The Night of the Rabbit – opravdu magické dobrodružství (recenze)

Adventury že jsou mrtvé? Ale kdeže, stále existují a díky týmům jako Deadalic Entertainment vypadají lépe a lépe.

Kdo z vás by se nechtěl stát kouzelníkem? Já určitě ano. Ještě o něco víc po tom toužil dvanáctiletý Jeremiáš Oříšek a jemu se přání (na rozdíl ode mne) splnilo. Dva dny před koncem před koncem prázdnin malý Jerry dostává záhadný dopis s instrukcemi, po jejichž splnění se chlapec seznamuje s Markýzem de Hoto – přerostlým králíkem v apartním kabátu.
Rabbit 09.jpgRabbit 10.jpgRabbit 11.jpg

Markýz je Stromochodec, kouzelník se schopností cestovat portály mezi různými světy, a Jerrymu nabízí jedinečnou možnost stát se jeho učněm. Hoch nabídku přijímá a tím začíná největší dobrodružství jeho života.

 

Poctivá 2D kreslená grafika ve vysokém rozlišení představuje hlavní lákadlo hry

 

A pro nás se tak pořádně rozjíždí další klasická point and click adventura od talentovaného studia Deadalic Entertainment.

Pohádkový svět

Očima jste už určitě propátrali obrázky rozházené po recenze, takže máte jasno jako já – The Night of the Rabbit je bezesporu vizuálně nádhernou hrou. Poctivá 2D kreslená grafika ve vysokém rozlišení představuje hlavní lákadlo hry. Tvůrci vykouzlili naprosto úchvatný a pestrobarevný pohádkový svět, který budete nadšeně odhalovat a kochat se každou novou lokací.

Hra se primárně odehrává v okolí a městečku jménem Myšiles. Jak už název napovídá, jedná se o svět zvíčat, kde myška na kolečkových bruslích vede pekárnu, krtek se stará o rozhlasovou stanici, králíci pořádají zahradní párty a u bran stojí myší stráže, které hlídají svoji domovinu před hladovými vránami.

Rabbit 21.jpgRabbit 22.jpgRabbit 23.jpg

The Night of the Rabbit sice vypadá hodně jako dětská hra, nicméně tvůrci se snaží i o morální přesah a poučení. No, úplně dobře jim to nejde, protože celá řada myšlenek je sice zajímavě načrtnuta, ale nikam moc nevede. Ostatně hru trochu trápí problém s vyprávěním příběhu.

Rabbit 06.jpgRabbit 07.jpgRabbit 08.jpg

Úvodní rozjezdová příprava oslavy se přetavuje ve velmi zajímavou pasáž s učením nových kouzel a jemným představením tajemného zla, aby nakonec vše vygradovalo ve zbytečně zbrklé finále. Víc radši nebudu prozrazovat. Hra má prostě poměrně zajímavý příběh, ovšem tvůrci nezvládají tempo.

Použij všechno na všechno

Stejně rozkolísaně působí i samotné hádanky. Jak už jsem zmínil, The Night of the Rabbit působí dětsky, ale občas dokáže být až nehezky záludnou hrou. Logické a nápadité řešení problému sem tam zakalí zmatená pasáž, kdy netušíte, co dál, a nezbyde než nepopulární používání všeho na vše.

Rabbit 18.jpgRabbit 19.jpgRabbit 20.jpg

Do hry je sice zakomponován systém pro zobrazování aktivních míst na obrazovce a nápověda, ale zatímco první pomocná berlička se opravdu hodí, ta druhá je k ničemu, protože spíš funguje jako připomenutí příběhu než užitečná rada.

Rabbit 12.jpgRabbit 13.jpgRabbit 14.jpg

Jistě, zákysy sice k adventurám patří, ovšem ty zdejší se řadí do té kategorie, kdy místo mlácení sebe, že jste na řešení nepřišli dřív, chcete zardousit autory za zakomponování takové blbiny do hry. Naštěstí těch opravdu kritických záseků je jen pár a častěji budete v duchu tvůrce chválit za nápady, jako je možnost měnit noc a den, či používání kouzel, díky kterým lze například nechat vyrůst houby a otevřít si tak cestu dál.

Rabbit 02.jpgRabbit 03.jpgRabbit 05.jpg

Navíc ovládání stavějící na moderním interaktivním kurzoru neklade žádné zbytečné překážky a ocenil jsem i drobnost typu otevírání inventáře otočením kolečka myši. Pravda, tohle měla třeba už Deponia.

Sledujte bílého králíka

Stejně tak se jen dají chválit vedlejší úkoly v podobě hledání kapek rosy a nálepek na obrazovce, herní dobu navíc ještě rozšiřuje zábavná minihra v podobě kvarteta, které můžete hrát s obyvateli Myšilesa. Herní doba tak může oscilovat na hranici 20 hodin. Pochopitelně se jedná jen o hrubý odhad, protože záleží jen na tom, kolikrát a na jak dlouhou se zaseknete. Rozhodně jsem však neměl pocit, že by hra byla zbytečně krátká.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | Point and click adventura
Výrobce: Deadalic Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. května 2013
  • Nádherná grafika
  • Slušný příběh
  • Skvělá hudba a dabing
  • Podařené české titulky
  • Špatné tempo příběhu
  • Občas nelogické hádanky
  • Nefungující systém nápovědy

A výtek nemám ani k výtečnému anglickému dabingu, podařeným českým titulkům a stylové hudbě. The Night of the Rabbit se prostě i přes své nedostatky se dá rozhodně doporučit.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
10 nejlepších herních sluchátek: Skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

10 nejlepších herních sluchátek: Skvělý zvuk, pros…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Dáme vám tipy na osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

30.  11.  2020 | |8 N/A
Daniel Pánek
Sluchátka