The Sims 3: Cestovní horečka – práskněte bičem

Nasaďte si klobouk, kožené kalhoty a do kapsy vezměte krmení pro mumie. Čeká vás dobrodružství, že by i Indiana Jones záviděl.

Když jsem instaloval tento datadisk pro The Sims 3, čekal jsem, že půjde ve šlépějích těch starších a něco zajímavého udělá s herní mechanikou – logicky nabídne možnost vycestovat do zahraničí, kde si budou moci vaši Simíci snadno odpočinout od celodenního shonu, chodit pít do nových hospůdek nebo se slunit na písečných plážích. Jako malý bonus jsem pak počítal s novými drobnostmi do domácnosti a s několika málo novými charakterovými vlastnostmi, případně dovednostmi a různými dovolenkovými bonusy.

VIDEO: 2533 'The Sims 3: World Adventures - Matt & Kim'

Někdo by má očekávání označil za poměrně neskromná, ale co, nemůžeme si všichni vystačit s málem. Co jsem však dostal mi vyrazilo dech, protáhlo mě úzkým otvorem mezi radiátorem a stolem, aby mě řádně pocuchaného vyplivlo zpět před obrazovku monitoru s otevřenými ústy a rukama nachystanýma k ovacím.

 

The Sims totiž tentokrát nabízí mnohem, mnohem víc, aniž by se tak na první pohled mohlo zdát a rozhodně se nejedná pouze o datadisk, který by nahradilo krátké DLC.

Je na čase přestat pouze nakupovat zboží Made in China, ale rovněž se do země vojáku Terakotové armády sami podívat

Vše začíná poměrně nevinně – v menu se vám objeví nová položka, která nabízí dovolenou, a vy se můžete svobodně rozhodnout, zda ji využijete, nebo ne. Když už vás ale i různé pracovní bonusy začnou postrkovat k tomu, abyste nabídky využili, řeknete si, že je na čase přestat pouze nakupovat zboží Made in China, ale rovněž se do země vojáku Terakotové armády sami podívat. Otevřete tak prospekt, s mírným zklamáním zjistíte, že můžete prozatím odcestovat jen na tři dny, a pak si prostě vyberete jednu ze tří destinací a jedete.

Mušky Tse-Tse

Hned první věcí, která si všimnete a jež vás lehce zklame, budou dlouhé nahrávací časy při pohybu z dovolenkové lokace do vašeho města a zpět; navíc není neobvyklé, že se hra při této činnosti rozhodne ukončit svou činnost a vás nechá málem se slzami vzteku v očích, když zjistíte, že jste poslední dvě hodiny svůj postup neukládali.

TIP: Pokud najdete v kobce klíč, který nepasuje do zamčených dveří, nezoufejte - je pravděpodobné, že otevře zámek v jiné cestovní lokalitě.

Tento moment rozčilení vám pak aspoň trochu vynahradí přelet nad graficky i stylově poutavou krajinou, stejně jako vás dostane skvěle vybavený základní tábor.

thesims3cestovnihorecka_01.jpg thesims3cestovnihorecka_02.jpg

V něm mohou vaši Simíci nerušeně relaxovat a připravovat se na další a hlavní etapu své dovolené – na řešení záhad, hledání ztracených pokladů a pronikání do tajů specializovaných profesí. Nabídku k těmto aktivitám pak dostanete buďto náhodně, nebo si ji budete moci vyhledat na nástěnce situované přímo u paty základního tábora. Pokud vzkaz nabízející dobrodružství přijmete, projdete si standardním setkáním s klientem a pak už se můžete plni elánu vrhnout do tajemných a nebezpečných kobek.

thesims3cestovnihorecka_art1.jpg

Pokud čekáte pouze graficky odlišné lokace s dobře ukrytými použitelnými předměty, budete příjemně překvapeni. Denním chlebem dobrodruha totiž není detektivní práce ani otravný pixel-hunting, ale řešení logických záhad.

Denním chlebem dobrodruha totiž není detektivní práce ani otravný pixel-hunting, ale řešení logických záhad

Dočkáte se tak tahání a odsouvání těžkých soch, stoupání na různé plošinky, utíkání před obživlými mumiemi a deaktivování smrtících pastí. Kámen úrazu pak přichází ve chvíli, kdy vám už třetí labyrint v řade připadá spíše jako jakýsi tutorial do problematiky řešení a ne jako plnohodnotné bludiště.

Nemyslete si o sobě, že jste géniové

I když obtížnost později lehce stoupá, pořád se nejedná o nic, na co by nepřišlo i malé dítě a tak se někteří hráči mohou cítit lehce rozladěně a zklamaně z přílišné jednoduchosti a jakési neplnohodnotnosti.

TIP: Dobrodružství vám mohou pomoci i v kariéře - pokud tak dostanete výzvu od svých nadřízených, neváhejte ani minutu a jeďte, kam vás kurzor táhne.

Já za sebe však musím prohlásit, že jsem se i přes to, že si tento neduh vybavuji, při řešení skvěle bavil a dělal to, co u The Sims 3 obvykle dělám – relaxoval po náročném dni a bez většího přemýšlení si prostě a jednoduše užíval nového obsahu plného zajímavých možností.

thesims3cestovnihorecka_03.jpg thesims3cestovnihorecka_04.jpg

Cestovní horečka přináší do The Sims 3 zajímavou obměnu hratelnosti a v něčem se může dokonce zdát, že nabízí celou novou hru. Postupným odemykáním nových a nových labyrintů, prodlužováním délek pobytu a dokonce možností koupit si v dovolenkové lokaci byt pak začíná být lákadlem i pro nové hráče, jimž koncept Sims doposud nic neříkal. Těm starým, kteří o dovolené nemají příliš zájem, pak nabízí aspoň několik nových objektů a pár zajímavých bonusů za dokončení dobrodružství v cizí zemi – dovedu si třeba skvěle představit manželský pár, kdy muž si užije dovolených, kdežto žena se dobře zabaví při samotném hraní původní hry.

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Sims s příměsí logiky
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. listopadu 2009
  • Labyrinty
  • Zajímavá tři prostředí
  • Hravost
  • Potřeby Simíku při zkoumání labyrintu
  • Počáteční omezení dnů strávených na dovolené
  • Příliš lehké
Související články
  1. Sims 3 čeká luxusní přestavba
  2. Jaké písně přidá datadisk do Sims 3?
  3. Jak vypadaly zrušené Sims projekty?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle