The Sims 3: Cestovní horečka – práskněte bičem

Nasaďte si klobouk, kožené kalhoty a do kapsy vezměte krmení pro mumie. Čeká vás dobrodružství, že by i Indiana Jones záviděl.

Když jsem instaloval tento datadisk pro The Sims 3, čekal jsem, že půjde ve šlépějích těch starších a něco zajímavého udělá s herní mechanikou – logicky nabídne možnost vycestovat do zahraničí, kde si budou moci vaši Simíci snadno odpočinout od celodenního shonu, chodit pít do nových hospůdek nebo se slunit na písečných plážích. Jako malý bonus jsem pak počítal s novými drobnostmi do domácnosti a s několika málo novými charakterovými vlastnostmi, případně dovednostmi a různými dovolenkovými bonusy.

Někdo by má očekávání označil za poměrně neskromná, ale co, nemůžeme si všichni vystačit s málem. Co jsem však dostal mi vyrazilo dech, protáhlo mě úzkým otvorem mezi radiátorem a stolem, aby mě řádně pocuchaného vyplivlo zpět před obrazovku monitoru s otevřenými ústy a rukama nachystanýma k ovacím.

 

The Sims totiž tentokrát nabízí mnohem, mnohem víc, aniž by se tak na první pohled mohlo zdát a rozhodně se nejedná pouze o datadisk, který by nahradilo krátké DLC.

Je na čase přestat pouze nakupovat zboží Made in China, ale rovněž se do země vojáku Terakotové armády sami podívat

Vše začíná poměrně nevinně – v menu se vám objeví nová položka, která nabízí dovolenou, a vy se můžete svobodně rozhodnout, zda ji využijete, nebo ne. Když už vás ale i různé pracovní bonusy začnou postrkovat k tomu, abyste nabídky využili, řeknete si, že je na čase přestat pouze nakupovat zboží Made in China, ale rovněž se do země vojáku Terakotové armády sami podívat. Otevřete tak prospekt, s mírným zklamáním zjistíte, že můžete prozatím odcestovat jen na tři dny, a pak si prostě vyberete jednu ze tří destinací a jedete.

Mušky Tse-Tse

Hned první věcí, která si všimnete a jež vás lehce zklame, budou dlouhé nahrávací časy při pohybu z dovolenkové lokace do vašeho města a zpět; navíc není neobvyklé, že se hra při této činnosti rozhodne ukončit svou činnost a vás nechá málem se slzami vzteku v očích, když zjistíte, že jste poslední dvě hodiny svůj postup neukládali.

TIP: Pokud najdete v kobce klíč, který nepasuje do zamčených dveří, nezoufejte - je pravděpodobné, že otevře zámek v jiné cestovní lokalitě.

Tento moment rozčilení vám pak aspoň trochu vynahradí přelet nad graficky i stylově poutavou krajinou, stejně jako vás dostane skvěle vybavený základní tábor.

thesims3cestovnihorecka_01.jpg thesims3cestovnihorecka_02.jpg

V něm mohou vaši Simíci nerušeně relaxovat a připravovat se na další a hlavní etapu své dovolené – na řešení záhad, hledání ztracených pokladů a pronikání do tajů specializovaných profesí. Nabídku k těmto aktivitám pak dostanete buďto náhodně, nebo si ji budete moci vyhledat na nástěnce situované přímo u paty základního tábora. Pokud vzkaz nabízející dobrodružství přijmete, projdete si standardním setkáním s klientem a pak už se můžete plni elánu vrhnout do tajemných a nebezpečných kobek.

thesims3cestovnihorecka_art1.jpg

Pokud čekáte pouze graficky odlišné lokace s dobře ukrytými použitelnými předměty, budete příjemně překvapeni. Denním chlebem dobrodruha totiž není detektivní práce ani otravný pixel-hunting, ale řešení logických záhad.

Denním chlebem dobrodruha totiž není detektivní práce ani otravný pixel-hunting, ale řešení logických záhad

Dočkáte se tak tahání a odsouvání těžkých soch, stoupání na různé plošinky, utíkání před obživlými mumiemi a deaktivování smrtících pastí. Kámen úrazu pak přichází ve chvíli, kdy vám už třetí labyrint v řade připadá spíše jako jakýsi tutorial do problematiky řešení a ne jako plnohodnotné bludiště.

Nemyslete si o sobě, že jste géniové

I když obtížnost později lehce stoupá, pořád se nejedná o nic, na co by nepřišlo i malé dítě a tak se někteří hráči mohou cítit lehce rozladěně a zklamaně z přílišné jednoduchosti a jakési neplnohodnotnosti.

TIP: Dobrodružství vám mohou pomoci i v kariéře - pokud tak dostanete výzvu od svých nadřízených, neváhejte ani minutu a jeďte, kam vás kurzor táhne.

Já za sebe však musím prohlásit, že jsem se i přes to, že si tento neduh vybavuji, při řešení skvěle bavil a dělal to, co u The Sims 3 obvykle dělám – relaxoval po náročném dni a bez většího přemýšlení si prostě a jednoduše užíval nového obsahu plného zajímavých možností.

thesims3cestovnihorecka_03.jpg thesims3cestovnihorecka_04.jpg

Cestovní horečka přináší do The Sims 3 zajímavou obměnu hratelnosti a v něčem se může dokonce zdát, že nabízí celou novou hru. Postupným odemykáním nových a nových labyrintů, prodlužováním délek pobytu a dokonce možností koupit si v dovolenkové lokaci byt pak začíná být lákadlem i pro nové hráče, jimž koncept Sims doposud nic neříkal. Těm starým, kteří o dovolené nemají příliš zájem, pak nabízí aspoň několik nových objektů a pár zajímavých bonusů za dokončení dobrodružství v cizí zemi – dovedu si třeba skvěle představit manželský pár, kdy muž si užije dovolených, kdežto žena se dobře zabaví při samotném hraní původní hry.

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Sims s příměsí logiky
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. listopadu 2009
  • Labyrinty
  • Zajímavá tři prostředí
  • Hravost
  • Potřeby Simíku při zkoumání labyrintu
  • Počáteční omezení dnů strávených na dovolené
  • Příliš lehké
Související články
  1. Sims 3 čeká luxusní přestavba
  2. Jaké písně přidá datadisk do Sims 3?
  3. Jak vypadaly zrušené Sims projekty?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Běžící pás AAA produkce aneb konec velkých her tak, jak je známe dnes

Běžící pás AAA produkce aneb konec vel…

Také se vám zda, že herní průmysl pomalu ale jistě klesá do prachsprostého mainstreamu? Máme stejný pocit.

5.  9.  2017 | | 18 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A