The Operative: No One Lives Forever - 007 ještě vtipněji

Ze všech 3D akcí viděných vlastníma očima, které jsem zatím na PS2 hrál, byla tato nejdelší, což samo o sobě znamená vskutku pořádnou porci zábavy. Pokud k tomu připočtete originální nápady a atmosféru, díky kterým byla tato hra úspěšná před časem na PC, měli byste dostat zajímavý výsledek. Ano, tato konverze se povedla.
The Operative: No One Lives Forever - 007 ještě vtipněji

Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 150 kB
Analogové ovládání: pouze páčky
Vibrace: ano
Výrobce: Monolith
Vydavatel: Sierra, Fox Interactive
Homepage: http://noonelivesforever.sierra.com

Další Doomovka

Akční hry viděné vlastníma očima patří k těm nejoblíbenějším žánrům napříč světem PC i konzolí. Na PS2 jsme již měli možnost hrát několik zástupců daného žánru, přičemž nejpovedenější byla zřejmě čerstvá Medal Of Honor Frontline a dokonale destruktivní Red Faction (jejíž druhý díl má vyjít exkluzivně pro PS2!). Hned v úvodu prozradím na No One Lives Forever (dále jen NOLF), že oproti zmíněným titulům je poněkud prostší v rámci grafiky, což je nepochybně jeden z nejzákladnějších stavevbních kamenů těchto her. Přesto ale nabízí zábavný (rozuměj úsměvný) příběh (který s mohutnou vervou paroduje oblíbený žánr "bondovek"), rychlost a plynulost díky Quake 3 engine a především nebývalé množství misí, které vás zabaví na delší dobu, než byste sami čekali.

No One Lives Forever   No One Lives Forever

No One Lives Forever   No One Lives Forever

Metal Doom Solid

Pokud nechápete tuto slovní hříčku, jde o výraz pro kombinaci žánrů, kterou NOLF nabízí. Na jednu stranu je většina hry rychlá a zuřivá akce ve stylu Dooma nebo Soldier Of Fortune, na stranu druhou je zde ale několik pasáží, v nichž bude vaším cílem proplížit se územím nepřítele podobně jako v oblíbené "hadoidní" hře od Konami. A tyto stealth pasáže rohodně mají něco do sebe. Jak hlásá nápis na obalu hry, je právě tato hra tam, kam se prozatím dostala špionážní akce na konzolích, jestliže vynecháme MGS. Nejen, že je NOLF solidně dlouhá, ale navíc nepostrádá mnho originálních prvků a nápadů, díky kterým je zkrátka jiná, než většina podobných titulů a tak má velký potenciál vás dobře pobavit. Především si vzala na mušku zmíněný žánr "bonovek" a tak vás doslova zaplaví neuvěřitelnými technickými vynálezy a nesmysly od explodujících rtěnek až po klíčenku kombinovanou se šperhákem a střelnou zbraní. Tyhle hračičky je radost používat. Stejně zábavné je také objevovat originální prvky v hratelnosti, tvořené například úrovní, ve které v pozici ostřelovače řešíte ochranu důležitého státníka na ulici, volným pádem z letadla, během kterého se chytíte jednoho z nepřátel, který vyskočil s vámi a ukradnete mu padák (nešťastník poté padá do veliké stodoly a křičí "Buď plná sena, prosím!") nebo jízdou na motocyklu či sněžném skůtru. Navíc autoři do hry vložili speciální featurku zvanou "Funny conversation", za kterou se neskrývá nic jiného než naskriptované rozhovory nepřátel, které se skutečně vyplatí poslouchat, než je zastřelíte. Dozvíte se tak například, že alkohol slouží k přeměně lidí na zločince a nejednou se zasmějete jako já u krátké konverzace na ulici, kde projde krásná žena kolem muže, který ji osloví: "Promiňte, ale ztratil jsem svoje telefonní číslo, nemohla byste mi dát to vaše?" Načež žena odpoví: "Jistě, najdete jej v telefonním seznamu pod položkou Policie."

No One Lives Forever   No One Lives Forever

Hratelnost

Všechny tyhle vynálezy, designérské nápady a legrácky činí hru pestřejší a oddalují pocit jednotvárnosti či nudy. Přesto zůstává hlavní vlastností každé hry hratelnost a tu nabízí NOLF velice slušnou. Mohlo by se zdát, že vzhledem k odlehčenému pojetí bude hra jednoduchou záležitostí, v níž budete nepřátele kosit jako na běžícím pásu bez nejměnších potíží, ale tak tomu ani zdaleka není. I na nejlehčí obtížnost budete nuceni pečlivě prohledávat báječně navrhnuté úrovně, aby vám neunikla vzácná lékárnička nebo munice, což činí hru mnohem napínavější a zábavnější. Jak již bylo řečeno, rychlost a plynulost je přitom zajištěna kvalitním enginem, takže je velmi těžké najít nějaký důvod, proč vám NOLF nedoporučit.

Světlé stránky hry
  • technicky bezchybně zvládnutá konverze
  • dlouhá hra s bohatou zásobou originálních prvků
  • často velmi zábavné dialogy
Temné stránky hry
  • grafika je poněkud prostší
  • příběh je plný nudných klišé a postrádá spád
  • odlehčená atmosféra nemusí být pro každého lákavá

Konverze

NOLF pro PS2 je velmi zdařilou konverzí (na rozdíl od Soldier Of Fortune, například), přičemž výborná práce nebyla odvedena jen v rámci převedení grafiky a optimalizace pro konzoli (z hlediska ovládání a rozlišení). Automatické zaměřování nahradí absenci myši (i tak mohla ale hra tuto možnost ovládání podporovat) a najdete zdé dokonce nové úrovně, vytvořené navíc speciálně pro PS2. A jsou to úrovně, které patří k těm povedenějším, jako příklad uvedu hned tu první, ve které musíte okrást několik lidí na ulici, aniž by na vás dopadla hlídkující ruka zákona.

NOLF je dlouhá, technicky bezchybně provedená hra, která určitě strhne všechny fanoušky žánru. Na druhou stranu ale odlehčená atmosféra nemusí být pro spoustu lidí tak přitažlivá, jako realistická (kvůli realismu přece hry z vlastního pohledu hrajeme, nebo ne?) Medal Of Honor nebo Deus Ex. Zůstává tedy na vás, zda si k půvabné agentce Cate Archer najdete cestu nebo ne. Konkurence je přece jen tvrdá.

Grafika: 7/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 9/10

Povedený zástupce žánru, který má velký potenciál vás dobře a dlouze pobavit.

Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A