý se mohl přesvědčit, že herně je tohle Zelda se vším všudy. A přesvědčit se o tom hráči mohou znovu, protože Nintendo jako takovou malou rozcvičku před plnohodnotným Wii U dílem spíchlo HD předělávku Wind Wakera. Pořádně se nadechněte slaného mořského vzduchu, protože vás čeká (opět) úžasné dobrodružství.

Broušení herního klenotu

Dnes už není žádným tajemstvím, že Wind Waker pro Game Cube vznikal v časovém presu a tvůrci se nakonec rozhodli vyříznout ze hry několik dungeonů, což se dalo poznat na slabší a rozvleklé druhé polovině hry. Tvůrci příležitosti nevyužili, v HD předělávce chybějící obsah nenajdete, což představuje asi i to největší zklamání. Podle dlouholetého producenta série, Eijiho Aonumy, dungeony použili už v jiných hrách a další recyklace nepřipadala v úvahu.

Problematickou pasáž však tvůrci zkrátili a zrychlili, pokud si ještě vybavujete úmorné puzzle s hledáním kousků Triforce, určitě vás potěší, že nově vám stačí jenom tři mapy na místo původních osmi. Zrychlila i práce s jeřábem a po splnění prvního dungeonu si lze v aukčním domě na ostrově Windfall pořídit novou plachtu, která zrychluje plavbu o 50 %. Dokonce se ani nemusíte starat o změnu směru větru.

 

Tvůrci se neuchylovali k žádným razantním změnám, ale jenom jemně vybrousili už tak lesklý klenot

 

Tvůrci přidali i další příjemné drobnosti, například mířit lze pomocí gyroskopů v GamePadu, hra podporuje možnost hrát pouze na displeji ovladače, a pokud se vám zdála původní obtížnost lehká, zapněte si nový Hero mód, ve kterém protivníci dávají dvojnásobné zranění a lze se léčit jen lektvary a vílami. Další změny? Tingle Tuner (možnost propojení s GBA) nahradila láhev, díky které můžete posílat vzkazy na Miiverse a fotoaparát umí pořizovat i autoportréty.

Wind Waker 01.jpgWind Waker 02.jpgWind Waker 03.jpg

Ještě by se asi dalo vzpomenout na jiné novinky, ale obecně mohu říct to, že se tvůrci neuchylovali k žádným razantním změnám, ale jenom jemně vybrousili už tak lesklý klenot. Upravená grafika v rozlišení 1080p vdechla Wind Wakeru nový život, takže rozhodně stojí zato si tuhle herní legendu znovu vychutnat. Aha, vy jste Wind Waker nikdy nehráli? Tak to se musím vrátit na začátek.

Vzhůru na oceán!

Není úplně jednoduché zařadit sérii The Legend of Zelda do škatulek herních žánrů. Akční RPG? Akční adventura? To možná spíš, protože dobrodružství vás čeká pořádné, zábavné a protkané skvělými nápady. Začínáte jako malý chlapec na ostrově Outset.

Wind Waker 04.jpgWind Waker 05.jpgWind Waker 06.jpg

V den vašich narozenin, kdy na sebe navlečete zelenou tuniku nošenou legendárním hrdinou, na ostrov shodí obří pták pirátskou dívku jménem Tetra. O krátký a nenásilný tutoriál později už nasedáte na pirátskou loď a vyrážíte na dlouhou plavbu, která malého chlapce překová v hrdinu čelícího velkému zlu.

Wind Waker 10.jpgWind Waker 11.jpgWind Waker 12.jpg

Nosným tématem Wind Wakera se stává oceán. Mapa herního světa je rozdělena na 7 krát 7 čtverců a na každém z nich najdete menší či větší ostrůvky. Příběh vás postupně vede na ty důležité ostrovy, ale nic vám nebrání prozkoumávat i ty menší, plnit vedlejší úkoly, hledat poklady a tak dále.

 

Parník a mašinka

Wind Waker se dočkal dvou přímých pokračování, ovšem pouze na handheld Nintendo DS. V roce 2007 se objevila The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (recenze), která se sice stále odehrávala na moři, ale plachetnici nahradil kolesový parník. Zajímavý byl i nápad s centrálním dungeonem, který se postupně otevíral.

phantom.png

The Legend of Zelda: Spirit Tracks (recenze) už nás zavedla na pevnou půdu, kterou lemovaly koleje - loď jako hlavní dopravní prostředek nahradila lokomotiva. Ve Spirit Tracks dostala větší roli princezna Zelda, tedy vlastně její duch, který mohl ovládat přízračná brnění.

Spirit-Tracks-Train.jpg

Hra na vás vše nevychrlí hned v začátku, ale postupně se rozevírá jako nádherná růže. Ideálně je to vidět v samotném herním jádru, které představují tematické dungony.Vždy se točí kolem nějaké zbraně/pomůcky (bumerang, bomby, luk a tak dále), která vám pomůže překonat nástrahy dungeonu a nakonec se vypořádat s bossem. Zní to jednotvárně, ale kouzlo je v dokonale promyšleném level designu a obrovské nápaditosti tvůrců.

Prakticky každá místnost představuje hádanku a je jenom na vás ji vyřešit – jak se dostat na támhletu římsu, kde najít klíč, jak se vypořádat s protivníky…řešení není nikdy moc náročné (proto by se dal Wind Waker doporučit i nezkušeným Zeldařům), ale stále máte dobrý pocit překonávání výzev a objevování něčeho nového.

Milá vzpomínka

O tom je každý díl série The Legend of Zelda a Wind Wakerse pochopitelně nestává výjimkou. Ano, plavení se z jednoho ostrova na druhý může být občas rozvleklé, ale nová plachta jej urychluje a navíc tu funguje systém záchytných bodů, na které se lze teleportovat.

Wind Waker 07.jpgWind Waker 08.jpgWind Waker 09.jpg

Osobně jsem si plavbu vždy nesmírně užíval, protože nádherná pestrobarevná grafika působí skvělým uklidňujícím dojmem, který jen umocňuje skvělý soundtrack. Však si pusťte trailer, který je součástí recenze.

Pestrobarevná grafika sice může na někoho působit dětsky, ale nedá se ji upřít styl a navíc postavičky s velkýma očima dokáží vyjadřovat emoce tak, až by jiné, realisticky se tvářící hry mohly závidět. Oproti původní Game Cube verzi vypadá ta v HD díky novému nasvícení a efektům o něco plastičtěji, nicméně rozdíly není až tak razantní a rozhodně zůstal zachován původní styl. Ach ano, HD verze je pochopitelně v 16:9, což asi nijak nepřekvapí.

Dostupné pro: Wii U
Žánr: RPG | Akční RPG
Výrobce: Nintendo | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 4. října 2013
  • Upravená grafika
  • Nádherná hudba
  • Skvělá hratelnost
  • Spousta skvělých nápadů
  • Zrychlení plavby a další vylepšení
  • Slabší druhá polovina hry

Přiznám, že bych osobně určitě spíš uvítal originální Zeldu pro Wii U, ale na tu si ještě nějaký ten rok počkáme. Wind Waker HD však rozhodně slouží jako milá vzpomínka na deset let starou herní klasiku.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |